خدمات فاضلاب و لوله بازکنیخدمات

آموزش کامل رفع گرفتگی لوله سینک ظرفشویی در منزل

با گذشت زمان همه سیستم های لوله کشی دچار گرفتگی می شوند یکی از رایج ترین مشکلات در سینک ظرفشویی گرفتگی لوله های سینک می باشد. گرفتگی سینک راه حل بسیار ساده ای دارد. در این مقاله از ایبک امداد آموزش لازم در جهت رفع گرفتگی لوله سینک را ارائه می دهیم.

دلایل گرفتگی سینک ظرفشویی

گرفتگی سینک ظرفشویی هم یکی از مواردی است که برای همه ما رخ داده و بدون شک به دفعات هم رخ خواهد داد، اما این گرفتگی نشانه هایی هم دارد که از نشانه های گرفتگی سینک ظرفشویی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

جمع شدن آب در سینک ظرفشویی، قُل قُل کردن شترگلو سینک، سخت پایین رفتن آب از دریچه ی سینک ظرفشویی، جمع شدن آب درون سینک ظرفشویی و بالا آمدن کف از درون سینک ظرفشویی از نشانه های گرفتگی در سینک ظرفشویی می باشد.

تقریباً بیشتر این گرفتگی ها در سینک ظرفشویی می تواند ترکیبی از روغن، باقی مانده غذا، گیر کردن شیء تقریباً درشت و مو که باعث می شود بوی بدی از سینک ظرفشویی به مشام می رسد. در لوله ی ظرفشویی توده چسبناک و مرطوب باعث تجمع باکتری ها می شود، به همین علت وقتی شما لوله ی سینک را تمیز می کنید، از در پوش چیزی شبیه لجن سیاه با بوی بسیار بد بیرون می آید که اصلا منظره ی خوبی ندارد. تخلیه ی کند آب زمانی اتفاق می‌افتد که به علت رسوب گرفتگی قطر لوله کم شده باشد.

روش رفع گرفتگی لوله سینک ظرفشویی

میزان گرفتگی سینک بستگی به نوع مخزن لوله دارد. تعمیر سینک ظرفشویی تخلیه کند آب و رفع گرفتگی سینک روش های گوناگونی دارد:

 1. سیفون ظرفشویی را باز کرده و آنرا تمیز کنید.
 2. با جوش شیرین و سرکه گرفتگی لوله سینک را باز کنید.
 3. از محلول لوله باز کن استفاده کنید.
 4. با استفاده از فنر برقی لوله سینک را باز کنید.

اصولی ترین راه در بین مواردی که گفته شد در جهت رفع گرفتگی لوله ظرفشویی، باز کردن سیفون و تمیز کردن آن می باشد.

آموزش رفع گرفتگی لوله سینک ظرفشویی با باز کردن سیفون

نصب سیفون ظرفشویی 3

در این روش احتیاج به یکسری وسایل دارید که در هر خانه ای پیدا می شود:

 • ابزارهای مورد نیاز
 • دستکش
 • آچار فرانسه
 • سطل یا لگن بزرگ
 • دستمال یا حوله خشک

جهت تخلیه ی آب قسمت هوابند سیفون، یک سطل یا لگن زیر سیفون قرار دهید. برای احتیاط یک حوله یا دستمال زیر سطل قرار دهید. حتماً از دستکش برای رعایت بهداشت استفاده کنید.

سیفون ها معمولا یک کاسه یا دو کاسه می باشند. یک کاسه ها دارای یک خط لوله هستند. امروزه در لباسشویی و ظرفشویی، سیفون ها چند خط لوله دارند.

 • با استفاده از آچار قسمت پایینی و بالایی سیفون را باز می کنیم.
 • به آرامی قطعات را از هم جدا کنید.
 • مراقب باشید ممکن است آب باقی مانده در سینک فرو بریزد در اینصورت با دستمال خشک از ریزش ناگهانی آب جلوگیری کنید.
 • اکنون خرطومی را از پایین و بالا آزاد کنید تا آبی که زیر سینک است کاملا تخلیه شود.
 • قطعه های جدا شده ی سیفون را با آب بخوبی شسته و تمیز نمایید.
 • از بالا باید لوله ها را مجددا وصل کنید.
 • لوله بالایی عمود از سینک به پایین آمده که دارای یک پیچ قابل تنظیم می باشد. می توانید ارتفاع آن را به سایر لوله ها تنظیم کنید.
 • خرطومی را ببندید و بخوبی به خروجی فاضلاب محکم کنید.
 • دقت کنید آب و رسوبات خارج شده در توالت شسته نشود زیرا این زباله ها که از لوله سینک ظرفشویی خارج کرده اید امکان دارد مجددا باعث گرفتگی لوله ی سینک توالت شود.
 • مراقب باشید برای نصب مجدد خرطومی و بقیه لوله ها به هم باید حتما از سالم بودن واشر ها مطمئن شوید چون اگر خوردگی یا خرابی داشته باشند موجب می شود بعدها نشتی آب در زیر سینک ایجاد شود.
 • بیشتر لوله ها برای آب بندی نیاز به نوار تفلون ندارند و خودشان این ویژگی را دارند.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  جابجایی و حمل پیانو توسط شرکت حمل چگونه است

خرطومی باید در حالت ۹۰ درجه بسته شود زیرا سبب می شود آب به داخل سینک برنگردد. بعضی از مدل های جدید دارای انحنا می باشند.

