مجله سلامت پوست

روش های خانگی درمان جوش ریز پیشانی

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

یکی از مهم ترین علت های بروز جوش ریز در پیشانی مسدود شدن غدد ریز زیر سطح پوست است ولی به طور قطعی نمی توان گفت که این تنها دلیل بروز جوش پیشانی است چرا که عوامل دیگری همچون مشکلات پوستی، تغییرات هورمونی (بلوغ)، انواع آلودگی ها نظیر ذرات گرد و غبار، رژیم غذایی نامناسب (مصرف بیش از حد غذاهای حاوی کربوهیدرات و چرب نظیر: کره، آجیل، تخم مرغ، شکر، تخمه آفتاب گردان، شکلات و سس، به ویژه در افرادی که پوست چرب و مستعد به جوش دارند)، خوابیدن با مواد آرایشی موجود بر روی پوست و تمیز نکردن پوست قبل از خواب، شستن بیش از حد پوست (چرا که موجب تحریک غدد چربی پوست می شود)، استرس، باکتری و عفونت ها، ابتلا به برخی بیماری ها و بیماری پوستی، چرب بودن بیش از حد پوست سر، شوره سر و استفاده از محصولات مراقبت از مو نظیر: ژل، روغن و وکس در پیدایش جوش و آکنه پیشانی دخیل اند. جوش های پیشانی به دو دسته التهابی و غیر التهابی تقسیم می شوند که هر کدام دارای زیر شاخه هایی می باشند. جوش های التهابی به چهار دسته:

new theme

پاپول: که دارای ظاهری برآمده، کوچک و رنگ قرمز است و با دستکاری زخم می گردد.

ندول: که ظاهری بزرگ و متورم دارد و در عمق پوست نفوذ می کند.

پاسچول: ظاهری برجسته داشته و همواره از آن چرک زرد و سفید رنگ خارج می شود.

کیستیک: که ضایعات درشت، چرکی و بزرگی هستند و همواره در صورت لمس با درد بسیار همراه هستند و جوش های غیر التهابی نیز به دو دسته: جوش سرسیاه که حاوی سلول های مرده با رنگی مشکی یا همان سیاه و منافذ باز هستند و جوش سر سفید که به دلیل وجود و گیر کردن باکتری، ویروس و یا سلول های مرده در منافذ باز پوست به وجود می آید، تقسیم می شوند. جوش های پیشانی به طور معمول با استفاده از روش های خانگی و پزشکی قابل درمان هستند که در ادامه به هر کدام اشاره خواهیم کرد.

درمان جوش روی پیشانی با استفاده از روش های خانگی:

 استفاده از یخ:

همانگونه که گفته شد یکی از شایع ترین علل های بروز جوش پیشانی بسته شدن منافذ باز پوست توسط چربی ها، باکتری های زیر پوست، سلول های مرده و آلودگی ها می باشد. یخ دارای خواص بسیاری برای پوست می باشد که از این خاصیت ها می توان به کنترل میزان ترشح غدد چربی پوست، کاهش قرمزی و تورم جوش اشاره نمود. توجه داشته باشید که برای استفاده از یخ باید همواره آن را در کیسه فریزر قرار داده و سپس بر روی جوشی که از پیش با استفاده از آب گرم و صابون شسته شده است به مدت ۳ الی ۵ دقیقه قرار دهید آن هم هر ۳۰ ثانیه یک بار اندکی به پوست استراحت دهید به علاوه هیچگاه یخ را به طور مستقیم روی جوش پیشانی قرار ندهید چرا که موجب آسیب رسیدن به پوست می گردد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  عوارض لیزر کردن پوست | لیزر پوست

 بخور گرفتن:

بخور گرم فواید بسیاری برای پوست دارد که از این فواید می توان به باز شدن منافذ بسته پوست و کمک به خروج چربی ها و سلول های مرده از درون منافذ پوست اشاره نمود. ۴ نوع بخور مفید برای پیشانی عبارتند از:

 بخور گل بابونه: ۱ قاشق غذاخوری گل بابونه را در نصف لیوان آب جوش بریزید و به مدت ۱۰ دقیقه بجوشانید، سپس از روی حرارت بردارید و یک پارچه را بر روی سر خود کشیده و ۱۰ دقیقه بخور بگیرید.

بخور گلاب: برای استفاده از این بخور باید ۵ قاشق غذاخوری گلاب را در نصف لیوان آب جوش بریزید و به مدت چند دقیقه روی گاز بگذارید تا بجوشد، سپس از روی حرارت بردارید و صورت خود، به ویژه پیشانی را به مدت ۱۰ دقیقه بر روی آن بگیرید.

 بخور نعناع، لیمو ترش و جعفری: برای استفاده از این بخور باید یک لیمو ترش را از وسط قارچ کنید و آب یک قاچ آن را به طور کامل بگیرید سپس ۱ قاشق غذاخوری نعناع و ۱ قاشق غذاخوری جعفری را با آب لیمو ترش مخلوط کرده و دو لیوان آب به آن اضافه کنید، پس از انجام این کارها ظرف را بر روی حرارت گذاشته و اجازه دهید به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه بجوشد، پس از جوشیدن گاز را خاموش کنید و پیشانی و صورت خود را به مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه بر روبروی ظرف بخور قرار دهید.

 

جوش ریز پیشانیبخور تخم گشنیز، گل ختمی و گل شقایق: برای این بخور نیز از تمامی مواد گفته شده ۱ قاشق غذاخوری درون ظرفی ریخته، ۲ لیوان آب به آن اضافه کرده و اجازه دهید به مدت ۲۰ دقیقه بجوشد، سپس ظرف را از روی حرارت برداشته و به مدت ۱۰ دقیقه بخور بگیرید.

 مصرف ماسک خیار:

استفاده از خیار موجب پاکسازی تمامی منافذ پوست گشته و همواره می توان آن را به روش های مختلفی مورد استفاده قرار داد که عبارتند از:

ماسک خیار و تخم مرغ: برای استفاده از این ماسک باید ۱ الی ۲ عدد خیار را به خوبی میکس کرده و سفیده یک تخم مرغ را با آن مخلوط نمایید، ماسک به دست آمده را به مدت ۲۰ الی ۳۰ دقیقه بر روی پوست خود بگذارید و سپس آن را بشویید.

ماسک خیار و گلاب: ابتدا پوست ۲ عدد خیار را کنده و میکس نمایید، سپس ۱ قاشق غذاخوری گلاب را اضافه کرده و دوباره ترکیب نمایید، پس از ترکیب کردن، به مدت ۳۰ دقیقه آن را بر روی پوست قرار دهید. این ماست جهت رفع جوش های التهابی و سر سیاه پیشانی بسیار موثر است.

new theme

ماسک خیار، عسل و لیمو ترش: این ماسک پوست را التیام بخشیده، منافذ پوست را باز کرده، جوش های پیشانی را رفع کرده و دارای خاصیت پاک کنندگی برای پوست می باشد. برای استفاده از این ماسک نیز باید ۲ عدد خیار را میکس کرده و با ۱ قاشق غذاخوری عسل ۱ قاشق غذاخوری آبلیمو ترکیب کنید، سپس ماسک حاصل شده را به مدت ۲۰ الی ۲۵ دقیقه بر روی پوست خود قرار دهید.

 استفاده از ماسک خاک رس:

این ماسک جهت باز کردن منافذ پوست و خروج چربی ها و میکروب ها از درون این منافذ بسیار مفید می باشد به علاوه میزان ترشح چربی پوست را کنترل می نماید که تمامی این ها در رفع جوش های پیشانی موثرند. برای تهیه این ماسک باید ۲ قاشق غذاخوری خاک رس قهوه ای را با ۱ قاشق غذاخوری گلاب و ۴ قاشق غذاخوری آبلیمو به خوبی مخلوط کنید تا حالتی خمیری مانند به خود بگیرد سپس خمیر حاصل شده را بر روی پیشانی خود بگذارید و اجازه دهید تا خشک شود، پس از خشک شدن پیشانی خود را با آب ولرم بشویید و در انتها از کرم مرطوب کننده بدون چربی استفاده کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  علت به وجود آمدن لک های زیر بغل و روش های درمان آن

 مصرف سرکه سیب:

سرکه سیب دارای خاصیت ضد التهابی بوده و به رفع سریع جوش های ریز پیشانی کمک می کند. برای بهره مندی از خواص این ماده باید یک چهارم استکان سرکه سیب را با سه چهارم استکان آب ترکیب کرده و یک گلوله پنبه استریل را به مواد آغشته کرده و بر روی جوش ها بمالید.

استفاده از آبلیمو:

یکی از مهمترین خواص آبلیمو، ضد التهاب بودن آن است که در درمان جوش های التهابی پیشانی بسیار موثر است. برای استفاده از خواص این ماده یک تکه پنبه را به آبلیمو آغشته کرده و بر روی جوش ها بمالید. نکته: اگر پوستی حساس دارید بهتر است از این ماده استفاده نکنید.

مصرف روغن درخت چای:

یکی از بهترین خواص روغن درخت چای کاهش التهابات پوستی می باشد که در رفع جوش های پیشانی به ویژه جوش های التهابی بسیار موثر است. قبل از استفاده از این ماده باید آن را بر روی قسمتی از پوست تست نمود و در صورت بروز قرمزی، خارش و سوزش به هیچ وجه نباید از آن استفاده کرد. اگر پس از گذشت نیم ساعت هیچگونه عارضه ای بر روی پوست ایجاد نشد، یک تکه پنبه را به روغن آغشته کنید و بر روی جوش ها بمالید و اجازه دهید تا خشک شود، سپس به پوست خود مرطوب کننده یا آبرسان بزنید، همچنین می توانید برای میزان اثرگذاری بهتر این عمل را ۲ بار در روز انجام دهید. نکته: به هیچ وجه از روغن درخت چای برای اطراف چشم استفاده نکنید چرا که بسیار خطرناک بوده و موجب قرمزی شدید چشم و تحریک آن می گردد.

 مصرف آلوئه ورا:

آلوئه ورا به طور طبیعی سرشار از مواد معدنی، ویتامین ها، آنزیم ها و انواع اسیدهای آمینه می باشد که تمامی این ها در رفع جوش ها و آکنه های پیشانی موثر می باشند.

 نوشیدن آب کافی:

مصرف روزانه ۸ الی ۱۰ لیوان آب می تواند به دهیدراته شدن پوست و جلوگیری از بروز جوش و خشکی پوست کمک نماید.

جوش ریز پیشانیداروهای درمان جوش ریز روی پیشانی

در صورتی که تمامی روش های خانگی درمان جوش پیشانی را امتحان کردید و نتیجه نگرفتید می توانید از داروهای بدون نسخه ای که در ادامه می آیند استفاده کنید:

۱: قطره اسید سالیسیلیک

۲: پماد بنزوئیل پروکساید

۳: گوگرد

۴: کرم اسید آلفا هیدروکسی

۵: کرم رزورسینول

سخن پایانی

به طور کلی بروز جوش در پیشانی عارضه ای ناخوشایند است و افراد مبتلا به آن همواره به دنبال روشی جهت درمان هستند، روش های درمان گفته شده جزو اثرگذارترین روش های درمانی جوش پیشانی می باشند و اگر به طور منظم و دقیق در پیش گرفته شوند حتما نتیجه مطلوبی خواهید گرفت.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

روش های خانگی درمان جوش ریز پیشانی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روش های خانگی درمان جوش ریز پیشانی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا