تعمیرات لباسشویی

تایمر ماشین لباسشویی را چگونه تعویض کنیم؟

عوض کردن تایمر ماشین لباسشویی جزو مواردی است که بیشتر افراد می خواهند خودشان آن را انجام بدهند. ماشین لباسشویی مغز فرمان دهنده دستگاه لباسشویی می باشد و بعد از اینکه شما تایمر را در روی درجه دلخواه خود تنظیم می کنید، دستگاه از تایمر فرمان را گرفته و آن را به برد الکترونیکی می رساند. خراب شدن تایمر باعث خواهد شد که دستگاه در روی درجه دلخواه شما قرار نگرفته و کار هم نکند.

تعمیر تایمر ماشین لباسشویی

تایمر لباسشویی جزو قطعاتی است که ارزش تعمیر کردن نداشته و تعمیر آن به صرفه نیست. توصیه می‌کنیم در صورت خرابی تایمر و یا معیوب شدن آن، تایمر را عوض کنید. در این مقاله شما را با نحوه تعویض تایمر آشنا می‌کنیم تا در صورت نیاز خودتان این کار را به راحتی انجام دهید. البته نحوه تعویض تایمر در لباسشویی های مختلف، کمی با هم متفاوت است ولی ریشه کار در اصل یکی بوده و شما می توانید با این آموزش، تایمر لباسشویی را عوض کنید.

خرابی تایمر ماشین لباسشویی

احتمال دارد در حین شستن لباس و کار با ماشین لباسشویی متوجه شوید که تایمر آن خراب شده و کار نمی کند. در صورتی که دستگاه لباسشویی شما بر طبق برنامه ای که به آن داده اید کار نکند و عملکرد آن مختل شود، احتمالاً درب دستگاه کار خود را شروع نمی کند و یا ممکن است آب تخلیه نشده و تایمر دستگاه لباسشویی گیر کرده باشد و حرکت نکند. این می تواند نشانه خراب شدن تایمر لباسشویی باشد. تایمر قطعه مهمی در دستگاه بوده که در صورت مختل شدن عملکرد آن، ممکن است در روی تمام قطعات لباسشویی اثر بگذارد.

تایمر ماشین لباسشویی

دلیل نیاز به تعویض تایمر لباسشویی چیست؟

همانطور که گفتیم تایمر ماشین لباسشویی اهمیت زیادی دارد و عمل کرد آن بسیار مهم است. تایمر باید حتماً سالم باشد تا باعث اختلال در عملکرد قطعات دیگر نشود. تایمر بعد از اینکه اطلاعات را از سنسور می گیرد، با توجه به برنامه ای که به آن داده اید و در زمان مشخص به پمپ، موتور، سلنوید آن را ارسال می کند.

حتما بخوانید:   تعمیرات ماشین لباسشویی بوش دلایل ارور e17

اگر تایمر خراب شود، برنامه شستشوی لباسشویی هم مختل شده و با مشکل روبرو می شود. در این صورت حتماً باید به تعمیرکار ماشین لباسشویی مراجعه کنید، تا این قطعه را تعویض و تعمیر کند. خراب شدن تایمر به طور کلی ممکن است به دلیل خرابی میکروسوئیچ، موتور تایمر، تایمر لباسشویی، دکمه تایمر، پمپ تخلیه، شیر آب ورودی و کنترل سطح آب باشد، که با چند مورد شما را آشنا می کنیم.

تایمر ماشین لباسشویی چگونه کار می کند؟

تایمر لباسشویی قطعه ای است که از پلاستیک بوده و به شفت متصل می باشد و اجرای دستورات این قطعه بر اساس اتصال مستقیم به موتور تایمر و شفت است که باعث شستشوی لباس ها می شود. اگر زمان کافی و لازم برای شستشوی لباس وجود نداشته باشد شما می توانید حالت شستشوی سریع را برای دستگاه انتخاب کنید ولی در صورت خرابی تایمر، مخزن آب پر نشده و دستگاه شستشو را شروع نمی کند.

شاید از عمر لباسشویی شما زیاد گذشته و اختلالاتی مثل تکان های شدید ماشین لباسشویی در هنگام شستشو باعث صداهای ناهنجار شود.

خراب شدن دکمه تنظیم کننده تایمر در ماشین لباسشویی

تایمر لباسشویی به قسمت محور شفت تایمر وصل شده است و به مرور می چرخد. تایمر لباسشویی به وسیله این دکمه در دستگاه تنظیم می شود. اگر این دکمه در اثر استفاده زیاد و یا گذشت زمان فرسوده شده و کار نکند، شما نمی‌توانید تایمر را درست تنظیم کنید و امکان چرخیدن تایمر وجود ندارد.

برای اینکه دکمه تایمر را بررسی کنید باید ابتدا لباسشویی را از برق کشیده و از نداشتن برق آن اطمینان پیدا کنید. همانطور که گفتیم تایمر یک شمارنده است که با فشار دادن دکمه تایمر و یا چرخاندن آن، شروع به کار می کند. برای اینکه شما دسته تایمر را بردارید باید ابتدا دسته تایمر را در خلاف جهت عقربه ساعت بچرخانید. بعضی از مدل های ماشین لباسشویی برای تایمر دسته کلاهکی قرار دادند که شما می توانید به راحتی آن را بردارید.

خرابی تایمر به دلیل کنترل سطح آب

در ماشین لباسشویی گاهی ممکن است قسمتی از سنسور که به کنترل سطح آب لباسشویی مرتبط است، در عملکرد خود با اختلال مواجه شود که در این صورت شما مشاهده می کنید آب از لباسشویی سرازیر شده است. این مشکل می‌تواند خطرناک باشد و شما باید سریعاً آن را برطرف کنید، زیرا لباسشویی یک وسیله برقی بوده و نشتی آب ممکن است باعث برقی گرفتگی شود.

جریان آب در لباسشویی نشانه بریده شدن و یا شل شدن شلنگ کوچک است و این باعث سرازیر شدن آب لباسشویی خواهد شد در این صورت باید قسمتی را که شل شده، جدا کنید و آن را دوباره متصل کنید. می توانید از یک گیره محکم مثل بست، برای این کار استفاده کنید؛ ولی اگر سنسور از کار افتاده باشد باید حتماً قطعه ای را که خراب شده تعویض کنید.

حتما بخوانید:   بهترین ماشین های لباسشویی دوقلو

موتور تایمر با برق رسانی آن به وسیله سیگنال هایی که سوئیچ کنترل سطح آب به موتور تایمر را می رساند، فعال شده و تغذیه می کند. آب در داخل دیگ لباسشویی پر شده و وقتی که سطح آن به اندازه ی لازم برسد، کنترل سطح آب هم فعال می‌شود و به موتور تایمر، سیگنال می فرستد.

اگر تایمر روشن نشود، باید مطمئن شوید که کنترل سطح آب بعد از اینکه دیگ لباسشویی پر می شود، سیگنال لازم را به موتور تایمر لباسشویی ارسال می کند. باید برای کنترل و بررسی کردن مشکل، به فرایند شستشو در لباسشویی کاملاً توجه کنید. وقتی که دیگ لباسشویی پر می شود و دریچه ورودی آب هم بسته شده، لباسشویی خود را از برق بکشید.

شما می توانید سوئیچ کنترل سطح آب را در پشت قسمت کنسول کنترل اصلی به راحتی پیدا کنید. این قطعه جهت تنظیم برنامه شستشوی لباسشویی در دکمه های متفاوتی وجود دارد. حالا به وسیله نمودار الکترونیکی، باید سیم های کنترل کننده سطح آب را پیدا کرده و آنها را جدا کنید. سپس هر کدام را به وسیله مولتی متر کنترل کنید و از سلامت آنها اطمینان پیدا کنید. اگر تمام مراحلی را که گفتیم انجام دادید ولی باز هم لباسشویی شما درست نشد یعنی تایمر خراب شده و باید تعویض شود.

خرابی تایمر به دلیل میکروسوئیچ درب لباسشویی

وقتی تایمر لباسشویی کار خود را شروع می کند که درب دستگاه کاملاً بسته شده باشد. میکروسوئیچ درب که همان قفل درب می باشد وظیفه دارد بسته بودن درب را بررسی کند. در صورتی که تایمر دستگاه کار نکند اولین چیزی که شما باید چک کنید میکرو سوئیچ و قفل درب است. اگر درب کاملاً بسته شود، میکروسوئیچ فعالیت خود را به درستی شروع خواهد کرد ولی اگر میکروسوئیچ روشن باشد و تایمر کار نکند، شما باید بررسی کنید و ببینید آیا میکروسوئیچ برق تایمر را تأمین می کند یا خیر؟

برای این کار حتماً ابتدا دستگاه لباسشویی خود را خاموش کنید و آن را از برق بکشید. دقت داشته باشید حتماً باید از قطع بودن برق لباسشویی اطمینان پیدا کنید. سپس به وسیله مولتی متر، میکروسوئیچ را بررسی کرده و در صورتی که خراب شده بود و یا آسیب دیده بود حتماً آن را عوض کنید.

حتما بخوانید:   دلایل کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی

تایمر ماشین لباسشویی

مراحل تعمیر یا تعویض تایمر ماشین لباسشویی

برای این کار ابتدا دستگاه را از برق کشیده و از قطع بودن برق آن اطمینان پیدا کنید. برای خارج کردن تایمر باید کنترل های مربوط با کنترل پنل را هم حذف کنید. حالا سیم های تایمر را که به قسمت های دیگر وصل شده است، بررسی کنید. این سیم ها به صورت سوکت بوده که باید از اتصال درست آنها مطمئن شوید زیرا ممکن است شل شده و یا سیم ها دچار پوسیدگی شده باشند.

به هیچ وجه نگران نباشد در صورت بروز این مشکل، سیم ها را به یکدیگر به صورت درست متصل کنید. برای بررسی تایمر می‌توانید از اهم متر کمک بگیرید. فقط دقت کنید که اهم متر را در روی سطح پایین تنظیم کنید. حالا خروجی های برق را هم از تایمر لباسشویی جدا کنید، در این مرحله، اهم متر را به خروجی آن متصل کنید. اگر تایمر سالم باشد اهم متر عدد صفر را نشان خواهد داد، ولی اگر اهم متر، عددی بالاتر از صفر را نشان بدهد یعنی تایمر لباسشویی شما خراب شده است و حتماً باید آن را عوض کنید.

دقت کنید که تمام خروجی ها را چک کنید و اگر نیاز به عوض کردن تایمر بود، باید ابتدا پیچ های اتصال تایمر را باز کنید و سپس سیم ها را جدا کنید. حالا می‌توانید تایمر جدید را که خریداری کرده‌اید جایگزین و نصب کنید و پیچ ها را دوباره به آن متصل کنید.

روش نصب تایمر جدید به طور خلاصه عبارت است از:

  • ابتدا لباسشویی را از برق در آورده و از قطع برق آن اطمینان پیدا کنید.
  • پیچ های پنل در قسمت جلوی لباسشویی را هم باز کنید و پنل را در بیاورید.
  • سیم های اتصالات را باز کنید و تایمر جدید را جایگزین آن کنید و سیم ها را به همان شکل قبلی به آن متصل کنید.
  • حالا پنل جلویی را جایگزین کنید و پیچ ها را هم محکم ببندید.
  • در این مرحله می توانید لباسشویی خود را به برق متصل کرده و برای تست تایمر یک برنامه شستشوی کوتاه و ساده انتخاب کنید.

در صورتی که در این زمینه مهارت ندارید به دلیل پیچیده بودن اعضای الکتریکی دستگاه لباسشویی، بهتر است به تعمیرکار مراجعه کنید.

31

تایمر ماشین لباسشویی را چگونه تعویض کنیم؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلیل نیاز به تعویض تایمر لباسشویی چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x