تعمیرات پکیج و آب گرمکن

چگونه می توان پکیج بوتان را هواگیری کرد؟

برای اینکه عمر مفید دستگاه پکیج بوتان خود را افزایش دهید و راندمان آن را هم بالا ببرید، مهم ترین کار، هواگیری پکیج بوتان است. معمولاً این کار را قبل از شروع فصل سرما انجام می‌دهند. این کار باعث می‌شود هوایی که در مسیر گرمایشی آب جمع شده از پکیج خارج شود. اگر شما پکیج خود را هواگیری نکنید هوای منزلتان خوب گرم نشده و پکیج هم انرژی زیادی مصرف می‌کند در نتیجه در اثر گذشته زمان نه تنها پکیج شما با مشکل مواجه می‌شود، بلکه رادیاتور هم مشکل پیدا خواهد کرد. باید بدانید هواگیری پکیج کاملاً ساده بوده و به راحتی تمام افراد می‌توانند این کار را انجام دهند، ولی در صورتی که پکیج دچار مشکل شده بود حتماً باید برای تعمیر آن از تعمیرکار کمک بگیرید.

چه زمانی لازم است که پکیج بوتان هواگیری شود؟

همانطور که گفتیم هواگیری در پکیج یکی از موارد مهم است که نباید نسبت به آن بی‌توجه باشید ولی شاید سؤال کنید که چه زمانی باید پکیج بوتان خود را هواگیری کنیم؟ هواگیری پکیج در موارد زیر ضروری است:

 • وقتی در رادیاتورها هوا وجود دارد، هنگامی که هوا سرد می‌شود شما متوجه خواهید شد که قسمتی از پکیج گرم و قسمت دیگر هم سرد شده است. این اختلال دما به شما نشان می‌دهد که حتماً باید دستگاه پکیج بوتان خود را هواگیری کنید.
 • اگر متوجه شدید که آب گرم در پکیج فشار خوبی ندارد و یا اینکه آب اصلاً گرم نمی‌شود و از لوله های داخل پکیج صدای زیادی بیرون می‌آید، متوجه خواهید شد که پکیج شما نیاز به هواگیری دارد.
 • دلیل دیگری هم باعث می‌شود شما مجبور شوید هواگیری پکیج را جلو بیندازید. مواردی مانند کار کردن زیاد پکیج و بالا بودن ارتفاع منزلتان از زمین، زیرا در بعضی از منازل که لوله کشی آب در آنها از سمت پایین به طرف بالا است، معمولاً فشار آب در طبقات بالا کم بوده و مقدار آب رادیاتور هم از حد لازم کمتر خواهد بود، و این باعث خواهد شد که دستگاه پکیج شما به هواگیری نیاز پیدا کند.
 • نشانه دیگری که به شما نشان می‌دهد دستگاه پکیج به هواگیری نیاز دارد کم شدن فشار پکیج است. باید به عقربه فشار در پکیج دقت کنید اگر عقرب زیر یک بود باید پکیج را هواگیری کنید.
حتما بخوانید:   چرا پکیج‌ بوتان و ایران رادیاتور بوی گاز می دهند؟

البته به این نکته مهم هم توجه کنید که با پایین آمدن فشار پکیج، ممکن است دستگاه خاموش شود زیرا در مسیر گرمایش کمبود آب وجود دارد. در زمان افت فشار، خاموش شدن پکیج به وسیله پرشر سوئیچ آب ایجاد می‌شود زیرا در هنگام کم شدن آب پکیج، امکان دارد به قطعات داخلی آسیب برسد.

هواگیری پکیج بوتان در مدل‌های ورونا، پاویا، اپتیما، پرلا پرو، پرلا، پارما و بیتا

باید بدانید که روش هواگیری در پکیج های دیواری بوتان در مدل‌های ورونا، پاویا ، اپتیما ، پرلاپرو، پرلا، پارما و بیتا به طور یکسان بوده و اساس کار معمولاً شبیه به یکدیگر است. باید بگوییم که تفاوت برند و مدل در پکیج ها باعث نمی‌شود که روش هواگیری در آنها تغییر کند. شما می‌توانید با مراحلی که برایتان توضیح می‌دهیم و به وسیله شیر هواگیری پکیج، در تمام مدل های پکیج بوتان هواگیری را انجام دهید.

پکیج بوتان

روش هواگیری پکیج های بوتان تصویری

به طور کلی هواگیری پکیج به وسیله قطعه ای به اسم شیر پر کن و یا همان شیر هواگیری در پکیج انجام می‌گیرد. شیر پرکن در پکیج وظیفه دارد فشار و مقدار آب را کنترل کند. بسته به اینکه پکیج شما جدید است یا قدیمی، شیر پر کن در دستگاه به سه شکل موجود است.

 1. شیر پرکن های اتومات
 2. شیر پرکن های نیمه اتومات
 3. شیر پرکن های دستی

حالا که شما را با انواع شیر پرکن ها آشنا کردیم، باید این را هم بدانید که پیچ هواگیری در پکیج کجا بوده و چگونه باید این کار را انجام بدهید. با این روشی که برایتان توضیح می‌دهیم می‌توانید مدل‌هایی مانند ورونا، پاویا، پرلا پرو، بیتا، مدل پرلا و مدل اپتیما را به راحتی هواگیری کنید. برای این منظور به روش زیر عمل کنید:

 • ابتدا باید شیر پر کن یا همان شیر هواگیری را که در کنار لوله رفت و برگشت و زیر پکیج قرار دارد پیدا کنید.
 • حالا برای اینکه فشار و میزان آب پکیج را افزایش دهید، شیر هواگیری در پکیج را بر خلاف عقربه ساعت بچرخانید.
 • وقتی شیر هواگیری پکیج را باز کردید آب وارد پکیج خواهد شد.
 • وقتی آب وارد پکیج شود عقربه فشار آن به آرامی بالا می‌رود.
 • البته بسته به مدل دستگاه پکیج خود، باید چند ثانیه صبر کنید تا فشار آنقدر بالا بیاید که به یک و نیم برسد.
 • بعد از آن باید شیر پرکن را ببندید.
 • بعد از گذشت چند دقیقه پکیج بوتان شما آماده کار است.

بعد از اینکه هواگیری تمام شد، حالا باید فشار پکیج را تنظیم کنید. تنظیم فشار پکیج کار ساده‌ای است و فقط باید کمی دقت کنید و چند نکته مهم را هم رعایت کنید. پایین و بالا کردن فشار هوا در پکیج به وسیله شیر هواگیری انجام می‌شود که شما را با آن آشنا می‌کنیم.

حتما بخوانید:   آموزش نصب آبگرمکن دیواری گازی در 8 مرحله

چگونه فشار پکیج بوتان را پایین بیاوریم؟

دلایل زیادی می‌تواند باعث بالا رفتن فشار در پکیج شود و اگر شما این فشار را کنترل نکنید برایتان مشکل ایجاد می‌شود. اگر به هر دلیلی فشار در پکیج بالا رفت باید حتماً با تنظیم آن، فشار پکیج را به صورت نرمال در بیاورید.

چگونه فشار پکیج را در حالت تابستانه پایین بیاوریم؟

در صورتی که پکیج شما در حالت تابستانه است برای اینکه فشار آن را پایین بیاورید، به روش زیر عمل کنید:

 • در اولین مرحله باید شیر ورودی آب سرد را ببندید.
 • شیر هواگیری یا شیر پرکن پکیج را باز کنید.
 • یک شیر آب گرم در خانه مثل شیر آب گرم آشپزخانه را باز کنید تا از آن آب گرم بیرون بیاید.
 • با دقت به فشارسنج دستگاه نگاه کنید و حرکت عقربه را هم زیر نظر داشته باشید.
 • وقتی عقربه عدد یک و نیم را نشان داد، آنگاه شیر پر کن پکیج را ببندید.
 • حالا باید شیر آب سرد ورودی به پکیج را هم باز کنید.

چگونه فشار پکیج را در حالت زمستانه پایین بیاوریم؟

وقتی پکیج شما در حالت زمستانه قرار دارد، شیر رفت و برگشت رادیاتور به دستگاه پکیج، باز است، پس نیازی نیست که آب گرم را به وسیله شیر آب گرم تخلیه کنید. فقط باید از یکی از رادیاتورها کمی آب گرم را خالی کرده تا فشار پکیج شما پایین بیاید. برای این منظور مراحل زیر را انجام دهید:

 • ابتدا شیر هواگیری در یکی از رادیاتورها را به آرامی باز کنید.
 • در مرحله اول مقداری هوا و بعد از آن آب از رادیاتور بیرون می‌آید.
 • آب رادیاتور باید آنقدر خالی شود که عقربه فشار در پکیج حرکت کند.
 • وقتی عقربه عدد یک و نیم را نشان داد، آنگاه شیر هواگیری در پکیج را ببندید.

دقت داشته باشید اگر در هنگام هواگیری پکیج بوتان، فشار آن بالا رفت، حتماً باید فشارهای اضافه را به آرامی تخلیه کنید زیرا فشار زیاد ممکن است باعث آتش سوزی شود.

چگونه فشار پکیج بوتان را بالا ببریم؟

حتماً می‌دانید که فشار پکیج از ۱.۵ نباید کمتر باشد. اگر به هر علتی فشار کمتر از ۱.۵ شد باید با روش مناسب فشار را بالا ببرید. برای این منظور کارهای زیر را انجام دهید:

 •  شیر آبی رنگ و کوچک در زیر پکیج بوتان وجود دارد که شما باید ابتدا آن را باز کنید.
 • وقتی شیر کوچک آبی رنگ باز است به عددی که در روی فشارسنج پکیج قرار دارد، توجه کنید تا فشار سنج عدد ۱.۵ را به شما نشان بدهد.
 • حالا باید شیر را ببندید.
حتما بخوانید:   چرا پکیج بوتان و ایران رادیاتور روشن نمی شود؟

بالا رفتن فشار در پکیج بوتان چه خطراتی به دنبال دارد؟

تنظیم کردن فشار در پکیج های بوتان اهمیت زیادی دارد و اگر به آن توجه نکنید ممکن است با خطرات زیادی مواجه شوید که برای برطرف کردن آن هزینه قابل توجهی هم باید پرداخت کنید. خطراتی که ممکن است به دلیل بالا رفتن فشار ایجاد شود عبارت هستند از:

 • ایجاد رطوبت و نم و همچنین آسیب رسیدن به ساختمان که می‌تواند به دلیل نشت آب باشد که نشأت گرفته از شیر اطمینان است.
 • ایجاد زنگ زدگی و پوسیدگی در لوله‌کشی‌ها
 • آسیب دیدگی قسمت‌های داخلی پکیج

بررسی هوزینگ پمپ در پکیج های بوتان

هوزینگ پمپ نام قطعه ای در پکیج بوتان است که الکترو موتور را نگه می‌دارد و باعث می‌شود آب در آن به چرخش در بیاید. الکتروموتور به هوزینگ، با چهار پیچ وصل شده و به کمک اورنگ هم آب بندی می‌شود. هوزینگ یک خروجی و یک ورودی دارد و دارای پیچ هواگیری هم می‌باشد که به شکل خودکار هوای اضافه در هوزینگ را تخلیه می‌کند.

پکیج بوتان

اهمیت هوا در پکیج های بوتان چیست؟

وقتی شما با روش هواگیری در پکیج آشنا باشید در زمان لازم می توانید به راحتی آن را هواگیری کنید و از آسیب دیدگی پکیج که برایتان گران هم تمام می‌شود، جلوگیری خواهید کرد. وقتی در پکیج و رادیاتورها هوا وجود داشته باشد، عملکرد پکیج مختل شده و امکان دارد قسمتی از شوفاژ شما سرد و قسمت دیگر گرم باشد.

هواگیری پکیج بوتان باعث خواهد شد که فشار آب گرم شما مناسب بوده و سر و صدای زیادی از لوله‌ها شنیده نشود.

آشنا بودن با علائمی که به شما نشان می‌دهد پکیج نیاز به هواگیری دارد، می‌تواند از اهمیت زیادی برخوردار باشد. همانطور که گفتیم نشانه‌هایی مانند گرم نشدن آب پکیج و یا سرد بودن قسمت‌هایی از شوفاژ، می‌تواند نشان دهد که پکیج شما به هواگیری نیاز دارد و باید برای جلوگیری از آسیب، آن را هواگیری کنید.

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که هواگیری پکیج در تابستان هم اهمیت دارد زیرا با توجه به اینکه شما در تابستان برای گرم شدن از شوفاژ استفاده نمی‌کنید، ولی برای اینکه آب مصرفی شما گرم شود باید پکیج را هواگیری کنید تا با مشکل برخورد نکنید.

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد شما را با روش هواگیری پکیج های بوتان و همچنین دلایل اهمیت هواگیری پکیج به طور کامل آشنا کردیم. در صورتی که با راهنمایی های ما نتوانستید پکیج خود را هواگیری کنید ، توصیه می‌کنیم به تعمیرکار پکیج بوتان مراجعه کنید.

 

31

چگونه می توان پکیج بوتان را هواگیری کرد؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

اهمیت هوا در پکیج های بوتان چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x