خدمات ساختمان

چگونه می توانیم روف گاردن را عایق بندی کنیم؟

سقف سبز یا روف گاردن به فضای سبزی می‌گویند که در روی پشت بام اجرا می‌شود. روف گاردن ها انواع مختلفی دارند که می‌توانید در تمام پشت بام ها آنها را اجرا کنید ولی باید برای اجرای آن به نکات بسیار مهمی توجه داشته باشید. در این مقاله از ایبک می‌خواهیم شما را با روش های عایق کاری روف گاردن آشنا کنیم.

مزایای استفاده از روف گاردن چیست؟

در اصل می‌توان گفت روف گاردن سبکی مهندسی بوده که باعث می‌شود از پشت بام در برابر نور خورشید و اشعه آن محافظت شود. با ساختن روف گاردن می‌توانید در پشت بام محیطی زیبا درست کرده و کیفیت زندگی خود را افزایش دهید. روف گاردن مزایای زیادی دارد و یکی از مهم‌ترین آنها منظره جذاب و متفاوتی است که به ساختمان شما می‌دهد و باعث می‌شود ارزش ساختمان شما افزایش پیدا کند. ویژگی‌های دیگر روف گاردن موارد زیر هستند:

 • می‌توانید از برف و آب باران در فصل زمستان بهره‌برداری کنید.
 • مصرف انرژی به اندازه چشمگیری کاهش پیدا می‌کند.
 • حرارت ساختمان کم می‌شود.
 • آلاینده هایی که به دلیل وجود اتومبیل‌ها ایجاد می‌شود، کاهش پیدا می‌کند.
 • هوای اطراف پاکسازی می‌شود.

روف گاردن

ویژگی‌های مهم برای طراحی کردن سیستم آب‌بندی روف گاردن

اگر تصمیم به انجام سیستم روف گاردن در روی پشت بام گرفته‌اید، باید حتماً این سه ویژگی را برای اجرای طرح در نظر داشته باشید:

 • سیستم ضد آب و یکپارچگی غشا
 • ساختمان باید در برابر وزن های اضافه شده مقاوم باشد.
 • به اندازه و محل زهکش های سقف توجه کنید.

ساخت و اجرای سیستم آب‌بندی روف گاردن

غشای ضد آب باید پایین‌ترین و اولین لایه روف گاردن باشد که بعد از ساختن کف، اجرا خواهد شد. به دو روش، غشای ضد آب اجرا می‌شود:

 1.  غشای معکوس
 2. غشای محافظت شده

البته غشای معکوس نسبت به غشای محافظت شده دارای دوام بیشتر و مناسب‌تری است. ویژگی مهم غشای ضد آب این است که باید دارای کیفیت و دوام بالا باشد زیرا عوامل زیادی باعث خواهد شد غشای ضد آب دچار آسیب شود، آسیب‌هایی مانند عوامل محیطی مثل برف یخ و نور خورشید، نفوذ ریشه و برخورد کردن ابزار آلات مکانیکی به آن.

پس باید توجه داشته باشید که غشای ضد آب حتماً باید دارای ویژگی‌های زیر باشد:

 • در مقابل رطوبت و گرما مقاومت بالایی داشته باشد.
 • در مقابل تغییرات آب و هوا مثل یخ زدگی مقاومت داشته باشد.
 • دارای انعطاف پذیری زیادی باشد.
 • در مقابل نفوذ ریشه های گیاه مقاوم باشد.
 • در برابر اشعه ماوراء بنفش مقاوم باشد.
 • طول عمر زیادی داشته باشد.

صفحه محافظ در روف گاردن چیست؟

صفحه محافظ در روف گاردن یک صفحه می‌باشد که از پلی استر و پلی اورتان درست می‌شود و بعد از اجرای مراحل غشای ضد آب، در روی آن قرار می‌دهند. این صفحه از برخورد کردن تجهیزات مکانیکی و ابزار باغبانی به غشای ضد آب جلوگیری کرده و باعث می‌شود غشا آسیب نبیند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  ساختمان را با قلمو رنگ کنیم یا غلطک | قلمو یا غلطک رنگ

عایق کاری و ایزولاسیون روف گاردن

برای ساختن روف گاردن آخرین مرحله‌ای که اجرا می‌شود، ایزولاسیون و عایق‌بندی است. عایق‌بندی جهت زیاد شدن مقاومت لایه قبلی پشت بام سبز و همچنین مقاومت حرارتی در ساختمان، اجرا می‌شود. به همین علت برای اینکه باغ سبز ایمن و زیبایی داشته باشید باید از عایق رطوبتی با قابلیت‌های نانو استفاده کنید. عایق‌های رطوبتی نانو نسل جدید عایق رطوبتی هستند که کیفیت بهتری نسبت به ایزوگام داشته و قیمت آن هم کمتر است. این عایق‌های رطوبتی برای پشت بام، مزایای زیادی دارند که مهمترین آنها عبارتند از:

 • در آنها از فناوری نانو استفاده شده است.
 • در برابر اشعه‌های ماوراء بنفشه نور خورشید، مقاومت زیادی دارند.
 • با محیط زیست سازگاری کامل دارند.
 • در برابر رطوبت و نم نفوذ ناپذیرند.
 • انعطاف پذیری زیادی دارند.
 • دچار ترک خوردگی نمی‌شوند.
 • منبسط و یا منقبض نمی‌شوند.

قیمت عایق های رطوبتی پشت بام جهت اجرای روف گاردن

البته امروزه بازار از جهت قیمت محصولات، دچار نوسانات زیادی است و عایق رطوبتی هم از این قاعده مستثنا نمی‌باشد. با توجه به متراژ پشت بام شما، قیمت عایق های رطوبتی با هم فرق می‌کند. توصیه می‌کنیم قبل از اینکه عایق رطوبتی را بخرید، ابتدا قیمت آن در صفحه محصولات مشاهده کنید.

نکات مهم برای عایق بندی کردن روف گاردن

در هنگام عایق بندی کردن روف گاردن به نکات اساسی زیر توجه کنید:

۱- طول عمر و ماندگاری زیاد

باید برای ساختن روف گاردن از مصالح و متریال با کیفیت استفاده کنید که ماندگاری بالایی داشته باشند تا در آینده مجبور نشوید دوباره تعمیرات و تغییرات انجام دهید.

۲- ساختمان باید ضد حریق باشد.

ساختمانی که شما در آن روف گاردن را اجرا می‌کنید باید سیستم ضد حریق داشته باشد و از مقاومت زیادی هم برخوردار باشد تا حریق به قسمت‌های دیگر منتقل نشود.

۳- داشتن وزن سبک

در بعضی از ساختمان‌ها از مصالحی با کیفیت استفاده نشده و به همین دلیل این ساختمان‌ها قادر به تحمل وزن اضافه نیستند، پس باید برای ساختن روف گاردن دقت بیشتری انجام دهید و از مصالح سنگین در ساختمان استفاده نکنید.

۴- استفاده از مواد عایق‌بندی با کیفیت

موادی که آب بندی و عایق‌بندی سقف را تشکیل می‌دهند، باید دارای کیفیت خوبی باشند. امروزه تکنولوژی پیشرفت زیادی کرده و به دلیل وزن سبک و همچنین استفاده از فناوری نانو، از مواد پلاستیکی استفاده می‌شود.

۵- ترک خوردگی پشت بام بتنی

گاهی ممکن است قبل از اینکه عایق‌بندی و ایزولاسیون را در پشت بام بتنی انجام دهید، کف پشت بام بتنی ترک خورده باشد. برای اینکه ترک‌ها را کاهش دهید، باید از چسب بتن استفاده کنید.

اهمیت ایزولاسیون در روف گاردن

در گذشته به علت کمبود متریال ایزولاسیون و همچنین ضعف آن، بیشتر پشت بام‌های سبز با نشتی آب مواجه می‌شدند و گاهی برای ایزولاسیون از قیرگونی استفاده می‌کردند که به علت ترشحات اسیدی بعضی از گیاهان در لایه ها به مرور آسیب دیده و سیستم هم نشتی می‌کرد.

برای ایزولاسیون متریال‌هایی مانند پلی اورتان، پلی اوریا، عایق‌های سرد، فایبرگلاس و… استفاده می‌شود. البته در بین این‌ مواد پلی اوریا و پلی اورتان از همه مناسب‌تر می‌باشند و و فایبرگلاس هم به دلیل خشک بودن، اگر ساختمان نشست کند، دچار آسیب شده و برای این کار مناسب نیست. عایق های سرد هم بسیار پرهزینه می‌باشند البته استفاده از ژئو ممبران هم مقاوم بوده و هم مقرون به صرفه است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  انواع تیرچه جدید در ساختمان سازی چه کاربردی دارند؟

متریال‌های ایزولاسیون امروزه بسیار مدرن شده و هر روز هم مدرن‌تر می‌شود ولی نمی‌توانید به تمام این متریال‌ها اعتماد کنید. باید متریال جدید به شکل‌های مختلفی تست شوند. البته علاوه بر این موضوع باید به آسیب نرسیدن به لایه‌های دیگر هم فکر کنید. می‌توان به مرور زمان و طی تست‌های آزمایشگاهی به این متریال ها اعتماد کرد.

در اجرای روف گاردن، لایه ایزولاسیون اهمیت بسیار زیادی دارد ولی بعضی از اشخاص به دلیل موارد زیر حاضر نمی‌شوند روف گاردن را اجرا کنند:

 • بعضی از افراد با روف گاردن و نوع اجرای آن آشنا نیستند و فقط به چیزهایی که از دیگران شنیده‌اند اعتماد می‌کنند.
 • بی اعتمادی بعضی از افراد به روف گاردن می‌تواند به دلیل انجام آن به دست اشخاص ناکارآمد باشد.
 • بعضی از اشخاص هم به دلیل صرفه‌جویی کردن در هزینه‌ها خودشان در محوطه، روف گاردن را اجرا و ایزولاسیون کرده‌اند. این اشخاص تصور می‌کنند اجرای روف گاردن ساده بوده و خودشان می‌توانند آن را انجام دهند، در صورتی که به دلیل نداشتن تجربه و آگاه نبودن نسبت به متریال‌های این کار، اجرای آن درست انجام نمی شود.

آبیاری اتوماتیک در سیستم روف گاردن

یکی از واجبات روف گاردن آبیاری اتوماتیک است. به دلیل اینکه شما یک زهکش را ایجاد کرده‌اید که قابل مقایسه با زهکشی طبیعت نیست، پس ممکن است به مرور فیلترهای خروجی دچار گرفتگی شوند و باعث کم شدن آب خواهد شد. در این صورت با جمع شدن آب، قارچ‌ها رشد کرده و اگر آبیاری به شکل اندازه و منظم باشد با مشکلات کمتری مواجه خواهید شد.

روف گاردن

چه گیاهانی را در روف گاردن می‌توان کاشت؟

هدف از ساختن روف گاردن و یا همان بام سبز، به وجود آمدن یک فضای سبز است. به همین دلیل باید شما گیاهانی را انتخاب کنید که رشد ریشه‌ها، مقاومت زیاد در برابر آفتاب و گرما، تحمل زیاد در مقابل بادهای شدید و همچنین ماندگاری بالایی داشته باشند.

دقت داشته باشید که شما نمی‌توانید در روف گاردن هر گیاهی را که تمایل دارید بکارید. به دلیل اینکه بعضی از ریشه‌ها دارای ترشحات اسیدی می‌باشند و بعضی دیگر هم ریشه های اصلی دارند پس باید درختچه‌هایی را در روف گاردن بکارید که شما را با مشکل مواجه نکند.

البته در هنگام انتخاب کردن گیاه هم باید به موقعیت آفتاب و سایه روف گاردن دقت کنید و همچنین گزارش‌های چند ساله اخیر هواشناسی را برای منطقه مورد نظرتان بررسی کنید تا گیاه مناسبی انتخاب کنید.

در فصل سرد سال هم ممکن است باد برایتان مشکل ساز شود. می توانید با کاشتن گیاهان بلند این مشکل را به عنوان یک باد شکن برطرف کنید. گیاه خیزران قد بلندی داشته و ریشه اصلی هم ندارد و برای این کار بسیار مناسب است، البته این گیاه ترشحات اسیدی دارد که برای تمام پشت بام‌ها مناسب نمی‌باشد.

چگونه می توانیم روف گاردن را عایق بندی کنیم؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

ویژگی‌های مهم برای طراحی کردن سیستم آب‌بندی روف گاردن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا