تعمیرات کولر آبی

چگونه شوره کولر آبی را پاک کنیم | نحوه تمیز کردن کولر آبی

چگونه شوره کولر آبی را پاک کنیم؟ | نحوه تمیز کردن کولر آبی، مزایای تمیز کردن شوره کولر آبی

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

با نزدیک شدن به روزهای بسیار گرم فصل تابستان باید سرویس کولر آبی را انجام دهید. سرویس کردن دوره ای کولر های آبی موجب می‌شود که عملکرد آنها بسیار بهتر باشد. یکی از مراحل سرویس کولر آبی رفع شوره های روی بدنه و قطعه های مختلف کولر گازی می باشد.

نحوه تمیز کردن کولر آبی

سرویس کولر آبی یا همان تمیز کردن کولر آبی شامل روغن کاری بدنه داخلی، بررسی برزنت و دریچه کولر آبی می‌شود. برای اینکه کولر آبی را تمیز کنید، باید:

 • دریچه کولر آبی را باز نمایید.
 • پوشال های کولر آبی را باز نمایید.
 • بدنه کولر آبی خود را به صورت کامل بشویید.
 • قطعه‌های درونی کولر آبی را با دقت روغن کاری نمایید.
 • واتر پمپ کولر آبی را مورد بررسی قرار دهید.
 • دینام کولر آبی را چک کرده و کنترل نمایید.
 • تسمه کولر آبی را عوض کنید.
 • پوشال های جدید را به کولر آبی ببندید.
 • برزنت کولر آبی را بررسی نمایید و…

وقتی کولر آبی خود را به صورت کامل تمیز و سرویس می کنید، برای استفاده در فصل تابستان آماده خواهد بود. در این صورت کولر آبی کمتر با مشکلات و خرابی ها مواجه می شود و عملکرد آن بهتر بوده و محیط را می تواند بیشتر خنک کند. در غیر این صورت کارایی کولر آبی کاهش پیدا کرده و محیط مورد نظر را به خوبی خنک نخواهد کرد.

چرا در کولر آبی شوره ایجاد می‌شود؟

کولر آبی یا کولر تبخیری در طول روز حجم بسیار زیادی آب مصرف می کند. با توجه به این که در آب شهری مقدار زیادی املاح وجود دارد، به مرور زمان رسوب و شوره بر روی قطعه های مختلف کولر آبی و همچنین روی بدنه آن تشکیل خواهد شد.

پس از اینکه کولر آبی جدید تهیه می‌کنید، پس از گذشت چند ماه رسوب و شوره روی آن تشکیل خواهد شد. افرادی که از کولر آبی استفاده می کنند و توجه زیادی به سرویس و تمیز کردن کولر آبی ندارند، موجب می‌شوند که بدنه کولر آبی آنها به دلیل رسوب و شوره در زمان کمتری فرسوده شود.

شوره کولر آبی

تمیز کردن شوره کولر آبی چه مزایایی دارد؟

وقتی که بر روی قطعه های مختلف کولر آبی و بدنه آن شوره تشکیل می شود، عمر این قطعات و کولر آبی کاهش پیدا خواهد کرد و همچنین عملکرد کولر آبی کاهش پیدا کرده و نمی تواند مانند روزهای اول محیط موردنظر را خنک کند. در صورتی که روی دریچه ها جرم و شوره وجود داشته باشد، موجب می شود که جریان هوای تمیز وجود نداشته و بوی نامطبوع ایجاد گردد. همچنین وجود آهک و شوره بر روی قطعه های مکانیکی کولر های آبی چرخش آنها را مختل کرده و در مدت زمان بسیار کم موجب سوختن کولر آبی می شود.

بنابراین مهمترین مزیت تمیز کردن شوره های کولر آبی این است، که در هزینه های غیر منتظره برای تعمیر و تعویض کولر آبی صرفه جویی زیادی خواهد شد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  مشخصات انواع رسوب گیر کولر آبی و ضرورت استفاده از آن

چگونه شوره کولر آبی را پاک کنیم؟

با توجه به مقدار رسوب و شوره ایجاد شده در کولر آبی، پاک کردن شوره کولر آبی به چند روش انجام می‌شود. هرچقدر مقدار شوره در کولر آبی کمتر باشد آسان تر و تمیز خواهد شد. اما در صورتی که کولر آبی برای مدت زمان بسیار زیادی تمیز نشده باشد، برای پاک کردن شوره در آن باید از مواد قوی تری استفاده شود. برای تمیز کردن کولر آبی و از بین بردن شوره و رسوب کولر آبی می توانید از روش های زیر استفاده کنید:

استفاده از مواد شوینده و آب برای شستن کولر آبی

وقتی که در کولر آبی میزان شوره و رسوب کمتر است، به راحتی با کمی مواد شوینده و آب و یا حتی در برخی مواقع با کمی مواد سفید کننده می توان کولر آبی را به خوبی تمیز کرد. بهتر است که برای تمیز کردن رسوبات و شوره کولر آبی از برس استفاده نمایید. برای تمیز کردن کولر آبی استفاده از برس سیمی موثر خواهد بود. به آرامی همه قطعه های کولر آبی که قابل شستشو هستند را باز نموده و با محلول مواد شوینده آنها را بشویید و با برس قسمت هایی که رسوب و شوره دارند را تمیز کنید.

استفاده از سرکه برای پاک کردن شوره کولر آبی

همانطور که می دانید سرکه از جمله موادی است، که قدرت پاک کنندگی آن بسیار بالا بوده و برای تمیز کردن سطوح فلزی لوازم و شیرآلات بسیار کاربرد دارد. چنانچه سرویس و تمیز کردن کولر آبی خود را در فاصله های زمانی بسیار کم و به صورت دوره ای انجام می دهید، برای پاک کردن شوره کولر آبی می‌توانید از سرکه استفاده کنید. روی کف کولر آبی و بر روی قسمت های مختلف کولر آبی مقداری سرکه ریخته و پس از گذشت چند دقیقه رسوبات موجود را با برس تمیز نمایید. فقط باید توجه داشته باشید که برای مدت طولانی روی بدنه و قطعه های مختلف کولر آبی سرکه نماند.

استفاده از جوهر نمک برای پاک کردن شوره کولر آبی

در برخی مواقع نمی توان شوره کولر آبی را با استفاده از سرکه و مواد شوینده پاک کرد. باید از موادی که قدرت پاک کنندگی آنها بیشتر است، استفاده نمایید. از جمله این موارد می‌توان به جوهر نمک اشاره کرد. اما باید توجه داشته باشید، که استفاده از جوهر نمک خطرناک بوده و در مواقعی که از این ماده برای تمیز کردن شوره کولر آبی استفاده می کنید، موارد ایمنی را حتماً به طور کامل رعایت نمایید. در هنگامی که از جوهر نمک استفاده می کنید، حتماً از دستکش و ماسک استفاده کنید، تا دستان شما آسیب ندیده و بوی اسید را احساس نکنید.

به مقدار کم جوهر نمک را روی تشک کولر آبی و قطعه‌های رسوب دار بریزید و پس از اینکه چند دقیقه گذشت، با دقت و با آب زیاد همه آنها را بشویید. جوهر نمک در مدت زمان کمتری نتیجه مطلوب را خواهد داد. بنابراین بر روی قطعات مختلف کولر آبی برای مدت طولانی جوهر نمک قرار ندهید.

راهکار هایی برای جلوگیری از ایجاد شوره در کولرهای آبی

قبل از اینکه برای تمیز کردن رسوبات و شوره در کولر های آبی درگیر شوید، پیشنهاد می شود که با استفاده از چند راهکار ساده از ایجاد شدن رسوب و شوره بر روی بدنه کولر آبی جلوگیری نمایید. همه مواردی که برای پیشگیری از ایجاد رسوب کولر آبی بیان می شود، از مراحل تمیز کردن و سرویس کولر آبی می باشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  خرید پمپ کولر آبی | راهنمای خرید پمپ کولر

کارهای عوض کردن پوشال، شستن کولر آبی، روغن کاری کردن قطعه های کولر آبی و عوض کردن برزنت کولر آبی از جمله راهکارها برای پیشگیری از ایجاد شوره در کولر های آبی می باشد، که در مرحله سرویس تابستانه انجام می گردد.

برای جلوگیری از ایجاد رسوب و به حداقل رساندن آن می‌توانید از راهکارهای زیر استفاده نمایید:

 • برای کولر آبی جایگاه مناسب انتخاب کنید از جمله دلایلی که موجب می‌شود در بدنه کولر آبی شوره و رسوب ایجاد شود این است، که کولر آبی در زیر نور مستقیم آفتاب قرار می گیرد. در این حالت آب کولر در مدت زمان کمتری تبخیر می‌شود و در نتیجه روی بدنه و قطعات مختلف کولر آبی رسوب و شوره زیادی تشکیل خواهد شد. برای جلوگیری از این مورد باید کولر آبی را در مکانی قرار دهید، که زیر تابش مستقیم نور آفتاب نباشد. می توانید از سایبان برای کولر های آبی خود استفاده نمایید.
 • در مسیر آب ورودی کولر آبی فیلتر رسوب گیر قرار دهید. برای اینکه از ایجاد رسوب و شوره بر روی قطعات مختلف کولر جلوگیری کنید. در مسیر ورودی آب می توانید فیلتر رسوب گیر قرار دهید. این فیلتر ها دارای یک خروجی و یک ورودی می باشند و درون بدنه آنها فیلتر رزینی وجود دارد. رسوب و املاحی که در آب شهر وجود دارد، به وسیله این فیلتر ها گرفته می‌شود و شوره و آهک کمتری بر روی بدنه کولر آبی ایجاد خواهد شد.
 • به جای پوشال از پدهای سلولزی استفاده کنید. این کار موجب می‌شود که از تشکیل نمک در کولرهای آبی جلوگیری شود. پد های سلولزی رسوبات را درون خود نگه می دارند و از تشکیل شدن آهک بر روی بدنه کولر های آبی جلوگیری می کنند. با توجه به اینکه این پدها قابل شستشو هستند، شما می توانید آنها را شسته و رسوبات روی آنها را پاک کنید.
 • یکی دیگر از راهکارها استفاده از شوره گیر کولر آبی می باشد. در سال های اخیر در بازار موادی با عنوان توپ شوره گیر کولر آبی وجود دارد، که از ایجاد شوره و رسوب بر روی بدنه کولر جلوگیری می کند. این مواد از اسید چرب ساخته شده اند، که یون هایی که در آب وجود دارد را جذب می‌کنند. توپ های شوره گیر کولر آبی باید درون تشک این دستگاه قرار بگیرند. این توپ ها وقتی درون آب تشک قرار می گیرند، تبادل یونی پیدا می کنند و منیزیم و کلسیم که در آب وجود دارد را جذب می کنند.

کولر آبی

سخن تکمیلی

برای اینکه کولرهای آبی در طول فصل تابستان عملکرد بهتری داشته باشند، باید قبل از اینکه آنها را راه اندازی کنید به صورت کامل سرویس و تمیز کاری آن را انجام دهید. در صورتی که شوره و رسوب بر روی بدنه و قطعات مختلف کولر آبی وجود دارد، می توانید از راهکارهای بیان شده برای از بین بردن شوره کولر آبی استفاده نمایید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

چگونه شوره کولر آبی را پاک کنیم؟ | تمیز کردن کولر آبی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

نحوه تمیز کردن شوره کولر آبی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا