تعمیرات کولر آبی

چگونه می توانیم از پوسیدگی کولر آبی جلوگیری کنیم؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

بدنه کولر های آبی از فلز ساخته شده و همان طور که می دانید این قسمت به طور مستقیم با آب در تماس است و این باعث می شود که بدنه کولر دچار پوسیدگی شود. در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم شما را با روش های جلوگیری از پوسیدگی کولر آبی آشنا کنیم با ما همراه باشید.

پوسیدگی کولر آبی

یکی از مشکلات رایج در کولرهای آبی پوسیدگی آن است و احتمال بروز این مشکل در کولر آبی بسیار بالا می باشد. پوسیدگی کولر آبی معمولاً در قسمت کفی کولر بوده و در موارد محدودتر هم ممکن است سقف و دیواره کولر دچار پوسیدگی شود.

همانطور که می دانید آب دادن کولر آبی می تواند دلیل اصلی پوسیدگی دستگاه باشد. اگر کولر آبی را به موقع سرویس نکنید این سهل انگاری زمینه‌ساز مشکلات زیادی برای کولر شما خواهد شد. یکی از این مشکلات کم شدن بازدهی درست کولر آبی در تولید کردن باد سرد است. مصرف زیاد آب، نم و رطوبت دیوار، خراب شدن شناور و همچنین داغ شدن و سوختن موتور کولر آبی هم می تواند از جمله مشکلاتی باشد که در اثر سرویس نکردن و پوسیدگی کولر، برای دستگاه به وجود می آید؛ پس جلوگیری از پوسیده شدن کولر آبی از اهمیت زیادی برخوردار است، به همین دلیل می خواهیم شما را با دلایل این پوسیدگی آشنا کنیم.

دلایل پوسیدگی کولر آبی چیست؟

قبل از اینکه بخواهید فکری به حال پوسیدگی کولر آبی کنید باید از وقوع آن جلوگیری کنید دانستن دلایل ایجاد پوسیدگی می تواند در جلوگیری از آن مؤثر باشد. در ادامه می خواهیم دلایل ایجاد پوسیدگی کولر آبی و راهکارهای پیشگیری از آن را برایتان به طور کامل توضیح دهیم.

پوسیدگی کولر آبی

۱- عدم تخلیه آب کولر آبی بعد از تابستان

کولر آبی یک وسیله سرمایشی بوده که در هنگام گرم شدن هوا، از آن استفاده می شود و وقتی هوا سرد می شود استفاده از آن متوقف خواهد شد.
در مدت استفاده نکردن از کولر آبی حتماً باید تمهیداتی را در نظر بگیرید تا آسیبی به این وسیله وارد نشود تا بتوانید در هنگام آغاز فصل تابستان با بازدهی بالاتر از کولر خود استفاده کنید.

یکی از اقدامات مهم در زمان عدم استفاده از کولر، آماده سازی آن برای فصل سرما می باشد که به آن سرویس زمستانه هم می گویند. در این پاکسازی حتماً باید آب کفی کولر به طور کامل تخلیه شده و کولر را تمیز کنید.
کاملاً مشخص است که کفی کولر به دلیل تماس مستقیم با آب برای مدت طولانی، دچار پوسیدگی خواهد شد و ممکن است سایر اجزای کولر هم دچار آسیب شود.

البته میزان سختی آب هم در پوسیدگی کولر تأثیر زیادی دارد هرچه سختی آب بیشتر باشد کفی کولر که از جنس فلز است، بیشتر پوسیده شده و زنگ خواهد زد.
بنابراین اگر شما در فصل سرما، آب کفی را خالی نکنید حتماً تا آغاز فصل گرما، کولر شما دچار پوسیدگی می شود.

وجود املاح در آب مصرفی برای کولر

همانطور که می دانید آب دارای رسوبات و املاح است و در صورتی که در کف کولر بماند باعث زنگ زدگی و ایجاد سوراخ در کفی خواهد شد. مخصوصاً بعضی از شهرها که دارای آب شور می باشند، نمک موجود در آب باعث آسیب زیادی به کفی کولر شده و در صورتیکه شما کفی را تمیز نکنید این رسوبات و املاح باعث سوراخ شدن کفی خواهد شد.
برای جلوگیری از این مشکل حتماً باید به طور مرتب کولر آبی را تمیز کنید تا از رسوب این املاح در کولر جلوگیری شده و دوام بدنه افزایش پیدا کند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  چگونه می توانیم از کولر آبی به صورت بهینه استفاده کنیم؟

قرار دادن کولر آبی در زیر نور مستقیم خورشید

اگر کولر آبی شما در زیر نور مستقیم خورشید و یا زیر برف و باران قرار گرفته باشد ممکن است بعد از مدتی بدنه کولر و کفی آن دچار پوسیدگی شود زیرا کولر از جنس فلز بوده و در اثر رطوبت و گرما با آن واکنش داده و پوسیده یا سوراخ خواهد شد.
پس توصیه می کنیم در صورتی که مجبور هستید کولر آبی خود را در زیر نور خورشید و در معرض برف و باران قرار دهید؛ حتماً از سایه بان مناسب برای آن استفاده کنید تا از بروز مشکلات جدی برای کولر جلوگیری کرده باشید.

استفاده از پوشال های فرسوده و کهنه در کولر آبی

همانطور که می دانید حرکت آب در کولر، از موتور پمپ آب و تشتک شروع می شود و بعد از اینکه به چند راه های تقسیم کننده در روی پوشال می ریزد، مقداری از آب دوباره به طرف کفی برمی گردد.
حالا اگر پوشال های کولر فرسوده و کهنه باشد، باعث می شود حجم بالایی از مواد آلی و جرم در روی آن انباشته شود. با ریختن آب در روی پوشال، این رسوبات و جرم در تشک کولر می ریزد و در این صورت حتی اگر شما آب کفی کولر را هم تعویض کنید و کف آن را با برس تمیز کنید؛ باز هم ممکن است کفی دچار پوسیدگی شود و این به دلیل جرم ها و رسوبات پوشال هایی است که در داخل کفی ریخته می شود.

استفاده از لایه های فلز بی کیفیت در کفی کولر آبی

دلیل دیگری که می تواند باعث پوسیدگی کولر آبی شود استفاده کردن از فلز بی‌کیفیت در تشک کولر و یا کفی آن است، کسانی که از کولر آبی استفاده می کنند وظیفه دارند در هنگام نیاز، کفی مناسب برای کولر خریده و از خریدن کفی های ارزان قیمت و بی کیفیت خودداری کنند.

راهکارهای کلیدی برای جلوگیری از پوسیدگی کولر آبی

اگر می‌خواهید که کولر آبی شما دچار پوسیدگی نشود توصیه می کنیم به راهکارهایی که برایتان بیان می کنیم با دقت عمل کنید. حالا که دلایل پوسیدگی کولر آبی را با یکدیگر بررسی کردیم شاید بهتر بتوانید این راه کارها را حدس زده و انجام دهید:

 • سرویس سالیانه و اصولی کولر آبی
 • نصب سایه بان در روی کولر
 • استفاده کردن از عایق در کفی کولر آبی

۱- سرویس سالیانه و اصولی کولر آبی

یکی از مهمترین کارهایی که می توانید انجام دهید تا از پوسیدگی کولر آبی خود جلوگیری کنید سرویس سالیانه و اصولی کولر است.
جهت سرویس کولر آبی توصیه می‌کنیم از سرویس کار کمک بگیرید و اگر خودتان می خواهید این کار را انجام دهید حتماً باید سرویس را اصولی و درست انجام دهید. سرویس کولر آبی بهتر است در دو زمان انجام شود یکی در آغاز فصل گرما و قبل از استفاده از کولر، و دوم در انتهای فصل گرما و زمانی که نمی خواهید دیگر از کولر استفاده کنید باید آن را تمیز کرده و سرویس کنید که در اصطلاح به آن، سرویس زمستانه می گویند.

در هر دو زمان، سرویس کولر آبی ضروری بوده و کفی باید تمیز شده و در هنگام سرویس زمستانه باید آب داخل کفی کاملاً تخلیه شود و بعد از تخلیه هم باید آن را با فرچه سیمی و مواد شوینده کاملاً بشویید.

دقت داشته باشید که سرویس کولر آبی از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا در هنگام سرویس کولر نه‌ تنها قطعات کولر سرویس، روغن کاری و تمیز می شوند؛ بلکه در صورت خرابی قطعات هم باید آنها را تعمیر کنید.
اگر در هنگام سرویس متوجه خرابی قطعات کولر شدید حتماً به تعمیرکار مراجعه کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش عوض کردن کفی کولر آبی | ویژگی های یک کفی کولر آبی خوب

۲- نصب سایه بان مناسب در روی کولر آبی

همانطور که گفتیم در صورتی که کولر آبی در زیر نور آفتاب و یا در زیر برف و باران باشد ممکن است بدنه کولر دچار پوسیدگی شود. برای جلوگیری از این مشکل بهتر است سایه بان مناسب در روی کولر نصب کنید. امروزه سایبان های مختلفی در بازار موجود است که نصب آن به تخصص نیاز ندارد و شما می توانید به راحتی خودتان سایه بان مناسب را نصب کنید.

۳- استفاده از عایق مناسب در کفی کولر آبی

همانطور که در ابتدای مطالب گفتیم یکی از دلایل پوسیدگی کولر آبی می تواند مناسب نبودن جنس کفی باشد. حتی اگر شما تمام نکات بیان شده را هم رعایت کنید و به موقع آب کفی را تخلیه کرده و سایبان مناسب هم در روی آن نصب کنید باز هم امکان دارد که کفی دچار پوسیدگی شود به همین دلیل توصیه می کنیم که در کفی کولر آبی، از عایق مناسب استفاده کنید.
در ادامه شما را با عایق های مناسب برای کفی کولر آبی آشنا می کنیم:

 • عایق قیر سرد
 • عایق اسپری قیر
 • عایق ایزوگام
 • عایق نانو الاستیک برای جلوگیری از پوسیدگی کفی کولر آبی
 • عایق قیر سرد

عایق قیر سرد یک عایق مناسب برای جلوگیری از زنگ زدگی کولر و پوشاندن سوراخ های آن است این عایق را می‌توانید به صورت چسب در روی کفی بچسبانید تا از پوسیدگی کفی کولر جلوگیری کرده باشید

 • عایق اسپری قیر

استفاده از اسپری قیر می تواند عایق مناسبی برای کفی کولر بوده و از پوسیده شدن سطح فلزی کولر در تماس با آب، جلوگیری کند‌.

 • عایق ایزوگام

بیشترین عایقی که برای کفی کولر آبی مورد استفاده قرار می‌گیرد و در هنگام سوراخ شدن کفی از آن استفاده می کنند، عایق ایزوگام کفی کولر است. اگر کوچکترین پوسیدگی و زنگ زدگی در کفی کولر مشاهده کردید باید آن را با لایه ای از ایزوگام عایق کنید و از پوسیدگی بیشتر کفی کولر جلوگیری کنید.

 • عایق نانو الاستیک

عایق نانو الاستیک یکی دیگر از عایق های کفی کولر است که به دلیل جنس لاستیکی خود، از نفوذ آب به کفی و پیشرفت پوسیدگی جلوگیری می کند.
باید بدانید که این عایق را باید در دو نوبت در کفی بریزید و بعد از آن به وسیله کاردک عایق را صاف کنید.
توجه داشته باشید قبل از اینکه لایه اول خشک شود لایه دوم را در روی کفی بریزید.

نکته مهم: قبل از استفاده از هر کدام از عایق ها در روی کفی کولر، باید آب کولر را کاملاً تخلیه کرده و قسمتی را که دچار زنگ زدگی شده است، تراشیده و کفی را کاملاً تمیز بشویید تا عایق کاری بر روی کفی صاف و تمیز انجام شود.

پوسیدگی کولر آبی

جمع بندی

همانطور که در این مقاله از ایبک امداد برای تان توضیح دادیم، روش پیشگیری از پوسیدگی کولر آبی سخت نبوده و به راحتی می توانید بدون داشتن مهارت آن را انجام دهید سرویس و تعمیر کولر آبی در هنگام نیاز، از مواردی است که باید حتماً رعایت کنید تا با مشکلاتی مانند پوسیدگی کولر آبی روبرو نشوید. در صورتی که خودتان نمی توانید سرویس کولر را انجام دهید باید برای این کار از سرویسکار ماهر کمک بگیرید.
اگر در زمینه سرویس و همچنین پیشگیری از پوسیدگی کولر آبی سوالی داشتید می توانید در بخش دیدگاه ها مطرح کنید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

چگونه می توانیم از پوسیدگی کولر آبی جلوگیری کنیم؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلایل پوسیدگی کولر آبی چیست؟

امتیاز کاربر: ۰.۷ ( ۱ نتایج)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا