تعمیرات کولر آبی

دلایل لگد زدن موتور کولر آبی چیست و چگونه آن را رفع کنیم؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

کولر های آبی به دلیل قیمت مناسب و ایجاد هوای مرطوب در نقاط گرم و خشک، از محبوبیت زیادی برخوردارند و جزو پرمصرف ترین وسایل سرمایشی محسوب می‌شوند که باید حتماً سالیانه آن را به طور صحیح و اصولی سرویس کنید. یکی از مشکلاتی که ممکن است برای کولر های آبی به وجود بیاید لگد زدن موتور کولر و یا لرزش های بسیار شدید در کولر می باشد در صورتی که می خواهید دلایل لگد زدن موتور کولر آبی را بدانید تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

لگد زدن موتور کولر آبی

بیشتر خانه های ایرانی برای سیستم سرمایشی خود از کولر آبی استفاده می کنند زیرا این وسیله در صورت استفاده درست از آن، سالها بدون مشکل کار می کند. باید به این نکته توجه کنید که قطعات داخلی کولر باید به طور مرتب بررسی شود تا عمر مفید کولر افزایش پیدا کرده  و کارایی آن هم بهتر شود.

یکی از مشکلات شایع در کولرهای آبی، لگد زدن موتور و لرزش زیاد کولر است. شاید بخواهید بدانید که دلیل لگد زدن موتور کولر آبی چیست؟ اگر با این مشکل روبرو شده باشید حتماً می دانید که لگد زدن موتور کولر، با سر و صدای زیادی همراه است که معمولاً به دلیل نصب نادرست کولر آبی این اتفاق می افتد. اگر می خواهید بیشتر با این مشکل آشنا شوید با ما همراه باشید.

دلایل لگد زدن موتور کولر آبی چیست؟

یکی از مشکلات رایج در کولرهای آبی، لگد زدن کولر همراه با سر و صدای زیاد است که می تواند دلایل زیادی داشته باشد این دلایل عبارتند از:

  1. تراز نبودن کولر آبی
  2. خرابی پروانه
  3. خراب شدن یاتاقان ها
  4. خرابی دینام
  5. خراب شدن پولی ها
  6. خراب شدن تسمه پروانه
  7. نصب کردن مستقیم کولر آبی به کانال

بیشتر مواقع لگد زدن موتور کولر آبی می‌تواند به دلیل نصب غلط و سرویس نادرست کولر باشد. اگر در هنگام نصب کولر خود به تراز بودن کولر توجه کنید و قطعات آن را کاملاً سرویس کنید کمتر با مشکل لرزش کولر روبرو خواهید شد ولی در صورت بروز این مشکل اگر متوجه شدید کولر به صورت تراز در جای خود قرار دارد باید حتماً در قطعات آن دنبال دلیل لگد زدن موتور کولر باشید.

لگد زدن موتور کولر آبی

۱- تراز نبودن کولر دلیل لگد زدن موتور کولر آبی

در هنگام نصب کولر آبی خود باید دقت داشته باشید مکان نصب کولر کاملاً مسطح باشد و در زیر آن چهارپایه فلزی قرار دهید تا بین کولر و زمین فاصله ایجاد شود. می توانید زیر چهار پایه هم چند تکه سنگ مرمر و یا موزاییک و یا حتی چوب بگذارید تا از تکان خوردن کولر و همچنین آسیب به کف پشت بام جلوگیری کنید.

دقت داشته باشید که شیء را که در زیر پایه های کولر می گذارید باعث تکان های کولر آبی شما نشود. باید کولر آبی خود را کاملا تراز کنید زیرا تراز نبودن آن می تواند باعث لرزش کولر شود. اگر هم کولر شما متحرک است حتماً آن را در یک قاب فلزی بگذارید تا از تکان های زیاد جلوگیری کرده باشید. کولر های متحرک هم باید در جای خود کاملاً ثابت باشند تا دچار لرزش های زیاد نشوند. در صورتی که کولر به طور درست نصب نشود می تواند به قطعات داخلی آن آسیب وارد شود. پس دقت داشته باشید که نصب کولر از اهمیت زیادی برخوردار است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  چگونه می توانیم از کولر آبی به صورت بهینه استفاده کنیم؟

۲- خراب شدن پروانه کولر دلیل لگد زدن موتور کولر آبی

در صورتی که به هر دلیلی مخزن حلزونی شکل کولر دچار آسیب شود این آسیب مستقیماً در روی پروانه اثر داشته و باعث تاب برداشتن پروانه می شود و در صورتی که پروانه حرکت درستی نداشته باشد می‌تواند باعث لرزش و صدای زیاد و بلند در کولر آبی شود.

به جز آسیب دیدن حلزونی دلایل دیگری مانند خرابی تسمه، یاتاقان‌ها، پولی و خرابی پروانه می تواند در صورت درست کار نکردن، به پروانه آسیب جدی بزند و یا باعث تاب برداشتن پروانه شود. اگر با این مشکل روبرو شدید باید پروانه کولر آبی خود را تعویض کنید.

مواردی را که نام بردیم بسیار تخصصی می باشد و در صورت بروز مشکل در آنها، حتماً باید به وسیله تعمیرکار کولر آبی تعمیر و یا تعویض شود.

۳- خراب شدن یاتاقان ها دلیل لگد زدن موتور کولر آبی

همانطور که می دانید در مرکز پروانه، محوری فلزی وجود دارد که دو سر این محور یاتاقان ها را قرار داده اند که به وسیله پولی ها و تسمه، نیروی چرخشی را از دینام گرفته و به پروانه منتقل می‌کند. این یاتاقان ها در اثر گذشت زمان دچار زنگ زدگی و رسوب شده و گاهی ممکن است دچار شکستگی شوند و همانطور که گفتیم در صورت بروز مشکل در یاتاقان ها عملکرد کولر هم با اختلال روبرو خواهد شد. پس یکی از دلایل لگد زدن و صدای بلند کولر آبی می تواند خرابی یاتاقان ها باشد. به طور مرتب یاتاقان ها را بررسی کرده و در صورت نیاز آنها را حتماً روغن کاری کنید و اگر یاتاقان ها خراب شده بود برای تعویض این قطعه به تعمیرکار کولر آبی مراجعه کنید.

۴- خراب شدن دینام کولر دلیل لگد زدن موتور کولر آبی

در کولر آبی دو قطعه الکتریکی وجود دارد که در صورت خراب شدن آنها خسارات زیادی به کولر وارد می شود یکی از این قطعات دینام است. اگر دینام به هر دلیلی خراب شود صدای آزار دهنده ای به گوش خواهد رسید و بدنه کولر به شدت می لرزد. دینام یکی از قطعات اصلی در کولر بوده که حتماً برای سرویس و یا تعمیر آن باید به شخص متخصص مراجعه کنید و اگر خودتان سرویس کولر آبی را انجام می دهید، فقط می‌توانید دینام را روغن کاری و تمیز کنید ولی در صورت خرابی دینام حتماً باید این قطعه به وسیله تعمیرکار تعمیر شود.

۵- خراب شدن پولی های کولر دلیل لگد زدن موتور کولر آبی

کولرهای آبی دارای دو پولی می باشند که یکی از این پولی ها در کنار دینام قرار گرفته است و پولی دیگر هم در کنار پروانه قرار دارد. این دو پولی از طریق تسمه لاستیکی حرکت می کند. حالا شما تصور کنید که یکی از آنها خراب شود، قطعاً باعث لرزش شدید کولر می شود البته خراب شدن پولی نه تنها باعث تکان ها و لرزش کولر می شود بلکه باعث صدمات زیادی به قطعات کولر هم خواهد شد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راه های جلوگیری از ایجاد شوره و رسوب در کولر آبی

