تعمیراتتعمیرات ساختمان

چگونه می‌توانیم دستگاه تصفیه آب خانگی را تعمیر کنیم ؟

چگونه بتوانیم در خانه دستگاه تصفیه آب را عیب یابی و تعمیر کنیم

دستگاه های تصفیه آب خانگی در این روزها اهمیت بالایی دارند، چرا که با وجود باکتری ها و ویروس های مختلف در آب ممکن است سلامت انسان به خطر بیفتد، در گذشته برای اینکه انسان ها آب سالم بنوشند اهمیتی نداشت، اما امروزه یکی از اصلی ترین نیازهای بشر استفاده از یک آب سالم و تمیز می باشد که این امر با کمک دستگاه تصفیه آب امکان پذیر است، اما این دستگاه هم ممکن است دچار خرابی هایی شود و بدون شک از خرابی در امان نیست، خراب شدن تصفیه آب خانگی دلایل زیادی دارد. برای عیب یابی و تعمیر تصفیه آب خانگی ابتدا باید با برخی از قطعات تصفیه آب خانگی آشنا و از چگونه کارکردن آن مطلع شویم.

قطعات دستگاه تصفیه آب خانگی

مهم ترین گام قبل از تعمیر دستگاه تصفیه آب خانگی شناختن برخی از  قطعات دستگاه تصفیه آب خانگی  است، چرا که در هر تعمیر ابتدا باید قطعات را بشناسید تا بتوانید بهترین راه حل ها را برای تعمیر داشته باشید، از قطعات اصلی دستگاه تصفیه آب می توان به مخزن، پمپ، شیر برقی، سوییچ، فیلتر و…. اشاره کرد، که هر کدام از این موارد را بصورت کامل برای شما شرح خواهیم داد.

مخزن تصفیه آب

مهم ترین و اصلی ترین قسمت دستگاه تصفیه آب خانگی مخزن تصفیه آب است زیرا  آب تصفیه شده در مخزن تصفیه آب نگهداری می شود. معمولا دستگاهی هایی دارای  مخزن آب  هستند که با سیستم اسمز معکوس کار می کنند که دلیل آن این است که  اسمز معکوس فرآیند نسبتاً کندی برای تصفیه آب دارد. در نتیجه برای بهتر بودن جریان و شدت آب خروجی از تصفیه آب از مخزن استفاده می کنند.

پمپ افزایش فشار

دستگاه های تصفیه آب که سیستم اسمز معکوس دارند علاوه بر مخزن دارای یک پمپ نیز هستند. استفاده از پمپ افزایش فشار  در این نوع از دستگاه های تصفیه آب  به این دلیل است که  اساس فرآیند اسمز معکوس، استفاده از اختلاف فشار است و فیلتر ممبران به فشار بالایی نیاز دارد تا بتواند آب را به درستی تصفیه کند.

شیر برقی

شیر برقی نیز از قطعات مهم  تصفیه آب است  که وظیفه آن این است که در صورت پر شدن و یا خالی شدن مخزن، دستور قطع یا وصل جریان آب  را بدهد.

سوئیچ های پرشر و لو پرشر

این سوئیچ ها جزو قطعات برقی هستند و  در کنار شیر برقی دستگاه به کار می روند.

سوئیچ های پرشر  در هنگام پر شدن مخزن آب عمل می کند و برای جلوگیری از بی دلیل کارکردن پمپ و هدر رفتن آب، برق دستگاه را قطع می کند.

لو پرشر در زمان ضعیف شدن یا قطع فشار آب  ورودی به دستگاه، توسط یک دیافراگم سبب قطع جریان برق می شود و پمپ و شیر برقی نیز از کار میفتد. این عمل  هم از بیهوده کار  کردن دستگاه جلوگیری می کند و هم از خراب شدن پمپ تصفیه آب نیز جلوگیری می کند.

 فلو یا محدود کننده جریان فاضلاب

Flow restrictor یا محدود کننده جریان فاضلاب جزو قطعات مفید دستگاه تصفیه آب است. هنگامی که تصفیه آب توسط ممبران صورت می گیرد، مقدار قابل توجهی از آب به عنوان پساب دور ریخته می شود. به همین خاطر محدود کننده فشار فاضلاب، در قسمت فاضلاب ممبران فشاری را ایجاد می کند که موجب می شود آب کمتری از ممبران به عنوان پساب دور ریخته شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  خدمات تعمیرات اتو آاگ AEG | آموزش گام به گام تعمیر اتو آاگ

فیلترهای تصفیه آب

فرآیندهای  اصلی تصفیه آب توسط فیلترها صورت می گیرد زیرا این قطعات با آب بطور مستقیم در ارتباط هستند و آب را فیلتر می کنند. تصفیه آب های اسمز معکوس حداقل دارای ۵ فیلتر تصفیه آب هستند که البته فیلترهای دیگر نیز جهت افزایش کیفیت آب خروجی  به آن ها اضافه می شود.

هوزینگ فیلتر تصفیه آب

محفظه های عمودی نصب شده بر روی دستگاه تصفیه آب  هوزینگ نام دارد و این هوزینگ ها معمولا از  ۳ فیلتر  که مرحله اول تصفیه آب را انجام می دهد  نگهداری می کند.

شیر ورودی

شیر ورودی زمینه ورود آب شهری را به دستگاه تصفیه آب فراهم می کند و معمولاً  اولین اقدام برای تعویض و سرویس دوره ای بستن شیر است.

شیر میکس

از راهکارهای تعدیل و تنظیم سختی آب شیر میکس است و  این شیر می تواند آب دور ریخته شده را جهت بازگرداندن املاح به آب تصفیه اضافه کند.

عیب یابی و تعمیر دستگاه تصفیه آب خانگی

41

بعد از شناخت قطعات تصفیه آب خانگی می توان به سراغ مشکلاتی که امکان دارد برای تصفیه آب رخ دهد پرداخت. در ادامه به بررسی مشکلات و راه حل های آن  برای تعمیر دستگاه تصفیه آب خواهیم پرداخت.

آبی از دستگاه تصفیه آب خارج نمی شود

در برخی مواقع فشار آب در دستگاه تصفیه آب کم می شود که  ممکن است دلایل زیر  عامل رخ دادن این مشکل باشد.

 1. کم شدن فشار هوای فشرده شده در داخل مخزن آب سبب کم شدن فشار آب خروجی از دستگاه می شود. برای حل این مشکل باید مخزن را هوا گیری کنید و فشار مخزن را  تا حدود ۶psi  بالا ببرید. ( psi: واحد فشار هوا)
 2. کم بودن فشار آبی  که به دستگاه وارد می شود. این اتفاق به دلیل این است که پمپ تصفیه آب شما دچار مشکل شده است و باید آن را تعمیر کنید.
 3. کیپ شدگی و گرفتگی فیلتر های پیش تصفیه (فیلترهای مراحل ۱تا۳) که دلیل آن کهنه شدن فیلتر است و برای حل این مشکل باید اقدام به تعویض آن ها نمود.
 4. کیپ شدن فیلتر ممبران (مرحله۴) و جلوگیری از عبور آب. برای حل این مشکل باید فیلتر ممبران را تعویض کنید.
 5. ممکن است شیر ورودی تصفیه آب بسته باشد . راه حل این مشکل چک کردن باز بودن شیر است که روی لوله کشی زیر سینک نصب شده است.
 6. خراب شدن فلو دستگاه تصفیه آب و رفتن تمام آب به فاضلاب. برای رفع این مشکل باید فلو تصفیه آب خود را تعویض نمایید.

نشتی هوزینگ ممبران

 1. ممکن است محل اتصال هوزینگ ممبران به فیلتری که دارای محفظه است نشتی اتفاق بیافتد. برای حل این مشکل کافی است نوار تفلون را چند بار به دور شیلنگ پیچیده و دوباره آن ها را جا بزنید.
 2.   نشتی از هوزینگ ممبران باشد. برای رفع این مشکل کافی است هوزینگ ممبران را با دقت چک کنید و اگر ترک یا شکستگی در آن مشاهده کردید اقدام به تعویض آن کنید.

نشتی هوزینگ های فیلتر پیش تصفیه

 1. به خوبی سفت نبودن اتصالات مربوط به هوزینگ. برای رفع این مشکل  باید واشر اورینگ  یا گردی که در محل پیچش هوزینگ قرار دارد را بررسی و چک کنیم  و از به خوبی جا خوردن آن اطمینان حاصل کنیم. اگر باز هم مشکل حل نشد با استفاده از نوار تفلون شیلنگ های اتصال محفظه فیلتر را در جای خود محکم کنید.
 2. شکسته بودن بدنه هوزینگ. در این صورت، راه حل این مشکل عوض کردن هوزینگ است.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  عیب یابی مشکل وای فای تلویزیون

طعم و بوی بد آب خروجی

 1. ممبران که جزو فیلتر اصلی است کهنه شده باشد. برای رفع این مشکل باید فیلتر ممبران (مرحله۴) را تعویض نمایید.
 2. کهنه شدن فیلترهای کربنی. در این هنگام باید فیلتر کربنی را تعویض نمایید.
 3. کهنه شدن آب داخل مخزن. کافی است برای چند دقیقه شیر را باز گذاشته تا آب مخزن بطور کامل خالی شود.
 4. دستگاه نیاز به شستشو داشته باشد. توجه کنید که شستشوی دستگاه تصفیه آب کمی سخت و  و نیاز به تخصص دارد. البته استفاده از روش هایی مانند سرکه شویی، کلر شویی تا حد قابل توجهی بوی بد را که ناشی از میکرو ارگانیزم ها است را از بین می برد.

حباب داشتن آب تصفیه شده

اگر تازه فیلتر های تان را عوض کرده اید  و یا اکسیژن آب منزلتان زیاد است امکان دارد این مشکل برای تان پیش بیاید و برای رفع این  مشکل نیاز به اقدام خاصی نیست و  بطور خودکار حل می شود.

مزیت های استفاده از  تصفیه آب خانگی

مزایا و معایب دستگاه تصفیه آب

حذف کلر از آب آشامیدنی

آب کلر دار که برای  استخر ها مناسب  می باشد یک روش بسیار عالی  برای ضد عفونی و تصفیه آب راکد است. اما آب کلر دار برای نوشیدن مناسب نیست زیرا کلر برای سلامت انسان مضر است و آب شهری حاوی مقداری از کلر است. بنابراین استفاده از دستگاه تصفیه آب برای حذف کلر مناسب است و دستگاه های تصفیه آب خانگی قادر به حذف ۹۵ درصد کلر از آب هستند.

کاهش خطر ابتلا به سرطان

همانطور که گفته شد دستگاه تصفیه آب خانگی می تواند کلر  و محصولات جانبی کلر (تری هالومتان ها) را حذف کند و شما را از خطر ابتلا به انواع سرطان های مختلف مانند سرطان پستان، سرطان مثانه، سرطان روده بزرگ و سرطان رکتوم و… در امان بمانید.

کاهش مشکلات گوارشی

میکروارگانیزم هایی مانند کریپتوسپوریدیم و جیاردیا،  انگل هایی دارای کیست هستند که نسبت گند زدایی هایی مانند کلر مقاوم هستند و این انگل ها سبب مشکلات روده ای و گوارشی می شوند. دستگاه های تصفیه آبی که  به فیلترهای UF مجهز باشند قادر به از بین بردن این انگل ها به صورت فیزیکی هستند.

تخلیه و سم زدایی راحت تر

حدود ۲۱۰۰ ماده ی سمی شناخته است که از طریق آب و هوا وارد بدن ما می شود. آب تصفیه شده به کلیه های شما در سم زدایی کمک می کند و هرچه آبی که می نوشید سالم تر باشد به بدن شما در افزایش دفع سموم کمک می کند.

چشیدن طعم و مزه واقعی غذا

اگر در شستن و پخت و پز غذا از آب تصفیه استفاده کنید سبب حفظ طعم طبیعی مواد می شود زیرا وجود آلودگی ها و سایر باکتری ها در آب ممکن است سبب تغییر  طعم غذای شما شود. توجه داشته باشید که جوشاندن آب سبب از بین بردن تمام ترکیبات مضر آب نمی شود به خصوص اگر در آبی که شما مصرف می کنید فلزات سنگین وجود داشته باشد.

جمع بندی

در این مقاله از خدمات ساختمان ، ایبک به معرفی قطعات دستگاه تصفیه آب پرداختیم و از مشکلاتی که ممکن است برای دستگاه شما پیش بیاید همراه با راه حل آن توضیح دادیم. با انجام  مراحل گفته شده  شما می توانید در خانه به رفع مشکل پیش آمده برای دستگاه تان و تعمیر آن اقدام نمایید. استفاده از تصفیه آب همواره برای سلامت انسان مفید و دارای فواید بسیاری زیادی است.

عیب یابی و آموزش تعمیر دستگاه تصفیه آب خانگی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله عیب یابی و آموزش تعمیر دستگاه تصفیه آب خانگی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا