تعمیرات کولر آبی

روزانه چند ساعت می توانیم کولر آبی را روشن نگه داریم؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

کولر آبی یکی از رایج‌ ترین لوازم سرمایشی می‌ باشد که طرفداران زیادی دارد و در بیشتر خانه‌ ها یافت می‌ شود. استفاده درست و اصولی از کولر آبی دارای اهمیت بسیاری است. یکی از پرسش‌ هایی که ممکن است از اطراف شنیده باشید این است که روزانه چند ساعت می‌ توانید کولر آبی را روشن نگه دارید و یا اینکه چه مدت زمانی کولر آبی می‌ تواند به صورت یکسره کار کند؟ به علت اهمیتی که این موضوع دارد بهتر است که حتماً اطلاعاتی در مورد آن داشته باشید زیرا عدم استفاده درست از کولر آبی می‌ تواند باعث کاهش بازدهی آن شده و طول عمر آن را نیز کم کند.

چه زمانی می‌ توانیم به صورت یکسره کولر آبی را روشن بگذاریم؟

حتماً وقتی اقدام به روشن کردن کولر آبی می‌ کنید که گرمای خانه بسیار آزار دهنده باشد و تا هنگامی که گرمای شدیدی احساس می‌ کنید حتماً نیاز دارید که کولر را روشن نگه دارید ولی مسئله مهم اینجاست که روشن نگه داشتن کولر به صورت یکسره تا چه زمانی می‌ تواند مورد قبول باشد؟

 • کولر آبی باید روی دور کند باشد.
 • کولر نباید به صورت خشک کار کند.
 • تسمه کولر را بررسی کنید و از سالم بودن آن مطمئن شوید.
 • پوشال کولر باید تعویض شده باشد و هیچ گونه رسوب و شوره روی آن وجود نداشته باشد.
 • یاتاقان، بلبرینگ، پمپ پولی و موتور در کولر آبی باید بررسی شده و روغن کاری شود.
 • سیستم آبرسانی باید بررسی شده و مطمئن شوید که آب به خوبی روی پوشال‌ ها می‌ ریزد.

روزانه چند ساعت می توانیم کولر آبی را روشن نگه داریم؟

 • کولر آبی باید زیر سایبان نصب شود و در معرض نور مستقیم خورشید نباشد.
 • سیستم برق کولر نباید اتصالی داشته باشد و سیم پیچی آن باید سالم باشد.

آیا روشن نگه داشتن کولر آبی به صورت دائمی مشکلی ایجاد می‌ کند؟

از نظر بعضی از کارشناسان روشن نگه داشتن کولر آبی به صورت یکسره مشکل زیادی ایجاد نمی‌ کند و نسبت به روشن و خاموش نمودن آن انرژی کمتری نیز مصرف می‌ نماید. این دسته از کارشناسان عقیده دارند که روشن و خاموش نمودن مکرر کولر آبی می‌ تواند کار اشتباهی باشد اما برخی دیگر بر این باورند که کولر آبی نیز مانند هر لوازم برقی دیگری به استراحت نیاز دارد و روشن نگه داشتن آن به مدت طولانی کار منطقی به نظر نمی‌ رسد. کولر آبی مانند کولر گازی دارای سنسور دما نیست بنابراین تا وقتی که شما آن را روشن نگه دارید به کار کردن خود ادامه می‌ دهد ولی کولر گازی دارای سنسور دما می‌ باشد و چنانچه دمای محیط به اندازه مطلوب برسد به صورت اتوماتیک روشن و خاموش خواهد شد. بنا به دلایلی که در ادامه بیان می‌ کنیم روشن نگه داشتن کولر آبی به مدت طولانی توصیه نمی‌ شود.

 • ایجاد عوارض پوستی در افراد به علت خشک شدن بیش از اندازه هوا
 • احتمال بروز بیماری‌ های تنفسی مانند ورود ویروس‌ ها، قارچ‌ ها و باکتری‌ ها
 • افزایش مصرف برق و همچنین بیشتر شدن هزینه قبض برق به علت استفاده بیش از حد از کولر آبی
 • کاهش عمر مفید موتور در کولر آبی به علت داغ شدن و احتمال سوختن سیم پیچی‌ های آن
 • احتمال سوختن پمپ آب کولر به علت داغ شدن و یکسره کار کردن
 • از کار افتادن پولی‌ ها و یاتاقان‌ های کولر
حتما بخوانید:   آموزش سیم کشی کولر آبی

میزان استفاده از کولر آبی چند ساعت در روز است؟

زمان استاندارد و دقیقی برای مدت زمان روشن نگه داشتن کولر آبی نمی‌ توان تعیین کرد ولی با توجه به آنکه روشن ماندن کولر به صورت یکسره می‌ تواند فشار زیادی به موتور آن وارد کند، بنابراین بهتر است که کولر نهایتاً پس از ۶ تا ۸ ساعت کار کردن به مدت یک ساعت استراحت کند. در این صورت به قطعات اصلی کولر از جمله پمپ و موتور آن فشاری وارد نمی‌ شود. بهتر است روزها که هوا گرم است کولر را روشن نگه دارید ولی شب‌ ها که هوا کمی خنک‌ تر می‌ شود آن را خاموش کنید تا هم کولر استراحت کند و هم در مصرف برق شما صرفه‌ جویی شود.

راهکارهایی جهت افزایش بازدهی و عملکرد کولر آبی

برای آنکه بتوانید عمر مفید کولر آبی را افزایش دهید باید زمان روشن نگه داشتن آن را مدیریت کنید.

 • گردش هوا توسط موتور یا دینام در کولر آبی صورت می‌ گیرد. به همین خاطر پیشنهاد می‌ کنیم دینام کولر را به صورت منظم و هر چند وقت یک بار روغن کاری و تمیز کنید.
 • چنانچه پمپ کولر آبی دچار جرم شده باشد و یا به علت انباشته شدن رسوبات روی آن کارکرد درستی نداشته باشد آب در سیستم گردش نمی‌ کند به همین خاطر باید پمپ، سبد زیر پمپ و شلنگ چند راهی را مرتب تمیز کنید.
 • برای آنکه از ورود گرد و غبار و ذرات ریز به ساختمان و محیط داخلی جلوگیری شود حلزونی کولر باید هر چند وقت یک بار تمیز شود.
 • شل و یا سفت بودن تسمه کولر می‌ تواند فشار مضاعفی به دینام آن وارد کند بنابراین هر سال باید تسمه کولر را بررسی نمایید و قبل از آنکه پوسیده و یا پاره شود آن را تعویض کنید.
 • وظیفه یاتاقان ها چرخش پروانه کولر می‌ باشد که جهت افزایش عملکرد دستگاه باید تمیز و روغن کاری شود.
 • بهتر است سالی یک بار پوشال کولر آبی تعویض شود تا در عملکرد آن تاثیر مثبتی داشته باشد.
 • نصب سایبان روی کولر آبی بسیار مهم است و می‌ تواند در مصرف آب صرفه‌ جویی کند همچنین قدرت سرمایشی دستگاه را افزایش دهد.
 • هنگام روشن نمودن کولر آبی نخست باید دستگاه را با دور تند روشن نمایید و پس از آن روی دور کند بگذارید در این صورت فشار کمتری به کولر و موتور آن وارد می‌ شود.
 • وقتی که کولر آبی را روشن می‌ کنید حتماً پنجره یا در را باز نگه دارید تا هوا بتواند جریان پیدا کند.
 • جهت جلوگیری از تشکیل رسوبات حتماً از یک رسوب‌ گیر در کولر آبی استفاده نمایید.
حتما بخوانید:   چگونه می توانیم از پوسیدگی کولر آبی جلوگیری کنیم؟

روش روغن کاری کردن موتور کولر آبی

بعد از یک دوره استراحت ۵ تا ۶ ماهه که به کولر آبی داده شده است برای آنکه بتواند دوباره عملکرد طبیعی داشته باشد باید حتماً گرد و غبارها و ذراتی که روی موتور و یاتاقان‌ های آن وجود دارد تمیز و پاک شود و این قطعات روغن کاری شوند.روزانه چند ساعت می توانیم کولر آبی را روشن نگه داریم؟ موتور کولر آبی مدل دو دور می‌ باشد. یعنی آنکه با یک کلید کنترل به دو شکل کند و تند قابل تنظیم است. موتور کولر قبل از آنکه شروع به کار کند حتماً باید روغن کاری شود. برای روغن کاری کردن موتور کولر آبی نیازی نیست که موتور را باز کنید و این کار را می‌ توانید به آسانی روی محور اصلی و یا از پشت پولی انجام دهید. اگر یاتاقان کولر به صورت مرتب روغن کاری شود دیگر نیازی نیست که برای موتور هم خیلی زیاد این کار را انجام دهید به همین خاطر بهتر است از سالم بودن و تمیز بودن محور موتور مطمئن شوید و این کار را می‌ توانید با چرخاندن پولی انجام دهید. نهایتاً مقداری روغن ضد آب هم می‌ توانید روی محور موتور بریزید. برخی از تکنسین‌ ها هم پیشنهاد می‌ کنند که موتور را باید از روی پایه نگهدارنده که با ۴ عدد پیچ نصب شده است باز نمایید و سپس آن را تمیز کاری کنید و پس از آنکه روغن کاری آن را انجام دادید مجدداً در جای خود نصب کنید. زمانی که این کار را انجام می‌ دهید مطمئن شوید که تنظیمات پولی و تسمه را به هم نمی‌ زنید و همچنین باعث شل شدن شعاع و محور آن نخواهید شد. گاهی اوقات یک تکنسین ماهر حتی موتور را نیز باز می‌ کند و کاملاً تمیز می‌ نماید و پس از روغن کاری کردن آن دوباره در جای خود نصب می‌ کند اما بهتر است شما این کار را انجام ندهید. درپوش جلویی کولر را پس از روغن کاری کردن موتور و یاتاقان باز نگه دارید تا بعد از پایان کار و راه‌ اندازی کردن کولر از سلامت چرخش آنها و عملکرد موتور و یاتاقان‌ ها مطمئن شوید.

حتما بخوانید:   دلایل لرزش کولر آبی چیست و راه های برطرف کردن آن چگونه است؟

چه زمانی موتور کولر را روغن کاری کنیم؟

بهترین زمان جهت روغن کاری نمودن موتور کولر آبی قبل از راه اندازی کردن دستگاه می‌ باشد. معمولا این کار اواخر اردیبهشت یا اوایل خرداد انجام می‌ شود اما زمان مشخصی هم برای آن وجود ندارد.روزانه چند ساعت می توانیم کولر آبی را روشن نگه داریم؟ قبل از آنکه کولر فعالیت خود را شروع کند باید حتماً سرویس شود و روغن کاری یاتاقان‌ ها و موتور آن انجام شود. پس از آن که فصل گرما تمام شد و استفاده از کولر به پایان رسید، حتماً باید یک بار دیگر کارهای مربوط به سرویس کولر را انجام دهید تا برای سال آینده آماده باشد.

سخن پایانی

معایب روشن نگه داشتن کولر آبی به مدت طولانی در روز در مقایسه با مزیت‌ های آن بسیار بیشتر است به همین خاطر پیشنهاد می‌ کنیم حتی گرم‌ ترین روزهای سال هم کولر را به صورت یکسره روشن نگه ندارید و پس از حداقل ۶ تا ۸ ساعت کار کردن آن، به مدت یک ساعت به کولر استراحت بدهید تا طول عمر دستگاه کاهش پیدا نکند. تعمیر و سرویس کولر آبی یکی از خدمات ارائه شده در مرکز خدماتی آی بک امداد می‌ باشد که همراه با تضمین کیفیت و گارانتی انجام می‌ شود.

 

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

روزانه چند ساعت می توانیم کولر آبی را روشن نگه داریم؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روزانه چند ساعت می توانیم کولر آبی را روشن نگه داریم؟ روش روغن کاری کردن موتور کولر

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x