رفع گرفتگی در سینک ظرفشویی با سرکه و جوش شیرین

best shopping guide faucets

سرکه و جوش شیرین برای زمانی خوب است که گرفتگی زیاد نباشد. باید چند قاشق جوش شیرین را در دریچه سینک بریزید و بعد از آن مقداری سرکه را به آن اضافه کنید، کمی صبر کنید تا واکنش نشان دهد. این واکنش کاملاً بی خطر می باشد. این ترکیب جهت از بین رفتن بوی بد از سینک استفاده می شود. این ترکیب قدرت چربی زدایی زیادی ندارد پس بهتر است بعد از انجام این مرحله مقداری آب جوش در سینک و روی دریچه بریزید.

استفاده از محلول لوله باز کن برای رفع گرفتگی سینک ظرفشویی

برای رفع گرفتگی سینک ظرفشویی می توانید از پاک کننده های آنزیمی استفاده کنید، این محلول باعث می شود بوی بد سینک ظرفشویی نیز از بین برود.

نکته بسیار مهمی در مورد این روش:

مراقب باشید این محلول اسیدی نباشد زیرا سبب می شود به سیستم لوله های زیر سینک صدمه وارد شود و باعث خوردگی و از بین رفتن لوله های پلیکا و نشت آب می شود. بهتر است در آخر شب از این محلول لوله بازکنی استفاده شود. در این روش هم بوی بد سینک را از بین می برد و مناسب گرفتگی های جزئی می باشد. برای رفع گرفتگی بهتر است که کل سیفون را تمیز کنید.

رفع گرفتگی سینگ ظرفشویی با استفاده از فنر برقی

زمانی که باز کردن و تمیز کردن سیفون ظرفشویی نتیجه نداشت باید از فنر برقی استفاده کنید. در جهت رفع گرفتگی در لوله سینک ظرفشویی دو نوع فنر وجود دارد:

 1. فنر دستی
 2. فنر برقی

فنر دستی لوله بازکن: بدون باز کردن سیفون برای پاک سازی سینک ظرفشویی استفاده می شود.

فنر برقی لوله باز کن: یک فنر متصل به موتور می باشد که می تواند بخوبی سیفون و خروجی فاضلاب را تمیز کند. چنانچه گرفتگی سینک ظرفشویی از لوله های فاضلاب باشد باید برای رفع این گرفتگی با کمک گرفتن از لوله کش، لوله های فاضلاب را با استفاده از فنر برقی باز کرد.

توصیه ها
 • از ریختن روغن داغ در سینک ظرفشویی جدا خود داری نمائید. زیرا روغن در پایین لوله سرد شده و تجمع پیدا می کند.
 • هنگام قرار دادن ظروف در سینک ظرفشویی، باقیمانده غذا را جدا کرده تا بعد ها  تجمع آشغال، باعث گرفتگی در سینک ظرفشویی نشود.
 • جهت ضعیف نشدن لوله های زیر سینک مراقب باشید ظروف سنگین به لوله های زیر سینک برخورد نکند.

مشکل بزرگ خانمها در آشپزخانه گرفتگی سینک ظرفشویی می باشد. مشکل معمولی لوله کشی که زندگی ما را دچار اختلال می کند، به علت استفاده روزانه از سینک ظرفشویی و ورود پسماند ها و دیگر آشغال ها بداخل سینک ظرفشویی می باشد، که باعث مسدود شدن و گرفتگی لوله فاضلاب می شوند.

باز کردن گرفتگی سینگ ظرفشویی کار دشواری نیست و به راحتی می توانید این مشکل را رفع کنید. روش های ساده تری هم هستند که شما می توانید به راحتی گرفتگی سینک ظرفشویی را بر طرف کنید.

تلمبه ی لوله باز کن

اولین کاری که به فکر کاربران می رسد، استفاده از تلمبه لوله باز کن است. تلمبه لوله باز کن در بیشتر خانه ها پیدا می شود، نکته بسیار مهم جهت رفع گرفتگی سینک ظرفشویی استفاده صحیح و اصولی از تلمبه لوله باز کن می باشد.

اگر سینک ظرفشویی  دو قلو دارید باید در هر دو لگن عملیات تلمبه زنی را انجام دهید، باید بدرستی و اصولی از تلمبه لوله باز کن استفاده کنید تا تبدیل به یک اهرم قدرتمند شود، تا بتواند شما را از شر گرفتگی سینک ظرفشویی خلاص کند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  با گرفتگی سیفون روشویی چکار کنیم | رفع گرفتگی فاضلاب روشویی

پاک سازی و شستشوی سیفون

اصول لوله کشی فاضلاب 1

زمانی که گرفتگی خیلی شدید و سخت باشد، گرفتگی با تلمبه لوله باز کن بر طرف نمی شود. در اینجا نوبت به شست و شویی سیفون می رسد. سیفون ظرفشویی مانند یک‌ تله عمل می کند، رسوبات و آشغال ها را در درون خود نگه می دارد. شما باید اتصالات سیفون را به خوبی تمیز کنید تا چاه سینک ظرفشویی باز شود. وقتی سیفون را باز کنید دسترسی مستقیم به قسمتی که گرفتگی در آنجا بوجود آمده، را خواهید داشت و به راحتی آن را رفع کنید. چنانچه گرفتگی در سیفون نبود، باید اتصالات سیفون را بررسی کنید.  وقتی سیفون را باز کردید خوب نگاه کنید تا تشخیص دهید انسداد لوله سیفون در کدام قسمت می باشد. اگر توانستید گرفتگی لوله سینک را ببینید کارتان بسیار راحت است در غیر اینصورت گرفتگی در لوله ی خروجی فاضلاب می باشد.

فنر زدن برای بازکردن گرفتگی لوله

زمانی که نتوانستید با دو روش قبلی لوله ی سینک را باز نمایید، باید از فنر پیشرفته یا معمولی استفاده کنید، تقریبا می‌توان گفت یکی از آخرین راه ها در این زمینه فنر زدن است که قدرتمندترین و نهایی ترین راهی که معمولا مردم پیش می‌گیرند استفاده از فنر می‌باشد که با کمک یک دستگاه به داخل لوله ها هدایت می‌شود.

اکثر مردم به علت گرانی نمی توانند از این دستگاه استفاده کنند، در این مرحله باید از سرویس کاران لوله باز کن کمک گرفت. دستگاه های فنری پیشرفته دارای فنر های متفاوتی هستند که سرویس کار باید تشخیص دهد کدام دستگاه و کدام فنر برای رفع گرفتگی لوله ی سینک شما مناسب است.

شما می توانید از محلول های لوله باز کنی برای خلاص شدن از گرفتگی لوله سینک ظرفشویی استفاده کنید که مقرون بصرفه هستند مثل جوش شیرین و سرکه ولی این محلول ها برای گرفتگی های سطحی می باشند. اگر گرفتگی لوله سینک ظرفشویی را در همان روز های اول باز نکنید، رفته رفته گرفتگی بیشتر خواهد شد تا جائیکه لوله کاملا مسدود شود. در این مواقع علاوه بر دشوار بودن عملیات باز کردن لوله سینک ظرفشویی، هزینه ی بالاتری باید پرداخت کنید.

اتفاقاتی که باعث گرفتگی لوله ی سینک ظرفشویی شما می شود و در تمام خانه ها رخ می دهد:

 1. جرم و رسوب
 2. چربی و روغن
 3. ریخته شدن پسماند سبزیجات، میوه ها، مواد غذایی به داخل لوله سینک ظرفشویی
 4. شیب لوله کم باشد

وقتی که شما یک ظرف روغنی را در داخل سینک می شویید، روغن وارد لوله می شود و با آب سرد به لوله می چسبد و هر چیزی که وارد لوله شود به روغن در دیواره لوله می چسبد و به همین دلیل رسوب ایجاد می شود و قطر لوله کوچک شده اگر جلوی آن را بموقع نگیرید گرفتگی لوله سینک خیلی شدید تر شده و باعث می شود آب از لوله سینک ظرفشویی بالا می زند.

همچنین مواد غذایی که به مرور زمان در لوله ته نشین شده، علاوه بر گرفتگی سبب فاسد شدن مواد غذایی و ایجاد بوی بد از سینک می شود. لازم است از توری های داخل دریچه خروجی سینک استفاده کنید تا از بروز این مشکل جلو گیری کنید.

تقریباً در همه ی آشپزخانه ها، گرفتگی لوله سینک ظرفشویی بوجود می آید، اما شما می توانید تا حدودی از بروز این مشکل جلوگیری کنید. هر چند وقت یک بار از محلول سرکه و جوش شیرین استفاده کنید و بدنبال آن آب جوش داخل سینک بریزید. از توری دریچه سینک استفاده کنید تا پسماند های غذا وارد لوله سینک ظرفشویی نشوند. از ریختن روغن داخل سینک ظرفشویی جدا خودداری کنید. این مقاله از ایبک امداد جهت آموزش رفع گرفتگی لوله سینک ظرفشویی، برای شما تهیه شده است.

رفع گرفتگی لوله سینک ظرفشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله رفع گرفتگی لوله سینک ظرفشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا