تعمیرات کولر آبی

چگونه می توانیم برزنت کولر آبی را نصب و یا تعویض کنیم؟

کولرهای آبی در روزهای گرم تابستان می توانند سرمای مورد نیاز و همچنین رطوبت خانه را تأمین کنند و به شما کمک می‌کنند تا تحمل گرما برای شما آسان شود. در صورتی که به کولر خود توجه نکنید خبری از باد خنک نبوده و از گرما کلافه می شوید. توصیه می کنیم جهت افزایش کارایی کولر، هیچگاه سرویس کولر آبی خود را فراموش نکنید.

یکی از کارهای مهمی که در هنگام سرویس کولر باید انجام دهید بررسی برزنت کولر آبی است. در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم روش نصب همچنین تعویض برزنت کولر آبی را برایتان توضیح داده و شما را با آن آشنا کنیم با ما همراه باشید.

برزنت کولر آبی چیست؟

برزنت کولر پارچه ای ضخیم می باشد که فاصله بین کانال و دریچه کولر را پر می‌کند و همچنین باد خنک را هم از کولر به کانال انتقال می دهد. برزنت کولر نباید به هیچ وجه پاره و سوراخ باشد و کاملاً هم در روی دهانه و همچنین کانال فیکس شده باشد تا باد کولر به بیرون نشت نکند در ادامه می خواهیم شما را با انواع برزنت کولر آبی آشنا کنیم.

انواع برزنت کولر آبی

برزنت کولر آبی در انواع مختلفی در بازار موجود هستند که عبارتند از:

 1.  برزنت کولر کش دوزی شده همراه با بست های فلزی و یا پلاستیکی
 2. برزنت کولر با قابلیت نصب همراه با چسب مخصوص
 3. برزنت کولر قابل وصل شدن با تسمه های فولادی پیچ و پیچک

برزنت کولر آبی

برزنت کولر آبی از چه جنسی تولید می شود؟

برزنت کولر آبی از پارچه های ضخیم تولید می شود که آن را با یک لایه لاستیکی می پوشاندند. لایه لاستیکی از نفوذ آب به قسمت پارچه ای جلوگیری کرده و همچنین در برابر نور خورشید هم مقاوم است و دچار پوسیدگی نخواهد شد.

در هنگام خریدن برزنت کولر آبی به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

در صورتی که می خواهید برزنت کولر آبی را خریداری کنید باید به نکات مهمی توجه کنید که عبارتند از:

 • ابتدا به ابعاد دهانه دریچه و همچنین به ابعاد کولر آبی خود توجه کنید و برزنتی مناسب با آن بخرید.
 • برای آب بندی کردن کولر می‌توانید از گیره های مخصوص این کار کمک بگیرید.
 • به کیفیت برزنت کولر خود کاملاً توجه کنید.

چه زمانی جهت تعویض برزنت کولر آبی باید اقدام کنیم؟

فرقی ندارد که شما در چه فصلی از سال هستید هر زمان که متوجه شدید برزنت کولر شما پاره شده است حتماً باید آن را تعویض کنید. ممکن است پرندگان برای حفظ خود از سرمای زمستان به منافذ باز در برزنت کولر پناه ببرند و در آنجا محبوس شوند. برای جلوگیری از این مشکلات باید در تمام فصل های سال، برزنت را بررسی کرده و در هنگام پاره شدن، آن را تعویض کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  کولر آبی یا کولر گازی، کدامیک را بخریم بهتر است ؟

نکات مهمی که در هنگام نصب و تعویض برزنت کولر آبی باید به آن توجه شود.

اگر می خواهید برزنت کولر آبی را تعویض کنید و یا تصمیم به نصب برزنت کولر آبی دارید باید به نکات زیر توجه کنید:

 • هیچگاه برزنت را به طور کشیده شده در روی کانال و دریچه وصل نکنید در این حالت ممکن است در اثر لرزیدن کولر آبی برزنت کشیده شود و در نتیجه پاره شود.
 • برزنت کولر خود را هیچگاه بزرگتر از حد خریداری نکنید. یعنی طوری نباشد که پارچه برزنت روی هم جمع شده نصب شود زیرا باعث می شود باد به درستی در کانال حرکت نکند.
 • دقت داشته باشید فاصله برزنت تا دریچه کولر آبی باید بیشتر از ۳۰ سانتیمتر باشد.
 • قبل از اینکه برزنت کولر را نصب کنید از پاره و یا سوراخ نبودن آن مطمئن شوید.

نحوه نصب و یا تعویض برزنت کولر آبی

برای نصب و یا تعویض برزنت کولر خود نیاز به ابزار مناسبی دارید این ابزار شامل دستگاه پرچ، انواع گیره و غیره می‌شود که باید حتماً از قبل آن را آماده کنید. روش نصب برزنت کولر آبی در تمام کولر ها به دو شکل انجام می شود:

 1.  نصب برزنت کولر با پیچ و مهره
 2. نصب برزنت کولر با تسمه پلاستیکی

توصیه می کنیم نصب برزنت کولر آبی را خودتان انجام ندهید و برای این کار از یک تعمیرکار کولر کمک بگیرید زیرا نصب و تعویض برزنت کولر آبی مانند عوض کردن پوشال های کولر، بدون دردسر و راحت نیست و احتمال دارد برزنت کولر خوب آب بندی نشده و باد خنک از اطراف کولر نشت کرده و به هدر برود و همچنین فضای داخل اتاق هم گرم بماند.

آیا کولر نیاز به روکش محافظ دارد یا خیر؟

در زمان فصل زمستان و همچنین در فصل پاییز که بارندگی زیاد است توصیه می کنیم برای جلوگیری از پوسیده شدن کولر آبی حتماً از آن محافظت کنید یکی از کارهایی که می توانید برای محافظت از کولر در برابر باد و باران انجام دهید، استفاده از روکش و یا کاور کولر آبی می باشد.

این کاور چادری برزنتی بوده که تمام سطوح کولر را پوشانده و از نفوذ آب به داخل کولر جلوگیری می کند. قطعات کولر آبی بسیار آسیب پذیر و حساس هستند و در صورتی که بدنه فلزی دستگاه کولر آبی در معرض باران و برف و یا نور آفتاب باشد ممکن است در اثر گذشت زمان فرسوده شود به همین دلیل بهتر است برای کولر از روکش ها و یا سایه بان مناسب جهت محافظت از کولر استفاده کنید.

آیا اگر کولر در روی پشت بام نباشد باید برزنت کولر آبی را نصب کنیم؟

ممکن است شما امکان قرار دادن کولر آبی را در روی پشت‌بام نداشته باشید و بخواهید آن را در پشت پنجره اتاق خود نصب کنید در این صورت باید از برزنت برای پر کردن فاصله ی بین پنجره و دریچه کولر استفاده کنید زیرا احتمال دارد دریچه کولر آبی به طور کامل به ورودی پنجره چسبیده نباشد و باد کولر از گوشه ها خارج شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راه هایی برای خنک کردن باد کولر آبی | توصیه های مهم برای خنک کردن باد کولر

نصب پایه کولر برای قرارگیری بهتر برزنت کولر آبی

معمولاً ورودی کانال کولر در ارتفاع قرار داشته و در این هنگام دریچه کولر در ارتفاع کمتری نسبت به دهانه کانال قرار دارد برای اینکه این فاصله را جبران کنید باید برای کولر خود پایه بگذارید. پایه کولر آبی باید حدوداً ۳۰ سانتی متر ارتفاع کولر را زیاد کند این کمک می‌کند تا دریچه با دهانه کانال در یک سطح قرار بگیرند.

قرار دادن پایه برای کولرهای آبی می تواند به دیرتر فرسوده شدن کولر کمک زیادی بکند زیرا پایه کولر به طور مستقیم در زمین قرار نمی گیرد و از پوسیدگی هم در امان خواهد ماند.

تراز کردن کولر آبی چه کمکی به نگهداری بهتره برزنت خواهد کرد؟

در صورتی که کولر آبی شما تراز نباشد ممکن است ابتدا به آن توجهی نکنید ولی با گذشت زمان باعث بروز مشکلات زیادی خواهد شد که عبارتند از:

 • در صورت تراز نبودن کولر آبی بعضی از قطعات کولر شما خراب می شود.
 •  اگر کولر شما تراز نباشد آب در داخل کفی کولر سطح صافی ندارد و شناور در عملکرد خود دچار مشکل خواهد شد و نهایتاً احتمال دارد قسمتی از کولر دچار نشت آب شود.
 • یکی دیگر از مشکلاتی که تراز نبودن کولر آبی به وجود می آورد این است که باعث تاب برداشتن پروانه کولر آبی خواهد شد.
 • در صورت تراز نبودن کولر آبی، موتور پمپ آب دچار مشکل می شود.
 • اگر کولر آبی شما تراز نباشد برای نصب کردن برزنت دچار مشکل می شوید و نمی توانید به راحتی برزنت را نصب کنید.

برزنت کولر آبی

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد شما را با نحوه نصب و تعویض برزنت کولر آبی به طور کامل آشنا کردیم. همانطور که گفتیم یکی از کارهای مهمی که حتماً برای افزایش طول عمر کولر خود باید به طور مرتب انجام دهید، سرویس دوره ای کولر آبی است. توصیه می کنیم که در هنگام فرا رسیدن فصل گرما حتماً کولر خود را سرویس کنید و در هنگام سرویس کولر، برزنت را بررسی کرده و از سالم بودن آن مطمئن شوید.

در صورتی که برزنت کولر شما پوسیده و یا سوراخ شده بود حتماً باید آن را تعویض کنید تا از به هدر رفتن سرما جلوگیری کرده باشید. در هنگام خرید برزنت کولر آبی به اندازه و جنس مناسب آن توجه کنید و برزنت مناسبی برای کولر خود انتخاب کنید.

مقالات مشابه را می توانید در سایت ایبک امداد مشاهده کنید.

چگونه می توانیم برزنت کولر آبی را نصب و یا تعویض کنیم؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

تراز کردن کولر آبی چه کمکی به نگهداری بهتره برزنت خواهد کرد؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا