تغذيه

تمام نکات نگهداری مواد غذایی در یخچال و مدت نگهداری آنها

تمام نکات نگهداری مواد غذایی در یخچال و مدت نگهداری آنها | نحوه چیدمان مواد غذایی در یخچال

برای اینکه مواد غذایی شما درون یخچال‌ها فاسد نشوند، باید بدانید که چگونه آنها را مدیریت کنید و به صورت صحیح در یخچال نگهداری نمایید. در صورتی که مواد غذایی را به صورت صحیح درون یخچال قرار دهید و از مدت زمان نگهداری آنها درون یخچال اطلاعات کافی داشته باشید، مواد غذایی شما تازه و سالم خواهند ماند و برای مدت طولانی‌تری می‌توانید آنها را درون یخچال نگهداری کنید.

توجه داشته باشید که شرایط نگهداری مواد غذایی درون یخچال بسیار حائز اهمیت می‌باشد. هر کدام از مواد غذایی تر یا خشک درون یخچال باید به شیوه خاصی نگهداری شوند. دمای مناسب برای نگهداری میوه و سبزیجات برای نگهداری مرغ و گوشت مناسب نخواهد بود و با یکدیگر تفاوت دارند.

چیدمان مواد غذایی درون یخچال

وقتی که برای تهیه کردن میوه به میوه فروشی می‌روید، سبدهای رنگی کوچکی را مشاهده خواهید کرد. شما هم می‌توانید درون یخچال از سبد استفاده نمایید. درون این سبدها می‌توانید تخم مرغ، بطری‌های مختلف و مواد غذایی را نگهداری نمایید. با انجام دادن این کار به این مواد دسترسی راحت‌تر و آسان‌تری خواهید داشت. در صورتی که مواد غذایی را به صورت اشتباه درون یخچال بچینید، با گذشت زمان یخچال شما آسیب خواهد دید و نیاز به عیب یابی و تعمیر یخچال پیدا خواهید کرد.

استفاده از کریسپر یخچال

کریسپر یخچال همان بخش نگهداری سبزی و میوه آن می‌باشد. سبزی‌ها را درون روزنامه یا کاغذ پیچیده و به صورت جداگانه در کریسپر قرار دهید. با انجام دادن این کار وقتی که سبزی‌ها را از داخل یخچال بیرون می‌آورید، یخچال شما کثیف نخواهد شد.

وقتی که سبزی‌ها و میوه‌ها را با روزنامه می‌پیچید، رطوبت آنها کنترل می‌شود و برای مدت زمان بیشتری تازه‌تر می‌مانند. بهتر است که مواد غذایی خود را از کیسه نایلونی خارج کرده و درون یخچال قرار دهید. کیسه نایلونی موجب می‌شود که میوه‌های شما زودتر فاسد شوند و در این صورت یخچال شما بوی نامطبوعی پیدا خواهد کرد.

مواد غذایی در یخچال

قانون یک بطری در یخچال

برای نگهداری مواردی مانند بطری سس سالاد، مایونز، خردل و سس گوجه فرنگی درون یخچال باید از قانون تک بطری پیروی نمایید. بدین معنا که فقط بطری‌هایی درون یخچال نگهداری کنید، که باز شده‌اند و بطری‌های سس سالاد مایونز، خردل و سس گوجه فرنگی که هنوز باز نکرده‌اید را می‌توانید در بیرون از یخچال و در محفظه مناسب نگهداری نمایید. در این صورت فضای یخچال باز خواهد شد.

استفاده نکردن از بشقاب در یخچال

باید بدانید که درون یخچال نباید از بشقاب استفاده کنید. مواد غذایی خود را باید درون ظرف‌های مناسب قرار داده و سپس در یخچال بگذارید. در صورتی که مواد غذایی شما در بشقاب باشد، موجب خواهد شد که در یخچال بوی نامطبوعی ایجاد شود. همچنین در یخچال فضای بیشتری اشغال می‌شود. بنابراین باید از ظروف مناسب‌تری برای نگهداری مواد غذایی درون یخچال استفاده نمایید.

قرار دادن مواد غذایی در جای مخصوص

بهترین راهکار برای نگهداری و سازماندهی یخچال این است که انواع مواد غذایی را در کشو و طبقه‌های مخصوص به خود قرار دهید. در صورتی که جای هر کدام از مواد غذایی در یخچال مشخص باشد و شما آن را بدانید، زمان کمتری را برای پیدا کردن آن صرف خواهید کرد. بنابراین درب یخچال کمتر باز می‌ماند و بهره وری از یخچال بالاتر خواهد بود. همچنین احتمال اینکه مواد غذایی را درون یخچال از یاد ببرید و فاسد شوند، کاهش پیدا خواهد کرد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلایل کپک زدن کشک درون یخچال|نگهداری صحیح از کشک

مواد غذایی را درون ظرف‌های ایراددار نریزید

در صورتی که ظرف‌های مورد نظر نشتی دارند، نباید در یخچال قرار دهید. حتی اگر از این ظروف فقط چند قطره نشتی وجود داشته باشند، موجب خواهد شد که تمام فضای یخچال شما کثیف شود و برای تمیز کردن آن مجبور می‌شوید که همه قفسه‌ها و طبقات آن را خالی کرده و تمیز کنید.

برای جلوگیری از این مشکل می‌توانید برای نگهداری برخی از مواد از شانه تخم مرغ استفاده کنید. برای نمونه می‌توانید روی شانه تخم مرغ شیشه‌های سس را به طور وارونه قرار دهید. با انجام دادن این کار در صورتی که از بطری‌ها نشتی وجود داشته باشد، یخچال شما کثیف نخواهد شد.

بطری‌ها را درون جعبه گذاشته و پس از آن جعبه‌ها را درون یخچال قرار دهید. با این کار با نشتی داشتن بطری‌ها یخچال کثیف نخواهد شد.

توجه به ماده غذایی و طبقات یخچال

هر کدام از مواد غذایی مختلف را باید در قسمت‌های گوناگون یخچال نگهداری نمایید. چون دمای همه قسمت‌های مختلف یخچال برابر نیست. درب یخچال معمولاً نسبت به دیگر نقاط یخچال گرمتر است. بنابراین نباید لبنیات و تخم مرغ را در آن قرار دهید. لبنیات را بهتر است که در قفسه‌های پایین‌تر یخچال قرار دهید. چون این قفسه‌ها نسبت به دیگر جاهای یخچال سردتر و خنک‌تر می‌باشد.

نگهداری گوشت تازه در یخچال

گوشت تازه را می‌توانید هم در قسمت فریزر و هم در یخچال نگهداری کنید. اما هر کدام از آنها قانون و قاعده خاصی دارند در صورتی که گوشت را در قسمت فریزر قرار ندهید، آنها را به صورت مجزا و در کیسه‌های سالم درون یخچال بگذارید تا مواد غذایی دیگر آلوده نشوند.

شما نمی‌توانید گوشت را درون یخچال بیشتر از ۵ روز نگهداری کنید. البته همین مدت نیز باید در شرایط خاص و ویژه باشد. در صورتی که به صورت بسته‌بندی گوشت را خریداری می‌کنید، می‌توانید با همان بسته‌بندی درون یخچال به مدت ۵ روز نگهداری کنید. دقت داشته باشید، که گوشت‌های تازه را تا دو روز درون یخچال می‌توانید نگهداری نمایید. در غیر این صورت باید گوشت‌های تازه را به قسمت فریزر یخچال منتقل کنید.

نگهداری گوشت چرخ کرده با پیاز در فریزر یخچال

کارشناسان در این زمینه معتقد هستند که بهتر است که گوشت چرخ کرده در قسمت فریزر نگهداری نشود. چون وقتی گوشت‌ها چرخ می‌شوند آنزیم‌های آن آزاد می‌شوند با این حال چنانچه امکان چرخ کردن گوشت را در زمان استفاده ندارید، بهتر است که گوشت چرخ کرده را فقط برای مدت زمان محدودی که نهایتاً سه ماه است، نگهداری کنید. در صورتی که گوشت چرخ کرده شما با پیاز است، نباید بیشتر از سه روز درون یخچال قرار بگیرد.

نگهداری میوه و سبزیجات در یخچال

برای اینکه سبزیجات و میوه‌ها را درون یخچال نگهداری کنید:

  • ابتدا همه آنها را باید بشویید و با دقت خشک نمایید. وجود کثیفی و آلودگی بر روی سبزیجات موجب می‌خواهد شد که مواد غذایی دیگر نیز فاسد شوند. همچنین در صورتی که میوه‌ها و سبزیجات شسته نشوند، آلودگی آنها به مواد غذایی دیگر درون یخچال منتقل خواهد شد.
  • وقتی که سبزی و میوه‌ها را شستید باید آنها را خشک کرده و در ظرف‌های پلاستیکی که دردار هستند نگهداری نمایید.
  • پیشنهاد می‌شود که سبزی‌ها را درون نایلون پلاستیکی نگذارید، این نایلون‌ها موجب عرق کردن آنها می‌شود و در نتیجه در مدت زمان کمتری فاسد خواهند شد. در صورتی که می‌خواهید سبزیجات را برای مدت بیشتری درون یخچال نگهداری نمایید، می‌توانید آنها را فریز کنید.
  • هر وقت که متوجه شدید کپک و فساد بر روی سبزیجات و میوه‌ها وجود دارد آنها را از یخچال خود بیرون آورده و ظرف آن را با دقت ضدعفونی کرده و بشویید.
  • وقتی که کاهوها را ریز می‌کنید و درون یخچال می‌گذارید لبه‌های آن قرمز می‌شود و ناخوشایند به نظر می‌آید. برای اینکه از این مورد پیشگیری کنید، می‌توانید برای خرد کردن کاهوها از کاردهای فلزی و استیل استفاده نکنید. بهترین وسیله برای انجام دادن این کار کاردهای پلاستیکی می‌باشند. همچنین پیشنهاد می‌شود که کاهوها را به صورت برگ برگ شسته و بدون خرد کردن در بین پارچه‌ای تمیز و درون ظرف پلاستیکی درون یخچال بگذارید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  خوراکی های مفید جهت تقویت حافظه کنکوری ها

نگهداری مواد غذایی خشک در یخچال

این مواد غذایی باید در محل خنک و خشک نگهداری شوند. در صورتی که در محیط گرم نگهداری شوند در بین آنها موجودات ریزی رشد خواهند کرد و موجب می‌شود که مواد غذایی فاسد شوند. مواد غذایی خشک مانند انواع غلات و حبوبات، رشته، برنج، لیمو خشک و… می‌باشند، که هر کدام از آنها باید به شیوه خاصی نگهداری شوند. وجود نور آفتاب و رطوبت موجب خراب شدن این مواد خواهد شد.

  • ظروف شیشه‌ای پلاستیکی بهترین ظروف برای نگه داشتن مواد غذایی خشک می‌باشند. در صورتی که درون ظرف نگهداری برنج، حبوبات و غلات کمی نمک بریزید، کمک خواهد کرد که آفت وارد آنها نشود.
  • برای اینکه درون یخچال مواد غذایی خشک را نگهداری نمایید، پیشنهاد می‌شود که از کیسه‌های پلاستیکی زیپ‌دار استفاده نمایید.
  • در صورتی که برای مدت طولانی از حبوبات نگهداری می‌کنید، بهتر است که آنها را درون یخچال قرار دهید. اما در صورتی که مقدار حبوبات شما کم است و برای مدت طولانی آنها را نگهداری نمی‌کنید، می‌توانید درون کابینت آشپزخانه نیز قرار دهید. این مواد غذایی را می‌توان در بیرون از یخچال نیز نگهداری کرد. بنابراین در صورتی که فضای کافی در یخچال شما وجود ندارد می‌توانید در بیرون از یخچال و در مکان خنک و خشک آنها را نگهداری نمایید.

مواد غذایی در یخچال

نگهداری برنج پخته در یخچال

برنج پخته شده درون یخچال به مدت ۳ الی ۴ روز در ظرف دربسته قابل نگهداری می‌باشد. با این وجود بهتر است که اگر مشاهده کردید، برنج سفت و سخت شده است یا بوی بدی از آن استشمام می‌شود، از آن استفاده نکنید، ممکن است که ایجاد مسمومیت کند. همچنین باید بدانید که قبل از مصرف کردن برنجی که درون یخچال است آن را باید کاملاً داغ کنید و به صورت سرد آن را مصرف نکنید.

تمام نکات نگهداری مواد غذایی در یخچال و مدت نگهداری آنها

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی نحوه نگهداری مواد غذایی در یخچال

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا