تعمیرات کولر آبی

نحوه جابجایی و نصب دوباره کولر آبی چگونه است؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

ممکن است به هر دلیلی تمایل داشته باشید که کولر آبی خود را جابجا کنید و برای این منظور، حتماً باید با روش جابجایی و نصب دوباره آن آشنا باشید با ما همراه باشید تا در این مقاله از ایبک امداد شما را با نحوه جابجایی و نصب دوباره کولر آبی آشنا کنیم.

دلایل جابجایی و نصب دوباره کولر آبی

اگر شما از کولر آبی استفاده می کنید امکان دارد به دلیل کم شدن بازدهی کولر و یا بوی نامطبوع و باد گرم آن، مجبور شوید که کولر آبی خود را جابه جا کنید.
گاهی هم ممکن است بخواهید کولر خود را از پشت بام به تراس و یا حیاط منتقل کنید، و یا منزل خود را جابجا کرده و می خواهید کولر را به مکان جدید منتقل کنید؛ که در این صورت باید به وسیله نصاب کولر آبی را جابجا و نصب کنید.
در هنگام جابجایی کولر باید به بازدهی آن توجه کنید. در زمان نصب مجدد و جابجایی کولر برای اینکه بازدهی آن بالا رود، باید محیط قرارگیری کولر را دقیقاً بررسی کنید و پارامترهای مهم را جهت نصب مجدد، مورد توجه قرار دهید تا باعث هدر رفتن انرژی و کم شدن بازدهی کولر نشوید. بعد از اینکه کولر را جابجا کردید حتماً باید دوباره آن را سرویس کنید.

جابجایی تعمیر و نصب دوباره کولر آبی در محل

اگر در هنگام جابجایی و نصب دوباره کولر آبی متوجه شدید که امکان این کار برایتان وجود ندارد، نصاب کولر باید دستگاه را دمونتاژ کند و بعد در جای جدید خود کولر را نصب کند.

بهترین راه برای جابجا کردن کولر، دمونتاژ کردن آن است که این کار باعث می شود سلامت کولر و همچنین سلامت فردی که می خواهد کولر را جابجا کند به خطر نیفتد و کولر در هنگام جابجایی آسیب نبیند.

نصب دوباره کولر آبی

در چه مواقعی باید مکان کولر تغییر کند؟

همانطور که گفتیم گاهی امکان دارد به دلایل مختلف مجبور به جا به جا کردن کولر آبی شوید، در موارد زیر باید کولر آبی را جابجا کرده و دوباره آن را نصب کنید. این موارد عبارتند از:

 • در صورتی که کولر آبی را در مکانی نامناسب نصب کرده اید باید آن را جا به جا کنید.
 • جهت بالا بردن بازدهی کولر آبی و همچنین استفاده بهتر از آن باید در صورت نیاز کولر جابجا شود.
 • جاهایی که پر رفت آمد است و یا در مکان هایی که بوی نامطبوع از کولر وارد منزل می‌شود باید کولر را جابجا کنید.
 • اگر جریان هوا در اطراف کولر کم می باشد و تهویه هوا خوب انجام نمی شود و این باعث شده که بازدهی دمای کولر کم شود، باید کولر جابجا شود.
 • در صورتی که کولر در بیشتر ساعات روز در زیر نور آفتاب می باشد و امکان نصب سایه بان هم وجود ندارد باید جای آن را عوض کنید.

جابجایی کولر در هنگام تغییر مکان زندگی

یکی از مواردی که شما نیاز به جابجایی و نصب دوباره کولر آبی دادید تغییر مکان زندگی است. اگر تصمیم دارید به خانه جدید منتقل شوید و کولر آبی را با خود ببرید باید آن را جابجا کنید.

گاهی امکان دارد شما تمایل داشته باشید که کولر را از پشت بام به حیاط خانه و یا تراس منتقل کنید در این صورت نیاز به جابجایی و نصب دوباره کولر آبی خواهید داشت.
یا ممکن است مکانی که کولر آبی در آنجا نصب می باشد خراب شده و پایه های کولر سست شده باشد مثلاً خراب شدن ایزوگام و فرو رفتن پایه ها در ایزوگام، در این صورت هم نیاز به جابجایی و نصب دوباره کولر آبی دارید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه تعویض یاتاقان کولر آبی | علائم خرابی یاتاقان کولر آبی

روش جابجایی و نصب دوباره کولر آبی

در صورتی که تصمیم گرفتید کولر را جابجا کرده و مجدداً آن را نصب کنید باید ابتدا جای مناسبی برای نصب کولر آبی در نظر بگیرید. در این صورت باید به تمام پارامتر هایی که توصیه می شود در هنگام نصب مجدد توجه کنید.
مکانی که کولر جدید را نصب می کنید باید دارای شرایط زیر باشد:

 • فضای در نظر گرفته شده باید بتواند وزن کولر را تحمل کند.
 • محلی که کولر نصب می شود باید عایق بندی مناسب داشته باشد.
 • مکانی که برای نصب کولر در نظر می‌گیرید باید در مقابل تابش مستقیم نور خورشید نباشد.
 • مکان در نظر گرفته شده باید در مسیر برق کشی، لوله کشی گاز و یا لوله کشی آب قرار نگرفته باشد.
 • جای نصب کولر باید در مسیر پر رفت و آمد نباشد.
 • جایی باید برای نصب کولر در نظر بگیرید که هوا در اطراف کولر جریان داشته باشد.
 • نصب کولر باید در مکانی انجام شود که به هواکش های ساختمان نزدیک نباشد.
 • مکانی که برای کولر آبی در نظر می گیرید باید به گونه‌ای باشد که فضای مناسب برای سرویس و تعمیر کولر وجود داشته باشد.

بعد از جابجایی کولر را سرویس کنید.

بعد از اینکه شرایط مناسبی را برای نصب کولر آماده کردید و کولر را در مکان مورد نظر قرار دادید باید قبل از استفاده از کولر، به وسیله سرویس کار ماهر، دستگاه کولر آبی خود را سرویس کنید.

برای جابجایی کولر آبی باید آن را دمونتاژ کنید.

کولرهای آبی که حجم زیادی داشته و سنگین وزن می باشند و جابجایی آنها به راحتی امکان پذیر نیست، جهت انتقال و جابه جایی باید به وسیله نصاب دمونتاژ شده و سپس مونتاژ شود. برای این کار باید قطعات مهم کولر را باز کنید و بعد از اینکه کولر را به جای مناسب منتقل کردید دوباره کولر را مونتاژ کنید. قطعاتی که باید مونتا شود عبارتند از:

 • پمپ
 • دینام
 • درهای کولر

برای جابجایی و نصب دوباره کولر آبی پایه استاندارد تهیه کنید.

باید قبل از اینکه کولر را جابجا کرده و دوباره نصب کنید، پایه های استانداردی که متناسب با اندازه کولر آبی شما باشد از جنس فلز تهیه کنید و بعد از اینکه کولر را جابجا کردید آن را در روی پایه فلزی محکم، قرار بدهید. این پایه فلزی را باید بر اساس اندازه کولر و همچنین ارتفاع پایه را هم بر اساس دهانه کولر آماده کنید. پایه ها از نبشی های فلزی قوی باید ساخته شده باشند تا بتوانید بدنه کولر را داخل آن قرار دهید. در زیر پایه ها باید سنگ محکم و مسطح قرار بدهید تا پایه های فلزی به علت فشار کولر، در ایزوگام فرو نرفته و به سقف آسیب نرساند.

کولر آبی را مونتاژ کنید.

قبل از اینکه کولر آبی را در روی پایه نصب کنید باید کولر را درست به شکلی که دمونتاژ کرده‌اید و قطعات را از آن جدا کرده اید دوباره مانند اول مونتاژ کنید.
دقت داشته باشید که این کار باید با توجه زیادی انجام شود باید اتصالات به شکل درست و در جای خود نصب شود. سپس کولر آبی خود را در روی پای گذاشته و دهانه هوای کولر را هم با کانال تنظیم کنید.
دقت داشته باشید که کولر آبی شما حتماً باید تراز باشد می‌توانید به وسیله میزان از تراز بودن آن اطمینان پیدا کنید. کولر را دقیقاً صاف و در جای خود قرار دهید در صورتی که کولر تراز نباشد ممکن است باعث سر و صدای کولر شده و به کولر شما آسیب برساند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه تعمیر و سرویس کولر آبی سلولزی چگونه است؟

روش نصب دهانه ی کولر بعد از نصب دوباره کولر آبی

نصاب باید بعد از جابجایی و نصب دوباره کولر آبی، اتصال دهانه کولر را با کانال، مورد توجه قرار بدهد برای این منظور موارد زیر باید رعایت شود:

 • دهانه کولر نباید به طور مستقیم به کانال متصل شود.
 • در صورتی که دهانه کولر را به طور مستقیم به کانال متصل کنید باعث لرزش های شدید شده و سر و صدای زیادی ایجاد می شود.
 • از پارچه های برزنتی و بست های مخصوص و همچنین کمربند های فلزی باید استفاده کنید.
 • می توانید با پرچ های مخصوص دهانه کولر و کانال را به یکدیگر متصل کنید.

نصب تسمه کولر آبی

بعد از قرار دادن کولر در جای مناسب و نصب دهانه کولر، نوبت به نصب تسمه دستگاه می رسد باید تسمه را به طور صحیح در جای خود نصب کرده و استحکام آن را کاملاً بررسی کنید در صورتی که تسمه درست نصب نشود می تواند باعث بروز مشکلاتی در کولر شود.

نصب پمپ کولر آبی

بعد از انجام موارد بیان شده حالا نوبت نصب پمپ کولر است. دقت داشته باشید در هنگام نصب و مونتاژ کردن پمپ آب کولر، حتماً باید پمپ را روغن کاری کنید.
بعد از آن هم باید شلنگ های آب پخش کن دستگاه کولر آبی را به دهانه پایین ورودی پمپ آب متصل کنید.

مرحله بعدی نصب پوشال کولر

حالا نوبت نصب پوشال رسیده است نصب پوشال کار راحتی بوده و می توانید خودتان این کار را انجام بدهید توصیه می کنیم بعد از جابجایی کولر، پوشال ها را تعویض کنید زیرا ممکن است پوشال ها آلوده شده باشند.

لوله کشی آب کولر

برای لوله کشی آب کولر باید یک انشعاب آب سرد در مکان نصب کولر داشته باشید. اگر انشعاب در مکان مورد نظر وجود نداشت حتماً باید لوله کشی آب سرد انجام دهید.

نصب و همچنین تنظیم شناور کولر آبی

بعد از اینکه کولر را جابجا کرده و موارد بیان شده را انجام دادید یک بار دیگر شناور کولر را بررسی کنید. شناور سینی را تنظیم کرده تا از سرریز شدن آب از کفی کولر جلوگیری کنید.

بررسی کارکرد صحیح کولر آبی بعد از نصب و جابجایی دوباره کولر آبی

بعد از جابجایی کامل کولر و مونتاژ کردن آن موارد مهمی را باید بررسی کنید تا از کارکرد درست کولر اطمینان پیدا کنید. این موارد عبارتند از:

 • روش صحیح کارکرد پمپ آب را چک کنید.
 • از پخش آب در روی پوشال ها اطمینان پیدا کنید.
 • سرریز نشدن آب از کفی کولر را بررسی کنید.
 • سر و صدای کولر را چک کنید.
 • از نداشتن بوی سوختگی در کولر مطمئن شوید.
 • و….

نصب دوباره کولر آبی

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد تلاش کردیم تا شما را با روش جابجایی و نصب دوباره کولر آبی به طور کامل آشنا کنیم در صورتی که به دلایل مختلفی تصمیم به جابجایی کولر آبی خود گرفتید توصیه می کنیم این کار را به وسیله نصاب کولر انجام دهید تا ابتدا کولر را دمونتاژ کرده و سپس بعد از جابجایی کولر و رعایت موارد مهم، کل را مونتاژ کند.
در صورتی که در زمینه جابجایی کولر آبی سؤالی داشتید می توانید در بخش دیدگاه مطرح کنید.

 

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

نحوه جابجایی و نصب دوباره کولر آبی چگونه است؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

در چه مواقعی باید مکان کولر تغییر کند؟

امتیاز کاربر: ۴.۰۵ ( ۱ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا