خدمات ساختمان

کفپوش لمینت را چگونه تمیز کنیم | تمیز کردن کفپوش لمینت با سرکه

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

معماران و طراحان داخلی به کفپوش‌های لمینت علاقه زیادی دارند ولی دلیل این علاقه، فقط براق بودن این کفپوش نیست بلکه به دلیل این است که می‌توان با هزینه ای کمتر از کفپوش‌های چوبی، آن را نصب کرد. این کفپوش‌ها لایه محافظی دارند که در برابر آسیب‌های ناشی از آب و حتی عوامل شیمیایی آن را محافظت می‌کند ولی بیشتر افرادی که از این کفپوش در خانه استفاده می‌کنند روش تمیز کردن و براق کردن آن را نمی‌دانند. اما ممکن است گاهی شما سردرگم شوید ولی به هیچ وجه نگران نباشید در این مقاله از آی بک شما را با بهترین روش‌ها برای نگهداری و نظافت کفپوش لمینت آشنا خواهیم کرد.

با چه فاصله زمانی باید کفپوش لمینت را تمیز کنیم؟

باید این را بدانید که فرقی نمی‌کند شما از هر کفپوش چوبی دیگری هم که استفاده کنید، دوره تمیز کردن کفپوش به عوامل زیادی مانند تعداد حیوانات خانگی، تعداد افراد خانواده و یا محل زندگی شما دارد. اگر شما در خانه حیوان خانگی و یا بچه کوچک داشته باشید، باید به طور منظم موی حیوانات خانگی و یا گرد و غبار روی کفپوش لمینت را جاروبرقی بکشید.

بسته به شرایطی که شما دارید، می‌توانید روزی یک بار و یا هفته‌ای دو سه بار کفپوش لمینت را تمیز کنید، ولی دقت داشته باشید برای اینکه کفپوش خط نیفتد هنگام استفاده از تی یا جاروبرقی باید از سری نرم و یا برس نرم استفاده کنید. بیشتر جاروبرقی‌ها برای کفپوش‌های سخت، تنظیماتی دارند که باعث می‌شود چرخش برس در آن متوقف شده و کار شما راحت شود.

نکته مهم: برای اینکه کفپوش لمینت را تمیز کنید نیازی نیست که آن را هر روز با مواد شوینده بشویید زیرا اگر بیش از اندازه برای شستشوی کفپوش از مواد شیمیایی استفاده کنید، باعث خواهد شد عمر کفپوش کوتاه شود.

کفپوش لمینت

روش‌های ساده جهت تمیز کردن کفپوش‌های لمینت

برای اینکه کفپوش‌های لمینت را تمیز کنید باید بسیار دقت کنید زیرا ممکن است این کفپوش‌ها به وسیله مواد تمیز کننده خشن و یا حتی با روش‌های فرسایشی، آسیب ببینند. در ادامه می‌خواهیم چند روش را برایتان نام ببریم که بتوانید به صورت ایمن تر کفپوش‌های لمینت را تمیز کنید.

حتما بخوانید:   آشنایی با انواع نفربر پله | راهنمای خرید نفربر پله

تمیز کردن عمومی کفپوش با وسایل مخصوص

برای اینکه کفپوش لمینت را نظافت عمومی کنید، به وسایل مخصوص نیاز دارید که عبارتند از:

 • سری و یا برس نرم برای اینکه گرد و غبار کفپوش را به صورت خشک بگیرید.
 • برس نرم برای استفاده از جاروبرقی
 • اسفنج تمیز یا پارچه میکروفایبر
 • دستمال پارچه‌ای
 • شوینده ملایم

روش کار:

برای اینکه کفپوش لمینت را به صورت عمومی تمیز کنید، باید به روش زیر عمل کنید:

– به طور منظم کفپوش را جارو بکشید:

کفپوش‌های لمینت را شما باید به طور منظم جارو بکشید تا موی حیوانات و گرد و غبار در روی آن جمع نشود. اگر به صورت منظم این کفپوش‌ها را تمیز کنید از آلرژی جلوگیری خواهید کرد. کفپوش‌های لمینت دارای مقاومت زیادی هستند ولی وقتی شما در روی آن راه می‌روید و یا گرد و غبار و کثیفی در روی آن می‌نشیند، ممکن است به مرور این کفپوش خط بیفتد ولی اگر به طور منظم آن را جارو بکشید از خط افتادن روی آن جلوگیری خواهید کرد. فقط دقت داشته باشید برای اینکه زمین را جارو کنید باید از فرچه نرم جاروبرقی استفاده کنید و یا اینکه تی خشک را به وسیله سری نرم در روی کفپوش لمینت بکشید.

– لکه‌ها را تمیز کنید.

اگر در روی کفپوش چیزی ریخت باید قبل از اینکه لکه‌ای ایجاد شود، آن را تمیز کنید. می‌توانید به وسیله یک پارچه میکروفایبر کفپوش را خشک کنید و بعد از آن لکه را به وسیله پارچه دیگری تمیز کنید. در آخر کار پارچه مرطوبی را برداشته و دوباره روی قسمت لکه‌دار شده بکشید. به این صورت تمام کثیفی‌ها کاملاً پاک خواهد شد.

– کفپوش لمینت را عمیق تمیز کنید.

برای اینکه کفپوش لمینت را به صورت عمیق و خوب تمیز کنید بهتر است از تی کمک بگیرید. هیچگاه از پولیش و بخارشو برای این منظور استفاده نکنید زیرا استفاده زیاد از این دستگاه‌ها باعث خواهد شد که لمینت ضعیف شده و عمر کفپوش کاهش پیدا کند.

– کفپوش لمینت را عمیق‌تر هم تمیز کنید.

برای اینکه از روی کفپوش‌های لمینت لکه‌ها را پاک کنید، به قدرت پاک کنندگی زیاد نیاز دارید. برای لکه‌های سخت باید از سرکه و یا شوینده ملایم استفاده کنید. البته به این نکته مهم توجه کنید قبل از اینکه لکه سخت شود باید موادی را که در روی کفپوش ریخته است پاک کنید زیرا اگر مدتی از ایجاد لکه بگذرد، ممکن است پاک کردن کفپوش سخت شود.

– استفاده از آب گرم برای تمیز کردن کفپوش‌های لمینت

تمیز کردن کفپوش‌های لمینت به شکل دوره‌ای و با استفاده از آب گرم، بهترین راه برای تمیز کردن کفپوش است. البته نیازی نیست که آب خیلی داغ باشد، بهتر است از آب ولرم برای این منظور استفاده کنید. البته زمانی لازم است از آب گرم استفاده کنید که لکه سخت باشد. لکه‌های سخت به وسیله آب سرد هیچگاه پاک نخواهند شد ولی آب گرم می‌تواند این لکه‌ها را به سادگی از بین ببرد.

حتما بخوانید:   نحوه نصب انواع سیفون ظرفشویی|کاربرد سیفون سینک ظرفشویی

لوازمی که برای این منظور نیاز دارید عبارت هستند از:

 • شوینده ملایم
 • آب گرم
 • سطل
 • تی مرطوب
 • تی خشک

روش کار:

برای تمیز کردن کفپوش‌های لمینت با استفاده از آب گرم به روش زیر عمل کنید:

 • قبل از اینکه شروع به تمیز کردن کفپوش کنید، بهتر است ابتدا کف کفپوش لمینت را جارو کرده تا کثیفی‌ها و گرد و غبار از روی آن پاک شود. حالا تی را به خوبی در آب گرم و یا آب ولرم خیس کنید، سپس آن را فشار داده تا آب اضافه آن خارج شود. البته باید تی آنقدر رطوبت نداشته باشد که از آن آب بچکد.
 • باید در جهت کفپوش تی را به طرف جلو و عقب بکشید. هیچگاه کفپوش‌ها را به شکل عمود بر جهت کفپوش، تی نکشیده و جارو نکنید.
 • برای تمیز کردن کفپوش‌ها بهتر است از انتهای خانه، کار خود را شروع کنید و سپس به طرف بیرون بروید. اگر از بیرون به طرف داخل تمیز کنید باید خودتان در هنگام برگشت در روی قسمت‌های مرطوب و تمیز شده پا بگذارید. در این صورت رد پایتان در روی کفپوش تمیز شده می‌ماند و نیاز دارید دوباره آن را تمیز کنید.
 • بعد از اینکه کفپوش را تمیز کردید، اگر متوجه شدید هنوز کفپوش‌ رطوبت دارد باید اجازه دهید تا در هوای آزاد کفپوش‌ها خشک شوند. اگر بعد از گذشت زمان دوباره کفپوش خیس بود، باید به وسیله پارچه بدون پرز آن را خشک کنید.
 • اگر هم در روی کفپوش لکه سختی ایجاد شد برای اینکه آن را تمیز کنید بهتر است از کمی شوینده ملایم استفاده کنید.

– استفاده از سرکه برای تمیز کردن کفپوش‌های لمینت

همانطور که می‌دانید سرکه پاک کننده اسیدی بوده که عملکردی عالی دارد و می تواند کفپوش‌های لمینت را ضد عفونی کند برای این منظور به وسایل زیر نیاز دارید:

 • اسفنج یا پارچه‌ میکروفایبر
 • بطری اسپری
 • آب
 • سرکه

روش کار:

برای تمیز کردن کفپوش‌های لمینت به وسیله سرکه، باید به این نکته مهم توجه کنید که سرکه خالص می‌تواند برای این کار خورنده باشد به همین دلیل باید سرکه را کمی رقیق کنید. برای این منظور باید هزار میلی لیتر آب را با ۶۰ میلی لیتر سرکه مخلوط کنید، اگر می‌خواهید پاک کننده شما قوی‌تر باشد بهتر است که در ۴ لیتر آب ولرم حدود ۸۰ میلی لیتر سرکه ریخته و چند قطره هم مایع شوینده به آن اضافه کنید.

تمیز کردن پارکت را باید از انتهای فضا شروع کنید و بهتر است که مایع پاک کننده را ابتدا در قسمت کوچکی اسپری کنید و به وسیله پارچه میکروفایبر آن را خشک کنید تا بتوانید با سرعت بیشتری کفپوش را خشک کنید. هیچگاه به یکباره تمام مواد پاک کننده را اسپری نکنید زیرا قبل از اینکه دستمال را بکشید ممکن است محلول در روی کفپوش خشک شده و لکه‌هایی روی آن باقی بماند.

حتما بخوانید:   همه چیز درباره کمد دیواری رختخواب | چیدن کمد دیواری رختخواب

اگر بعد از اینکه دستمال کشیدید متوجه شدید که دوباره کفپوش خیس مانده، بهتر است از یک پارچه خشک استفاده کنید تا آب‌های اضافه روی کفپوش کاملاً پاک شود. اگر هم نیاز شد دوباره کفپوش‌ها به وسیله پارچه مرطوبی پاک کنید.

– استفاده از مواد شوینده ملایم برای تمیز کردن کفپوش لمینت

برای اینکه کفپوش لمینت شما درخشان شود، می‌توانید از مواد شوینده ملایم استفاده کنید. تمیز کردن کفپوش‌ها با شوینده ملایم برای پاک کردن لکه‌های سخت مثل آبمیوه‌های شیرین، بسیار تأثیر گذار است.

– پاک کردن لکه‌های سخت

گاهی امکان دارد در روی کفپوش‌های لمینت موادی بریزد که به راحتی تمیز نشود. برای اینکه  لکه‌ها را از بین ببرید می‌توانید به روش زیر عمل کنید:

برای رفع لکه‌های سخت مثل لکه‌های خون می‌توانید از شیشه پاک کن ها استفاده کنید. برای این منظور باید شیشه پاک کن را به شکل مستقیم در روی لکه‌ها اسپری کنید، چند دقیقه صبر کنید و سپس محل را به وسیله پارچه میکروفایبر به خوبی تمیز کنید.

برای پاک کردن آدامسی که به کفپوش چسبیده، بهتر است از چاقوی پلاستیکی به صورتی استفاده کنید که کفپوش آسیب نبیند. البته می توانید قبل از اینکه کار خود را شروع کنید یک کیسه یخ بر روی لکه آدامس بگذارید تا باعث سفت شدن آدامس شود و در روی لکه هم کمی استون بپاشید، سپس به وسیله دستمال کاغذی آن را به خوبی تمیز کنید.

نکته مهم: برای اینکه از شوینده‌های شیمیایی و یا استون برای پاک کردن کفپوش لمینت استفاده کنید، بهتر است ابتدا در گوشه‌ای از کفپوش که در دید نیست، این ماده را امتحان کنید. اگر متوجه شدید که کفپوش آسیب نمی‌بیند می‌توانید برای تمیز کردن تمام کفپوش این ماده را به کار ببرید.

کفپوش لمینت

سخن پایانی

اگر شما به دنبال انتخاب گزینه اقتصادی و جذاب برای کف خانه هستید، کفپوش‌های لمینت می‌تواند بهترین گزینه باشد. نگهداری کفپوش‌های لمینت کار سختی نبوده و فقط شما باید با اصول تمیز کردن این کفپوش‌ها آشنا باشید. نیازی نیست برای تمیز کردن کفپوش‌های لمینت هر روز از شوینده‌های خاص استفاده کنید، فقط اگر کفپوش شفافیت اولیه خود را از دست داد و اصطلاحاً چرک مرد شد، باید از شوینده‌های ملایم برای براق کردن آن استفاده کنید. اگر در روی کفپوش لمینت شما هر مایعی ریخت، باید به سرعت آن را به وسیله دستمال و یا تی خشک کنید زیرا ممکن است به لایه‌های زیری نفوذ کرده و باعث شود عمر کفپوش کاهش پیدا کند.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

کفپوش لمینت را چگونه تمیز کنیم ؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

تمیز کردن کفپوش لمینت با سرکه

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x