لوازم اداری‌

چگونه بهترین پرینتر را انتخاب کنیم | راهنمای انتخاب پرینتر

چگونه بهترین پرینتر را انتخاب کنیم؟ | راهنمای انتخاب پرینتر، ویژگی های پرینتر های مختلف

وقتی که قصد خریدن پرینتر جدید را دارید و به بازار مراجعه می کنید، با دیدن مدل های مختلف گیج خواهید شد و نمی دانید کدام یک از دستگاه های پرینتر برای شما مناسب تر است. برای اینکه انتخاب درستی داشته باشید و از خرید خود اطمینان داشته باشید، باید در موقع انتخاب و خرید پرینتر به نکات مهمی توجه داشته باشید.

ویژگی های پرینتر مناسب شما

زمانی که قصد خرید پرینتر جدید دارید باید دستگاهی را که می‌خواهید انتخاب کنید را در چندین گروه تقسیم بندی نمایید. پرینتر ها از لحاظ کاربردی به دو طبقه تخصصی و عمومی تقسیم می شوند. در صورتی که پرینتر را برای چاپ کردن فایل ها و اسناد می خواهید، شما می‌توانید پرینتر هایی که در دسترس عموم قرار می‌گیرد را انتخاب نمایید. در صورتی که کیفیت کار شما به عملکرد پرینتر بستگی دارد و نتیجه کار برای شما بسیار حائز اهمیت است، باید پرینتری را انتخاب کنید، که در طبقه تخصصی قرار دارد.

گروه دوم جایی است که پرینتر شما استفاده می‌شود، محل کار یا خانه؟

سوال آخری که باید جواب آن را بدهید، میزان امکانات و فناوری دستگاه شما می‌باشد. تکنولوژی که در پرینتر به کار رفته است باید پاسخگوی نیازهای شما باشد. در صورتی که برای هر کدام از این سوال ها جوابی دارید،انتخاب شما راحت تر خواهد بود.

دستگاه پرینتر، لپ تاپ یا گوشی تفاوتی ندارد، تا وقتی که نیاز خودتان به دستگاه و همچنین بودجه خود را در نظر نگیرید انتخاب درستی نخواهید داشت.

پرینتر لیزری یا جوهری

چنانچه قصد انتخاب پرینتر را دارید، حتماً نام لیزری و جوهری را شنیده اید. باید بدانید، که دستگاه های پرینتر از لحاظ عملکرد به دو طبقه لیزری و جوهری تقسیم بندی می گردند. در صورتی که پرینتری نیاز دارید، که اشکال گرافیکی و عکس ها را با کیفیت چاپ کند، پیشنهاد می‌شود پرینتر جوهر افشان را انتخاب نمایید. این پرینتر ها از کارتریج های جوهری که شامل کیت سه رنگی و یک رنگ مشکی است، برای چاپ عکس استفاده می کنند.

باید بدانید، که اینترنت جوهری برای چاپ کردن رنگی کارتریج ها را درگیر می‌کند. این عملیات در زمان چاپ سیاه و سفید نیز وقت گیر و زمان بر است. به همین دلیل موجب می‌شود، که در پرینتر های جوهری سرعت چاپ آهسته و کند باشد.

حتما بخوانید:   فیوزینگ پرینتر چیست | نقش فیوزینگ پرینتر در دستگاه

برای چاپ عکس پرینتر های جوهری گزینه بسیار مناسبی هستند، ولی برای پرینت متون و اسناد عملکرد ضعیفی دارند. به جز کیفیت، نکته دیگری که در پرینتر های جوهری باید در نظر داشته باشید، هزینه مواد مصرفی و قیمت خرید آن می باشد.

وقتی که به بازار می روید، متوجه اختلاف قیمت دستگاه ها خواهید شد. پرینترهای لیزری نسبت به پرینتر های جوهری از قیمت بسیار بالاتری برخوردار هستند. قیمت پایین پرینترهای جوهری موجب می شود، که اکثر کاربران این پرینتر را انتخاب کنند، اما باید بدانید، که قیمت کم پرینتر جوهری شامل هزینه خرید کارتریج در پرینترهای جوهری نیست. ملزومات مصرفی پرینتر جوهری قیمت زیادی دارند. به عبارت دیگر هزینه خرید این ملزومات حدود یک چهارم هزینه خرید دستگاه پرینتر خواهد بود. همچنین باید توجه داشته باشید، که کارتریج جوهری ظرفیت و عمر پایین تری دارد و نمی توانید آنها را شارژ کنید.

در مورد ویژگی های پرینتر جوهری اطلاعاتی داده شد. نوبت به بررسی پرینترهای لیزری می رسد. برای اینکه متون و اسناد شما با کیفیت بسیار خوب به چاپ برسد و سرعت پرینت برای شما بسیار حائز اهمیت است بهتر است، که پرینتر لیزری را انتخاب نمایید. در پرینترهای لیزری تکنولوژی به کار رفته است، که قیمت آن را بالاتر می برد، اما باید بدانید، که عمر وظرفیت پرینترهای لیزری بیشتر بوده و کیفیت آن بی نظیر است. بیش از آنکه پرینتر لیزری یا جوهری را انتخاب نمایید، باید به نیاز و بودجه خود توجه نمایید.

پرینتر

چاپگر چند کاره یا تک کاره؟

از پرینتر خود چه انتظاراتی دارید؟ وسیله ای می خواهید، که متون و عکس های شما را چاپ کند یا ویژگی‌های بیشتری باید داشته باشد؟ پاسخ این سوالات تعیین می کند، که به دستگاه پرینتر چندکاره نیاز دارید یا تک کاره. چاپگر های چند کاره نیازها و هدف های عمومی کاربران از کپی و اسکن گرفته تا فکس اسناد را انجام می دهد و کیفیت آن قابل قبول می‌باشد.

دستگاه های پرینتر چندکاره این مزیت را دارند، که شما را از خریدن چند دستگاه اداری بی‌نیاز می‌کند و در هزینه‌های شما صرفه جویی می شود. همانطور که گفته شد کاری که توسط فکس، اسکن و کپی پرینتر چند کاره انجام می‌شود، به اندازه دستگاه اداری آنها نخواهد بود. وقتی که دستگاه پرینتر چندکاره خرابی و مشکل پیدا می‌کند، دیگر بخش های دستگاه نیز با مشکل مواجه شده و از کار می‌افتند.

حتما بخوانید:   روش اتصال گوشی موبایل به پرینتر | اتصال مستقیم موبایل به چاپگر

احتیاج به رنگ دارید؟

حالا نوبت به این می‌رسد، که تعیین نمایید پرینتر رنگی می خواهید یا تک رنگ؟ برای جواب به این سوال باید نیازهای خود را بدانید. در صورتیکه به طور حتم می دانید، که دستگاه پرینتر را برای چاپ متون و اسناد می خواهید، می توانید پرینتر لیزری تک رنگ را تهیه کنید، اما در صورتی که از پرینتر برای چاپ عکس هم می خواهید استفاده کنید، باید از پرینترهای رنگی انتخاب نمایید. همانطور که گفته شد در زمان انتخاب پرینتر تک رنگ یا رنگی، همه چیز به سلیقه و نیاز شما بستگی دارد. پرینتر های رنگی علاوه بر چاپ متون با دقت بالایی عکس ها را نیز پرینت می گیرد.

نحوه اتصال دستگاه پرینتر به رایانه

دستگاه های پرینتر علاوه بر پورت usb، دارای پورت اترنت هم می باشند. بنابراین می‌توانید آنها را به سیستم و رایانه وصل کنید. اکثر دستگاه های پرینتر و چاپگر قابلیت وای فای نیز دارند و شما می توانید با شبکه بی‌سیم آنها را به سیستم متصل نمایید.

بعضی از دستگاه ها از Wi-Fi Direct هم پشتیبانی می‌کنند و به دستگاه های وای فای به راحتی متصل می‌گردند و همچنین برخی از دستگاه های پرینتر به گوشی و تبلت متصل می شوند و با یک لمس عملیات چاپ را به راحتی انجام می دهند.

کیفیت و سرعت پرینتر

عملکرد و نتیجه نهایی که از دستگاه پرینتر می‌گیرید چقدر برای شما دارای اهمیت است؟ با توجه به مدل دستگاه‌ها، کیفیت خروجی آنها متفاوت خواهد بود. در صورتی که قصد دارید دو دستگاه پرینتر را با یکدیگر مقایسه نمایید و انتخاب خود را از بین آنها انجام دهید، عکس، فایل ها و متون را جداگانه بررسی نموده و کیفیت هر کدام از آنها را بررسی کنید.

میزان اسناد و فایل چاپی خود را در نظر داشته باشید. در صورتی که در طول روز بیشتر از یک یا دو صفحه چاپ نمی‌کنید، نیاز به پرینتر هایی که دارای سرعت زیادی هستند، نخواهید داشت، اما در صورتی که اسناد و فایل چاپی شما در طول روز بیشتر است و برای چاپ در ساعت اداری سرعت برای شما دارای اهمیت است، باید پرینتر های لیزری که سرعت بیشتری دارند را انتخاب کنید. این دستگاه ها برای پردازش متون زمان زیادی را نمی گذارند. پرینترهای جوهر افشان برای این امور مناسب نخواهند بود. چون سرعت آنها کمتر است و برای پردازش متون زمان بیشتری را صرف می کنند.

به طور کلی سرعت چاپ در دقیقه در دستگاه های پرینتر با کلمه ppm مشخص می شود. در پرینترهای رنگی ppm به دو دسته سرعت چاپ رنگی در دقیقه و سرعت چاپ مشکی در دقیقه تقسیم می گردد. بنابراین در هنگام خرید از فروشنده در مورد این موضوع سوال کنید.

حتما بخوانید:   نحوه گزارش گیری از مقدار کارتریج پرینتر لیزری

رزولوشن پرینتر را نیز در نظر داشته باشید و کیفیت و وضوح تصاویر چاپ شده را در نظر بگیرید. هر چقدر که عدد dpi بالاتر باشد، تصاویر چاپ شده از کیفیت و وضوح بیشتری برخوردار خواهند بود. در صورتی که پرینتر را برای شرکت می خواهید استفاده کنید از فروشنده بخواهید، که پرینتری را به شما معرفی کند، که قابلیت اتصال به شبکه را داشته باشد. این ویژگی موجب می‌شود، که بتوانید دستگاه پرینتر را بین سیستم های گوناگون به اشتراک بگذارید، تا افراد از آن استفاده کنند. در این حالت در شرکت برای سیستم های مختلف فقط یک پرینتر می‌خرید و صرفه جویی زیادی در هزینه‌های شما خواهد شد.

میزان استفاده شما از دستگاه پرینتر

در صورتی که در طول روز فقط چند صفحه با دستگاه پرینتر چاپ می کنید، نگران میزان چاپ دستگاه خود در طول ماه نباشید. برای میزان چاپ باید ظرفیت ماهانه در نظر بگیرید. برای اینکه به این ظرفیت برسید باید ببینید، که در طول ماه چقدر کارتریج و کاغذ خریدید و چه مقدار مورد استفاده شما قرار گرفته است.

در صورتی که پرینتر جوهری انتخاب می کنید، باید هفته‌ای یک بار حداقل از آن استفاده نمایید. عدم استفاده و کم پرینت گرفتن از پرینتر جوهر افشان موجب می شود، که کارتریج جوهری خشک شده و سوزن نازل گرفتگی داشته باشد. کاربران پرینتر جوهری برای برطرف کردن این مشکل هد پرینتر را تمیز می‌کنند یا کارتریج خشک شده را بازیابی می کنند.

پرینتر

بودجه خود را در نظر بگیرید

دستگاه های پرینتر با توجه به ویژگی ها و امکاناتی که دارند از قیمت ها و مدل های متفاوتی برخوردار می باشند. وقتی که می‌خواهید دستگاه چاپگر خود را انتخاب کنید، نباید فقط به قیمت آن توجه داشته باشید. بسیاری از این دستگاه ها قیمت پایینی دارند و کاربران در نگاه اول آنها را انتخاب می کنند، اما باید به این نکته توجه داشته باشید، که ممکن است دستگاه های ارزان، گرانترین کارتریج ها را داشته باشند و در این شرایط کاربران وقتی که کارتریج تمام می‌شود، باید برای شارژ یا عوض کردن آن هزینه زیادی را پرداخت کنند.

31

چگونه بهترین پرینتر را انتخاب کنیم؟ | راهنمای انتخاب پرینتر

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

راهنمای انتخاب پرینتر مناسب

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x