تعمیرات کولر آبی

کاملترین راهنمای خرید کولر آبی و انواع آن

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

با فرا رسیدن گرما و فصل تابستان بسیاری از اشخاص به دنبال یک سیستم خنک کننده خوب برای منزل هستند در این میان می‌توان گفت که کولر آبی یکی از پرطرفدار ترین وسایل سرمایشی بوده و از محبوبیت زیادی هم برخوردار است. ولی باید بدانید که برای خرید کولر آبی باید به معیارها و نکات مهمی توجه کنید. در این مقاله متخصصین ایبک امداد برای شما مطالبی را آماده کردند که کاملترین راهنمایی خرید کولر آبی و همچنین آشنایی با انواع آن می باشد. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

چرا باید به جای کولر گازی کولر آبی را خریداری کنیم؟

یکی از دغدغه های افراد هنگام خرید کولر این است که چرا معمولاً کولر آبی نسبت به کولرهای گازی طرفداران بیشتری داشته و بیشتر توصیه به خرید آن می شود؟ به طور کلی می توانیم بگوییم که خریدن کولر آبی نسبت به کولرهای گازی مزایای زیادی دارد و به همین دلیل شما با خیال راحت می توانید از آن استفاده کنید. مثلاً کولر گازی هوای خانه را خشک می کند و می تواند باعث بروز مشکلات زیادی برای افراد در منزل شود؛ در حالی که طراحی کولر آبی به شکلی می باشد که فضا را مرطوب کرده و از این جهت کارایی بهتری دارد. علاوه بر آن، استفاده از کولر آبی می تواند کم هزینه تر باشد زیرا مصرف برق کولر آبی نسبت به کولرهای گازی کمتر بوده و باعث اتلاف انرژی هم نمی شود.

خرید کولر آبی نیاز به هزینه کمتری دارد و بسیار ارزانتر از کولر های گازی می باشد. و از جهت بودجه هم، به شما لطمه زیادی وارد نمی شود. تمامی این موارد می‌تواند باعث محبوبیت کولر آبی نسبت به کولر گازی شود. شما می‌توانید با توجه به موقعیت و شرایط خود، خرید هر کدام از کولرهای آبی را انتخاب کنید.

خرید کولر آبی

انواع کولرهای آبی

شاید لازم باشد تا قبل از این که اقدام به خرید کولر کنید، انواع آن را بشناسید و با توجه به شناختی که نسبت به آنها دارید محصول مورد نظر خود را خریداری کنید کولرهای آبی که امروز در بازار موجود هستند از نظر کارکرد به چهار دسته کلی تقسیم بندی می شوند که عبارتند از:

 • کولرهای آبی پوشالی
 • کولرهای آبی سلولزی
 • کولرهای آبی پرتابل
 • کولرهای آبی دستی

 کولرهای آبی پوشالی

یکی از قدیمی ترین و رایج ترین کولر های آبی، کولر آبی پوشالی می باشد که در طراحی این کولرها، آب به وسیله پمپ از محفظه به طرف پوشال های چوبی هدایت می شود و بر روی آن ها می ریزد به همین دلیل است که پوشال ها خیس شده و با عبور کردن هوا از میان پوشال ها، هوای داخل کولر خنک می شود به همین دلیل است که هوای مرطوب و کاملاً خنک، داخل کانال کولر رفته و به فضای خانه هم منتقل می شود. مزایا و معایب کولر آبی پوشالی عبارتند از:

 • مزایا ی کولر آبی پوشالی
 1. مصرف برق این کولر نسبت به کولر گازی کمتر است.
 2. برای خرید قطعات به راحتی می توانید آنها را تهیه کنید.
 3. قیمت مناسبی دارد.
 4. به راحتی راه اندازی می شود.
 • معایب کولر آبی پوشالی
 1. امکان ورود گرد و خاک به داخل منزل وجود دارد.
 2. سالیانه باید پوشال های آن را تعویض کنید.
 3. احتمال دارد پوشال ها دچار رسوب گرفتگی شود.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  معرفی کلید لمسی کولر آبی و مزایای آن | قطعات کولر آبی

کولرهای آبی سلولزی

تقریباً می توان گفت که کولر آبی سلولزی شکل مدرن تر و پیشرفته تر کولرهای آبی پوشالی هستند زیرا به جای استفاده از پوشال های چوبی، از پدهای سلولزی در آن‌ها استفاده می‌شود و همین باعث بالا رفتن راندمان کار کولر خواهد شد و مصرف برق آن هم کمتر می‌شود. معایب و مزایای این کولرها عبارتند از:

 • مزایای کولر آبی سلولزی
 1. کولر آبی سلولزی دارای خنک کنندگی بیشتری می باشد.
 2. از ورود گرد و غبار به منزل جلوگیری می کند.
 3. پدهای سلولزی آن نیاز به تعویض سالیانه نداشته و از ۳ تا ۵ سال نیاز به تعویض ندارد.
 4. دچار رسوب گرفتگی نمی شود.
 • معایب کولر آبی سلولزی
 1. پدهای سلولزی دارای قیمت بیشتری می باشد.
 2. این پدها کمیاب بوده و به سختی پیدا می شوند.
 3. امکان دارد بوی بد کولر از طریق این پدها در خانه منتشر شود.

کولر های آبی پرتابل

اگر تصمیم گرفتید از این نوع کولر خریداری کنید باید بگوییم که این کولرها کوچک بوده و فقط برای فضاهایی با متراژ کم طراحی شده اند. مکان هایی که امکان کانال کشی مناسب ندارند از این کولر استفاده می کنند. معمولاً در فضاهایی با متراژ حدوداً ۱۵ تا ۲۰ متر مربع می توان از این کولر استفاده کرد. این کولرها با اینکه شکل ظاهری متفاوتی نسبت به کولرهای آبی دارند ولی مکانیزم فعالیت آنها مانند کولرهای آبی دیگر است با این فرق که به جای پوشال، دارای پدهای سلولزی بوده و از پارچه های نانو در آن استفاده می شود.

وقتی پارچه های نانو خیس می شوند باعث خنک تر شدن فضای داخل کولر خواهد شد و بعد از چرخش در الکتروموتور، هوای خنک به داخل منزل منتقل می شود. این کولر هم دارای معایب و مزایایی می باشد که در ادامه شما را با آن آشنا می کنیم:

 • مزایای کولر آبی پرتابل
 1. به راحتی می توان آن را جابجا کرد.
 2. هزینه زیادی برای شما ندارد.
 3. برای تعمیر، دسترسی به قطعات آن آسان است.
 4. برای نصب و راه اندازی به نصاب نیاز نیست.
 • معایب کولر آبی پرتابل
 1. این کولر به دلیل اینکه در فضای خانه قرار دارد دارای صدای زیادی می باشد.
 2. وزن بعضی از مدل های این کولر سنگین است.
 3. فضاهایی با متراژ بیشتر از ۲۰ متر را خنک نمی کند.

ویژگی های متفاوت در کولرهای آبی

در صورتی که تصمیم به خرید کولر آبی گرفتید باید بدانید که این دستگاه ویژگی های متفاوتی دارد که شما باید بر حسب نیاز خود کولر مناسب را برای خرید، انتخاب کنید در ادامه می خواهیم بعضی از ویژگی های مختلف در خرید کولر آبی را برایتان بیان کنیم.

قیمت کولر های آبی

همانطور که گفتیم خرید کولر آبی برای شما هزینه کمتری نسبت به کولر گازی دارد و شما می توانید با توجه به نیاز خود، متراژ فضای منزل و بودجه ی در نظر گرفته شده، کولر آبی مناسب را خریداری کنید.

سیستم خاموش کننده خودکار

بسیار دیده شده که افراد بعد از خارج شدن از منزل به یاد می آورند که کولر آبی خود را خاموش نکرده اند. امروزه بیشتر کولر های آبی که در بازار هستند دارای سیستم خاموش کننده خودکار می باشند. برای این منظور تایمر هایی در مدل های جدید کولر آبی قرار داده شده که شما می توانید به راحتی مدت زمان خاموش شدن و روشن کردن کولر را تنظیم کرده و با خیالی آسوده از منزل خارج شوید.

اگر شما هم جزو افرادی هستید که فراموش می کنید کولر خود را در هنگام خارج شدن از منزل خاموش کنید توصیه می‌کنیم از کولرهای آبی که دارای سیستم خاموش کننده خودکار هستند، خریداری کنید تا از مشکلات احتمالی جلوگیری کرده باشید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  چرا بدنه کولر آبی برق دارد؟ | بررسی دلایل برق داشتن بدنه کولر

جنس و ضخامت بدنه کولر آبی

یکی دیگر از ویژگی هایی که در مدل های متفاوت کولر آبی با یکدیگر فرق می کند ضخامت بدنه و جنس کولر است. توصیه می کنیم در هنگام خریدن کولر آبی مدلی را انتخاب کنید که جنس و بدنه آن ها دارای ضخامت زیادی بوده و طول عمر بیشتری داشته باشند. این مدل کولر ها دیرتر پوسیده شده و کمتر سوراخ می شوند.

 نکات مهم در هنگام خرید کولر آبی

علاوه بر اطلاعاتی که در این مقاله در اختیارتان گذاشتیم نکات دیگری هم لازم است در هنگام خرید در نظر بگیرید. باید تمام ویژگی های مورد نظر را سنجیده تا بهترین انتخاب را داشته باشید. در ادامه شما را با این نکات مهم آشنا می کنیم:

 1. ابعاد کولر آبی
 2.  گارانتی خرید
 3.  خدمات پس از فروش
 4.  برچسب انرژی
 5. برند مناسب

۱- ابعاد کولر آبی

یکی از مهم‌ترین مواردی که باید در هنگام خرید کولر آبی به آن توجه کنید ابعاد کولر می باشد هنگامی که کولر را خریداری می کنید ابتدا به متراژ فضای خود و سپس به ابعاد کولر توجه کنید. دقت داشته باشید اگر متراژ فضا با ابعاد کولر شما متناسب نباشد مشکلات زیادی را برای شما به وجود خواهد آورد که این مشکلات عبارتند از: کم شدن کارایی موتور کولر، خنک نکردن فضا یا تولید سرمای بیش از اندازه، احتمال سوختن موتور کولر آبی و….

۲- گارانتی خرید

نکته مهم دیگری که در هنگام خرید کولر آبی باید به آن توجه کنید داشتن گارانتی کولر است. هنگام خرید باید توجه داشته باشید که کولر شما از گارانتی و ضمانت نامه برخوردار باشد. تا در صورت بروز مشکل به راحتی بتوانید آن را برطرف کنید.

۳- خدمات پس از فروش

به جز گارانتی و ضمانت نامه که از اهمیت زیادی برخوردار است، باید به خدمات پس از فروش کولر هم توجه کنید اگر کولری را که خریداری می کنید به بهترین نحو از آن استفاده کنید و درست و اصولی هم از آن نگهداری کنید، باز هم ممکن است دستگاه شما دچار خرابی و آسیب شود به همین دلیل حتماً باید کولر آبی شما دارای خدمات پس از فروش باشد. این خدمات به شما اطمینان می دهد که در صورت بروز مشکل می توانید به وسیله نمایندگی ها مشکل را رفع کنید.

۴- برچسب انرژی

یکی دیگر از موارد مهم که باید در هنگام خرید کولر آبی به آن توجه کنید، داشتن برچسب انرژی است. کولر آبی همانند وسایل برقی دیگر باید دارای برچسب انرژی باشد تا وضعیت کولر را به طور کامل برای شما توضیح دهد.

۵- برند مناسب

نکته مهم دیگر در هنگام خرید کولر آبی انتخاب برندی معتبر و مناسب است. امروزه در بازار کولرهای آبی با برند های مختلف موجود هستند که کیفیت همه آنها با هم یکسان نیست به همین دلیل باید بهترین برند را شناخته تا انتخاب درست و مطمئن تری داشته باشید.

خرید کولر آبی

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد تلاش کردیم برای شما کاملترین راهنمایی خرید کولر آبی را توضیح دهیم و شما را با انواع کولرهای آبی و مزیت و معایب آنها آشنا کردیم تا در صورت نیاز بتوانید انتخاب مناسبی داشته باشید.

در صورتی که تمایل دارید مقاله های مشابه را مطالعه کنید به سایت ایبک امداد مراجعه کنید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

کاملترین راهنمای خرید کولر آبی و انواع آن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

 نکات مهم در هنگام خرید کولر آبی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا