تعمیرات هود

نحوه عوض کردن فیلتر هود آشپزخانه

نحوه عوض کردن فیلتر هود یکی از مهم ترین مواردی است که در زمان آلودگی زیاد آن باید حتما در نظر بگیرید؛ در این مقاله از ایبک امداد به بررسی نکات مختلفی از جمله زمان عوض کردن فیلتر هود، چگونگی کار هود و بهترین زمان عوض کردن فیلتر هود می‌پردازیم.

نحوه عملکرد فیلتر هود

فیلترها انواع مختلفی دارند که هر کدام دارای کاربرد های مختلفی هستند؛ از فیلتر ها برای تصفیه هوا، تصفیه آب و حتی روغن نیز استفاده می‌شود. فیلترها ذرات و آلودگی های موجود در هوا را جذب کرده و برای تهویه مناسب کارایی دارند. فیلترهای هود آشپزخانه برای جذب بو و همچنین ذرات معلق مورد استفاده قرار می‌گیرند و یک دستگاه تصفیه تهویه می‌باشد. جنس فیلتر آشپزخانه از الیاف، زغال یا آلومینیوم می‌باشد که با توجه به نوع هود جنس فیلتر نیز متفاوت است. از مهم ترین کاربرد های فیلتر هود به موارد زیر اشاره کرد.

 1. از بین بردن بوی غذا در خانه
 2. جذب چربی ها برای اینکه روی سطوح آشپزخانه نچسبد.
 3. جذب دود و جلوگیری از پخش دود در آشپزخانه

چه زمانی فیلتر هود را تعویض کنیم؟

اینکه چه زمانی فیلتر هود آشپزخانه را عوض کنیم کاملا به شما بستگی دارد؛ اما مدت زمان تعویض فیلتر هود در دفترچه راهنمای آن مشخص می‌گردد و شما می‌توانید با توجه به موارد ذکر شده در دفترچه راهنما آن را عوض کنید. اگر شما از هود زیاد استفاده می‌کنید باید فیلترها را زودتر از موعد مقرر در دفترچه راهنما عوض کنید؛ به صورت کلی هر زمان که ظرفیت جذب هود شما کاهش یافته است نیاز به تعویض دارد. گفتنی است شما عزیزان می‌توانید برای کسب اطلاعات بیش تر در این زمینه مقاله ای با عنوان مناسب ترین زمان برای تعویض فیلتر هود آشپزخانه که در همین وبسایت موجود است را مطالعه نمایید.

در حالت کلی اگر یکی از موارد زیر وجود دارد باید فیلتر هود را عوض کنید.

 • چناچه با توجه به روشن بودن هود، بوی غذا از بین نمی‌رود.
 • در صورتی که آخرین بار تعویض فیلتر را به یاد نمی‌آورید.
 • در صورتی که روی کابینت ها و سقف لکه های چربی زیادی نشسته باشد.
 • اگر هر گونه فرورفتگی در درون فیلتر هود مشاده نمودید حتما در اسرع وقت آن را تعویض کنید.

نحوه عوض کردن فیلتر هود

چگونه انواع فیلتر هود را عوض کنیم؟

چگونگی تعویض فیلتر هود بسیار کار آسانی است و معمولا روش های تعویض فیلتر اکثر هود ها مثل یکدیگرند. در ادامه نحوه عوض کردن انواع فیلترها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 1. مراحل عوض کردن فیلتر هود آلومینیومی
 2. نحوه عوض کردن فیلتر هود ذغالی
 3. طریقه عوض کردن فیلتر هود قدیمی
 4. نحوه عوض کردن فیلتر هود الیافی
پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیر هود هاردستون Hardstone | نمایندگی تعمیر هود هاردستون

مراحل عوض کردن فیلتر هود آلومینیومی

هود های آلومینیومی بنا به استحکامی که دارند معمولا دیرتر آسیب می‌بیند؛ اما بهتر است هر ماه یکبار آن را شستشو دهید، در حالت کلی تا زمانی که فیلتر های آلومینیومی خراب نشده باشد بهتر است آن را تعویض نکنید اما در صورت خراب شدن فیلتر آلومینیومی باید مراحل زیر را انجام دهید.

 1. هود را باز کرده و میله نگهدارنده فیلتر را به سمت پایین بکشید.
 2. از سمت چپ یا راست به آرامی فیلتر را در آوردید.
 3. فیلتر جدید را درون محفظه هود قرار داده و به خوبی محکم کنید.
 4. دقت کنید که باید فیلتر به درستی و محکم سر جای خود قرار گیرد.

نکته مهم در مورد تعویض فیلتر هود زمان مناسب آن برای تعویض می‌باشد؛ حتما به موقع فیلتر هود خود را  تعویض نمایید. گفتنی است که شما عزیزان می‌توانید مقاله ای با عنوان راهنمای خرید هود مناسب آشپزخانه را به کمک لینک موجود در همین مقاله مطالعه نمایید.

نحوه عوض کردن فیلتر هود

طریقه عوض کردن فیلتر هود ذغالی

نوع دیگری از فیلتر ها، فیلترهای ذغالی می‌باشد که این نوع از فلیتر هود ها در مدل های مختلفی به شکل دایره و مربع هستند؛ این نوع از فیلتر ها غیر قابل شستشو هستند و بهتر است که این فیلتر ها به صورت سالیانه عوض شود و در صورتی که به صورت سالیانه عوض نشود ممکن است دچار مشکل شود؛ اما نکته مهم دیگر این است که در زمان نصب فیلتر هود ذغالی باید به عایق بندی مناسب فیلترها توجه شود. همانطور که می‌دانید تعویض فیلتر کار سختی نیست اما بهتر است در زمان تعویض فیلتر هود به عایق بندی مناسب آن دقت کنید و همچنین مراحل زیر را به ترتیب زیر انجام دهید.

 1. پس از تهیه فیلتر هود ذغالی مناسبی مراحل زیر را به کار گیرید.
 2. فیلتر های مربوط به گریس در درون هود ذغالی را بردارید تا دمنده ها را مشاهده کنید.
 3. میله نگهدارنده فیلتر هود را به سمت پایین بکشید.
 4. محفظه پلاستیکی موجود بر روی دمنده را بردارید.
 5. بهتر است درپوش را با استفاده از شوینده به خوبی تمیز کنید.
 6. سپس محفظه پلاستیکی را در جای خود قرار دهید.
 7. در مرحله ی بعدی فیلتر جدید را زیر پایه نگهدارنده قرار داده و فیلتر را محکم کنید.

 مراحل عوض کردن فیلتر هود الیافی

نوع دیگری از فیلتر ها به صورت الیافی هستند که یکی از رایج ترین نوع فیلتر هود می‌باشد، برای تعویض این نوع از فیلتر های هود ابتدا باید دو قفل در دو سمت هود آشپزخانه را به داخل فشار داده و بکشید؛ پس از باز شدن، با استفاده از دو قلاب کناری توری فیلتر را به پایین بکشید و فیلتر را جدا کنید سپس فیلتر هود جدید را قرار داده و به کمک میله نگهدارنده آن را محکم کنید. این نوع از فیلترها نیاز است که هر ۳ ماه یکبار تعویض شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نکات نگهداری و استفاده صحیح از هود آشپزخانه

مراحل عوض کردن فیلتر هود قدیمی

نوع دیگری از فیلترها مربوط به هود های قدیمی می‌باشد، این نوع از فیلتر ها فرق چندانی با سایر فیلترها ندارد از این رو شما عزیزان می‌توانید با توجه به نوع هود خود که ذغالی یا آلومینومی یا هر نوع دیگری است فیلتر را تعویض نمایید.

چگونه هود را تمیز کنیم؟

پس از تعویض فیلتر هود سوال اینجاست که چگونه هود را تمیز کنیم؟ از جمله مهم ترین کارها در زمان تعویض فیلتر هود شستشو و تمیز کردن هود می‌باشد؛ تمیز کردن هود اگر با فاصله زمانی کوتاه انجام شود سختی زیادی ندارد اما اگر پس از مدت طولانی تمیز شود معمولا به سختی پاک می‌شود زیرا شستشوی چربی ها یکی از سخت ترین کارهاست. در ادامه با پاسخ به این سوال همراه ما باشید.

 • ابتدا باید آب گرم را اسپری کنید یا با دستمال آغشته به آب گرم به آرامی روی هود بکشید.
 • فیلتر را با توجه به موارد مطرح شده در بالا درآورده و در صورتی که ماشین ظرفشویی دارید آن را درون ماشین ظرفشویی برای شستشو قرار دهید در غیر اینصورت با دست و درون آب گرم آن را بشویید.
 • با اسپری کردن مقداری الکل یا اسپری های چربی زدا نیز می‌توانید هود خود را تمیز کنید.
 • از دیگر روش های شستشوی فیلتر هود استفاده از سرکه نیز می‌باشد؛ مقدار مساوی سرکه و آب را با هم مخلوط کنید و روی فیلتر هود اسپری کنید و اجازه دهید تا مدتی بگذرد و بعد آن را با دستمال تمیز کنید. این روش یکی از راحت ترین و در عین حال مناسب ترین روش های ممکن برای تمیز کردن می‌باشد.

نحوه عوض کردن فیلتر هود

نکات مهم در خصوص نحوه نگهداری از فیلتر هود

وجود هر نوع آلودگی در فیلتر هود سبب از بین رفتن مکش در هود می‌شود؛ از این رو برای عملکرد بهتر هود نیاز است که فیلتر را حتما شسته و در زمان مناسب تعویض نمایید. از نکات مهم در خصوص نگهداری فیلتر هود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • برای شستشوی فیلتر بهتر است آن را حدود یک ساعت در آب خیس دهید.
 • برای شستشو فیلتر هود حتما آن را با گرم و جوش شیرین و مواد شوینده بشویید.
 • در هود های آلومینیومی بهتر است که دو محفظه فیلتر را هر ماه شسته و تمیز نمایید.

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا