تعمیرات کولر گازی

نشتی گاز فریون در کولر گازی چه نشانه هایی را دارد؟

وجود گاز فریون برای گستراندن و پخش کردن هوای سرد در کولر گازی ضروری است. اگر به هر دلایلی این نوع از گاز در کولر کاهش یابد، فشار زیادی بر روی عملکرد دستگاه وارد می‌شود؛ بر این اساس سیستم شما انرژی بیشتری را صرف می‌کند تا توانایی این را داشته باشد که دمای محیط را متعادل کند. نشتی گاز فریون در کولر گازی می‌تواند باعث پدید آمدن مشکل های حاد و خطرات زیادی باشد.

نشتی گاز کولر گازی در چه مواقعی به وجود می‌آید

یکی از عامل های مهمی که در نشتی گاز فریون کولر گازی مؤثر است، استفاده زیاد از دستگاه است. مهم نیست کولر شما نو و یا دست دوم بوده و یا اینکه چه برندی است؛ فقط استفاده بیش از حد و انجام ندادن سرویس دوره ای سبب پوسیده و کهنه شدن قطعه های کولر خواهد شد.

بهتر است بدانید فرسایش لوله ها و کویل های قطعه کندانسور و صدای زیاد دستگاه باعث می‌شوند نشتی گاز در کولر افزایش یابد. اگر می‌خواهید یک کولر دست دومی را خریداری کنید لازم است به لوله ها و بی نقص بودن کندانسور و کویل ها توجه داشته باشید و همچنین به شما پیشنهاد می‌کنیم که به یک متخصص نشان دهید.  سرویس دوره ای و تمیز کردن کولر، عمر دستگاه را افزایش می‌دهد چون اکثر اشکالات و خرابی های کولر در زمان سرویس و معاینه مشخص می‌شوند و از به وجود آمدن ضرر و زیان های دیگر پیشگیری خواهد شد. در موارد زیر به برخی از علل و دلایل نشتی گاز فریون در کولر گازی می‌پردازیم:

۱- فرسایش لوله ها

یکی از علت های نشتی گاز دستگاه و پوسیده شدن لوله هایش، کهنه و فرسوده شدن لوله های مسی قطعه کندانسور است‌. به طور معمول لوله های مسی قطعه کندانسور به خاطر جا به جایی سرما نازک ساخته شده اند. ظریف و نازک بودن این لوله ها سبب می‌شود روند فرسایش و کهنگی تاثیر بسزایی را در آن داشته باشد. گاهی اوقات به خاطر آلودگی های موجود در هوا، باعث می‌شود لوله ها زودتر فرسوده و کهنه شوند.

حتما بخوانید:   دلایل خنک نکردن کولر گازی چیست؟ نحوه برطرف کردن آن

۲- آسیب زدن به کولر گازی

اگر بدنه کولر گازی آسیب ببیند گاز موجود در آن خالی می‌شود. می‌دانید که امروزه قیمت این نوع از دستگاه ها بسیار افزایش یافته است، بر این اساس حتما مراقب باشید تا آسیب و ضربه ای به آن وارد نکنید؛ چون با وارد کردن کوچک‌ترین ضربه به دستگاه می‌تواند باعث شکسته و شل شدن قطعه ها و لوله های انتقال دهنده گاز شود.

فراموش نکنید همیشه برای تعمیر دستگاه خود از کارشناسان و متخصصان مجرب و با تجربه کمک بگیرید. کسانی که در این زمینه وارد نباشند قطعه های داخلی و بیرونی سیستم شما را خراب می‌کنند. وظیفه لوله های مسی در کولر گازی، منتقل کردن گاز فریون است. این لوله ها اگر تحت هر شرایطی بشکنند و سوراخ شوند باعث نشتی گاز فریون در دستگاه خواهد شد. البته نشتی گاز فریون در سیستم می‌تواند به خاطر نصب نادرست نیز باشد. بر این اساس لازم است برای پیشگیری از این اشکال، از افرادی کمک بگیرید که در این زمینه ماهر هستند.

نشتی گاز فریون در کولر گازی چه نشانه هایی را دارد

پرسش دیگری که در این زمینه ذهن افراد را مشغول می‌کند این است که از چه طریقی نشتی گاز فریون را در دستگاه تشخیص دهیم؟ برای پاسخ به این پرسش چند نشانه وجود دارد که در مطالب زیر بیان می‌کنیم:

نشتی گاز فریون در کولر گازی ،

۱- کولر گازی باد خنکی را تولید نمی‌کند

یکی از راه هایی که بایستی از طریق آن متوجه کمبود گاز فریون در کولر گازی شوید سرد نکردن دستگاه است، طوری که باد خارج شده از آن باد گرم خواهد بود. در ضمن این علت فقط باعث بروز این اشکال نمی‌شود بلکه دلایل متعدد دیگری هم وجود دارد. برخی از کارشناسان در حین مواجه با این اشکال سعی بر شارژ کردن گاز دستگاه را دارند در صورتی که بایستی ابتدا کویل ها و لوله ها به طور کامل بررسی شوند.

۲- باد دستگاه بوی استون می‌دهد

یکی از بوهایی که از کولر خارج می‌شود و باید به آن توجه کنید، بویی شبیه به بوی استون است. این بو نشان دهنده نشتی گاز کولر گازی بوده و در این مواقع باید هر چه سریعتر دستگاه را خاموش کرده و در و پنجره ها را باز کنید.

حتما بخوانید:   آموزش کابل کشی کولر گازی اسپلیت در سیستم

۳- هزینه قبض برق افزایش یافته

اگر هزینه قبض برق شما افزایش یافته است بدانید که گاز کولر گازی شما کم شده و به احتمال زیاد امکان نشتی گاز در دستگاه وجود دارد. در این وضعیت فشار زیادی به قطعه موتور سیستم وارد می‌شود تا بتواند محیط را به خوبی سرد کند. در حقیقت این فشار به معنای مصرف زیاد انرژی است.

۴- انجماد لوله های مسی

انجماد لوله های مسی، کویل ها، کندانسور و یا قطعه اواپراتور از نشانه های بارز کاهش گاز کولر گازی می‌باشد. به خاطر کم شدن گاز در کولر، لوله ها نمی‌توانند به درستی گرما را جذب کنند و در نتیجه گرفتار انجماد می‌شوند.

۵- بهره‌گیری از مواد نشتی یاب

کارشناسانی که در تعمیر کولر گازی وارد هستند از لوازم و اسباب به خصوصی برای یافتن محل نشتی استفاده می‌کنند. لوازمی مثل عینک نشتی یاب گاز دستگاه و مواد نشت گیر سیستم. بر این اساس برای یافتن علت و محل نشتی به طور حتم از کارشناسان کمک بگیرید تا از به وجود آمدن سایر مشکلات جلوگیری شود.

۶- لوله های داخلی کولر گازی تغییر رنگ داده اند

شما می‌توانید با مشاهده و چک کردن بخش های گوناگون دستگاه دریابید که خروج گاز از شیر ها، شکاف ها و لوله ها است. به طور نمونه در لوله هایی که گرفتار نشتی گاز شده اند، به طور معمول قطره های مشکی دیده می‌شود. صدای غیرعادی در شیر انبساط ترموستاتیک نیز می‌تواند علائمی برای این مشکل باشد. برای برطرف کردن این اشکال می‌توانید همانند اجاق گاز از کف و اسکاچ برای یافتن نشتی های دستگاه استفاده کنید.

۷- از رنگ فلورسنت بهره بگیرید

برای این کار لازم است در پی تجهیزاتی مانند رنگ فلورسنت، لامپ فرابنفش و … باشید. اکثر کارشناسان می‌توانند از این طریق به نشتی گاز پی ببرند، بر این اساس افراد نمی‌توانند از این راهکار استفاده کنند. در این روش نخست مقدار کمی از رنگ فلورسنت را به درون شبکه وارد کنید و در گام بعدی کولر با اندکی از گاز شارژ می‌شود.

استشمام گاز فریون چه پیامد هایی را دارد

به طور کلی گاز فریون بو و رنگ به خصوصی را ندارد، به خاطر همین موضوع نمی‌توانیم اندازه نشتی آن را اندازه گیری کنیم. ولی نشانه های متاثر از مسمومیت این نوع از گاز را می‌توان به خفگی و سرگیجه اشاره کرد. این گاز برای سلامت شما بسیار خطرناک بوده و زمانی که CFC ها با پوست شما در تماس باشند، امکان دارد سبب ترک خوردگی، خشکی و زبری پوست شود. استشمام این گاز امکان دارد باعث بالا رفتن ضربان قلب، سرگیجه و عدم تعادل شود. البته افرادی که مشکلات قلبی عروقی را دارند برای این دسته از افراد بسیار خطرناک است.

حتما بخوانید:   راهنمای استفاده از ریموت کنترل کولر گازی ال جی

نشتی گاز فریون در کولر گازی

چگونه نشتی گاز کولر گازی را برطرف کنیم

گفتار نشتی گاز از اهمیت بالایی برخوردار است و تعمیر و برطرف کردن اشکالات ناشی از آن بسیار سخت و حساس خواهد بود. به شما توصیه می‌‌کنیم برای انجام تعمیرات آن بایستی تجهیزات زیر را دارا باشید:

  • تنظیم کننده فشار
  • کپسول مخصوص گاز ازت
  • پیچ گوشتی و انبردست و …
  • سیم جوش
  • دستگاه جوش مخصوص نقره و برنج
  • مانیفولد
  • لوله های مسی

در این روش نخست دو قطعه از لوله مسی را ببرید و به لوله آغازین اواپراتور و همچنین به لوله خروجی آن جوش دهید. لازم است برای این کار از جوش نقره بهره بگیرید. آن وقت با به کار گیری از منیفولد و وصل کردن ۲ شلنگ آن به رگولاتور ازت و اواپراتور محلی که نشتی دارد را بیابید، پس از آن باید شیر خروجی رگولاتور را ببندید و شیر کپسول را با فشار گازی به اندازه psig 100 بگشایید. حالا شیر های رگولاتور و منیفولد را باز کرده تا گاز ازت بتواند وارد قطعه کندانسور شود. همه بخش های کندانسور را مانند بدنه و لوله های آن را به کف و اسفنج آغشته کنید. در این زمان اگر حبابی را مشاهده نکردید هیچ اشکالی وجود ندارد ولی اگر حباب هایی را دیدید آن بخش را علامت بزنید. به یاد داشته باشید اگر اندازه سوراخ ها و پوسیدگی ها بیشتر بود لازم است قطعه کندانسور را عوض کنید.

نتیجه گیری

طبق توضیحات ذکر شده در بالا تعمیر نشتی گاز بسیار کار حساس و سختی است. توصیه می کنیم اگر با موارد و نشانه های بالا در کولر گازی خود مواجه شده اید به طور حتم از یک متخصص و تعمیرکار حرفه ای در این جهت کمک بگیرید. زیرا اگر خودتان به تعمیر این گونه مشکلات بپردازید باعث به وجود آمدن اشکالات دیگری نیز می‌شوید که در آن مواقع بایستی هزینه های گزافی را پرداخت کنید. این نکته را فراموش نکنید که گاز مبرد یک ماده شیمیایی و خطرناکی است و تنها متخصصان می‌توانند مقدار مشخصی از آن را برای کولر گازی شما تعیین کنند.

31

نشتی گاز فریون در کولر گازی

مجموع امتیازات

در این مقاله با علت ها و علائم نشتی گاز فریون در کولر گازی آشنا می شوید.

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x