خدمات پرستاری و مراقبتی

راهنمای استخدام بهترین پرستار کودک در منزل سال ۱۴۰۱

با بدنیا آمدن کودک شادی و نشاط به خانه های شما هم خواهد آمد. ولی برای رسیدگی به نوزاد نو رسیده باید شکیبایی زیادی داشت. اگر در روزهای اول کسی نباشد که به مادر کمک کند این دوران برای مادر و سلامت جسم و روان او بسیار سخت خواهد گذشت. بهترین کار استخدام پرستار کودک است. در این مقاله از مجله ایبک به راهنمای انتخاب بهترین پرستار کودک در منزل سال ۱۴۰۱ می پردازیم:

راهنمای انتخاب بهترین پرستار کودک در منزل سال ۱۴۰۱

در راهنمای انتخاب بهترین پرستار کودک باید موارد بسیار مهمی را مد نظر داشته باشید تا بتوانید پرستار شایسته و خوبی را جهت نگهداری از کودک دلبندتان در منزل انتخاب کنید. پرستار کودک شما باید با تجربه، صبور و بسیار دلسوز باشد تا شما با خیالی آسوده فرزندتان را به این فرد بسپارید. در ادامه این مطلب موارد مهمی برای انتخاب بهترین پرستار کودک در سال ۱۴۰۱ بیان می کنیم:

صلاحیت پرستار کودک

از مهم ترین نکات برای استخدام پرستار بررسی صلاحیت حرفه ای و اعتبار این فرد می باشد. بهتر است دارای مدرک پرستاری باشد، همچنین مجوزهای پرستاری را کسب کرده باشد. باید به تجربه پرستار در زمینه نگهداری از کودک توجه بیشتری کرد. چنانچه پرستار را از طرف موسسات پرستاری استخدام کرده باشید قبل از هرکاری مجوز آن موسسه را بخوبی بررسی کنید تا از اعتبار آن موسسه با خبر باشید. بعد از بررسی مدارک پرستار باید از ایشان یک سری سوالات مهم و اساسی پرسیده شود.

 1.  آیا دوره پرستاری کودک را گذرانده اید؟
 2. چند وقت است به این کار مشغول شدید؟
 3. آیا گواهینامه پرستاری دارید؟
 4. تجربه کار با چند بچه را دارید؟
 5. تاکنون چند کودک را همزمان پرستاری کرده‌ اید؟
 6. تجربه نگهداری از بچه‌های دوقلو را دارید؟
 7. روزانه چند ساعت پرستاری کودک را انجام داده اید؟

پرستار کودک

مراقبت از نوزاد

راهنمای استخدام پرستار کودک بسیار ضروری می باشد. چون شما می خواهید نوزاد خود را به پرستار بسپارید. روش مراقبت نوزادان توسط پرستار در راهنمای استخدام بخوبی آمده است، باید از پرستار سوال کنید:

 • برای آرام شدن نوزاد آواز می خواند یا با او بازی می کند؟
 • چه مدت طول می کشد تا بتواند کودک را آرام کرده یا بخواباند؟
 • با چه روش هایی کودک شما را می خواباند؟
 • آیا می داند زمان عوض کردن پوشک نوزاد چه موقعی است؟
 • چه روش هایی را استفاده می کند که نوزاد شما دچار سوختگی ادرار نشود؟
 • برای آرام کردن نوزاد چه کارهایی را انجام می دهد؟

هزینه استخدام پرستار کودک

یکی دیگر از مسائل مهم در راهنمایی استخدام دستمزد پرستار می باشد. با توجه به میزان تحصیلات، تجربه، ساعت کاری، مسئولیت پرستار، استخدام بطور آزاد یا از طریق موسسات پرستاری، نرخ دستمزد پرستار متفاوت می باشد. آیا پرستار کودک را ساعتی یا روزانه استخدام کرده اید؟ اگر ساعتی پرستار را استخدام کرده اید باید ساعتی پول دهید و اگر روزانه باید دستمزد او را روزانه پرداخت کنید. ممکن است برای شما حقوق پرستار زیاد به نظر بیاید ولی در واقع بهترین روش برای نگهداری از نوزاد مخصوصاً در هفته های اول، استخدام پرستار می باشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  چکاپ کامل بدن شامل چه آزمایشاتی می شود؟

تعیین وظایف پرستار کودک در منزل

بعد از توافقات اولیه باید در مورد وظایفی که از پرستار انتظار دارید با او به توافق برسید.

