مجله سلامت پوست

روش های جوانسازی خانگی پوست

پوست انسان همواره در معرض آسیب هایی همچون نور خورشید، گرد و غبار، پیری زودرس، چین و چروک و غیره است از این رو به مراقبت نیازمند می باشد تا همواره سالم بماند. یکی از روش های مراقبتی جهت شاداب، با طراوت، جوان و سالم ماندن پوست استفاده از ماسک های خانگی است چرا که این ماسک ها همواره پوست را لایه برداری کرده، طراوت آن را حفظ نموده، لکه های تیره پوست را تا حدودی رفع نموده، پوست را آبرسانی کرده و از بروز چین و چروک و پیری زودرس آن جلوگیری می نمایند از این رو استفاده از آنها برای پوست بسیار مفید است. اثرگذارترین ماسک های خانگی جهت جوانسازی پوست عبارتند از:

استفاده از ماسک موز:

موز میوه ای سرشار از مواد مغذی و ویتامین هاست که همواره در رفع لکه های تیره پوست، کاهش خشکی پوست، صاف و یکدست نمودن پوست، کاهش چین و چروک های پوستی، حفظ رطوبت پوست و آبرسانی به آن موثر می باشد. برای تهیه این ماسک یک موز رسیده را با ۲ قاشق غذاخوری عسل و یک چهارم قاشق غذاخوری ماست به خوبی ترکیب کنید و به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه بر روی پوست قرار دهید، سپس با آب سرد بشویید.

استفاده از ماسک جو پرک:

ماسک جو پرک در حفظ طراوت پوست و رفع چین و چروک های پوستی تاثیر بسزایی دارد، برای بهره مندی از خاصیت این ماسک یک سوم لیوان جو پرک را با نصف لیوان آب داغ تقریبا ملایم به خوبی ترکیب کنید و اجازه دهید به مدت ۲ الی ۳ دقیقه جو پرک در آب بماند، پس از گذشت این مدت زمانی ۲ قاشق غذاخوری ماست، ۱ قاشق غذاخوری سفیده تخم مرغ و ۲ قاشق غذاخوری عسل را به ترکیب جو پرک و آب داغ اضافه کنید و آنها را با یکدیگر مخلوط کنید تا مواد یکدست شوند، ماسک را به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه بر روی پوست قرار دهید تا خشک شود، سپس پوست را با آب ولرم شست و شو دهید.

استفاده از ماسک ماست:

ماسک ماست دارای خواص بی نظیر بسیاری برای پوست از جمله از بین بردن منافذ باز پوست، حفظ شادابی و طراوت پوست، آبرسانی به پوست و جوانسازی آن می باشد از این استفاده از آن برای پوست بسیار مفید و اثرگذار است. برای مشاهده میزان اثرگذاری این ماسک ابتدا باید ۱ قاشق غذاخوری ماست را با آب یک قاچ پرتقال به خوبی ترکیب کنید و سپس یک قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا و اندکی تفاله پرتقال به آن اضافه نمایید، پس از اضافه نمودن، مجدداً مواد را ترکیب کنید و ترکیب حاصل شده را به مدت ۵ دقیقه بر روی پوست قرار دهید پس از گذشت این مدت زمانی پوست را با آب ولرم بشویید.

استفاده از ماسک شیر خشک:

ماسک شیر خشک نیز همانند سایر ماسک های گفته شده از خاصیت فوق العاده ای برای حفظ طراوت و جوانسازی پوست برخوردار می باشد به علاوه پوست را نیز آبرسانی می نماید. برای تهیه این ماسک باید یک چهارم لیوان شیر خشک را با تقریباً یک چهارم لیوان آب مخلوط کنید به طوری که خمیر سفت و غلیظ شکلی به دست آید سپس خمیر حاصل شده را بر روی پوست بمالید و تا زمان خشک شدن خمیر بر روی پوست صبر کنید، پس از خشک شدن خمیر، پوست را با آب ولرم نسبتا گرم بشویید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  فواید پاکسازی پوست | پاکسازی پوست

استفاده از ماسک توت فرنگی و ماست:

توت فرنگی به طور طبیعی از پیری زودرس پوست و بروز انواع جوش و آکنه جلوگیری می کند به علاوه به سفید نمودن پوست و رفع سیاهی و پف دور چشم ها کمک می نماید، ماست نیز از بروز چین و چروک های پوستی جلوگیری کرده و همواره پوست را آبرسانی می کند. برای تهیه این ماسک ترکیبی فوق العاده ابتدا باید چندین توت فرنگی را با ۳ عدد بادام درختی به خوبی له و ترکیب نمایید سپس دو قاشق غذاخوری ماست به آن اضافه کرده و مجدداً شروع به مخلوط کردن مواد نمایید تا جایی که یکدست شوند، پس از یکدست شدن مواد آن را به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه بر روی پوست خود بمالید و بعد پوست را با آب ملایم آبکشی کنید.

استفاده از ماسک لیمو ترش:

لیمو ترش به طور طبیعی حاوی دو نوع هیدروکسی اسید است که همواره در حذف و از بین بردن سلول های مرده پوست، روشن نمودن رنگ پوست و رفع جوش های سر سیاه و سر سفید آن موثر می باشد. برای تهیه ماسک لیمو ترش باید آب یک عدد لیمو ترش را با یک چهارم لیوان روغن زیتون یا روغن بادام شیرین به خوبی ترکیب کنید و به مدت ۱۵ دقیقه بر روی پوست قرار دهید سپس آن را با آب ولرم بشویید.

استفاده از ماسک تخم مرغ:

تخم مرغ در جلوگیری از بروز چین و چروک های پوستی تاثیر فوق العاده ای دارد از این رو به جوانسازی پوست کمک می نماید. توجه داشته باشید که استفاده از ماسک تخم مرغ برای افرادی که پوست چرب و یا خشک دارند متفاوت است از این رو افرادی که پوست خشک دارند باید تنها از زرده تخم مرغ بر روی پوستشان به مدت ۱۵ دقیقه استفاده نمایند، افرادی که پوست چرب دارند باید از سفیده تخم مرغ به همراه مقداری آب لیمو و عسل به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه استفاده کنند و افرادی که پوست نرمال دارند نیز می توانند سفیده و زرده تخم مرغ را با یکدیگر ترکیب کنند و بر روی پوست خود به مدت نیم ساعت بمالند.

استفاده از ماسک خیار:

خیار میوه‌ ای سرشار از آنتی اکسیدان و ویتامین های A و C است که همواره در رطوبت رسانی به پوست، حفظ طراوت پوست، روشن نمودن رنگ پوست، لایه برداری و رفع چربی های اضافه پوست، جلوگیری از بروز خشکی پوست، جوانسازی پوست، رفع چین و چروک و التهاب های پوستی تاثیر بسزایی دارد از این رو استفاده از ماسک آن پوست شاداب و شفاف ساخته و به جلوگیری از پیری زودرس و جوان ماندن پوست کمک می نماید. برای تهیه این ماسک باید نصف یک خیار متوسط را رنده کنید و ۱ لیوان ماست به آن اضافه نمایید سپس به خوبی با یکدیگر مخلوط کنید، ترکیب به دست آمده را به مدت ۲۰ دقیقه بر روی پوست باقی بگذارید و سپس آن را با آب سرد بشویید.

استفاده از ماسک جوش شیرین با عسل:

جوانسازی پوست جوش شیرین به سفید نمودن و حذف لایه شاخی پوست کمک می کند و عسل همواره دارای خاصیت ضد التهابی، ضد آکنه، ترمیم کنندگی و جوانسازی برای پوست می باشد از این رو استفاده از ماسک ترکیبی جوش شیرین و عسل روشی موثر جهت شفاف و جوان نمودن پوست به علاوه لایه برداری آن به شمار می آید. برای تهیه این ماسک باید مقدار کمی جوش شیرین مثلاً نصف قاشق چایخوری جوش شیرین را با ۱ الی ۲ قاشق غذاخوری عسل به خوبی ترکیب نمایید و به مدت ۲۰ دقیقه بر روی پوست قرار دهید سپس آن را شست و شو دهید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  بخور پوست چیست؟ | آرا نیک

استفاده از ماسک ترکیبی:

همانطور که از نام این ماسک پیداست ترکیبی از چندین ماده تاثیرگذار از جمله موز، خامه و ویتامین E است که تمامی این مواد در جوانسازی پوست و شاداب نمودن آن تاثیر خارق العاده‌ ای دارند. برای بهره مندی از خاصیت بی نظیر ماسک ترکیبی ابتدا باید یک موز رسیده را‌ کاملا له نمایید سپس یک چهارم لیوان خامه را به آن اضافه کرده و مخلوط کنید، پس از مخلوط نمودن یک عدد کپسول ویتامین E را باز کرده و محتویات درون آن را به ترکیب موز و خامه اضافه کنید و مجددا ترکیب کنید. اجازه دهید ماسک حاصل شده به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه بر روی پوست باقی بماند و سپس پوست خود را بشویید.

استفاده از ماسک ژل آلوئه ورا:

ژل آلوئه ورا همواره دارای خاصیت ضد باکتری است و در آبرسانی به پوست و رفع التهابات پوستی تاثیر شگفت‌ انگیزی دارد به علاوه به دلیل سرشار بودن از آنتی اکسیدان به جوانسازی پوست نیز کمک می نماید. برای بهره مندی از خاصیت این ماسک باید ۲ قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا تازه را با ۱ قاشق چایخوری آب لیموترش تازه، ۱ قاشق غذاخوری عصاره درون کپسول ویتامین E و ۱ قاشق غذاخوری عسل به خوبی ترکیب کنید و ماسک حاصل شده را به مدت ۲۰ دقیقه بر روی پوست باقی بگذارید، سپس آن را با آب بشویید‌.

استفاده از سس مایونز:

سس مایونز تاثیر شگفت انگیزی بر جوانسازی پوست و رفع چین و چروک های پوستی دارد از این رو ماسک آن می تواند به جوان و شاداب ماندن پوست کمک نماید. برای بهره مندی از خاصیت مایونز مقداری از آن را بر روی پوست بمالید و به مدت ۲۰ دقیقه صبر کنید، سپس پوست خود را با آب سرد آبکشی نمایید.

جوانسازی پوست استفاده از سس خردل:

خردل ماده ای سرشار از گوگرد است که دارای خاصیت ضد باکتری، ضد التهاب، ضد آکنه و ضد حساسیت می باشد از این رو در جوانسازی پوست و رفع التهاب، آکنه و باکتری های مضر پوست موثر می باشد. برای بهره مندی از خاصیت این ماده مقداری از سس آن را مدت ۱۵ دقیقه بر روی پوست بمالید و سپس با آب ولرم به خوبی شست و شو دهید. توجه داشته باشید که برخی از افراد همواره به سس خردل حساسیت دارند از این رو باید قبل از استفاده از این سس بر روی پوست ابتدا مقداری از آن را بر روی ناحیه کوچکی از پوست صورت بمالید و در صورت بروز هرگونه خارش، قرمزی، تورم و غیره از مصرف آن اکیداً خودداری کنید.

سخن پایانی

به طور کلی استفاده از ماسک های خانگی یک روش مطمئن و عالی برای شاداب و شفاف نمودن پوست، رفع چین و چروک ها و جوانسازی پوست به شمار می آید.

روش های جوانسازی خانگی پوست

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روش های جوانسازی خانگی پوست

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا