تعمیرات جاروبرقی

چگونه باید کیسه جارو برقی را تمیز کنید؟

معرفی گام به گام اقدامات و نکات ایمنی در نظافت جاروبرقی توسط تعمیرکار

امروزه یکی از ضروری ترین وسایل مورد نیاز افراد جامعه جارو برقی است که تقریباً در همه ی خانه ها وجود دارد. جارو برقی همانند هر وسیله ی برقی دیگری نیاز به نگهداری و مراقبت دارد. شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که چه مواقعی کیسه جارو برقی را باید تمیز کرد؟ در این مقاله از ایبک امداد در مورد این موضوع که چگونه باید کیسه جارو برقی را تمیز کنید، برایتان مطالبی را بیان می کنیم.

اهمیت تمیز کردن کیسه جارو برقی

تمیز کردن کیسه جاروبرقی طول عمر دستگاه شما را افزایش داده و روی دوام دستگاه تأثیر بسزایی دارد. با یک پاک کننده دائمی محفظه را کامل تمیز کنید تا بتوانید از آسیب های احتمالی دستگاه جلوگیری کنید. چنانچه گرد و خاک روی موتور جاروبرقی بنشیند باعث سوختن موتور دستگاه می شود. احتمال دارد با جمع شدن ضایعات، کیسه پاره شود. پس بهترین کار تمیز کردن به موقع آن می باشد. زمانی که دو سوم کیسه جارو برقی پر شد باید کیسه برداشته شود. شما می‌توانید بطور مرتب کیسه را شسته تا به هنگام جارو کشیدن کارآیی دستگاه بالا رفته و عمر کیسه جارو برقی افزایش پیدا کند.

انواع کیسه جارو برقی

کیسه های جارو برقی انواع متفاوتی دارند. کیسه یک لایه، کیسه دو لایه، کیسه های سه لایه و کیسه های چهار لایه. کیسه های چهار لایه یک میکروفیلتر اضافه دارند که باعث می شود گرد و غبار وارد موتور جارو برقی نشود.

 • کیسه های جارو برقی دائمی
 • کیسه های جارو برقی یک بار مصرف

کیسه جارو برقی

 

 

بهترین وقت تمیز کردن کیسه جارو برقی

جارو برقی های جدید نشانگر های خاصی دارند که پر شدن کیسه را به شما اطلاع می دهد. بعضی از این جارو برقی ها دارای چشم ها و نشانگر هایی هستند که به رنگ سبز یا قرمز روشن می شوند و به کاربر پر شدن کیسه را گزارش می دهند. حتماً توجه داشته باشید که بسته به مدل جارو برقی خود کیسه را تمیز یا تعویض کنید. کیسه هایی که قابل استفاده مجدد می باشند را شستشو دهید و کیسه های یک بار مصرف را دور بریزید.

 • بطور کلی کیسه های جارو برقی در دو نوع یکبار مصرف و دائمی می باشند.
 • اگر کیسه جارو برقی شما از نوع دائمی باشد در هزینه هم صرفه جویی می کنید ولی خالی کردن کیسه های جارو برقی کار آسانی نیست چنانچه می خواهید کیفیت دستگاه را حفظ کنید، بهتر است از کیسه های یک بار مصرف استفاده کنید.
 • مدل جارو برقی و نوع آن و همچنین زمان تمیز کردن دستگاه با هم متفاوت می باشد.
 • زمانی که احساس کردید مکش جارو برقی شما کم شده بهتر است کیسه را تعویض یا تمیز کنید.

چگونه باید کیسه جارو برقی را خالی کنید؟

جارو برقی هایی که کیسه دائمی دارند باید هر ماه تمیز و تخلیه شوند. زمانی که دو سوم کیسه پر بود باید ضایعات آنرا تخلیه کنید. برای تمیز کردن کیسه به مراحل زیر توجه کنید:

 • با اینکه جارو برقی دارای فضای داخلی عایق می باشند ولی بهتر است جارو برقی را از برق بکشید.
 • کیسه دقیقاً به لوله دستی وصل شده است باید بررسی کنید که کیسه جارو برقی به لوله دستگاه وصل باشد.
 • یک دکمه یا ضامن به بدنه کیف وجود دارد که باعث می شود کیسه به جارو برقی وصل شده باشد با فشار دادن این دکمه به داخل، طرفین یا خارج کیسه را بیرون آورید.
 • قسمت هایی که به بدنه جارو برقی متصل است را از کیسه خارج کنید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیر جاروبرقی هوور Hoover | خدمات نمایندگی مجاز جاروبرقی هوور

توصیه می‌کنیم از کیسه های با کیفیت در جارو برقی خود استفاده کنید. بررسی کنید که کیسه سالم باشد. قبل از اینکه نصف ظرفیت کیسه پر شود آنرا تعویض کنید. معمولا زمانی که کیسه جارو برقی سه چهارم پر شود دستگاه بدلیل اینکه هوا بخوبی از آن عبور نمی کند، مکش جارو برقی کم می شود. به هنگام استفاده از جارو برقی وضعیت کیسه را بررسی کنید، اگر کیسه پارگی داشت حتماً آنرا تعویض کنید. بهتر است از کیسه های یکبار مصرف استفاده کنید.

طریقه تعویض کیسه جارو برقی

چنانچه به کیسه جارو برقی شما آسیب رسیده و پاره شده باشد حتماً باید تعویض شد چون گرد و غبار بیرون آمده از کیسه باعث آسیب دیدن موتور دستگاه شما می شود. برای تعویض کیسه آسیب دیده به موارد زیر توجه کنید:

 1. کیسه مناسبی برای جارو برقی انتخاب کنید.
 2. برای حفظ سلامتی از دستکش استفاده کنید.
 3. دفترچه راهنمای جارو برقی را جهت تعویض کیسه بدقت مطالعه کنید.
 4. برای جلوگیری از ریختن گرد و خاک چند روزنامه روی زمین پهن کنید.
 5. برق دستگاه را حتماً قبل از شروع به کار قطع کنید. برای جلوگیری از هر حادثه ای نکات ایمنی را رعایت کنید.

خالی کردن کیسه های دائمی جارو برقی

کیسه را بیرون از خانه در سطل زباله تکان دهید تا خالی شود. سعی کنید درب کیسه را ببندید و چند بار به دیوار بزنید تا تمامی گرد و غبار آن گرفته شود.

 • کیسه جارو برقی را شسته و اجازه دهید بخوبی خشک شود.
 • وقتی خشک شد کیسه را بخوبی در جای خود قرار داده و از نصب درست آن مطمئن شوید.
 • باید وضعیت فیلتر و کیسه را بررسی کنید.
 • سازنده های جارو برقی توصیه هایی در مورد شستن کیسه در دفتر راهنمای استفاده از جارو برقی دارند، حتماً به آنها توجه کنید تا کیسه جارو برقی شما خراب نشود.

شستن کیسه جارو برقی

جارو برقی ها در دو مدل مخزن دار و کیسه ای در بازار موجود است که بهترین و محبوب ترین نوع آنها جارو برقی کیسه ای است که به دو دسته پاکتی و کیسه دائمی تقسیم می شوند. جارو برقی ها گرد و غبار را از روی سطوح به داخل کیسه هدایت می کنند. خط قرمز یا چراغ هشدار پر شدن کیسه را به شما اطلاع می دهد، در این حالت اگر کیسه پاکتی باشد باید آنرا بیرون آورده و با کیسه جدید تعویض کنید. چنانچه کیسه پارچه ای باشد آنرا خالی کرده شسته و دوباره استفاده کنید. اما نیازی نیست پس از هر بار خالی کردن کیسه آنرا بشویید و یا تمیز نمائید. کیسه های دائمی پارچه‌ای خیلی زود کثیف می شوند و لزومی به تمیزکاری ندارند. وقتی احساس کردید مکش جارو برقی کم شده و گرد و غبار به راحتی از روی سطوح و فرش تمیز نمی شود، وقت آن رسیده که کیسه دائمی را شستشو دهید. نحوه شستن کیسه های جارو برقی در هر مدلی به یک شکل می باشد و تنها تفاوت آن روش برداشتن و قرار دادن کیسه از جای خودش می باشد.

مراحل شستشوی کیسه جارو برقی

 1. قبل از هر کاری دفتر راهنمای جارو برقی خود و قسمت کیسه را مطالعه کنید.
 2. بهتر است از ماسک استفاده کنید چون کیسه گرد و خاک زیادی دارد و برای سلامتی بسیار مضر است.
 3. کیسه را از دسته گرفته و از دستگاه خارج کنید.
 4. کیسه را باز کرده و در سطل زباله خالی کنید. بهتر است این کار را بیرون از خانه انجام دهید.
 5. کیسه را داخل یک تشت آب بگذارید تا کمی خیس بخورد. کیسه را کمی تکان دهید تا گرد و غبار آن بیرون بریزد.
 6. مواد شوینده را روی کیسه جارو برقی درون تشت آب بریزید و کمی صبر کنید و سپس کیسه را بخوبی شستشو دهید.
 7. روی زمین یک حوله بیندازید و کیسه را روی حوله قرار داده و صبر کنید تا کامل خشک شود.
 8. پس از اینکه کیسه کاملا خشک شد قبل از اینکه در جای خودش قرار دهید، تمام قسمت های جارو برقی را تمیز کنید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  خدمات تعمیر جاروبرقی کندی در تهران | نمایندگی تعمیرات جاروبرقی Candy

طریقه شستشوی فیلتر جارو برقی

در این قسمت می خواهیم به شما آموزش دهیم که فیلتر جارو برقی را چگونه شستشو دهید. برای این کار به نکات زیر توجه کنید:

برای بهبود بخشیدن به مکش جارو برقی باید فیلتر دستگاه را تمیز کنید. برای اینکار ابتدا باید فیلتر جارو برقی را خارج کنید و سپس آنرا بخوبی تکان دهید تا گرد و خاک آن خارج شود. فیلتر را زیر شیر آب بگیرید و خوب شستشو دهید و اجازه دهید بخوبی خشک شود. می توانید فیلتر را در آب و صابون خیسانده و بعد شسته و خشک کنید این امر بستگی به میزان کثیفی فیلتر دارد. پس از کامل خشک شدن فیلتر آنرا در جای خود قرار دهید.

تمیز کردن غلتک جارو برقی

تمیز کردن غلتک جارو برقی کمک زیادی به مکش دستگاه می کند. در صورت کثیف بودن غلتک و چسبیدن پرز به آن، جارو کشیدن سخت می شود. جهت تمیز کردن غلتک جارو برقی به نکات زیر توجه کنید:

 • برای تمیز کردن غلتک باید مو و پرز و هر ضایعات چسبیده به غلتک را با چاقو یا قیچی نوک تیز جدا کنید.
 • می توانید مواد پاک کننده روی آن اسپری کرده و با پارچه ی نرم و مرطوب بخوبی آنرا تمیز کنید.

نحوه از بین بردن بوی بد جارو برقی

باید با استفاده از پارچه تمیز، گرد و غبار داخل دستگاه را بخوبی پاک کنید. چنانچه جارو برقی شما بوی ناخوشایندی می دهد از صابون معطر استفاده کنید. همچنین شما می توانید برای از بین بردن بوی بد دستگاه از مواد معطر خانگی هم استفاده کنید.

روش شستشوی لوله های جارو برقی

ابتدا لوله های جارو برقی را جدا کنید، سپس آنها را در تشت بزرگ آب خیسانده و کمی صبر کنید. سپس مواد شوینده را داخل تشت‌ بریزید و بعد از چند دقیقه لوله ها را بیرون آورده و زیر شیر پر فشار آب بگیرید. پس از اتمام شستشوی لوله ها اجازه دهید آنها بخوبی خشک شوند.

کیسه جارو برقی

 

 

سخن آخر

جارو برقی یکی از وسایل پر کاربرد در زندگی روزانه کاربران می باشد. در این مقاله از ایبک امداد مطالبی در مورد تمیز کردن کیسه جاروبرقی  برایتان بیان کردیم. همچنین روش تمیز کردن اجزای جارو برقی را به شما آموزش دادیم.

چنانچه مشکلی در این مورد داشتید، می‌توانید در بخش دیدگاه ها مطرح کنید تا کارشناسان ایبک امداد شما را راهنمایی کنند.

 

چگونه باید کیسه جارو برقی را تمیز کنید؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چگونه باید کیسه جارو برقی را خالی کنید؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا