خدمات ساختمان

روش عوض کردن دستگیره درب | نحوه افزایش عمر دستگیره درب

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

دستگیره‌های درب جزو وسایلی هستند که به دلیل استفاده مداوم و یا گاهی هم به علت نگهداری غلط ممکن است خراب شده و یا گاهی شل و یا سفت شوند. بیشتر مواقع چاره‌ای ندارید به جز اینکه آنها را عوض کنید. در این مقاله از آی بک می‌خواهیم شما را با روش عوض کردن دستگیره درب خانه آشنا کنیم.

دستگیره درب وظیفه برقرار کردن امنیت ساختمان را داشته و باید وضعیت خوبی هم داشته باشند. اگر متوجه خرابی دستگیره‌ها شدید، باید سریعاً برای تعمیر و یا تعویض آنها اقدام کنید. یکی از نکات مهمی که باید حتماً به آن توجه داشته باشید این است که در هنگام تعویض دستگیره درب، باید دستگیره‌ای مشابه آن خریداری کنید.

خراب شدن دستگیره‌های درب می‌تواند اتفاقی کاملاً عادی باشد و هر زمانی هم ممکن است برایتان اتفاق بیفتد. معمولاً به دلیل عدم نگهداری اصولی و درست دستگیره، به تدریج دستگیره خراب و یا شل می‌شود در این صورت شما چاره‌ای ندارید به جز اینکه آن را عوض کنید.

شکسته شدن دستگیره درب به دلایل زیادی رخ خواهد داد ولی مهم‌ترین آن، خراب شدن فنر داخلی مکانیزم چفت می باشد. وقتی که این فنر می‌شکند چفت قادر نیست با صفحه ضربه‌ای، به راحتی درگیر شود و درب را بسته نگه دارد.

برای تعویض و یا تعمیر دستگیره درب به چه لوازمی نیاز داریم؟

برای اینکه دستگیره درب را جدا کنید، ابتدا به یک پیچ گوشتی نیاز دارید که با نوع پیچ‌ها و اندازه آنها متناسب باشد و سپس برای اینکه دستگیره را شل کنید، به روان کننده قفل هم نیاز دارید. برای عوض کردن دستگیره‌های قدیمی ممکن است به یک دستگیره جدید هم احتیاج پیدا کنید.

نحوه عوض کردن دستگیره درب خانه

عوض کردن دستگیره‌های درب کار سختی نیست ولی باید مراحل آن را درست انجام دهید. انجام این کار، چند مرحله ساده دارد و شما با رعایت آنها به راحتی می‌توانید دستگیره را تعویض کنید. برای عوض کردن دستگیره به چند وسیله ساده نیاز دارید که باید ابتدا آنها را آماده کنید:

  1. مجموعه دستگیره درب
  2. پیچ گوشتی تخت
حتما بخوانید:   آشنای با پله برقی | نکات ایمنی هنگام استفاده

اگر شما بدانید که چگونه می‌توانید دستگیره درب را عوض کنید، پس این کار برایتان بسیار آسان خواهد بود به شرط اینکه دستورالعمل های آن را گام به گام انجام دهید:

۱- ابتدا پیچ‌های دستگیره را به آرامی باز کنید.

اولین قدم برای باز کردن دستگیره درب این است که پیچ‌ها را که باعث محکم شدن دستگیره شده‌اند، باز کنید. باید قسمت‌های مادگی و نری پیچ باز شده و سپس آن را از داخل قفل بیرون بیاورید. هدف از این کار این است که صفحه دستگیره را که باعث مخفی شدن مکانیزم قفل می‌شود، جدا کنید.

نکته مهم: در هنگام انجام این کار باید به جای قرار گرفتن پیچ‌ها توجه کنید تا در هنگامی که می‌خواهید دستگیره جدید را ببندید، بتوانید پیچ‌ها را در جای خود قرار دهید.

 ۲- استفاده از اسپری روان کننده برای قفل

باید یک اسپری روان کننده را در روی قسمت‌های دستگیره به خوبی اسپری کنید تا تمام قسمت‌های آن روغنی شوند. هدف از اینکار این است که شما بتوانید آزادانه مکانیسم قفل را حرکت دهید و برای نصب و یا تعمیر دستگیره شرایط جدید را آماده کنید.

۳- خارج کردن مکانیزم داخلی دستگیره

بعد از اینکه دستگیره را برداشتید حالا باید مکانیسم داخلی درب را هم خارج کنید، این قطعه در داخل درب نصب شده است و شما می‌توانید به کمک آن، درب را قفل کرده و یا ببندید. برای اینکه مکانیسم داخلی را جدا کنید، باید ابتدا مغزی و میله کلید قفل را به آرامی از آن جدا کنید. سپس به وسیله پیچ گوشتی، پیچ‌های ثابت کننده قفل را باز کنید. حالا می‌توانید آنها را از داخل درب خارج کنید.

۴- نصب کردن دستگیره درب جدید

وقتی شما دستگیره جدید را می‌خرید باید دقت داشته باشید که مدلی که انتخاب می‌کنید به دستگیره قبلی شباهت کامل داشته باشد تا بتوانید راحت آن را نصب کنید. برای عوض کردن دستگیره درب در هنگام نصب، در مرحله اول مکانیسم قفل یا چفت را در محل خود بگذارید. فقط دقت کنید که به کمک پیچ آن را درست در جای خود ثابت کنید زیرا وظیفه چفت این است که امنیت و ثبات را برقرار کند.

حتما بخوانید:   زیرسازی نقاشی ساختمان چگونه انجام می شود؟

سپس قاب دستگیره را در دو طرف بگذارید و به وسیله پیچ‌های مادگی و نری آنها را در جای خود محکم کنید. فقط دقت داشته باشید که باید قاب دستگیره‌ها کاملاً درست در جای خود قرار گرفته باشند.

عوض کردن دستگیره درب

نحوه افزایش طول عمر دستگیره درب

دستگیره درب در معرض گرد و خاک و رطوبت است پس باید حداقل آن را ماهی یک بار سرویس کنید و اگر مشکلی داشت آن را تعمیر و در صورت نیاز تعویض کنید. اگر زبانه قفل و یا دستگیره سفت شده باشد، می‌توانید به وسیله یک روان کننده آن را نرم کنید تا بتوانید به راحتی از آن استفاده کنید.

هنگامی که درب ها را باز و بسته می‌کنید، باید از آن درست استفاده کرده و درب را محکم نکوبید، زیرا ممکن است دستگیره‌ها دچار آسیب شوند. آنگاه مجبور خواهید بود که دستگیره را تعویض کنید. حداقل باید هفته یک بار به وسیله مواد تمیز کننده یا سرکه دستگیره‌ها را تمیز کنید تا ظاهر آنها براق و تمیز دیده شود.

نکته مهم: قبل از اینکه قفل ضد سرقت یا دستگیره‌ها را عوض کنید، بهتر است که با یک متخصص ماهر مشورت کنید. اگر متوجه شدید که دستگیره قابل تعمیر است، می‌توانید آن را به راحتی درست کنید و دوباره در جای خود قرار دهید.

نکات مهم برای خریدن دستگیره درب

برای اینکه دستگیره مناسبی را برای درب خریداری کنید، باید به نکات مهمی توجه کنید تا بتوانید خرید مناسبی داشته باشید در غیر اینصورت بعد از گذشت مدت زمان کوتاه، شما مجبور به عوض کردن دستگیره شوید. البته همانطور که گفتیم بهتر است هر چند وقت یکبار دستگیره‌ها را سرویس کرده و در صورت نیاز آنها را تعمیر کنید، ولی یک خرید مناسب و خوب می‌تواند باعث شود شما خراب شدن دستگیره را به تعویق بیندازید. برای خرید دستگیر درب به نکات زیر توجه کنید:

  • یکی از نکات مهم برای خریدن دستگیره درب که توجه به آن ضروریست، این است که شما دقت کنید ببینید آیا درب از چپ باز می‌شود یا از راست؟ برای این منظور باید بیرون و روبروی درب ایستاده و لولاها را نگاه کنید و ببینید در کدام جهت قرار گرفته است؟ اگر لولا به طرف راست بود، شما باید دستگیره راست باز شو را خریداری کنید و اگر به طرف چپ بود، باید دستگیره چپ باز شو را خریداری کنید.
  • دستگیره‌ها انواع مختلفی دارند مانند کلاسیک و مدرن. دستگیره‌های کلاسیک دارای دیزاین و طرح‌های مختلفی هستند ولی دستگیره‌های مدرن دارای زاویه تیز و خطوط صافی می‌باشند.
  • امروزه دستگیره‌های ایرانی، اسپانیایی و ایتالیایی در بازار در دسترس همگان هستند که دستگیره‌های خارجی معمولاً از ایرانی گران‌تر می‌باشند.
حتما بخوانید:   پوکه ریزی چیست؟ | روش اجرای پوکه ریزی و علت آن

جنس دستگیره‌های درب چیست؟

دستگیره‌های درب از جنس‌های متفاوتی درست می‌شوند ولی بیشتر آنها از جنس زاماک می‌باشند و به جز زاماک، دستگیره‌های دیگری هم از جنس آهن و آلومینیوم وجود دارند که امروزه مورد استقبال زیادی قرار گرفته‌اند، ولی دستگیره‌های برنجی موجود در بازار، به دلیل گران بودن زیاد مورد استفاده قرار نمی‌گیرند ولی جنس مرغوبی دارند.

قیمت عوض کردن دستگیره درب چقدر است؟

قیمت و هزینه تعویض دستگیره درب به عوامل زیادی بستگی دارد، مثلاً جنس دستگیره می‌تواند در قیمت تعویض آن تأثیرگذار باشد و یا اشکال خرابی دستگیره به چه صورت باشد، این هم می‌تواند در روی قیمت آن اثر بگذارد.

عوض کردن دستگیره درب

سخن پایانی

دستگیره درب انواع متفاوتی دارد که بیشتر آنها به یک صورت نصب و بسته می‌شوند، برای اینکه دستگیره را باز و بسته کنید، نیاز به پیچ گوشتی و کمی صرف وقت دارید. هنگام نصب کردن دستگیره باید در مرحله اول مکانیسم داخلی آن را نصب کنید و سپس اگر قفل دارای مغز سوئیچ بود، در روی قفل مغزی را کار بگذارید و در آخر کار هم دستگیره‌ها را ببندید. فقط دقت کنید که قبل از اینکه دستگیره را ببندید باید مکانیسم داخلی را خوب امتحان کنید تا در هنگام قفل کردن و بستن درب درست کار کند. اگر هم خواستید دستگیره درب را باز کنید مراحل نام برده شده را باید برعکس انجام بدهید.

دستگیره‌های درب جزو وسایلی می‌باشند که ما روزانه از آن زیاد استفاده می‌کنیم به همین دلیل ممکن است خراب شوند. پس باید در صورت خرابی دستگیره به دلیل امنیت منزل، آن را هر چه زودتر تعمیر و یا تعویض کنید. فقط در هنگام خریدن دستگیره جدید دقت داشته باشید که از نوع درجه یک و مرغوب خریداری کنید. به این ترتیب تا زمان زیادی به تعویض و یا تعمیر آن نیاز ندارید. توجه به جنس دستگیره‌ای که خریداری می‌کنید و همچنین رعایت نکات مهم برای نگهداری آن، می‌تواند به افزایش طول عمر مفید دستگیره درب کمک کند.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

روش عوض کردن دستگیره درب

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نحوه افزایش عمر دستگیره درب

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x