 • پرستار مسئولیت هایی مانند تغذیه کودک و خواباندن انجام خواهد داد؟ شما باید در مورد دیگر کمک ها و انتظاراتی که از او دارید صحبت کنید و شرایط کودکتان را در میان بگذارید.
 • همچنین از شرایط پرستار اطلاعات لازم را پیدا کنید.
 • گاهی اوقات والدین برای کودکانی که دارای شرایط خاصی می باشند، اقدام به استخدام پرستار در منزل می کنند به همین علت پرستار باید از شرایط کودک شما هم بطور کامل باخبر باشد.
 • امروزه به علت مشغله های بسیار زیاد پدر و مادر مخصوصاً مادر شاغل احتیاج به استخدام یک پرستار دلسوز و کار بلد دارند.
 • بیشتر اوقات پدر و مادرها نمی توانند زمان مفیدی به کودکان خود اختصاص دهند.
 • آنها قادر به بازی کردن با کودکان و یا دادن آموزش های مهم به آنها نیستند. وقت آنها فقط محدود به روزهای تعطیل یا آخر هفته ها می باشد و بهترین کار استخدام پرستار در منزل می باشد.
 • پرستار کودک شخصی آموزش دیده و با تجربه در نگهداری از کودک می باشد.
 • استخدام پرستار همیشه تصمیم سختی برای والدین می باشد. چون پیدا کردن پرستار با تجربه و قابل اعتماد کار آسانی نخواهد بود. کودک زمان بسیار زیادی را با پرستار خود می گذراند و باید در این مدت اوقات شاد و همراه با آرامش داشته باشد.

مزایای استخدام پرستار کودک در منزل

استخدام پرستار نه تنها برای خود کودک بلکه برای پدر و مادر او نیز سودمند می باشد. بیشتر والدین ترجیح می دهند کودک شان به جای رفتن به مهد کودک در محیط دنج و آرام خانه پرورش یافته و رشد کند. در مهد کودک ها به دلیل زیاد بودن کودکان و کم بودن مربی های مهد، بخوبی از کودکان نگهداری نمی شود. همچنین ممکن است کودک در آن محیط شلوغ دچار بیماری شود. پس بهتر است در محیط خانه و کنار یک پرستار خوب و مناسب پرورش یابد.

والدین احتیاج به استراحت دارند

تنها شغلی که بدون تعطیلی و با هر شرایط جسمی و روحی نیاز به انجام دادن وظایف دارد، پدر و مادر بودن است. پس حتی اگر شما شاغل هم نباشید باز هم نیاز دارید استراحت کرده و ساعت هایی را فقط برای خودتان باشید. استخدام پرستار کودک در منزل به شما کمک خواهد کرد، ساعاتی در روز آرام بوده و استراحت کنید. وجود پرستار به شما کمک می کند تا به کارهایی که دوست دارید و به دلیل رسیدگی به کودک خود قادر به انجام دادنشان نیستید بپردازید. والدین با نشاط و سرزنده تاثیرگذاری بیشتری نسبت به والدین خسته دارند.

مدیریت امور زندگی

با داشتن یک یا چند فرزند ممکن است برنامه روزانه شما بسیار سخت و فشرده شود. در این شرایط دچار استرس و اضطراب خواهید شد و باعث می شود از انجام برخی برنامه های مورد علاقه خود صرف نظر کنید. یا مجبور می شوید از موقعیت شغلی بسیار مناسب بگذرید. حتی نتوانید به بعضی از مهمانی ها بروید. اگر دوست دارید زندگی فردی و اجتماعی خود را بخوبی حفظ کنید، استخدام پرستار می تواند به شما در این راه کمک کند. پرستار کودک را می توانید به صورت نیمه وقت و تمام وقت یا حتی ساعتی در روز استخدام کنید تا بتوانید امور زندگی را به بهترین شکل مدیریت کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  وسواس غذایی در کودکان چیست و چگونه والدین باید آن را کنترل کنند؟

وابستگی کودک و والدین

اولین افرادی که کودک با آنها در ارتباط می باشد پدر و مادر هستند. کودک بیشتر وقت خود را با پدر و مادر سپری می‌کند به همین دلیل وابستگی شدید، میان کودک و والدین بسیار طبیعی است. ایجاد کمی فاصله با حضور پرستار به بهتر کردن این ارتباط کمک می کند. کودک در این شرایط متوجه می شود که پدر مادر همیشه در کنار او حضور ندارند، پس بهتر است با بقیه هم ارتباط برقرار کند. مهارت های کودک ارتقاء پیدا می کند. پرستار به کودک آموزش می دهد تا بتواند، برای بازی کردن و کمک گرفتن با دیگران هم صحبت شود. مطمئناً مهارت های ارتباطی و اجتماعی کودکان با استخدام پرستار شروع می شود.

آموزش ها بصورت خصوصی به کودک داده می شود

ممکن است شما انرژی یا زمان کافی جهت تعلیم دادن به کودک خود را نداشته باشید، بنابراین تنها آموزشی که کودک می‌بیند، رفتار و اخلاق خود شما است. البته این موضوع بد نیست ولی در همه شرایط جواب نمی دهد. باید فرد دیگری در آنجا حضور داشته باشد تا رفتار و منش صحیح را به کودک شما آموزش دهد. چنانچه والدین قادر به انجام این کار نیستند، چه کسی بهتر از پرستار که می تواند این مسائل را به بهترین شکل برای کودک شما بازگو کند.

مهمترین ویژگی های پرستار خوب کودک

یک پرستار خوب و مناسب باید دارای ویژگی های زیادی باشد. در ادامه به این ویژگی ها می پردازیم:

 • عشق به کودکان مهمترین ویژگی یک پرستار است. پس باید بتواند محیطی امن و آرامی برای کودک فراهم کند.
 • همچنین یک پرستار کودک باید مسئولیت پذیر و فهمیده باشد.
 • صبور بودن یکی دیگر از ویژگی های یک پرستار خوب است که می تواند با صبر خود اعتماد کودک را جلب کرده و ارتباط موثر و بهتری با کودک برقرار کند.
 • یکی دیگر از ویژگی های مهم به هنگام استخدام که والدین باید به آن توجه داشته باشند، تجربه و دانش پرستار است.
 • داشتن تحصیلات در زمینه روانشناسی کودک بسیار حائز اهمیت می باشد. چون باعث می شود مناسب با شخصیت کودک و برنامه ریزی دقیق پیش برود.
 • البته این امر بدون استخدام پرستار میسر نخواهد بود. تجربه فاکتور بسیار مهمی در استخدام پرستار می باشد.
 • تعلیم و مراقبت از کودک به شکل تئوری را آموزش می دهد و این تجربه مختص یک پرستار می باشد.

توانایی سرگرم کردن فرزند شما

کودک وابستگی زیادی به پدر مادر داشته اکنون در نبود پدر و مادر بهانه گیر شده است. باید به راحتی بتواند در این شرایط کودک را سرگرم کند. علاوه بر توانایی برقرار کردن ارتباط، برای سرگرم کردن نیز باید زمان کودک را بخوبی پر کند. با انجام دادن فعالیت هایی که باعث می شود، بی قراری کودک برای نبودن پدر مادر کم شود.

پرستار کودک

جمع بندی

در این مقاله از مجله ایبک به بررسی نکات مهم از راهنمای استخدام بهترین پرستار کودک در منزل سال ۱۴۰۱ پرداختیم. همچنین از مزایای استخدام پرستار کودک مطالب مهمی را برایتان بیان کردیم. می توانید نظرات خود را با قسمت دیدگاه ها مطرح کنید.

راهنمای استخدام بهترین پرستار کودک در منزل سال ۱۴۰۱

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مهمترین ویژگی های پرستار خوب کودک چه می باشد؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا