خدمات ساختمان

هزینه لوله کشی ساختمان چقدر است و شامل چه مواردی می شود؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

از آنجایی که متراژ ساختمان ها با هم یکسان نیست و نیز نحوه لوله کشی هم از لحاظ کار عملیاتی و هم از لحاظ خرید مواد مورد استفاده نوسانات زیادی دارد بنابراین نمی توان یک قیمت مشخص برای لوله کشی ساختمان در نظر گرفت.

با انجام لوله کشی ساختمان آسایش و راحتی ساکنان افزایش می یابد چرا که از این طریق آن ها به آب آشامیدنی، شستشو و استحمام دسترسی می یابند، همچنین با کمک این کار هدایت فاضلاب به خارج از محل، راه اندازی سیستم گرمایشی و سرمایشی ساختمان، تهویه مطبوع و سیم کشی ساختمان به خوبی اجرا می گردند. علاوه بر این نصب تجهیزات حرارتی و برودتی دارای تنوع زیادی می باشد و سلیقه مالک نیز در انتخاب نوع سیستم تاثیر گذار است، ممکن است تعدادی از موارد لوله کشی در یک ساختمان اجرا نگردد. با این حال لوله کشی آب و فاضلاب یکی از مواردی است که معمولا در همه ساختمان ها وجود دارد و نمی توان آن را نادیده گرفت.

نرخ اتحادیه لوله کشی ساختمان در ۱۴۰۲ 

تهیه نرخ اتحادیه لوله کشی ساختمان هر ساله بر عهده اتحادیه شهرهای مختلف است اما از آنجایی که رقم های ارائه شده توسط اتحادیه کلی بوده و این قیمت ها با شرایط واقعی بازار تطابق ندارند اغلب در بازار رسمی از آن ها استفاده نمی کنند و تنها به عنوان معیاری برای تخمین دقیق تر قیمت ها و توافق بین کارفرما و لوله کش کارایی دارند. اتحادیه مربوطه هنوز نرخ اتحادیه لوله کشی ساختمان ۱۴۰۲ را به شکل دقیق منتشر نکرده اند و دستمزدها همچنان با توجه به نرخ اتحادیه لوله کشی در سال ۱۴۰۱ و با افزایش جزئی حساب می شود.

قیمت لوله کشی ساختمان را به دو روش محاسبه می کنند، در روش اول کسی که مسئول انجام لوله کشی است هزینه انجام کار را به صورت دقیق با ارائه قیمت متری یا چکی و کنتراتی و نیز ذکر دقیق جزئیاتی چون نصب لوازم و شیرآلات به کارفرما بیان کرده و باهم به توافق می رسند. در روش دوم هزینه انجام لوله کشی را همراه با وسایل لوله کشی و سایر لوازم به کار رفته محاسبه می کنند که استفاده از این روش خیلی رایج نیست و معمولا برای لوله کشی گاز ساختمان های نوساز آن را به کار می گیرند که در حال حاضر به دلیل اینکه قیمت اجناس نوسانات زیادی دارد و تعداد و نوع اتصالاتی که مصرف شده نامشخص است در این نوع لوله کشی نمی توان قیمت دقیقی را بیان کرد.

حتما بخوانید:   جدیدترین مدل قرنیز | انواع قرنیز و مدل های مختلف آن

برخی افراد برای انجام لوله کشی خرید وسایل و تجهیزات را به شخص لوله کش می سپارند چرا که با خرید لوله و اتصالات آن آشنایی ندارند که در اینجا نیز لازم است مجری کار حدود هزینه را به کارفرما اطلاع دهد تا کارفرما بتواند هزینه کلی کار را مشخص و برنامه ریزی کند.

هزینه لوله کشی پکیج 

قطعا نمی توان یک هزینه ثابت برای لوله کشی پکیج در نظر گرفت چرا که شرایط آپارتمان ها تعیین کننده مقدار هزینه می باشد، همچنین نوسان قیمت وسایل در افزایش یا کاهش مخارج نهائی لوله کشی پکیج تاثیر گذار است. از دیگر عوامل تاثیر گذار بر قیمت لوله کشی می توان به طول و مسیر لوله کشی اشاره کرد، از طرفی کنده کاری و تخریب نیز هزینه لوله کشی شوفاژ را افزایش می دهند.

انواع مدل لوله آب سرد و گرم 

لوله آب سرد و گرم یکی از اصلی ترین موارد در تعیین قیمت لوله کشی ساختمان می باشند و برای لوله کشی از اتصالات تک لایه پلیمری، لوله های پنج لایه و برخی مواقع لوله گالوانیزه استفاده می شود. یکی از مناسب ترین نوع لوله هایی که در بازار وجود دارد لوله های پلاستیکی است که از نظر هزینه و اجرا از سایر مدل های لوله مناسب تر می باشد، کار کردن با این لوله های پلاستیکی سفید بسیار راحت و سریع بوده و کیفیت بالایی دارند‌.

جدیدترین مدل لوله های آب سرد و گرم که در بازار موجود است نوع لوله های پنج لایه بوده که این مدل بالاترین قیمت را دارد و با دو نوع اتصالات پرسی و کوپلی قابل اجرا می باشد. برای استفاده از نوع پرسی وجود دستگاه پرس مخصوص لوله پنج لایه لازم است، اتصالات پرسی و کوپلی از لحاظ کیفی تفاوت چندانی با هم ندارند اما اتصالات کوپلی قیمت بالاتری دارد.

یکی دیگر از مدل های لوله آب نوع گالوانیزه است که در گذشته کاربرد بسیاری داشت اما امروزه به دلیل مشکلاتی که این لوله در اجرای کار دارد و نیز طول عمر نسبتا کم و قیمت زیاد کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. با این حال در ساختمان های بلند ناگزیر هستند که از لوله های گالوانیزه به عنوان لوله اصلی و رایزر آبرسانی استفاده کنند.

حتما بخوانید:   لوله کشی آب روکار یا توکار | مزایا و معایب لوله کشی روکار و توکار

لوله کشی ساختمان و مقدار هزینه ها

انواع لوله کشی ساختمان 

لوله های زیادی در یک ساختمان وجود دارد اما ممکن است همه آن ها با هم در یک ساختمان نباشند ولی لوله آب و فاضلاب جزو لوله هایی هستند که وجود آن ها در هر ساختمانی لازم می باشد، انواع لوله های مورد استفاده در ساختمان شامل موارد زیر است.

  • لوله کشی آب 

در لوله کشی آب ساختمان معمولا از لوله هایی با جنس پلی پروپیلن، لوله پنج لایه، لوله پکس، لوله سه لایه فویل دار یا کامپوزیت، لوله پلی اتیلن پیچی و لوله گالوانیزه استفاده می کنند. اما استفاده از لوله تک لایه پلی پروپیلن و لوله پنج لایه در ایران کاربرد بیشتری دارد، همچنین برای آبرسانی، لوله کشی چاه و سیستم آبیاری قطره ای معمولا از لوله های پلی اتیلن استفاده می کنند.

  • لوله کشی فاضلاب 

لوله های مورد استفاده در فاضلاب کشی ساختمان شامل لوله اتصالات PVC یا پلیکا، پوش فیت، پلی اتیلن فاضلابی جوشی و لوله چدنی می باشد که در این بین استفاده از دو مورد اول رایج تر است.

  • لوله کشی شوفاژ

در لوله کشی گرمایشی رادیاتور و پکیج از لوله تک لایه PP سفید، لوله پنج لایه، لوله سه لایه، لوله تک لایه پکس و لوله فولادی سیاه استفاده می کنند. در گذشته برای لوله کشی شوفاژ از لوله های فولادی سیاه استفاده می کردند اما امروزه لوله های پلیمری از محبوبیت بیشتری برخوردارند زیرا هزینه نصب و تعمیر این لوله ها ارزان تر است‌.

  • لوله کشی گرمایش از کف   

لوله اتصالات پنج لایه و تک لایه پکس تنها گزینه برای اجرای سیستم گرمایش از کف ساختمان به شمار می آیند.

  • لوله کشی گاز 

لوله های فولادی مانیسمان و API و اتصالات مانیسمان لوله مورد استفاده در لوله کشی گاز توکار ساختمان هستند و برای لوله کشی گاز روکار می توان از لوله اتصالات بدون درز یا درزدار استاندارد فلزی سیاه استفاده کرد.

  • لوله کشی کولر گازی و اسپلیت 

لوله های مسی را جهت لوله کشی سرمایش اسپلیت به کار می گیرند.

  • لوله کشی موتورخانه 

از آنجایی که در موتورخانه حرارت بسیار بالایی وجود دارد باید حداقل تا کلکتور لوله های فولادی ضخیم را به کار گرفت و بعد از آن که درجه حرارت کاهش می یابد می توان از لوله های تک لایه و پنج لایه استفاده نمود.

  • لوله کشی هواکش 

این لوله کشی را جهت خروج گازهای موجود در سرویس بهداشتی، آشپزخانه و لوازم گازسوز انجام می دهند که معمولا از لوله های پلیکا یا لوله های حلبی گالوانیزه به صورت رایزری و عمودی استفاده می شود.

حتما بخوانید:   آموزش نصب پمپ خانگی | انواع مختلف پمپ آب خانگی

لوله کشی ساختمان

چگونه لوله کشی ساختمان انجام می شود؟ 

لوله کشی ساختمان دارای بخش های مختلفی چون لوله کشی آب سرد و گرم، فاضلاب، شوفاژ، گاز، سیستم سرمایشی، هواکش، لوله کشی آب باران یا زهکشی، استخر، چاه و آبیاری می باشد. با این حال ممکن است نوع اجرای لوله کشی ها در برخی ساختمان ها متفاوت باشد و یا برخی از انواع لوله کش ها را مانند لوله کشی استخر نداشته باشد، اما به طور کلی لوله کشی ها در یک ساختمان شامل موارد فوق می باشد و هر یک از این لوله کشی ها دارای یک خط جداگانه، مواد و تجهیزات مخصوص به خود می باشد. مهم ترین و اصلی ترین لوله کشی در هر ساختمانی لوله کشی آب و فاضلاب است.

لوله‌ کشی آب با توجه به نوع ساختمان دارای یک خط لوله کشی آب و یک لاین جداگانه لوله کشی گرم است، در ساختمان های دارای کنتور شهری لوله کشی آب سرد از مخزن ذخیره آب یا چاه آب شروع می گردد. خط لوله کشی آب سرد با ورود به آبگرمکن، پکیج یا موتورخانه آب گرم بهداشتی برای مصارف خانگی تولید می کند که یک آب کاملا تمیز می باشد.

برای تولید آب گرم لوله کشی آن را از دستگاه های تولید کننده آب گرم یعنی آبگرمکن و پکیج یا موتورخانه انجام می دهند و این لوله آب گرم به موازات یک لوله آب سرد به سمت شیرآلات ساختمان می روند. در گذشته لوله های آب سرد و گرم را از جنس لوله های فلزی سفید یا گالوانیزه می ساختند اما امروزه در بیشتر ساختمان ها لوله های تک لایه پلیمری یا لوله های پنج لایه را مورد استفاده قرار می دهند.

لوله کشی ساختمان

در کنار لوله کشی آب در هر ساختمانی لوله فاضلاب نیز در نزدیکی و مجاورت آن وجود دارد و در حال حاضر از لوله های پلیکا، پی وی سی و پوش فیت برای لوله کشی فاضلاب استفاده می کنند. علاوه بر لوله کشی آب و فاضلاب، لوله کشی برای گرم کردن محیط نیز انجام می شود که شامل لوله کشی گرمایش از کف، لوله کشی شوفاژ رادیاتور، لوله کشی فن کویل، لوله کشی موتورخانه یا پکیج می باشد.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

هزینه لوله کشی ساختمان چقدر است و شامل چه مواردی می شود؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

هزینه لوله کشی ساختمان چقدر است و شامل چه مواردی می شود؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x