تعمیرات کولر آبی

نحوه تست موتور کولر آبی با برق چگونه است؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

موتور کولر آبی از مهمترین بخش های آن به شمار می آید. جهت داشتن یک هوای خنک و دلپذیر در محیط خانه موتور کولر آبی باید بدرستی کار کند. در این مقاله از ایبک امداد تصمیم داریم نحوه تست موتور کولر آبی را با برق و خازن های آن را با شما بررسی کنیم:

تست موتور های تک فاز کولر آبی با برق

موتور های کولر آبی‌ تک فاز به دلایل گوناگون دچار خرابی می شود مانند قطع شدن کابل، خرابی کلید روشن و خاموش کولر، سوختگی فیوز و …

قطعی در مدار موتور کولر آبی

چنانچه کولر آبی شما هنگام اتصال به برق کار نکند چند مشکل وجود دارد:

 1. سوختگی در فیوز برق دستگاه
 2. خراب شدن کلید روشن و خاموش دستگاه
 3. قطع شدن کابل حامل جریان کولر آبی
 4. قطع شدن مدار سیم پیچی کولر آبی

برای تشخیص این که بدانیم فیوز موتور سوخته است یا نه باید با یک عدد لامپ آن را تست کنید. جهت این کار می توانید از اهم متر هم استفاده کنید.

 1. تست موتور تک فاز زمانی که از اهم متر می خواهید استفاده کنید، باید دو سر کانکتورهای اهم متر را به دو سر فیوز متصل کنید. اگر در عقربه های اهم متر انحراف به وجود آمد نشانه این است که فیوز سوخته است. چنانچه غیر از این باشد فیوز کولر شما سالم می باشد.
 2. لازم است ذکر کنیم بعضی از اهم متر های آنالوگ یا دیجیتالی قابلیت این را دارند که سوزن عقربه های آن را روی صفر تنظیم کنید. چنانچه اهم متر شما از نوع دیجیتالی باشد می توانید جهت جلوگیری از خطا اهم متر را روی صفر تنظیم کنید.
 3. چنانچه بخواهید از بخش بیرونی موتور را بررسی کنید باید ابتدا سیم پیچ های اصلی را جدا کنید. اهم متر را جداگانه به سر سیم پیچ ها اتصال دهید. توجه داشته باشید باید روی عدد صفر تنظیم شود و سپس مقاومت بین سرسیم ها روی موتور را بررسی کنید.
 4. چنانچه اهم متر عدد را نشان دهد با اینکه عقربه های آن منحرف شده باشد، می توانید نتیجه گیری کنید که قطع شدگی وجود ندارد. ولی در صورتی که اهم متر موارد ذکر شده را نشان ندهد باید تمام کلاف ها را به صورت تک تک تست کنید تا کلافی، دچار قطعی و پارگی نشده باشد.
 5. برای اطمینان پیدا کردن از اینکه سر و ته سیم پیچ را به خوبی اندازه گرفته اید از نقشه در اتصالات سیم بندی کولر آبی کمک بگیرید.

موتور کولر آبی

اتصال به بدنه موتور کولر آبی تک فاز

یکی از مشکلات رایج در موتورهای کولر آبی اتصال بدنه می باشد. جهت تشخیص این مشکل باید اهم متر را به بدنه موتور و سرهای خروجی اتصال دهید. چنانچه مشاهده کردید عقربه منحرف شده است، مشکل به علت اتصال بدنه موتور است.

دقت کنید اگر به علت عدم اتصال بدنه در موتور امکان تست وجود نداشته باشد، با اهم متر نمی توانید آن را تشخیص دهید. باید از میگر استفاده کنید. جهت این کار بهتر است ولتاژ میگر را روی عدد ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ ولت تنظیم کنید. یک سر میگر را به بدنه و سر دیگر را به خروجی متصل کنید. در این مرحله باید دسته میگر را بچرخانید. چنانچه با این کار عقربه میگر به طرف راست منحرف شد نشان دهنده این می باشد، که اتصال بدنه وجود دارد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  پمپ آب کولر آبی و معرفی 6 راهکار برای تقویت آن

جهت پیدا کردن کلاف اتصال به بدنه را بتوانید پیدا کنید باید رابط کلاف را از یکدیگر به آرامی جدا کنید. سپس این تست را روی آن ها انجام دهید. موتوری که تازه سیم پیچی شده است و وارنیش نخورده بعد از اتصال اهم متر به بدنه باید یک چوب را در درون شیار حرکت دهید. اگر انحراف مشاهده کردید، این کلاف به بدنه اتصال دارد.

توجه داشته باشید در اتصال کوتاه به بدنه سیم پیچ ممکن است برق گرفتگی بوجود بیاید. برای برطرف کردن این مشکل بهتر است از یک تعمیرکار متخصص کمک بگیرید.

اتصال کوتاه در مدار میان سیم پیچ های کولر آبی

گاهی اوقات امکان دارد به علت از بین رفتن عایق ها، حرارت و گرما قسمتی از سیم پیچ ها از مدار خارج شوند و موتور از جریان بیشتری استفاده کند.

 • در این حالت موتور با سرعت کمتر از حالت عادی می چرخد و همچنین صدای غیر معمولی از خود تولید می کند. این موضوع موجب می شود که به موتور کولر آبی آسیب های جدی وارد شود.
 • جهت تشخیص این مشکل می توانید، اهم متر را به دو سر کلاف اتصال دهید. عددی که نشان می دهد را بررسی کنید. اگر عدد ها به صورت یکسان نباشند و در یک کلاف عدد کم را نشان دهد، حتماً در آن کلاف اتصال کوتاه رخ داده است.

در این صورت باید کلاف خراب که به احتمال زیاد بوی سوختگی نیز می دهد با یک نوع سالم تعویض کنید.

اتصالی میان سیم پیچ های اصلی، راه انداز و کمکی در موتور کولر آبی

دو سیم پیچ راه انداز و کمکی باید حتماً نسبت به یکدیگر عایق باشند و فقط به وسیله ترمینال های خروجی با هم ارتباط داشته باشند.

 1. جهت تشخیص این اشکال لازم می باشد تمام سر سیم پیچ ها را از تخته کلمب جدا کنید. ولی یک سر از راه انداز و هر سیم پیچ های اصلی را باید به دستگاه اهم متر اتصال دهید.
 2. اگر در تست سیم پیچ با اهم متر عدد نشان داده شود، می توان نتیجه گرفت که هر دو سیم پیچ به هم اتصال داده شده اند و سیم پیچ موتور دچار مشکل شده است.

جهت برطرف کردن این مشکل باید از یک متخصص ماهر جهت سیم پیچی مجدد کمک بگیرید و یا سیم پیچ ها را از یکدیگر جدا کرده و عایق بندی کنید.

روش تست خازن های موتور کولر آبی

جهت اینکه بتوانید خازن های راه انداز و دائم را در موتور بررسی و تست کنید، باید مراحل زیر را انجام دهید:

قطع کردن برق خازن موتور کولر آبی

برای ایمنی و امنیت کار ابتدا باید برق ورودی موتور را از قسمت کلید مدار قطع کنید. جهت جلوگیری از اتصالی دوباره برق کلید را قفل کنید و پس از اینکه اطمینان پیدا کردید به برق متصل نیست تست خازن کولر آبی را انجام دهید.

ولتاژ باقیمانده خازن را بررسی کنید

برای تست مقدار الکتریسیته در خازن و شرایط آن به کمک پیچ گوشتی یا تیغه فلزی که دسته عایق داشته باشد باید اتصال ترمینال ها را در خازن کوتاه کنید و ولتاژ ذخیره شده در آن را تخلیه کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  چرا پمپ کولر آبی کار نمی کند | خرابی های پمپ کولر آبی
جدا کردن خازن تحت آزمون از مدار در کولر آبی

جهت جدا کردن خازن تحت آزمون از مدار الکتریکی باید دو ترمینال یا یکی از آن ها به شکل کامل از الکتروموتور جدا کنید. البته توجه داشته باشید جدا کردن کامل خازن کار اتصال پروپ اندازه گیری را برایتان سخت می‌کند. بهتر است جداسازی را از یک طرف خازن انجام دهید.

روش تست خازن با دستگاه مولتی متر در کولر آبی

تست خازن را به واسطه مولتی متر دیجیتال یا مولتی متر آنالوگ انجام دهید. که در ادامه به طور کامل روند کار را توضیح خواهیم داد:

روش تست خازن با مولتی متر های آنالوگ در کولر آبی

در این روش مولتی متر را روی رنج اهم که ۱k می باشد، قرار دهید و پس از آن باید مقاومت پایانه های خازن را به خوبی اندازه‌گیری کنید. حالت مقاومت از کم شروع شده و با شارژ خازن مقاومت آن به بی نهایت می رسد.

در این حالت از دو روش می توانید متوجه شوید خازن خراب است و آن را تعویض کنید:

 1. چنانچه مقاومت مولتی متر سمت بالا نرود و صفر باشد، نشانه این است که خازن خراب می باشد.
 2. اگر مولتی متر به پایانه های خازن وصل می شود اتصال باز را به شما نشان می دهد، در این حالت نیز خازن خراب می باشد.
نحوه تست کردن خازن با مولتی متر دیجیتالی در کولر آبی

چنانچه در این حالت مولتی متر دیجیتال شما رنج سنجش دارد آن را تنظیم کنید و پروب ها را به پایانه های خازن متصل کنید.

بیشتر خازن ها دارای یک تلرانس تولید می باشد چنانچه نو باشد اختلاف آن کمتر از ۱۰ درصد یا بیشتر از دو عدد را نمایش می دهد، ولی روی مولتی متر فقط یک عدد نمایش داده شده بر روی خازن نیر همان عدد باشد این منطقی می باشد. چنانچه خازن ها فرسوده و کهنه باشند، ظرفیت آن ها کم می شود. در این صورت باید خازن ها را تعویض کنید.

تشخیص دور کند و تند موتور کولر آبی

موتور کولر آبی دارای سه نوع سیم پیچ راه انداز می باشد که دور کند و تند کولر را بوجود می آورد. در هر دو نوع سیستم کولر به یک صورت کار می کند. فقط تفاوت آن ها در سرعت چرخش تسمه و سرعت موتور می باشد. با روشن شدن کولر آبی در دور تند سرعت موتور بیشتر شده و هوا با سرعت بالاتری وارد کانال کولر شده و هوای محیط ساختمان را خنک تر خواهد کرد. توجه داشته باشید بیشتر از حد از دور تند کولر استفاده نکنید چون عمر کولر آبی کاهش پیدا کرده و مصرف انرژی هم زیادتر خواهد شد.

موتور کولر آبی

نتیجه گیری

در این مقاله به نحوه تست موتور کولر آبی با برق پرداختیم. توجه داشته باشید جهت جلوگیری از بروز مشکلات در موتور کولر های آبی بهتر است به صورت دوره ای دستگاه را سرویس کنید. اگر خودتان تجربه و دانش کافی برطرف کردن مشکلات کولر آبی را ندارید حتماً از تعمیرکار متخصص کمک بگیرید. مجموعه ایبک امداد با کارشناسان ماهر آماده خدمت رسانی به شما کاربران عزیز می باشند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

نحوه تست موتور کولر آبی با برق چگونه است؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نحوه تست کردن خازن با مولتی متر دیجیتالی در کولر آبی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا