تعمیرات پکیج و آب گرمکن

نحوه جابجایی رادیاتورهای شوفاژ و نصب آنها

اگر قصد تغییر دکوراسیون منزل خود را دارید و در فکر جابجایی رادیاتورها هستید، بهتر است بدانید به دلیل وجود اتصالات و لوله ها کار چندان ساده ای نیست و باید قبل از انجام آن به چند نکته مهم توجه داشته باشید. در این مقاله از ایبک امداد قصد داریم به نحوه جابجایی و مراحل نصب رادیاتورهای شوفاژ بپردازیم:

جابجایی رادیاتورهای شوفاژ و نصب مجدد آنها

جابجایی رادیاتورهای خانه و همچنین نصب مجدد آنها دارای چند مرحله می باشد که در ادامه به آنها می پردازیم:

 1. ابتدا محل مناسب را جهت نصب رادیاتور انتخاب کنید.
 2. در صورت نیاز لوله کشی رادیاتورها نیز باید انجام شود.
 3. رادیاتورها را باز کنید.
 4. آب رادیاتورها را تخلیه کنید.
 5. رادیاتورهای جدید را به دیوار نصب کنید.
 6. هواگیری کردن رادیاتورها
 7. روشن کردن شوفاژ

در ادامه این مراحل را به شکل جداگانه برای شما بیان می کنیم:

نحوه برداشتن رادیاتورهای شوفاژ

برای آسانی کار شما تمامی مراحل کار را از ابتدا برایتان شرح می دهیم. ابتدا نحوه برداشتن رادیاتورها را توضیح خواهیم داد:

رادیاتورهای شوفاژ

محل مناسب نصب را انتخاب کنید

ابتدا طول و عرض رادیاتور را بخوبی اندازه گیری کرده تا بدانید چه فضایی برای نصب رادیاتور نیاز دارید. توجه داشته باشید حتماً باید در این مرحله سیستم لوله کشی را بخوبی بررسی کنید.

 • بهترین محل جهت نصب رادیاتورها، قسمت های سرد ساختمان مانند نزدیک جداره های خارجی و زیر پنجره ها می باشد. زیرا سرد ترین محل، نزدیک پنجره است و اگر رادیاتورها را جلوی دیوار و زیر پنجره نصب شود، هوای گرم به وجود آمده امکان نفوذ هوای سرد از درزهای پنجره ها، به درون اتاق را از بین خواهد برد. بخشی از گرما که باقی می ماند اتاق را گرم خواهد کرد همچنین دمای آنرا مناسب نگه می دارد و جریان هوای اتاق را متعادل خواهد کرد.
 • چنانچه محل نصب رادیاتورها مناسب نباشد. باعث بروز مشکلات زیادی در رفاه و آسایش ساکنین و همچنین باعث هدر رفت انرژی هم خواهد شد.
 • بالا رفتن مصرف انرژی و زیاد شدن هزینه های گاز در ساختمان می تواند در کاهش مصرف انرژی بسیار تاثیرگذار باشد.
آماده سازی لوله کشی رادیاتور

چنانچه قرار باشد رادیاتور ها را در محل مناسبی نصب کنید که آنجا لوله کشی آب دارد، شما به آسانی می توانید مراحل نصب را انجام دهید.

 • ولی اگر در محل جدید رادیاتورها هیچ لوله ای وجود ندارد باید از لوله کش کمک بگیرید تا یک انشعاب از سیستم قبل به محل نصب جدید رادیاتور بکشد.
 • در چنین شرایطی معمولاً باید به موقعیت ساختمان توجه داشته باشید. اگر ساختمان شما در حال کنده کاری یا بازسازی است، می توانید لوله های رادیاتور را به صورت توکار در محل جدید نصب کنید. اگر فقط قصد تغییر دکوراسیون دارید و نیازی به کنده کاری در ساختمان نیست لوله کشی روکار برای شما بهترین گزینه می باشد.
 • می توانید با گرفتن انشعاب جدید کمتر از یک روز و با استفاده از لوله های پنج لایه آنها را به شکل روکار نصب کنید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  امن ترین و بهترین محل در ساختمان برای نصب پکیج
شیر های رادیاتور را ببندید

بعد از فراهم شدن شرایط نصب  باید به سراغ رادیاتورهایی که قرار است جابجا شوند رفته و شیر برگشت یا شیر پایین رادیاتور را بخوبی ببندید.

 • شیر برگشت در سمت راست رادیاتور قسمت پایین قرار گرفته است. مقدار باز بودن آن تنظیم کننده میزان حرارت رادیاتور می باشد.
 • جهت بستن شیر پایین باید درپوش شیر را برداشته و مغزی را ببینید. مغزی را با آچار آلن گرفته و در جهت عقربه های ساعت بچرخانید. شیر رفت رادیاتور که در بالای رادیاتور قرار گرفته است به راحتی قابل دید است. آنرا ببندید تا جریان خروجی و ورودی آب رادیاتور قطع شود.
 • جهت اطمینان پیدا کردن از درست بسته شدن شیرهای رفت و برگشت رادیاتورها بهتر است با کمک شیر هوا گیری آنها را تست کنید. اگر با باز کردن شیر هواگیری آب نیز با هوا بیرون آمد به این معنی می باشد که شیر های رفت و برگشت را بخوبی نبسته اید، باید آنها را دوباره محکم کنید.
آب داخلی رادیاتورها را تخلیه کنید

برای جدا کردن رادیاتور از دیوار حتماً باید آب داخل آنرا خالی کنید.

 • برای این کار به مقداری پارچه و یک سطح خالی نیاز دارید. سطل خالی را زیر شیر پایین رادیاتور گرفته و مهره شیر را به کمک آچار در خلاف جهت عقربه های ساعت چرخانده و باز کنید.
 • در این مرحله مشاهده می کنید که آب از داخل شیر رادیاتور خارج شده و درون ظرف خواهد ریخت. برای شیر بالا نیز همین کار را تکرار کنید تا تمامی آب های داخلی لوله ها از این طریق خارج شود.
 • می توانید شیر هواگیری رادیاتور را باز کرده تا گردش هوا باعث تخلیه سریعتر آب مدار شود. بعد از انجام این مراحل بهتر است، شیر هواگیری رادیاتور را ببندید.
 • رادیاتور را از روی دیوار بردارید بعد از اینکه تمام شیرهای رادیاتور لوله ها را باز کردید به کمک یک نفر دیگر رادیاتور را از براکت آن جدا کنید. می تواند رادیاتور را کمی کج کرده تا ته مانده آب داخل آنها بطور کامل خالی شود. سپس رادیاتور را در محل جدید نصب کنید.

نصب رادیاتور در محل جدید

در این مرحله قرار است رادیاتورها را در محل جدید شان نصب کنید. توجه داشته باشید، نصب دو رادیاتور کوچک تر خیلی بهتر از نصب یک رادیاتور بزرگ در اتاق است. چون باعث افزایش گرمای رادیاتورها می شود.

نصب شیر های رفت و برگشت رادیاتور

باید شیر های رفت و برگشت را به کمک اتو به لوله های رفت و برگشت رادیاتور در محل نصب جدید آن متصل کنید. مهره های آن را در جای خود محکم ببندید.

نصب بست دیواری رادیاتور

برای قرارگیری رادیاتور در محل خود باید براکت یا بست دیواری رادیاتور را در آنجا نصب کنید. رادیاتور را موقتاً روی دیوار قرار دهید تا فاصله بین شیر ها و محل نصب براکت تراز باشد. سپس محل نصب را با دریل روی دیوار سوراخ کرده و بست دیوار را محکم ببندید.

نحوه نصب رادیاتور روی دیوار

باید رادیاتور را روی بست دیوار گذاشته و مهره های شیر برگشت را به رادیاتور متصل کنید. از تراز استفاده کرده از صاف بودن رادیاتور اطمینان پیدا کنید. مهره ها را با آچار محکم کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  مقایسه آبگرمکن برقی و گازی | آبگرمکن های برقی و گازی چه تفاوت هایی دارند
باز کردن شیرهای رادیاتور

برای قرارگیری رادیاتور در مدار سیستم گرمایش مرکزی باید شیر های رفت و برگشت را باز کنید به همین دلیل شیر های بالا و پایین رادیاتور را بر خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید. دقت داشته باشید، باز شدن شیر بستگی زیادی به فاصله پکیج تا رادیاتور دارد. هر چقدر فاصله رادیاتور از پکیج بیشتر باشد باید شیر پایین را بیشتر باز بگذارید.

هواگیری کردن رادیاتورها

قبل از روشن کردن رادیاتور باید آنرا هواگیری کنید. چون در زمان جابجایی در لوله های رادیاتور مقداری هوا وارد شده که باید حتماً آنرا خارج کنید. با استفاده از آچار هواگیری شیر بالای رادیاتور را باز کنید. وقتی آب از شیر رادیاتور خارج شد آنرا ببندید.

شوفاژ را روشن کنید

پکیج خود را روی وضعیت زمستانه قرار دهید. دمای پکیج را با کلید تنظیم دما که روی پنل پکیج تعبیه شده است، اندازه بگیرید. ممکن است فشار بار پکیج شما کم شده باشد. شیر پرکن پکیج را باز کرده و فشار مدار را به یک و نیم بار برسانید. در این مرحله شیر پرکن را ببندید. کار نصب و راه اندازی رادیاتورهای شما تمام شده است. رادیاتور شما در محل جدید نصب شده است.

نکات بسیار مهم در جابجایی و نصب رادیاتور

چند نکته کلیدی در جابجایی و نصب رادیاتورهای شوفاژ که باید حتماً به آنها توجه داشته باشید به شرح زیر می باشد:

 1. محل مناسب نصب رادیاتور ها نباید پشت در اتاق باشد.
 2. شوفاژ را در پشت پرده یا لوازم بزرگ ساختمانی مانند مبل و کمد نصب نکنید.
 3. زیر پنجره بهترین محل نصب شوفاژ است چون گردش هوای سرد و گرم بهتر انجام می شود.
 4. فضای مورد نیاز برای نصب رادیاتور ها را بخوبی اندازه‌گیری کنید، چون بسیار مهم است.
 5. قبل از بستن شیرهای رفت و برگشت به رادیاتور مغزی شیرها را باید با نوار تفلون بخوبی پوشش دهید.
 6. پیش از جابجا کردن رادیاتورهای شوفاژ باید آب داخل مدار آنرا به صورت کامل تخلیه کنید.
 7. قبل از اتصال رادیاتورها باید نقاط اتصال آنها را به دیوار با یک مداد علامت گذاری کنید.
 8. اگر سوراخ نصب بست دیواری یا براکت بیشتر از اندازه بزرگ باشد، رادیاتور روی دیوار لق زده و تراز آن به هم می خورد.
خلاصه مطالب

جابجایی رادیاتورهای شوفاژ چند مرحله اساسی و مهم دارد.

 1.  انتخاب محل جدید
 2. باز کردن رادیاتور های قبلی
 3. تخلیه کردن آب رادیاتورهای شوفاژ
 4. اجرای لوله کشی جدید شوفاژ در محل نصب رادیاتور
 5. روشن کردن شوفاژ در محل جدید رادیاتورها
 6. برای هزینه کمتر و انجام سریع تر کارها لوله کشی روکار بهترین گزینه برای نصب شوفاژ در محل جدید رادیاتورها می باشد.
 7. جهت لوله کشی رادیاتورها بهتر است از مهارت مجریان لوله کشی استفاده کنید.

رادیاتورهای شوفاژ

نتیجه گیری

هنگام تغییر دکوراسیون منزل و چیدمان وسایل جابجایی رادیاتورهای شوفاژ گزینه بسیار خوبی می باشد. انتخاب محل مناسب جهت نصب رادیاتور بسیار مهم است. توجه داشته باشید قبل از شروع مراحل ذکر شده در این مقاله ابتدا تمام جوانب را در نظر بگیرید. اگر تجربه کارهای فنی را ندارید باید از تعمیر کار متخصص کمک بگیرید. مجموعه ایبک امداد آماده خدمت رسانی به شما مردم عزیز می باشند.

نحوه جابجایی رادیاتورهای شوفاژ و نصب آنها

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

جابجایی رادیاتورهای شوفاژ و نصب مجدد آنها

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

⨭نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید⨮

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا