تعمیرات کولر گازی

چگونه قاب پنل داخلی کولر گازی را باز کنیم؟

کولر گازی یکی از وسایل مهم برای روزهای گرم سال می‌باشد و مزیت این دستگاه علاوه بر خنک کردن محیط ، از بین بردن رطوبت هم هست. به همین دلیل در مکان‌هایی که دارای آب و هوای شرجی و مرطوب می‌باشند استفاده از کولر گازی توصیه می‌شود. معمولاً شما باید سالی یک بار کولر گازی خود را سرویس کرده و فیلترهای آن را تمیز کنید. برای این منظور نیاز دارید که پنل داخلی و خارجی کولر را باز کنید. البته ممکن است به دلایل دیگری هم مانند تمیز کردن داخل کولر، تعمیر و یا حتی سرویس کولر گازی ، مجبور به باز کردن قاب پنل کولر شوید.

پیشنهاد می‌کنیم قبل از این کار ، ابتدا با قطعات کولر گازی به طور کامل آشنا شوید. برای این منظور می‌توانید به دفترچه راهنمای کولر گازی خود مراجعه کنید. این کار باعث خواهد شد تا اطلاعات لازم را در مورد کولر گازی خود به دست بیاورید. شاید تصور کنید که کولرهای گازی از تمام جهات به یکدیگر شباهت دارند ولی این تصور کاملاً اشتباه است. شاید از جهت ظاهری شباهت زیادی به یکدیگر داشته باشند ولی از جهت نحوه قرار گرفتن اجزای داخلی مثل پنل‌ها، پیچ‌ها و… احتمال دارد با هم فرق کنند. پس برای اینکه اطلاعات لازم را در مورد باز کردن قاب پنل داخل کولر گازی داشته باشید ، توصیه می‌کنیم این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

مراحل مهم برای باز کردن کولر گازی

برای اینکه پنل داخلی کولر گازی خود را باز کنید به طور کلی باید مراحل زیر را انجام دهید:

 • گاز کولر گازی را جمع کنید.
 • پنل داخلی کولر را باز کنید.
 • پنل خارجی کولر را باز کنید.
 • اتصالات و لوله کولر را جدا کنید.

پنل داخلی کولر گازی

روش باز کردن پنل داخلی کولر گازی

در صورتی که به هر دلیلی تصمیم گرفتید پنل داخلی کولر گازی خود را باز کنید ، ابتدا باید دفترچه راهنمای آن را مطالعه کرده و نسبت به کولر گازی خود اطلاعات نسبی را به دست بیاورید. در زمانی که از کولرگازی تان استفاده نمی‌کنید، ابتدا برق کولر را قطع کرده و برای باز کردن پنل کولر مراحل زیر را طی کنید:

 1.  گاز کولر گازی را جمع کنید.
 2. برق کولر گازی را قطع کنید.
 3. قاب کولر را باز کنید.
 4. فیلتر داخلی کولر را بیرون بیاورید.
 5. ورودی هوا به طرف داخل اتاق کولر را تمیز کنید.
 6. درب برد پنل داخلی کولر را باز کنید.
 7. قسمت زیرین پنل داخلی کولر را باز کنید.
 8. قسمت بالایی پنل داخلی کولر را باز کنید.
 9. بدنه پنل داخلی کولر گازی را باز کنید.
حتما بخوانید:   معرفی انواع مختلف کمپرسور کولر گازی | بررسی مزایا و معایب

۱- گاز کولر گازی را جمع کنید.

برای باز کردن پنل داخلی کولرهای گازی، در مرحله اول برای اینکه از خالی شدن گاز کولر و یا آسیب دیدن آن جلوگیری کنید، باید گاز کولر گازی را جمع کنید. برای این منظور کولر خود را حدوداً ۱۵ دقیقه در حالت سرمایش گذاشته و آن را روشن کنید. در پوش پنل بیرونی و یا کندانسور کولر را باز کنید. روی پنل بیرونی کولر یک شیر سرویس قرار داده شده است، درپوش شیر را آرام باز کرده و سپس شلنگ گیج را هم به شیر متصل کنید. بعد از اینکه شلنگ را وصل کردید، باید به طور همزمان به گیج نگاه کرده و لوله رفت را ببندید.

زمانی که فشار گیج به اندازه ۱۰psi رسید، باید لوله رفت به طور کامل بسته شده باشد. بعد از اینکه این مرحله را به درستی انجام دادید ، حالا نوبت لوله برگشت است. همزمان همانطور که به گیج نگاه می‌کنید، لوله را ببندید. زمانی که فشار گیچ کولر به زیر صفر رسید و وکیوم شد، حالا باید لوله برگشت هم کاملاً بسته شده باشد. وقتی که شما لوله برگشت را می‌بندید کولر گازی تان باید خاموش شود.

۲- برق کولر گازی را قطع کنید.

همیشه به این نکته مهم توجه کنید، چه زمانی که شما می‌خواهید پنل داخلی کولر را باز کنید و چه زمانی که هر کار دیگری با لوازم برقی انجام می دهید ، ابتدا باید دستگاه خود را از برق بکشید و برق آن را کاملاً قطع کنید. برای کولر گازی کافی کافیست که شما پریز کولر خود را از برق جدا کنید.

۳- قاب کولر را باز کنید.

برای اینکه قاب کولر تان را باز کنید، باید ابتدا قابی را که در قسمت بیرون کولر قرار داده شده به آرامی به طرف بیرون بکشید. این قاب قابلیت این را دارد که به طرف پایین و بالا حرکت کند. توجه کنید که بعضی از کولرهای گازی دارای قاب بیرونی متحرک نیستند و به وسیله پیچ به کولرهای گازی وصل شده‌اند. در این صورت برای اینکه قاب کولر را باز کنید، باید از پیچ گوشتی مناسب استفاده کرده و پیچ‌ها را به آرامی باز کنید.

حتما بخوانید:   علت کار نکردن یکی از کمپرسور های دو قلو کولر گازی

۴- فیلتر داخلی کولر را بیرون بیاورید.

بعد از اینکه شما قاب پنل داخلی را جدا کردید، می توانید به پنل داخلی کولر و همچنین فیلترهای آن دسترسی پیدا کنید و آنها را به راحتی تمیز کنید. جهت تمیز کردن فیلترها ، باید ابتدا آنها را بیرون آورده و به خوبی بشویید.

۵- ورودی هوا به طرف داخل اتاق کولر را تمیز کنید.

قسمت ورودی هوای کولر، وقتی دستگاه خاموش و روشن می‌شود، همزمان با آن باز و بسته خواهد شد. برای اینکه این قسمت را تمیز کنید ابتدا درب آن را باز کنید. درب این قسمت به پنل داخلی، با چند شاسی وصل شده است که می‌توانید به راحتی شاسی‌ ها را جدا کرده و درب را هم از پنل داخلی جدا کنید.

۶- درب برد پنل داخلی کولر را باز کنید.

برای باز کردن پنل داخلی کولر، مهم‌ترین قسمت این است که شما برد پنل داخلی را باز کنید. این مرحله باید با دقت و آرام انجام شود تا به برد پنل آسیب نرسد. معمولاً درب برد پنل داخلی به وسیله یک یا گاهی هم دو پیچ به بدنه کولر وصل شده است. باید ابتدا به وسیله پیچ گوشتی مناسب، پیچ‌ها را باز کرده و سپس درب برد پنل داخلی کولر را هم باز کنید.

۷- قسمت زیرین پنل داخلی کولر را باز کنید.

قسمت زیرین پنل داخلی کولر خود را به وسیله پیچ گوشتی مناسب به آرامی باز کرده و آن را از بدنه کولر جدا کنید.

۸- قسمت بالایی پنل داخلی کولر را باز کنید.

در این مرحله هم باید قسمت زیرین پنل داخلی کولر را که به وسیله چند پیچ به بدنه متصل شده است، باز کرده و آن را از بدنه کولر گازی جدا کنید.

۹- بدنه پنل داخلی کولر را هم باز کنید.

معمولاً بدنه کلی پنل داخلی کولر بر دیوار عمود قرار گرفته و به وسیله پیچ‌هایی که در انتهای آن قرار داده شده، به بدنه کولر گازی وصل می‌شود.

۱۰- مرحله آخر

وقتی مراحلی را که برایتان توضیح دادیم با دقت کامل انجام دادید، حالا پیچ‌ها را خواهید دید که به وسیله این پیچ‌ها بدنه پلاستیکی پنل داخلی به کولر وصل شده است، اگر پیچ‌های پنل داخلی دستگاه را باز کنید از بدنه آن جدا خواهد شد. توصیه می‌کنیم پیچ‌ها را در مکان مشخصی و بصورت جداگانه بگذارید.

حتما بخوانید:   روش نصب ترموستات دیجیتال برای داکت اسپلیت

وقتی قطعات خارجی و داخلی را جدا می‌کنید، باید کاملاً مراقب باشید که به آن آسیب نرسیده و یا جسم فلزی و حتی گرد و خاک به لوله مسی کولر وارد نشود. برای این منظور مناسب‌ترین راه این است که درپوش لوله‌های مسی را ببندید. برای نگهداری و منتقل کردن لوله‌ها باید آنها را به شکل حلقه‌ای جمع کنید.

چه وقت لازم است که کولر گازی را باز کنید؟

بعضی مواقع لازم می‌شود شما کولر گازی را باز کنید:

 • هنگامی که می‌خواهید کولر گازی خود را جابجا کنید.
 • زمانی که تصمیم دارید کولر را سرویس کنید.
 • وقتی یکی از قطعات کولر گازی خراب می‌شود.
 • در صورتی که در اثر نصب نادرست، پنل داخلی کولر دچار آبریزش شده باشد.

اگر به هر دلیلی تصمیم گرفتید پنل داخلی کولر را باز کنید باید به نکات مهمی توجه کنید:

 • اگر شما برای این کار مهارت لازم را ندارید بهتر است آن را انجام ندهید و از دستکاری کردن کولر گازی جدا خودداری کنید.
 • قبل از اینکه اقدام به باز کردن پنل داخلی کولر کنید ، بهتر است برق کولر را قطع کنید.
 • در صورتی که تصمیم گرفته‌اید خودتان پنل داخلی کولر را باز کنید ، باید قبل از هر کاری لوازم و ابزار مورد نیازتان را در دسترس خود قرار بدهید تا در هنگام کار با مشکل برخورد نکنید.
 • زمانی که تصمیم به باز کردن پنل کولر گرفتید، بهتر است یک شخص هم در کنار شما باشد تا به شما کمک کند.

پنل داخلی کولر گازی

سخن پایانی

ممکن است شما به دلایل زیادی مجبور به باز کردن قاب پنل کولر گازی خود شوید، در این صورت توصیه می‌کنیم قبل از هر اقدامی، دفترچه راهنمایی کولر گازی خود را مطالعه کنید ، زیرا باز کردن قاب پنل داخلی کولر گازی، در ‌مدل های مختلف کولر گاهی با یکدیگر فرق می‌کند. پس باید قبل از هر اقدامی اطلاعات لازم را در مورد کولر گازی خود به دست بیاورید.

به این نکته مهم توجه کنید که کار کردن با لوازم برقی، مخصوصاً کولر گازی به تخصص و مهارت زیادی نیاز دارد. هرگونه خطا و سهل انگاری در این کار ممکن است باعث آسیب‌های جدی ، خسارت‌های مالی و حتی خسارت‌های جانی شود. در این زمینه افرادی که دارای تخصص کافی هستند می‌توانند به شما کمک کنند تا کولر گازی شما بدون هیچ آسیبی سرویس و یا تعمیر شود.

31

چگونه قاب پنل داخلی کولر گازی را باز کنیم؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چه وقت لازم است که کولر گازی را باز کنید؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x