خدمات پرستاری و مراقبتیخدمات

کدام خدمات پرستاری در منزل انجام می شود ؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

آیا می دانید کدام خدمات پرستاری در منزل انجام می شود؟ آیا می دانید وظیفه پرستار در منزل چیست؟ ما می‌خواهیم در این مقاله از مجله ایبک برای شما خدمات پرستاری و وظیفه پرستار را در منزل به طور کامل توضیح دهیم لطفاً با ما همراه باشید.

خدمات پرستاری در منزل چیست؟

به طور کلی می توانیم بگوییم خدمات پرستاری به کلیه خدماتی می گویند که به وسیله یک پرستار و با حضور او در منزل شخص سالمند یا بیمار انجام می گیرد. خدمات پرستاری به طور کلی به دو دسته تقسیم می شود

 1. خدمات شبانه روزی
 2. خدمات مقطعی

مدت زمانی را که لازم است پرستار در منزل بیمار حضور داشته باشد بستگی به وخامت حال بیمار دارد اگر حال بیمار وخیم باشد شما باید پرستار را به صورت شبانه روزی استخدام کنید ولی اگر بیمار نیاز خاصی به مراقبت ویژه ندارد می توانید پرستار را به صورت مقطعی استخدام کنید.

پرستاری در منزل خدمات درمانی گسترده ای را در بر می گیرد البته قابل ذکر است که این خدمات بسیار ارزان تر از بیمارستان‌ها و مراکز تخصصی می باشد و برای شما مقرون به صرفه است پرستاری که برای مراقبت از بیمار استخدام می شوند لازم است حتماً از مهارت های خاصی برخوردار باشد که از حداقل این مهارت ها می توان به مراقبت از زخم های جراحی،  طب اطفال، درمان های توانبخشی، بهداشت عمومی، سلامت روان و غیره اشاره کرد.

خدمات پرستاری و مراقبت کردن از بیمار در منزل

وقتی شخصی بیماری خاصی دارد و در بیمارستان بستری است بعد از عمل جراحی و در هنگام نقاهت، از بیمارستان مرخص می شود امکان دارد این شخص نیاز به مراقبت های ویژه داشته باشد و اگر مراقب وی، اطلاعات و مهارتی در زمینه سلامت جسمی و بیماری او نداشته باشد می تواند برای بیمار خطر آفرین باشد. پرستار بیمار در منزل وظیفه ای را انجام خواهد داد که پزشک معالج دستور داده است کسانی که پرستار بیمار هستند مراقبت هایی از قبیل:

 • مراقبت از زخم بستر
 • مراقبت از بیماران دیابتی
 • مراقبت های بعد از عمل جراحی
 •  توجه به علائم حیاتی
 • نظارت غذایی و خوراکی
 •  قند
 • فشار خون
 • ضربان قلب و غیره را انجام خواهند داد.
حتما بخوانید:   جوشکاری لوله گاز چیست و چگونه انجام می‌شود؟

وقتی شما برای بیمار خود پرستار استخدام می کنید دیگر خیالتان از بابت مراقبت از بیمار خود راحت شده است .

مزایای پرستار در منزل موارد زیر می باشد :
 • کم کردن هزینه هایی مانند هزینه های درمانی
 • هزینه های مربوط به رفت و آمد به بیمارستان و مطب دکتر
 • کم شدن مدت زمان بستری در بیمارستان
 •  راحتی خیال تمام اعضای خانواده و…

یکی دیگر از مزایای مهم مراقبت پرستاری در منزل این است که پرستار فقط وظیفه انجام خدمات و نگهداری از یک فرد را بر عهده دارد و فقط با یک بیمار سروکار دارد و این باعث می شود که بتواند بهتر و با تمرکز بیشتری خدمات مورد نظر را برای شخص بیمار انجام دهد.

 

کدام خدمات پرستاری در منزل انجام می شود؟

خدمات پرستاری

قبل از اینکه ما بخواهیم برای شما انواع خدمات پرستاری را در منزل توضیح دهیم باید این مطلب را یادآوری کنیم که خدمات پرستاری در منزل به طور کلی به سه دسته تقسیم می شود که عبارت می‌باشد از:

 1. پرستار سالمند
 2.  پرستار بیمار
 3.  پرستار کودک

پرستار سالمند در منزل

همان طور که شما می دانید وقتی افراد پیر می‌شوند در انجام بعضی از امور شخصی دچار ناتوانی های زیاد خواهند شد و نیاز به شخصی دارند که در این امور آنها را یاری کند البته در این مواقع افراد سالمند بیشتر به یک پرستار یا مراقب نیاز دارند. پرستار می تواند در تمام امور شخصی، فعالیت های روزانه، ورزش کردن، خوردن دارو و غیره به سالمند کمک کند وقتی اشخاص به سن پیری و سالمندی می رسند معمولاً به بیماری‌های خاصی مانند دیابت، آلزایمر، پوکی استخوان و یا شاید بیماری های روانی دچار می شوند در این گونه موارد استخدام یک پرستار در منزل لازم  است تا بتواند با استفاده از خدمات پرستاری از سالمند شما به خوبی نگهداری کند و نیازهای او را برطرف کند به این وسیله دیگر نیازی هم نیست که سالمندان را به آسایشگاه ببرید

توجه کامل به سلامت جسمی سالمند

معمولاً سالمندان مشکلات جسمی خاصی دارند مثل کم توانی جسمانی، کم شدن بینایی، کم شدن شنوایی، دیابت، مشکل عروقی، مغزی و قلبی و غیره و این باعث می شود که نیاز به مراقبت های خاص هم داشته باشند پرستار باید دقت داشته باشد تا داروهای سالمند را به موقع به او بدهد و وضعیت جسمی او را به طور مرتب چک کند و در صورت مشاهده هرگونه مشکلی سریعاً با پزشک تماس بگیرد همچنین از ایجاد زخم بستر در بیمار جلوگیری کند و مرتب سالمند را حرکت داده و جابجا کند و در صورت ایجاد زخم بستر مراقبت های لازم را هم انجام دهد.

حتما بخوانید:   نحوه سم زدایی شکر از بدن | روش های حذف شکر

 

پرستار بیمار در منزل

خدمات پرستاری

باید بدانیم کدام خدمات پرستاری در منزل انجام می شود، تا بتوانیم از این خدمات به درستی استفاده کنیم وقتی یکی از اعضای خانواده شما به بیماری دچار می شود همه خانواده برای سلامتی او دچار فشار روانی و استرس خواهند شد و حتی احتمال دارد به دلیل نداشتن تخصص لازم نتوانند بعضی از مراقبت ها را به درستی انجام دهند به همین دلیل لازم است در این گونه موارد شما از خدمات پرستاری در منزل کمک بخواهید یکی از دلایل روند بهبودی بیمار این است که داروهای خود را به موقع و درست بخورد و پرستار در این گونه موارد می تواند با برنامه ریزی صحیح در انجام این امر به شما کمک کند.

احتمال دارد بیمار شما نیاز به مراقبت ویژه ای داشته باشد که شما در این مورد دانش کافی را نداشته باشید فیزیوتراپی در منزل و یا وصل کردن سرم و… از کارهایی است که در صورت لزوم یک پرستار بیمار می تواند انجام دهد. اگر بیمار شما دچار دیابت باشد پرستار می تواند مرتباً قند بیمار را چک کرده و در صورت نیاز، مراقبت های لازم را انجام دهد.

پرستار کودک در منزل

والدین اهمیت زیادی به فرزندان خود می دهند امکان دارد به دلیل مشغله زیاد و یا در صورت تحصیل والدین و کار کردن آنان نتوانند به صورت تمام وقت از فرزند خود مراقبت کنند گاهی افراد فامیل و نزدیکان هم نمی‌تواند مراقبت از فرزند او را به عهده بگیرند ممکن است یا شرایط آن را نداشته باشند و یا اینکه در جای دیگری زندگی کنند و دسترسی به آنها و گذاشتن کودک پیش آنها، امکان نداشته باشد. اگر هم بخواهید کودک را به مهدکودک بسپارید مهد ها فقط ساعت های محدود می توانند از کودک شما نگهداری کنند و البته در صورتی که فرزند شما بیماری خاصی داشته باشد مهد کودک مسئولیت آن را قبول نخواهد کرد. در این شرایط استخدام پرستار کودک بهترین گزینه می باشد و تقریبا می توان گفت که از طرفی هم مقرون به صرفه است زیرا پرستار کودک محدودیت زمانی ندارد و شما می توانید حتی در صورت نیاز به صورت شبانه روزی او را استخدام کنید.

حتما بخوانید:   تأثیرات طلاق والدین بر کودک چیست | چگونه می توان به کودک کمک کرد؟

پرستار کودک باید قابل اعتماد باشد

شخصی که به عنوان پرستار کودک انتخاب می کنید باید حتما قابل اعتماد باشد و تجربه زیادی در ارتباط با کودکان داشته باشد تا شما بتوانید با خیال راحت فرزند خود را به او بسپارید.

پرستار باید سلامتی و ایمنی کودک را در اولویت کار خود قرار دهد و دقت داشته باشد تا کودک خردسال هیچگونه آسیب فیزیکی نبیند.

باید توانایی انجام امور منزل را هم داشته باشد پرستار کودک باید حتما دوره های آموزشی مخصوص از قبیل کمک های اولیه را گذرانده باشد زیرا وظیفه حساسی به عهده دارد.

پرستار کودک باید روحیه ای لطیف داشته و با حوصله باشد تا بتواند با کودک بازیگوش کنار بیاید پس نباید زود عصبانی شود باید بچه ها را دوست داشته و مطالب مهم و ساده را به کودک یاد بدهد.

پرستار باید بتواند کودک را با انواع بازی های مختلف سرگرم کند بازی هایی که هم کودک را سرگرم و هم به رشد خلاقیت کودک کمک کند.

پرستار می تواند کارهایی مانند: دارو دادن، عوض کردن لباس، غذا دادن، انجام تکالیف مدرسه، سرگرم کردن، بازی های روزانه و غیره را انجام دهد.

پرستاری از نوزاد در منزل

پرستاری کردن از نوزاد در منزل نیاز به تجربه و تخصص زیادی دارد چرا که نیاز نوزاد با نیازهای یک کودک خردسال کاملاً فرق می کند برای پرستاری از نوزاد مهارت‌های خاصی لازم است مهارت هایی در مورد :

 •  عوض کردن پوشک نوزاد
 •  بهداشت نوزاد
 • خواباندن نوزاد
 •  صحبت کردن با نوزاد
 • غذا دادن به نوزاد
 •  تحمل گریه های زیاد نوزاد و غیره
 • پرستار نوزاد وظیفه دارد اگر متوجه گریه های بی دلیل و یا تب نوزاد شد سریع والدین را در جریان بگذارد.
 • باید مراقب باشد که نوزاد اسباب بازی های کوچک را در دهان خود نگذارد.
 • هنگام شیر دادن وظیفه دارد مراقب باشد تا شیر در گلوی نوزاد گیر نکند.

احتمال دارد که بین والدین و پرستار توافقی هم انجام شود و وظایف دیگری هم بر عهده پرستار گذاشته شود مثل آشپزی و نظافت منزل، البته این مورد به توافق آنها هنگام استخدام مربوط می شود.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

کدام خدمات پرستاری در منزل انجام می شود

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

خدمات پرستاری در منزل چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x