مجله لوازم خانگی

راهنمای خرید ظروف تفلون | نکات مهم خرید ظروف تفلون

راهنمای خرید ظروف تفلون | نکات مهم خرید ظروف تفلون، مزایا و معایب ظروف تفلون

امروزه در هر آشپزخانه‌ای ظروف تفلون از اصلی‌ترین ابزار موجود محسوب می‌شود. برای خرید ظروف تفلون باید به نوع ساخت، پوشش، برند، قیمت و… توجه داشته باشید. به طور کلی ظروف تفلون عمر بسیار زیادی نخواهند داشت و باید در حین استفاده از این گونه ظروف نکات نگهداری از آنها را به خوبی و با دقت رعایت کنید. در غیر این صورت ظروف تفلون شما پس از گذشت مدت کمی غیر قابل استفاده خواهند بود.

اما نگران نشوید، نکته مهم این است که می‌توانید ظروف تفلون خود را تعمیر کنید. قبل از اینکه ظروف تفلون خریداری نمایید، باید مطالب و نکات مهمی را بدانید تا بتوانید بهترین ظروف تفلون را انتخاب نمایید.

راهنمای خرید ظروف تفلون

ظروف تفلون یکی از وسایل ضروری برای آشپزخانه‌های مدرن محسوب می‌شود. ارزش مواد غذایی که طبخ می‌شوند، با نوع ابزاری که برای این کار استفاده می‌کنید، تعیین خواهد شد. وقتی که ظروف تفلون خریداری می‌کنید، باید به موارد گوناگونی مانند برند، پوشش، ساخت و قیمت محصولات توجه داشته باشید.

خرید ظروف تفلون

پوشش ظروف تفلون

در هنگام انتخاب و خرید ظروف تفلون باید به این نکته توجه داشته باشید که برای پوشش نچسب دو پوشش وجود دارد که پوشش محبوب، تفلون می‌باشد. این پوشش یک پوشش مصنوعی است که آب را جذب نمی‌کند. یک پوشش دیگر سرامیک است، که این پوشش در حقیقت یک ژل مبتنی بر سلیس می‌باشد. هر دو پوشش برای پیشگیری از چسبیدن مواد غذایی مختلف به سطوح ظرف‌ها عملکرد بسیار خوبی دارند. هرچند پوشش تفلون نسبت به پوشش سرامیکی دوام بیشتری دارد.

بهتر است بدانید که بعضی از سطوح نچسب پوششی از اسید پرفلوپتانوئیک دارند که ماده شیمیایی و مضر است و موجب ایجاد سرطان در افراد خواهد شد. بنابراین قبل از خرید ظروف تفلون باید از این محصولات دوری کرده و در مورد روند تولید آنها بررسی و تحقیق آنها را انجام دهید. پیشنهاد می‌شود ظروفی را انتخاب کنید که پوشش ضد آب مناسبی داشته باشند و همچنین به این نکته نیز توجه نمایید که بیش از اندازه آنها را گرم نکنید. چون در این حالت روکش آغاز به از هم پاشیدگی خواهد کرد، در نتیجه بخارهای سمی آزاد می‌گردند.

حتما بخوانید:   راهنمای تعمیر بخار‌شو یورولوکس EURO LUX | خدمات نمایندگی بخار‌شو یورولوکس

مواد مورد استفاده برای ساخت ظروف تفلون

اکثر ظروف تفلون از جنس استنلس استیل یا آلومینیوم ساخته می‌شوند. اجناسی که جنس آنها از آلومینیوم است به سرعت گرم شده و سبک وزن می‌باشند. بنابراین باید در هنگام استفاده از آنها بسیار دقت نمایید. قابلمه‌هایی که از جنس آلومینیوم هستند، چون سریع‌تر گرم می‌شوند برای پخش یکنواخت حرارت ایده آل نخواهند بود. همچنین نمی‌توان از این گونه ظروف روی مشعل‌های القایی استفاده کرد. در صورتی که اجاق گاز شما از نوع القایی است، حتماً باید پیش از خرید ظروف تفلون بسته‌بندی آنها را بررسی کرده و اطمینان حاصل کنید که ظروف با اجاق گاز القایی سازگاری داشته باشد.

تست ظروف تفلون را با چسباندن آهنربا به قسمت کف آن می‌توانید انجام دهید. ظروف استیل دمای بالاتری را می‌توانند تحمل کنند و تمیزکاری آنها کار مشکلی نخواهد بود. ظروف استیل می‌توانند گرمای بیشتری را تحمل کرده و به طور یکنواخت آن را پخش کنند، اما این جنس از ظروف گران قیمت‌تر و سنگین‌تر می‌باشند.

قیمت ظروف تفلون

برای اینکه ظروف تفلون با دوام و با کیفیتی داشته باشید باید برای خرید آنها هزینه بیشتری کنید. ممکن است که برای خرید ظروف تفلون بی‌کیفیت قیمت پایین‌تری پرداخت کنید، اما به یاد داشته باشید که در مدت زمان بسیار کمتری پوشش آنها از بین خواهد رفت و قطعاً روی عملکرد محصول تأثیرگذار خواهد بود. اطمینان حاصل کنید که خریدی که انجام می‌دهید مبتنی بر ارزش باشد نه قیمت و ارزان بودن محصول. البته باید توجه داشته باشید که خرید درستی انجام دهید. چون همه محصولات گران قیمت کیفیت بالایی نخواهند داشت.

خرید تکی یا سرویس

یکی از نکات مهم در خرید ظروف تفلون این است که باید تعیین نمایید که آیا ظروف تفلون را تکی می‌خواهید یا به یک سرویس کامل از آن نیاز دارید. شرکت‌های سازنده ظروف تفلون اغلب های تفلون تکی هر کدام از سرویس‌ها را هم تولید می‌کنند. اگر فکر می‌کنید همه اقلام که در سرویس تفلون وجود دارد برای شما کاربردی و مناسب نیست، می‌توانید با توجه به نیاز خود از بین سایزهای گوناگون ماهیتابه و قابلمه، انتخاب مناسب خود را داشته باشید.

توجه به شکل ظاهری هنگام خرید ظروف تفلون

توجه داشته باشید که ظروف تفلون در رنگ‌ها و طرح‌های بسیار زیادی در بازار وجود دارند که هر کدام از افراد با توجه به نیاز و سلیقه خود از بین آنها می‌توانند انتخاب خود را داشته باشند. اما بهتر است که فقط به شکل ظاهری و زیبایی آن توجه نداشته باشید. بلکه همه موارد و نکات مهمی که در هنگام خرید ظروف تفلون مهم هستند، توجه نمایید.

حتما بخوانید:   راهنمای تعمیر بخار‌شو هاردستون HardStone | عیب‌یابی بخارشو هاردستون

ظروف تفلون علامت استاندارد داشته باشند

در هنگام خرید ظروف تفلون حتماً توجه داشته باشید که علامت استاندارد روی آن را مورد بررسی قرار دهید. برخی از ظروفی که قیمت پایین‌تری دارند، علامت استاندارد ندارند. نباید این ظروف را خریداری کنید و برای حفظ سلامت خانواده خود حتماً از ظروفی استفاده کنید که دارای علامت استاندارد هستند. اگر ظروف در کارخانه‌هایی که دارای مجوز ساخت هستند تولید شوند، حتماً دارای علامت استاندارد خواهند بود. بنابراین در ظروفی که علامت استاندارد مشاهده نمی‌کنید، به هیچ عنوان آشپزی نکنید. چون مشکلات زیادی برای افراد خانواده به وجود آمده و به بیماری‌های خطرناک مبتلا خواهند شد.

ظروف تفلون زدگی و ترک نداشته باشند

یکی دیگر از موارد بسیار مهمی که در زمان خرید ظروف تفلون باید به آن توجه داشته باشید این است که سطح داخلی آن را با دقت بررسی کرده و اطمینان حاصل نمایید که ترک یا زدگی نداشته باشند. چون در این صورت ظرف‌های تفلون بسیار خطرناک و مضر خواهند بود. وقتی که پخت و پز انجام می‌دهید، مواد غذایی شما درون این ترک‌ها وارد می‌شود و در این شرایط مواد مضر ظروف تفلون وارد مواد غذایی شما خواهد شد.

ظروف تفلون خش برندارند

برای شستن ظروف تفلون خود از سیم ظرفشویی یا اسکاج زبر استفاده نکنید و حتماً آنها را با استفاده از وسیله نرم بشویید. همچنین برای شستن ظروف تفلون خود از مایع ظرفشویی استفاده کنید و به هیچ عنوان از پودر لباسشویی برای این کار استفاده نکنید. چون همانطوری که گفته شد اگر ظرف تفلون شما خش بردارد و دچار ترک و زدگی شود، ممکن است که از آن مواد سمی خارج شده و مواد غذایی شما آلوده گردد.

معایب ظروف تفلون

با توجه به اینکه ظروف تفلون سبک و نچسب هستند امروزه کاربرد زیادی در آشپزخانه‌ها دارند. در هنگام خرید ظروف تفلون باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که این ظروف معایبی نیز دارند. در ظروف تفلون فلزی وجود دارد که اگر از آنها زیاد استفاده کنید، این فلز وارد مواد غذایی شما شده و احتمال مبتلا شدن به بیماری‌هایی مانند سرطان افزایش پیدا می‌کند. پیشنهاد می‌شود در ظروف تفلون برای کودک خود غذا درست نکنید.

خرید ظروف تفلون

نکات استفاده از ظروف تفلون

وقتی از ظروف تفلون برای درست کردن غذا استفاده می‌کنید، توجه داشته باشید که دما از ۲۶۰ درجه نباید بالاتر رود. چون لایه پوشاننده آن تجزیه می‌شود و گازی آزاد خواهد شد که آزاردهنده و سمی است.

حتما بخوانید:   تعمیرات مخلوط کن شیائومی | خدمات پس از فروش مخلوط کن شیائومی

در هنگام پختن غذا در ظروف تفلون توجه داشته باشید که حتماً باید از قاشق‌های مناسب مثل قاشق‌های پلاستیکی و چوبی استفاده کنید. چون این گونه از قاشق‌ها موجب می‌شود ظروف تفلون شما آسیب ندیده و خش و خراشی در آنها ایجاد نگردد. هنگام شستشوی ظروف تفلون نیز باید به این موضوع توجه داشته باشید و از وسیله‌های نرم برای شستن آن استفاده کنید. در غیر این صورت موجب ایجاد خش در این ظروف خواهید شد. اگر ظروف شما به هر دلیلی دچار خش و خراش شده است نباید به هیچ عنوان از این ظروف استفاده کنید.

پس از خرید ظروف تفلون بهتر است که در ابتدا آن را با مایع ظرفشویی و آب ولرم شسته و خشک کنید و پس از آن به کمک کمی روغن داخل آن را چرب نمایید و اجازه دهید که چند ساعت به این حالت بماند و پس از آن می‌توانید برای طبخ مواد غذایی از آن استفاده نمایید.

بازسازی ظروف تفلون

در برخی از فروشگاه‌ها ظروف تفلون کهنه و استفاده شده گرفته می‌شود و بازسازی و تعمیر آنها انجام می‌شود. اما پیشنهاد می‌گردد که به هیچ عنوان برای کمتر شدن هزینه و صرفه‌جویی  کار را انجام ندهید. چون برای بازسازی ظروف تفلون از موادی استفاده می‌شود که سازمان بهداشت آن را تأیید نمی‌کند و برای سلامت افراد خانواده شما ضررهای زیادی خواهد داشت.

سخن تکمیلی

با توجه به اینکه استفاده از ظروف تفلون مزایای زیادی مانند سبک بودن، شستشوی راحت، نچسب بودن مصرف کم روغن دارد، استفاده از آن در آشپزخانه‌ها بسیار رایج شده است. اگر شما نیز قصد خرید ظروف تفلون را دارید باید قبل از آن اطلاعاتی در مورد این ظروف داشته باشید. ظروف تفلونی را باید انتخاب نمایید که از نظر ظاهری مورد پسند شما باشد. حتماً قبل از خرید ظروف تفلون اطمینان حاصل کنید که ظروف مورد نظر علامت استاندارد داشته باشند. هنگام خرید ظروف تفلون به موارد دیگری مانند پوشش ظروف، مواد استفاده شده برای ساخت ظروف، قیمت ظروف و اندازه ظروف توجه کافی داشته باشید تا پس از خرید بتوانید به خوبی از آنها استفاده کنید. لازم به ذکر است که از ظروف تفلونی که خش و خراش دارند به هیچ عنوان نباید استفاده کنید. چون سلامت اعضای خانواده شما در خطر خواهد بود.

31

راهنمای خرید ظروف تفلون | نکات مهم خرید ظروف تفلون

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

راهنمای خرید ظروف تفلون

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x