تعمیرات پکیج و آب گرمکن

رفع ارور E51 در پکیج ایران رادیاتور | دلایل کد خطای E51

ارور و یا کدهای خطا در پکیج ایران رادیاتور نشانه ایجاد مشکل در پکیج است. در اصل وقتی در عملکرد پکیج اختلالی ایجاد می‌شود دستگاه آن را به شکل ارور و یا کد خطا نمایش می‌دهد و شما می‌توانید از وجود اشکال در دستگاه اطلاع پیدا کنید. اکثر موارد برطرف کردن این ارورها بهتر است به وسیله یک تکنسین انجام بگیرد. اگر شما هم با این کدهای خطا در پکیج ایران رادیاتور مواجه شدید، بهتر است آن را دستکاری نکرده و به تعمیرکار مراجعه کنید زیرا علاوه بر اینکه این کار خطرناک است، احتمال دارد به دستگاه شما هم آسیب بزند. البته بعضی از ارورها به راحتی برطرف می‌شوند ولی گاهی هم نیاز است حتماً به وسیله یک فرد ماهر بررسی شوند.

روش نمایش ارورها در پکیج ایران رادیاتور

همانطور که می‌دانید پکیج ایران رادیاتور یک برند پرطرفدار است که مانند تمام پکیج‌های دیگر امکان دارد دچار خرابی شده و در عملکرد خود با مشکل روبرو شود. معمولاً ارورها در نمایشگر پکیج به این شکل نشان داده می‌شوند:

 1. بعضی از کدهای خطا در پکیج ایران رادیاتور به شکل چراغ‌های چشمک زن در نمایشگر مشخص می‌شود.
 2. بعضی دیگر از ارورها هم در این پکیج به شکل نمایش دادن کدهای خطا در روی صفحه نمایشگر و به شکل ترکیبی از اعداد و حروف نشان داده می شود.

پکیج ایران رادیاتور

رفع ارور E51 در پکیج ایران رادیاتور

ارور E51  یکی از ارورهای مهم در پکیج ایران رادیاتور  است. اگر شما با ارورهای پکیج ایران رادیاتور آشنا بوده و اطلاعات جامع و مفیدی در مورد آنها داشته باشید، می‌توانید در شرایط بحرانی و در هنگام لزوم، در صورت ساده بودن مشکل، خودتان ارور را رفع کنید ولی اگر مشکل پیچیده بود حتماً باید با تعمیرکار پکیج تماس بگیرید.

ارور E51 در پکیج ایران رادیاتور وقتی دیده می‌شود که مسیر لوله دودکش در پکیج گرفته باشد. وقتی شما آب گرم منزل را باز می‌کنید، پکیج روشن خواهد شد و فن هم کار خود را شروع می‌کند. در این صورت اگر لوله بخاری دچار گرفتگی شده باشد، سنسور پکیج به وسیله نمایش ارورE51 این مشکل را به شما اعلام خواهد کرد. 

حتما بخوانید:   عیب‌یابی و تعمیر پکیج تاچی اسمارت | مشکلات رایج پکیج

دلایل ایجاد ارور E51 در پکیج ایران رادیاتور

دلایل زیادی می‌تواند باعث نمایش ارور E51 در پکیج ایران رادیاتور شود که مهمترین آنها عبارتند از:

 1. فن پکیج گیر کرده باشد.
 2. فن خراب شده باشد.
 3. برد پکیج خراب شده باشد.
 4. سنسور فشار هوا در پکیج خراب شده باشد.
 5. مسیر دودکش مسدود شده است.
 6. شلنگ رابط بین پرشر و ونتوری دچار گرفتگی شده است.
 7. در داخل ونتوری سنگریزه گیر کرده است.

۱- فن پکیج گیر کرده باشد.

فن پکیج وظیفه دارد تا کمک کند دودها از دستگاه پکیج خارج شود. اگر به هر دلیلی مثل گیر کردن یک شیء خارجی و یا حتی چوب، فن با مشکل روبرو شود، شما خطای E51 را در پکیج مشاهده می‌کنید.

۲- فن خراب شده باشد.

یکی دیگر از مواردی که باعث می‌شود شما این ارور را در روی پکیج مشاهده کنید، خراب شدن فن است. اگر فن خراب شد باید آن را عوض کنید.

۳- خراب شدن برد پکیج

در صورتی که برد پکیج خراب شده و یا حتی نیم سوز شود، شما ارور E51 را در روی نمایشگر دستگاه مشاهده خواهید کرد. در اینصورت باید برد را تعمیر کنید.

۴- خراب شدن سنسور فشار هوا

یکی از دلایل مهم ارور E51 خراب شدن سنسور فشار هوا می‌باشد که به پرشر هوا مشهور است. سنسور فشار هوا همان سنسور فن به حساب می‌آید و وقتی که خراب شود انگار که فن خراب شده است و شما این کد خطا را در روی نمایشگر می‌بینید.

۵- مسیر دودکش مسدود شده است.

یکی از دلایل مهم که باعث می شود ارور E51 در پکیج ایران رادیاتور نمایش داده شود، این است که مسیر دودکش بسته باشد. ممکن است به وسیله پرندگان که برای خود لانه می‌سازند یا چوب و هر چیز دیگری، این مشکل ایجاد شود، که باید حتماً آن را رفع کنید.

۶- شلنگ رابط بین پرشر و ونتوری دچار گرفتگی شده است.

قبل از اینکه دلیل گرفتگی شلنگ رابط بین پرشر و ونتوری را برایتان توضیح دهیم، باید بدانید که ونتوری چه وظیفه‌ای در پکیج دارد؟ ونتوری فشاری را که فن ایجاد کرده به پرشر هوا انتقال می دهد. برای وصل کردن ونتوری به پرشر، از شلنگ های رابط استفاده می شود. وقتی این شلنگ ها دچار گرفتگی شوند شما ارور E51 را در پکیج مشاهده می‌کنید. معمولاً می‌توانید در شلنگ فوت کرده و مسیر را باز کنید. اگر مسدودی در مسیر لوله بخاری بود، آنگاه سنسور پکیج ارور E51 را به شما اعلام می‌کند.

حتما بخوانید:   نحوه سرویس و تعمیر پکیج بوتان و مراحل عیب یابی

۷- در داخل ونتوری سنگریزه گیر کرده است.

گاهی احتمال دارد در داخل ونتوری سنگریزه گیر کند و این سنگریزه‌ها باعث خواهد شد شما ارور E51 را در پکیج ایران رادیاتور ببینید.

چگونه ارور E51 در پکیج ایران رادیاتور را رفع کنیم؟

اگر شما در پکیج ایران رادیاتور کد خطای E51 را مشاهده کردید، حتماً باید برای رفع آن اقدامات لازم را انجام دهید. در این صورت به روش زیر عمل کنید:

 • ابتدا باید مراقب این موضوع باشید که پکیج شما با کمبود اکسیژن روبرو نشود. برای حل این مشکل ابتدا لوله دودکش را چک کنید و از باز بودن آن اطمینان پیدا کنید.
 • در بالای پکیج ایران رادیاتور دو عدد درپوش قرار داده شده که شما می‌توانید یکی از آنها را باز کنید تا مشکل رفع شود.
 • همانطور که ابتدا هم گفتیم ممکن است مشکل در پرشر سوئیچ هوا باشد. پس باید پرشر سوئیچ هوا را بررسی کنید.
 • شلنگ‌ های رابط بین ونتوری و پرشر سوئیچ هوا را چک کنید تا دچار گرفتگی نشده باشد.
 • اگر موارد گفته شده را انجام دادید باز هم کد خطای E51 برطرف نشد ، باید ونتوری را چک کنید.
 • فن داخل پکیج را هم چک کنید که خرابی و یا مشکلی نداشته باشد.

دلیل ارور دادن پکیج ایران رادیاتور چیست؟

حالا که شما را با ارور E51 در پکیج ایران رادیاتور بطور کامل آشنا کردیم، می‌خواهیم به سؤال مهمی که بیشتر کاربران می‌پرسند پاسخ دهیم که دلیل ارور دادن پکیج ایران رادیاتور چیست؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که این پکیج‌ها در انواع زمینی و دیواری به همراه عیب‌یابی الکترونیکی طراحی شده است. این بخش با برد پکیج ارتباط مستقیمی دارد و هر وقت ایرادی در قطعات دستگاه به وجود بیاید، آن را به برد گزارش می‌کند. پس وقتی شما ارور را در پکیج مشاهده می‌کنید یعنی در دستگاه شما اختلال ایجاد شده است و شما باید به وسیله مطالعه دفترچه راهنما، کد خطا را تشخیص دهید و با معنی و مفهوم این کدها کاملاً آشنا باشید، تا بتوانید مشکل را عیب یابی کنید. اگر مشکل ساده بود، خودتان به راحتی آن را حل خواهید کرد و در غیر این صورت حتماً باید به تعمیرکار پکیج مراجعه کنید.

دلایل ارورها در پکیج ایران رادیاتور چیست؟

با توضیحات کمی که در مورد ارورها در پکیج ایران رادیاتور برایتان بیان کردیم، حالا می‌خواهیم بدانیم دلیل این ارورها در پکیج چیست؟ به طور کلی در پکیج ایران رادیاتور موارد زیر می‌تواند باعث نمایش کدهای خطا باشد:

 • شیر موتوری سوخته است.
 • پکیج دارای رسوب شده است.
 • یون تشخیص شعله خراب شده است.
 • جرقه زن مشکل پیدا کرده
 • مجموعه فن و پرشر هوا خراب شده‌اند.
 • سنسورهای حرارتی معیوب شدند.
 • پمپ پکیج خراب شده است.
 • برد الکترونیکی سوخته است.
 • باز نبودن شیرهای رفت و برگشت در رادیاتور
 • بسته بودن کامل شیرهای زیر پکیج ایران رادیاتور
 • قطع شدن گاز ورودی
 • کم شدن فشار بار پکیج
 • و…..
حتما بخوانید:   چگونه می توانیم گرفتگی لوله را در آبگرمکن دیواری باز کنیم؟

کدهای خطا در پکیج ایران رادیاتور

به طور کلی می‌توانیم بگوییم انواع کدهای خطا در پکیج ایران رادیاتور به دو دسته تقسیم می‌شود

 1.  خطاهایی که وقتی در روی پکیج ایران رادیاتور دیده می‌شوند، به دلیل مشکل اصلی دستگاه بوده و باعث اختلال در کار پکیج خواهند شد. در این صورت ارور باعث خاموش شدن پکیج می شود.
 2. ارورهایی که در صورت ظاهر شدن در روی پکیج، دستگاه را خاموش نمی‌کنند، بلکه پکیج همچنان کار خود را به درستی ادامه می‌دهد. این کدهای خطا نشان می‌دهد که مشکلی که در پکیج ایجاد شده زیاد جدی و حاد نیست و باعث از کار افتادن پکیج نمی‌شود. این ارورها و کدهای خطا معمولاً مربوط به رسوبات در مبدل پکیج است.

پکیج ایران رادیاتور

سخن پایانی

ارور E51 جزو کدهای خطای رایج و متداول در پکیج‌های ایران رادیاتور است. ارور E51 در پکیج ایران رادیاتور وقتی دیده می‌شود که مسیر لوله دودکش در پکیج گرفته باشد. و دلایل آن هم معمولاً خراب شدن پرشر و حتی شلنگ متصل به آن یا مسدود شدن مسیر دودکش می‌باشد. اگر هم فن پکیج کثیف باشد، شما این ارور را در روی نمایشگر پکیج ایران رادیاتور مشاهده می‌کنید. در صورتی که مسیر حرکت فن مسدود شده بود باید ابتدا فن دستگاه را با دست بچرخانید. اینکار نشان خواهد داد که آیا برد خراب شده است که فرمان چرخش فن را صادر نمی کند یا خیر؟ چند ضربه به رله برد بزنید، ممکن است دوباره کار خود را شروع کند، در غیر اینصورت رله برد را باید تعویض کنید.

اگر با راهکارهایی که برایتان بیان کردیم موفق به رفع کد خطای E51 از روی نمایشگر پکیج ایران رادیاتور نشدید، توصیه می‌کنیم دستگاه را بیشتر از این دستکاری نکنید و به متخصصی که در زمینه تعمیرات پکیج مهارت دارد ، مراجعه کنید.

در صورتی که در زمینه تعمیرات پکیج ایران رادیاتور سؤالی داشتید در بخش دیدگاه ها مطرح کنید تا متخصصین ایبک امداد پاسخگوی شما باشند.

 

31

رفع ارور E51 در پکیج ایران رادیاتور

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلایل کد خطای E51

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x