۶- خراب شدن تسمه پروانه دلیل لگد زدن موتور کولر آبی

هنگامی که کولر آبی شما روشن است، تسمه پروانه به طور دائم در حال چرخش می باشد. با توجه به این موضوع که تسمه پروانه به پولی متصل شده است چرخش آن هم باعث چرخش پروانه می‌شود و اگر تسمه خراب شود بقیه قطعات کولر هم دچار لرزش شدید خواهد شد. پس در صورت بررسی قطعات کولر حتماً تسمه پروانه را هم چک کنید و در صورت نیاز آن را عوض کنید.

۷- نصب مستقیم کولر به کانال دلیل لگد زدن موتور کولر آبی

یکی دیگر از کارهای اشتباهی که بعضی از افراد انجام می دهند این است که به طور مستقیم کولر را به کانال متصل می کنند. این کار باعث می شود لرزش کولر که به دلیل چرخش موتور ایجاد می شود، از راه کانال صدای مهیبی تولید کرده و به گوش شما برسد. در صورتی که در هنگام نصب کولر خود، آن را به طور مستقیم به کانال وصل کنید می توانید باعث لگد زدن موتور کولر آبی شوید. باید هنگام نصب، دهانه کولر را حتماً به وسیله پارچه برزنتی به کانال وصل کنید تا لرزش کولر باعث لرزیدن کانال نشود.

بررسی مشکلات فنی کولر آبی

اگر مواردی را که برایتان در این مقاله بیان کردیم رعایت کردید ولی باز هم مشکل لگد زدن و سر و صدای زیاد کولر برطرف نشد مطمئن شوید که با دلایل فنی روبرو هستید در این صورت باید به تعمیرکار کولر آبی مراجعه کنید تا کولر به وسیله تعمیرکار بررسی شود.

خراب شدن پروانه کولر می تواند دلیل مهمی برای تولید صدای زیاد در کولر آبی باشد. در صورتی که پروانه کولر خراب شود شما شاهد لرزش های زیاد در کولر آبی می شوید.

خراب شدن یاتاقان هم در کولر آبی، تولید صدا خواهد کرد. اگر مدت های زیادی است که از کولر آبی استفاده می کنید و تا الآن هیچ کدام از قطعات کولر را تعویض نکرده‌اید بهتر است یاتاقان کولر خود را عوض کنید زیرا خراب شدن یاتاقان بعد از سال ها کار کرد کولر آبی، کاملاً طبیعی می باشد. اگر به طور سالیانه کولر خود را سرویس کنید یکی از قطعات مهمی که حتماً باید بررسی کنید یاتاقان های کولر هستند زیرا یاتاقان ها به مرور دارای رسوب و زنگ زدگی می شوند و در هنگام سرویس کولر باید حتماً آنها را بررسی و روغن کاری کنید.

گاهی ممکن است لگد زدن موتور کولر آبی، به علت خراب شدن موتور کولر هم باشد زیرا موتور کولر آبی دارای سه سیم پیچ است که در صورت خراب شدن هر کدام از آنها موتور دچار اختلال شده و باید به وسیله تعمیرکار ماهر بررسی شود. در تعمیر کولر آبی خود باید حتماً موتور را هم بررسی کنید.

لگد زدن موتور کولر آبی

سخن پایانی

در صورتی که موتور کولر آبی شما لگد می زند و یا سر و صدای زیادی تولید می‌کند؛ توصیه می کنیم به تعمیرکار باتجربه کولر آبی مراجعه کنید تا مشکل به وسیله شخص متخصص برطرف شده و قطعات خراب هم تعویض یا تعمیر شوند.

در صورتی که تمایل دارید مقاله های مشابه را مطالعه کنید می توانید به سایت ایبک امداد مراجعه کنید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

دلایل لگد زدن موتور کولر آبی چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نحوه نصب مستقیم کولر

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا