خدمات شستشو

چگونه از رنگ پس دادن لباسها جلوگیری کنیم؟

گاهی ممکن است لباس سفید خود را داخل ماشین لباسشویی انداخته باشید و لباس صورتی از آن تحویل بگیرید. رنگ پس دادن لباسها یکی از مشکلاتی است که معمولاً برای لباس‌ های رنگی پیش می‌ آید و لباس‌ های سفید قربانی آن می‌ شود. برای آنکه از رنگ پس دادن لباسها جلوگیری کنید باید نکات مهمی را رعایت نمایید. نکاتی که ممکن است هر کسی هم از آن مطلع نباشد. برای آنکه کمد لباس‌ های شما همیشه خوش رنگ و شاداب باشد لازم است بدانید که چطور باید لباس‌ های مختلف را بشویید که همیشه تازگی و جلای اولیه آنها حفظ شود. راههای ساده‌ ای برای شستن لباس‌ ها و جلوگیری از رنگ پس دادن لباس‌ ها وجود دارد.

چه چیزی باعث رنگ پس دادن لباسها می‌ شود؟

پیش از آنکه به راهکارهای مختلف برای جلوگیری کردن از رنگ پس دادن لباسها بپردازیم باید بدانید که این اتفاق چرا می‌ افتد؟ چرخه شست و شوی ماشین لباسشویی به علت آنکه با آب داغ و مواد شوینده قوی در تماس هستند و حین شست و شو هم زده می‌ شوند و همچنین با دمای خیلی زیاد خشک می‌ شوند رنگ خود را از دست داده و در اصطلاح رنگ پس می دهند. علاوه بر موارد گفته شده اصطکاک بین لباس‌ ها هم هنگام شست و شو می‌ تواند باعث شکسته شدن الیاف پارچه و در نهایت محو شدن رنگ لباس‌ ها شود. شستن لباس‌ ها با آب سرد و همچنین خشک کردن آنها در هوای آزاد می‌ تواند این مشکل را کمتر کند ولی روش‌ های دیگری هم وجود دارد.

روش‌ های کاربردی جهت جلوگیری کردن از رنگ پس دادن لباسها داخل ماشین لباسشویی

برای آنکه روش‌ های مختلفی را جهت جلوگیری کردن از پس دادن رنگ لباسها به کار ببرید نیازی نیست از وسیله خاصی استفاده کنید.چگونه از رنگ پس دادن لباسها جلوگیری کنیم؟ رعایت نکات ریزی باعث می‌ شود که از رنگ پس دادن لباسها حین شست و شوی آنها داخل ماشین لباسشویی جلوگیری شود.

به برچسب لباس‌ ها دقت کنید

جهت جلوگیری کردن از رنگ پس دادن لباسها داخل ماشین لباسشویی حتماً برچسب آن را که معمولاً روی یقه دوخته شده است مطالعه کرده و دستورالعمل‌ های شست و شو و همچنین خشک کردن لباس را با دقت بخوانید. رعایت اطلاعات روی برچسب لباس این امکان را به شما می‌ دهد که رنگ و طرح لباس همیشه تازه و زنده به نظر برسد و همچنین از خراب شدن لباس جلوگیری شود.

لباس‌ ها باید بر اساس نوع و وزن پارچه از هم جدا شوند

علاوه بر رنگ لباس‌ ها باید بر اساس وزن و نوع پارچه نیز جداسازی شده و داخل ماشین لباسشویی قرار گیرند. این روش باعث می‌ شود که عمر لباس افزایش پیدا کرده و از رنگ پس دادن آنها نیز جلوگیری شود. در حقیقت چنانچه پارچه‌ های سنگینی مثل جین با لباس‌ هایی که دارای پارچه ضعیف‌ تری هستند در چرخه شست و شو کنار همدیگر قرار داشته باشند با یکدیگر تماس پیدا کرده و باعث پارگی و ساییده شدن لباس‌ های ظریف‌ تر می‌ شود و در نتیجه رنگ آنها نیز محو شده و کمرنگ‌ تر می‌ گردد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  خوردن مایع لباسشویی چه خطراتی دارد ؟ | مضرات خوردن مایع لباسشویی

ثبات رنگ لباس‌ ها را بررسی کنید

جهت جلوگیری از رنگ پس دادن لباسها به ویژه لباس‌ هایی که رنگ جیغ یا تیره دارند باید پیش از شست و شو به بررسی ثبات رنگ‌ لباسها بپردازید. برای انجام دادن این کار می‌ توانید یک گوش پاک کن را مرطوب کرده و روی سجاف یا درز داخلی لباس بمالید و پس از آن گوش پاک کن را بررسی کنید و ببینید که آیا رنگی بر روی آن وجود دارد یا خیر. اگر رنگی شده بود باید آن لباس را جداگانه و یا با لباس‌ هایی که رنگ مشابهی دارند بشویید.

برای شست و شو از آب سرد استفاده نمایید

چنانچه می‌ خواهید رنگ لباس‌ های شما شاداب و زیبا باشد و آنها را مثل روز اول حفظ کنید، آب سرد بهترین گزینه است. حتی اگر روی برچسب لباس نوشته شده که می‌ توانید آن را با آب گرم بشویید باز هم توصیه ما به شما این است که آن را نادیده گرفته و از آب سرد جهت شستن لباس استفاده کنید.چگونه از رنگ پس دادن لباسها جلوگیری کنیم؟ آب گرم الیاف لباس‌ ها را مستعد رها شدن رنگ داخل آب می‌ کند و علاوه بر آن به کار بردن آب گرم می‌ تواند دوام پارچه‌ هایی که حساس هستند را از بین برده و باعث رنگ پس دادن لباسها و همچنین چروک شدن آنها شود.

لباس‌ ها را قبل از شست و شو پشت و رو کنید

قبل از آنکه لباس‌ های خود را بشویید حتماً جهت جلوگیری کردن از رنگ پس دادن لباسها باید آنها را پشت رو کنید و داخل ماشین لباسشویی قرار دهید. این کار از محو شدن رنگ لباس‌ ها جلوگیری کرده و به بافت پارچه آسیبی وارد نمی‌ کند و اگر هم صدمه جزئی به لباس وارد شود در قسمت داخلی آن که در معرض دید قرار ندارد می‌ باشد و قسمت رویی آن هیچ مشکلی نخواهد داشت.

شوینده مناسب جهت حفظ رنگ لباس‌ ها انتخاب کنید

برای لباس‌ های تیره خود یک شوینده مناسب انتخاب کنید زیرا شوینده می‌ تواند تأثیر بسیار زیادی در بافت پارچه داشته باشد و اگر شوینده مناسبی انتخاب کنید از محو شدن رنگ پارچه‌ ها جلوگیری می‌ کند. اگر ماده شوینده‌ ای که مورد استفاده قرار می‌ دهید معمولی است بهتر است که مقدار کمی از آن را داخل ماشین لباسشویی بریزید و بهتر است به جای پودر شوینده از مایع لباسشویی استفاده کنید.

از ریختن مستقیم شوینده بر روی لباس خودداری کنید

بعضی افراد تصور می‌کنند بهتر است برای آنکه لباس‌ هایشان کاملا تمیز شود ماده شوینده را به صورت مستقیم روی لباس بریزند اما این کار جهت جلوگیری کردن از رنگ پس دادن لباس ها و یا لکه شدن آنها به هیچ عنوان توصیه نمی‌ شود. بهتر است مقداری ماده شوینده را در محلی که برای آن تعبیه شده است داخل ماشین لباسشویی ریخته و پس از آن دستگاه را روشن کنید و اگر می‌ خواهید لباس‌ ها را به صورت دستی بشویید ابتدا ماده شوینده را داخل آب حل کرده و سپس لباس‌ ها را داخل لگن قرار دهید.

ماده شوینده به اندازه کافی استفاده کنید

چنانچه ماشین لباسشویی شما مخزنی مدرج جهت ریختن ماده شوینده دارد توصیه ما به شما این است که کمترین میزان آن را انتخاب نمایید. بعضی از ماشین لباسشویی‌ ها دارای ویژگی‌ هایی هستند که به صورت اتوماتیک مقدار مواد شوینده را جهت چرخه شست و شوی لباس‌ ها مدیریت می کنند و اگر حتی شما میزان زیادی مایع و یا پودر لباسشویی داخل مخزن ریخته باشید دستگاه از وارد کردن مقدار اضافی آن به چرخه شست و شو جلوگیری خواهد کرد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  چگونه از آبرفت لباس های نخی جلوگیری کنیم

لباس‌ ها را در هوای آزاد و یا با حرارت کم خشک کنید

برای خشک کردن لباس‌ های خود آنها را داخل هوای آزاد قرار داده و یا اگر این امکان را ندارید از دمای پایین و حرارت کم استفاده کنید. با این کار از رنگ پس دادن لباسها جلوگیری خواهد شد. برای آنکه لباس‌ ها در معرض مستقیم نور خورشید نباشند می‌ توانید بند رخت را در فضایی مثل بالکن نیز قرار دهید. استفاده نمودن از تنظیمات خشک کن ماشین لباسشویی بدون حرارت، جایگزینی عالی برای افرادی است که جای مناسب برای خشک کردن لباس‌ های خود در هوای آزاد را ندارند.

حجم زیادی از لباس‌ ها را داخل ماشین لباسشویی قرار ندهید

ممکن است به نظر برسد قرار دادن حجم زیادی از لباس داخل ماشین لباسشویی فقط روی عمر دستگاه و عملکرد بهینه آن تأثیر گذار است ولی ماجرا فقط به این موضوع ختم نمی‌ شود. چنانچه لباس‌ ها را بیشتر از ظرفیت داخل ماشین لباسشویی قرار دهید، آنها نمی‌ توانند به اندازه کافی ماده شوینده دریافت کنند و همین موضوع می‌ تواند باعث رنگ پس دادن لباسها شود. علاوه بر آن پر کردن بیش از حد ماشین لباسشویی با لباس‌ های زیاد به معنی اصطکاک بیشتر خواهد بود و در نتیجه رنگ و بافت لباس آسیب می‌ بیند. همچنین احتمال آنکه لباس‌ ها به اندازه کافی آبکشی و یا تمیز نشوند هم وجود دارد. بنابراین جهت جلوگیری کردن از رنگ پس دادن لباسها باید دقت کنید که دیگ ماشین لباسشویی بیشتر از ظرفیت استاندارد پر نشود.

از نرم کننده لباس استفاده کنید

یک روش دیگر هم برای جلوگیری کردن از رنگ دادن لباس‌ ها وجود دارد و آن هم استفاده از نرم کننده لباس می‌ باشد. چگونه از رنگ پس دادن لباسها جلوگیری کنیم؟نرم کننده لباس از اصطکاک بین آنها جلوگیری کرده و به همین خاطر لباس‌ ها رنگ پس نمی‌ دهند. همانطور که در قسمت اول این مقاله اشاره کردیم اصطکاک بین لباس‌ هایی که داخل ماشین لباسشویی وجود دارد یکی از اصلی‌ ترین دلایل رنگ پس دادن لباسها می‌ باشد. علاوه بر آن نرم کننده باعث ایجاد رایحه خوشبویی بین لباس‌ ها شده و لمس آنها نیز با زبری و خشکی همراه نیست.

کلام پایانی

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای لباس‌ های رنگی پیش آید رنگ پس دادن لباسها می‌ باشد و ممکن است پس از یک بار شستن لباس‌ هایتان ببینید که آنها رنگ پس داده‌ اند و زیبایی اولیه خود را ندارند. بهترین روش‌ ها جهت جلوگیری کردن از پس دادن رنگ لباسها مطالعه برچسب لباس، جدا کردن آنها بر اساس رنگ، نوع و وزن پارچه، استفاده نمودن از آب سرد، پشت و رو کردن لباس‌ ها، به کار بردن شوینده مناسب، استفاده از نرم کننده و … می‌ باشد. سعی کنید برای خشک کردن لباس‌ ها آنها را در هوای آزاد قرار دهید و یا از حرارت کم خشک کن استفاده کنید.

چگونه از رنگ پس دادن لباسها جلوگیری کنیم؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چگونه از رنگ پس دادن لباسها جلوگیری کنیم؟ استفاده از نرم کننده در ماشین لباسشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا