خدمات نظافتی

روش از بین بردن بوی بد پا و کفش | علت ایجاد بوی بد پا

اکثر ما بوی بد پا و یا بوی بد کفش را در محیط های مختلف استنشاق کرده ایم. حتما برایتان پیش آمده مواقعی که لازم است کفش هایتان را در بیاورید با بوی بد کفش مواجه شده اید. مثلاً در نمازخانه ها و یا مساجد و یا میهمانی و یا حتی به هنگام خریدن کفش جدید مجبورید که کفشتان را در بیاورید و در این هنگام است که با مشکل بوی بد آن مواجه خواهید شد. مسئله مهم این است که بوی بد پا به کفش منتقل خواهد شد و متاسفانه بوی نامطبوع در کفش مدت طولانی ماندگار خواهد ماند.

علت ایجاد بوی بد پا چیست؟

بوی بد پا برای شخص و همچنین اطرافیان بسیار آزار دهنده است. بوی بد کفش می تواند در وجهه اجتماعی و شخصیتی فرد تاثیر منفی بگذارد و شخص را دچار خجالت و کاهش اعتماد به نفس کند. راه هایی وجود دارد که به کمک آنها می توانید بوی بد پا و بوی بد کفش را از بین ببرید. همچنین می‌توان به کمک راهکارهایی از ایجاد بوی بد در کفشها و یا پا جلوگیری کرد. بدن به شکل طبیعی و نرمال در هنگام گرما برای تنظیم دما، عرق ترشح می کند. میزان تعریق پاها به دلیل آنکه در کفش هستند و همینطور گرمای زیادتری را تجربه می‌کنند به طور معمول بیشتر است. علاوه بر آن قرار گرفتن پاها در کفش باعث می شود از خشک شدن عرق جلوگیری گردد. عرق ترشح شده از بدن به وسیله باکتری هایی که در سطح پوست قرار دارند تجزیه می شوند و بنابراین باعث ایجاد بوی نامطبوع و ناخوشایند در پا می گردند. هر چقدر پوست انسان کثیف تر و چرب تر باشد بویی که در پا ایجاد خواهد شد نیز بیشتر می‌شود. نکته مهم این است که بدن و آناتومی هر شخص با دیگری متفاوت است و ممکن است بویی که از عرق یک شخص تولید می‌شود به شدت بوی بدن شخص دیگری نباشد. تغذیه، عوامل ژنتیکی، تغییرات هورمونی، جنسیت و … می تواند در میزان بوی بد و شدت آن تاثیر گذار باشد. همچنین وجود عفونت های باکتریایی و قارچی می تواند باعث ایجاد بوی نامطبوع در پا گردد.روش از بین بردن بوی بد پا و کفش/علت ایجاد بوی بد پا در این شرایط لازم است با یک پزشک مشورت کنید و بعد بر اساس نظر پزشک به مصرف دارو بپردازید. راهکارهایی وجود دارد که افراد می توانند با در نظر گرفتن شرایط بدنی و ژنتیکی خود آنها را انجام دهند تا کمتر با این مشکل مواجه گردند. در ادامه به بررسی این روش ها و راهکارها می‌پردازیم.

حتما بخوانید:   روش استفاده از جلاسنج و کاربرد آن

جلوگیری از ایجاد بوی بد کفش

همانطور که گفتیم ایجاد بوی بد در کفشها به علت وجود بوی بد در پا می باشد که به کفش منتقل شده است و در آنجا ماندگار می شود. بنابراین جهت جلوگیری از ایجاد بوی بد در کفشها، باید بهداشت پاها رعایت شود تا بوی بدی ایجاد نکند.

رعایت کردن بهداشت پاها

حتماً پیش از پوشیدن کفش و بعد از آن پاهایتان را کاملاً بشویید. برای شستشوی پاها می توانید از آب ولرم و صابون مناسب استفاده کنید. شستن بین انگشتان را فراموش نکنید. این قسمت از پای شما باید با دقت زیادتری شسته شود. حوله ای مخصوص برای پاهای خود داشته باشید و پس از آنکه شستشو را انجام دادید، کاملا پاها و انگشتان پا را خشک کنید. نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که شستن پاها هم باید پیش از پوشیدن کفش انجام شود و هم پس از درآوردن آنها. ناخن های پایتان باید همیشه تمیز و کوتاه باشد زیرا ناخن ها مکان مناسبی جهت تجمع انواع باکتری ها و ایجاد بوی بد می باشند. پس لازم است مرتباً آنها را کوتاه کنید. برای تمیز کردن زیر ناخن ها می توانید از یک مسواک کمک بگیرید. کف پاها را نیز فراموش نکنید و به هنگام شستشو آنجا را نیز کاملاً تمیز کنید. کف پا مقادیر زیادی از پوست مرده دارد که باعث می شود بوی بد در پا تولید شود. با شستشوی درست پا می توانید پوست های مرده را کاملاً از بین ببرید. برای شستن کف پا می توانید از سنگ پا، لیف ضخیم و یا اسکراب خانگی کمک بگیرید تا پوست های اضافی از بین برود. جوراب پوشیدن را فراموش نکنید. متاسفانه برخی از افراد عادت به پوشیدن جوراب ندارند. بعضی از افراد حتی با کتانی و کفش های ورزشی هم جوراب نمی پوشند. باید بگوییم که این کار کاملاً اشتباه است و می‌تواند باعث تعریق زیاد پا، آسیب به پوست، انتقال عرق پا به کفش و در نتیجه ایجاد بوی بد شود. بهتر است از جوراب هایی که جنس نخی و مناسب دارند استفاده کنید. جوراب های پلاستیکی و پلی استر خیلی زود بو می گیرند و همچنین حساسیت زا نیز می باشند. نکته مهم این است که جوراب هایتان را باید هر روز تعویض کنید. هرگز جوراب را به مدت طولانی نپوشید و به صورت مداوم و سریع آنها را عوض کنید. این کار باعث می‌شود از ایجاد بوی بد در پا و کفش جلوگیری گردد.

حتما بخوانید:   روش های کاربردی جهت تمیز کردن چدن گاز | نحوه تمیز کردن چدن گاز

استفاده از پودر بچه

چنانچه از آن دسته از افرادی هستید که پای شما تعریق زیادی دارد، بهتر است پس از شستشو و خشک کردن پا و قبل از آن که جوراب بپوشید به پاها و انگشتان پای خود پودر بچه بزنید. پودر بچه جاذب خوبی می باشد که رطوبت پا را گرفته و از ایجاد بوی بد و عرق جلوگیری می کند. نگران نباشید که ممکن است دچار حساسیت پوستی شوید. پودر بچه دارای فرمولاسیونی می باشد که برای نوزادان بسیار مناسب است و بنابراین پوست بزرگسالان را نیز با مشکل مواجه نمی کند.

چند جفت کفش داشته باشید

اگر تعداد دو و یا سه جفت کفش استفاده کنید و به نوبت آنها را بپوشید، کفشهای شما فرصت این را خواهند داشت تا کاملاً خشک شوند و بنابراین بو نمی گیرند. هر چقدر از کفشی کمتر استفاده شود، مسلم است که کمتر هم دچار بوی بد می شود. بنابراین بهتر است چند جفت کفش داشته باشید و آنها را به نوبت تعویض کنید.

سبک زندگی و رژیم غذایی خود را تغییر دهید

رژیم غذایی یکی از عواملی است که می‌تواند در ایجاد بوی بد و بوی عرق تاثیر گذار باشد. مصرف کربوهیدرات ها و قند یکی از عوامل ایجاد بوی بد عرق در بدن افراد می باشد. روش از بین بردن بوی بد پا و کفش/علت ایجاد بوی بد پابنابراین بهتر است که مصرف این مواد را تا جایی که امکان دارد کاهش دهید و به جای آن از مواد غذایی که دارای فیبر می باشند و همچنین سبزیجات استفاده کنید. مصرف پیاز خام و سیر می تواند بوی عرق را تشدید کند. از نوشیدن الکل و سیگار کشیدن هم اجتناب کنید.

مراجعه به پزشک را فراموش نکنید

گاهی مشکل برخی از افراد از حد طبیعی فراتر می باشد. چنانچه با التهابات پوستی مواجه شدید و یا پای شما بیش از حد بو گرفته بود، می توانید در این شرایط به یک پزشک مراجعه کنید و پزشک با بررسی عفونت های باکتریایی و قارچی می تواند به درمان شما بپردازد. اگر وجود این عفونت ها در بدن شما توسط پزشک تایید شد، با مصرف دارو می توان مشکل را برطرف کرد.

حتما بخوانید:   تمیز کردن آشپزخانه در خانه تکانی عید در مراحل ساده و سریع

چگونه می توانیم بوی نامطبوع کفش را از بین ببریم؟

کفش هایی که خیلی بو می دهند را کنار بگذارید و از آنها استفاده نکنید. چنانچه کفش های مورد علاقه شما دچار بوی بد شده اند و یا به هر علتی امکان این را ندارید که کفش جدید تهیه کنید، لازم است راهکارهای زیر را انجام دهید.

  • کفشتان را چندین بار و به خوبی با ماده شوینده معطر کاملاً بشویید.
  • کفش را در معرض هوای آزاد و همچنین آفتاب بگذارید تا کاملا خشک شود.
  • پشت بام مکان مناسبی برای انجام این کار می باشد.
  • حرارت و نور آفتاب می تواند در رفع بوی کفش موثر باشد پس بهتر است ۲ یا ۳ روز کفش را در معرض آفتاب بگذارید تا بوی آن کاملاً برطرف شود.
  • پس از خشک شدن کفش کمی جوش شیرین درون آن بریزید و اجازه دهید ۲۴ ساعت جوش شیرین داخل کفش باقی بماند. پس از این مدت جوش شیرین را خالی کنید و باقی آن را به کمک جاروبرقی بیرون بکشید.
  • سرکه سیب نیز می‌تواند به جای جوش شیرین مورد استفاده قرار گیرد. می توانید کمی سرکه سیب داخل کفش خود اسپری کنید و دوباره آن را در آفتاب قرار دهید تا کاملاً باکتری ها از بین بروند و کفش خشک شود.

استفاده از نمک و رفع بوی کفش

یک راهکار دیگر برای از بین بردن بوی کفش استفاده از نمک می باشد. خصوصاً در فصل تابستان که پا بیشتر عرق می کند، نپوشیدن جوراب می‌تواند مزید بر علت شود و باعث ایجاد بوی بد در کفشها گردد.روش از بین بردن بوی بد پا و کفش/علت ایجاد بوی بد پا با پاشیدن نمک داخل کفش می توانید رطوبت موجود درون کفش را از بین ببرید و از بوی بد آن رها شوید.

سخن آخر

بوی بد کفش و بوی بد پا بسیار برای افراد آزار دهنده است و همچنین می تواند باعث آزار اطرافیان هم شود. علت ایجاد بوی نامطبوع در پا و کفش، تعریق زیاد پا و انتقال رطوبت و بوی بد به کفش می باشد و متاسفانه این بو بسیار ماندگار است. در این مطلب از ایبک امداد به بررسی راهکارهایی جهت پیشگیری از ایجاد بوی بد در کفشها و پا پرداختیم و همچنین روش هایی برای رفع آن بیان کردیم. امیدواریم مطالب این مقاله بتواند مشکل ایجاد شده برای شما را رفع کند.

31

روش از بین بردن بوی بد پا و کفش

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روش از بین بردن بوی بد پا و کفش | علت ایجاد بوی بد پا

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x