تعمیرات ساختمانتعمیرات

آموزش کاربردی نحوه تعویض کارتریج شیرآلات

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

تعویض کارتریج شیرآلات یکی از چالش برانگیزترین کارهای هر صاحب‌خانه‌ای به حساب می‌آید. شیر آلات به عنوان مهم‌ترین اجزای خانه به حساب می‌آیند و در حفظ و نگهداری آن باید محتاط عمل کنیم. شیرهای کارتریج در دو نوع تک اهرمی و دو دسته عرضه می‌شوند. در یک شیر آب تک دسته، دسته کارتریج بدنه شیر را بالا یا پایین می‌آورد تا جریان آب را راه‌اندازی و متوقف کند. آب سرد و گرم هر دو به یک کارتریج می‌ریزند و چرخش دسته، مخلوط و دما را کنترل می‌کنند.

شیرهای کارتریج دو دسته به طور مشابه عمل می‌کنند، اما در این شیرها، دو کارتریج وجود دارد که هر کدام جریان آب گرم یا سرد را کنترل می‌کنند. نوع  شیر کنترل آبی که کارتریج شما استفاده می‌کند، تنها فقط با نگاه کردن به شیر آب به راحتی مشخص نمی‌شود. به عنوان مثال، یک شیر آشپزخانه تک دسته می‌تواند از یک توپ، یک دیسک یا یک شیر کارتریج استفاده کند. با این حال، معمولاً یک شیر آب کارتریج تک دسته به شما احساس مشخصی از بلند شدن کارتریج داخلی به سمت بالا هنگام باز کردن آب را می‌دهد.

ما در این مقاله از سایت ایبک قصد داریم تا با شما عزیزان در رابطه با نحوه تعویض کارتریج شیر آلات بحث نماییم. با ما تا پایان این مقاله کاربردی همراه باشید.

تعویض کارتریج شیر آلات

مراحل تعویض کارتریج شیر آلات

اولین گام در تعویض کارتریج شیر آلات این است که محل قطع آب را مشخص کنید و هر دو خط تامین آب سرد و گرم را که به سمت شیر ​​می‌روند را ببندید. قطع کننده آب معمولاً مستقیماً در زیر سینک قرار می‌گیرد و از یک دریچه کوچک و یک دسته کوچک، یکی برای لوله آب سرد و دیگری برای آب گرم تشکیل شده است.

در بیشتر موارد، دسته را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا آن را سفت کنید. مطمئن شوید که سوپاپ‌ها به خوبی سفت شده‌اند. انواع دیگر شیرها ممکن است یک دسته اهرمی داشته باشند که با چرخاندن آن‌ها به صورت عمود بر خط آب بسته می‌شود. اگر منزل شما دریچه‌های تخلیه محلی ندارد، باید به خط اصلی آب بروید و آب را در آن‌جا قطع کنید. پس از بسته شدن آب، شیر آب را باز کنید تا هرگونه فشاری به طور کامل تخلیه شود. سپس برای ادامه مراحل تعویض کارتریج شیر آلات به بخش‌های بعدی رجوع کنید.

دستگیره اهرمی شیر آب را بردارید

برای جدا کردن کارتریج قدیمی، ابتدا باید دسته را جدا کنید. جدا کردن کارتریج قدیمی می‌تواند کمی مشکل باشد زیرا تولید کنندگان اغلب پیچی را که دسته را نگه می‌دارد زیر یک صفحه یا شی پلاستیکی قابل جابجایی پنهان می‌کنند. این شی ممکن است در بالای دسته، در طرفین یا ممکن است یک پیچ تنظیم سر آلن در کنار بدنه دسته شیر آب باشد.

قبل از شروع به باز کردن شیر آب، صافی‌های سبد سینک را در فاضلاب قرار دهید تا به گرفتن قطعاتی که می‌خواهند یه درون سینک بروند جلوگیری کند. با پیچ گوشتی و تیغه نازک، درپوش پلاستیکی را به دقت به سمت بالا بکشید. اگر شیر آب شما دارای درپوش پلاستیکی نیست، پیچ ممکن است در زیر یک برچسب تزئینی در بالای درپوش شیر پنهان شود، همان‌طور که در برخی از شیرهای آب قدیمی این مشکل وجود دارد. برچسب را با احتیاط با تیغه چاقو بلند کنید.

هنگامی که پیچ دسته در معرض دید قرار گرفت، از پیچ گوشتی سر فیلیپس یا آچار آلن برای جدا کردن پیچ استفاده کنید، سپس دستگیره را بردارید.

تعویض کارتریج شیر آلات

مهره نگهدارنده را بردارید

در مرحله بعدی از تعویض کارتریج شیر آلات باید مهره نگهدارنده را جدا کنید. بسته به مدل شیر آب، نحوه نگه داشتن کارتریج در جای خود متفاوت است. در بیشتر موارد، نوعی مهره نگهدارنده وجود دارد که آن را در جای خود در بدنه شیر آب محکم می‌کند. شیرآلات قدیمی و ساده‌تر، کارتریج را فقط با یک مهره بزرگ نگه می‌دارند که پس از برداشتن دسته در معرض دید قرار می‌گیرد. شیرهای کارتریجی جدیدتر یا گران‌تر ممکن است دارای یک دهانه تزئینی و سایر قسمت‌ها باشند که قبل از رسیدن به مهره نگهدارنده باید جدا شوند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  چرا دریچه های اسپلیت گرما نمی دهد

اگر پس از برداشتن دسته، مهره نگهدارنده را مشاهده کردید، از انبردست نوع کانالی یا آچار قابل تنظیم استفاده کنید تا مهره نگهدارنده را در خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید و آن را بردارید.

زمانی که مهره نگهدارنده قابل مشاهده نیست

اگر در تعویض کارتریج شیر آلات مهره نگهدارنده خود را مشاهده نکردید در ادامه به این نکات عمل کنید. اگر پس از برداشتن دسته، مهره نگهدارنده را به راحتی مشاهده نمی‌کنید، شیر کارتریج جدیدتر و پیچیده‌تری دارید. تمام قسمت‌های زیر را به ترتیبی که برداشته شده‌اند کنار بگذارید.

ابتدا پیچ دهانه تزئینی را باز کنید. پس از برداشتن، ممکن است براکتی را پیدا کنید که توسط یک پیچ سر فیلیپس که توسط دسته کنترل می‌شود، به کارتریج متصل شده باشد. پیچ را باز کنید تا براکت کانکتور دسته جدا شود.

هنگامی که آن براکت برداشته شد، ممکن است یک حلقه پلاستیکی سفید رنگ که در داخل بدنه شیر قرار دارد، پیدا کنید. حلقه را بردارید. این حلقه حرکت دسته را جهت می‌دهد. واشر ساقه را بردارید. با برداشتن این قطعات، اکنون باید مهره نگهدارنده‌ای را ببینید که کارتریج را در جای خود نگه می‌دارد. مهره نگهدارنده را بردارید.

یک پیچ گوشتی تخت را پشت گیره قرار دهید و به آرامی آن را از شیار نگهدارنده آن جدا کنید. می‌توانید این کار را با انبر سوزنی هم امتحان کنید. گیره را با احتیاط جدا کنید، سپس آن را با سایر قسمت‌ها به ترتیبی که جدا کرده‌اید کنار بگذارید.

گیره نگهدارنده و کارتریج قدیمی را بردارید

در مرحله بعد از تعویض کارتریج شیر آلات باید نگهدارنده و کارتریج قدیمی را بردارید. برخی از شیرها دارای گیره نگهدارنده کارتریج هستند. این نگهدارنده یک گیره برنجی U شکل است که کارتریج را در بدنه شیر نگه می‌دارد و (در صورت وجود) باید قبل از برداشتن کارتریج برداشته شود. گیره دو زبانه پلاستیکی روی بدنه کارتریج را احاطه کرده است.

برای جدا کردن گیره کارتریج، یک پیچ گوشتی صاف را پشت گیره قرار دهید و به آرامی آن را از شیار نگهدارنده جدا کنید. می‌توانید این کار را با انبر سوزنی هم امتحان کنید. گیره را با احتیاط جدا کنید، سپس آن را با سایر قسمت‌ها به ترتیبی که جدا کرده‌اید کنار بگذارید.

در صورتی که کارتریج فاقد کلیه گیره‌ها و بست‌ها (در صورت وجود آنها) باشد، می‌توان آن را جدا و بیرون آورد. این مرحله می‌تواند سخت‌تر از آن چیزی باشد که به نظر می‌رسد، زیرا مواد معدنی موجود در آب می‌توانند باعث چسبندگی کارتریج شما شوند. به همین دلیل است که کیت کارتریج جدید شما معمولاً با یک ابزار پلاستیکی سفید با رویه مربعی ارائه می‌شود تا به شما در شل کردن کارتریج کمک کند.

ابزار را در بالای ساقه کارتریج قرار دهید و بریدگی‌های ابزار پلاستیکی را با زبانه‌های روی کارتریج ردیف کنید. شما باید آن را به طور مربع در بالای کارتریج قرار دهید. با استفاده از یک آچار یا انبردست قابل تنظیم، قسمت بالایی مربع ابزار پلاستیکی را بگیرید و کارتریج را در محفظه آن به جلو و عقب بچرخانید تا شل شود.

ابزار پلاستیکی را بردارید و از انبردست استفاده کنید تا بالای ساقه کارتریج را محکم بگیرید و مستقیماً به سمت بالا بکشید تا کارتریج را از بدنه شیر خارج کنید. مقداری آب با کارتریج خارج می‌شود. که طبیعی است. اگر کارتریج گیر کرده است و نمی‌توانید آن را جدا کنید، باید از کشنده کارتریج استفاده کنید.

تعویض کارتریج شیر آلات

کارتریج جدید را نصب کنید

در مرحله بعد در تعویض کارتریج شیر آلات باید کارتریج جدید را نصب کنید. کارتریج جدید به سادگی قابل تعویض است. فقط مراقب باشید که در هنگام نصب آن را به درستی تراز کنید. با استفاده از گریس لوله کش سیلیکونی مقاوم در برابر حرارت، یک پوشش سبک روی تمام حلقه‌های رینگ لاستیکی و مهر و موم‌های لاستیکی روی کارتریج اعمال کنید. سپس قسمت بالای ساقه را به سمت بالا بکشید تا کارتریج باز شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  مزایا و معایب یخچال هیمالیا چه مواردی است؟

کارتریج را به آرامی داخل بدنه شیر آب قرار دهید و به سمت پایین فشار دهید تا کاملاً در جای خود قرار گیرد، مطمئن شوید که دو زبانه کارتریج دقیقاً با شکاف‌های گیره نگهدارنده در محفظه کارتریج شیر مطابقت دارند. ممکن است لازم باشد از انبردست برای گرفتن بالای ساقه کارتریج و فشار دادن کامل کارتریج به سمت پایین استفاده کنید.

گیره نگهدارنده را با قرار دادن آن در شکاف خود تا زمانی که کاملاً قرار گیرد، نصب کنید. اگر زبانه‌های کارتریج دقیقاً با بریدگی‌های گیره نگهدارنده هماهنگ نبودند، ممکن است لازم باشد کارتریج را کمی بچرخانید تا گیره کاملاً در جای خود قرار گیرد. اگر از ابزار پلاستیکی سفید برای پیچاندن کارتریج در حالی که گیره را در موقعیت خود فشار می‌دهید استفاده می‌کنید، باید در جای خود کلیک کنید.

شیر آب را دوباره جمع کنید

در مرحله نهایی تعویض کارتریج شیر آلات باید شیر آلات خود را جمع و در جای خود نصب کنید. هنگامی که کارتریج در جای خود قرار گرفت، شیر آب به ترتیب معکوس جداسازی مونتاژ می‌شود. مهره نگهدارنده و سایر قطعات را مطابق با مدل شیر تعویض کنید. دریچه‌های آب را دوباره باز کنید و نشتی را تست کنید.

چگونه بفهمیم که شیر آب شما آسیب دیده است؟

  • چکیدن: نشتی می‌تواند یک مشکل رایج لوله‌کشی باشد، اما اگر متوجه شدید که شیر آب شما دائما چکه می‌کند، آنگاه یک شیر آب آسیب دیده دارید. چکیدن مداوم معمولاً به دلیل فشار زیاد آب یا شکستگی دریچه ایجاد می‌شود.
  • قطع و وصل شدن: شیرآلاتی که به طور معمول کار می‌کنند، باید جریان ثابتی از آب را آزاد کنند، اما اگر جریان آب شما نامنظم باشد، ممکن است آسیب‌هایی به آن وارد شود. قطع و وصل شدن معمولاً به دلیل نوعی آسیب داخلی ایجاد می‌شود که به شیر آب وارد می‌شود.
  • یک شیر آب جیر جیر: اگر هنگام باز کردن آب، دسته شیر آب جیر می‌زند، ممکن است آسیب‌هایی ایجاد شود که نیاز به تعمیر فوری دارند. گاهی اوقات یک دسته جیر جیر نیاز به کمی گریس دارد، اما اگر کار نکرد، وقت آن است که با یک لوله کش تماس بگیرید.

تعویض کارتریج شیر آلات

چه زمانی باید شیر آب را تعمیر کنیم؟

شیرهای آب شما معمولاً به گونه‌ای ساخته شده‌اند که بادوام باشند و ۱۰ تا ۲۰ سال دوام داشته باشند. تعیین اینکه آیا زمان تعمیر فرا رسیده است معمولاً به خسارت و هزینه بستگی دارد. میزان سختی آب خانه شما نیز می‌تواند تعیین کند که آیا نیاز به تعمیر یا تعویض شیر آب دارید. در این بخش چند نکته وجود دارد که باید در نظر بگیرید.

  • نوع: انواع مختلفی از شیر آب وجود دارد و برخی از آن‌ها نسبت به بقیه قطعات بیشتری دارند. شیرآلات دارای چندین قسمت مختلف هستند که ممکن است در معرض آسیب قرار گیرند.
  • اگر مدل رده بالایی دارید: یک حمام یا آشپزخانه بازسازی شده معمولاً شامل یک شیر آب با کیفیت بالا است که تعویض آن می‌تواند بسیار گران باشد. اگر خانه شما دارای مدل‌های پیشرفته است، بهتر است خرابی‌ها را در مقابل تعویض کل شیر آب تعمیر کنید.
  • اگر سیستم قطره چکانی دارید: نشتی‌ها را معمولاً می‌توان با تعمیر برطرف کرد تا با تعویض کامل. اکثر شیرهای آب نشتی به سادگی با برداشتن دسته و سفت کردن حلقه تنظیم رفع می‌شوند. نشتی شیر آب را نیز می‌توان با تعویض حلقه‌های O بر روی کارتریج در زمانی که فرسوده شدند برطرف کرد. با این حال، اگر هر یک از قطعات داخلی بیش از حد فرسوده شده شده، زمان تعویض آن فرا رسیده است.

تعویض کارتریج شیر آلات

سخن پایانی

امیدواریم که از خواندن این مقاله تحت عنوان تعویض کارتریج شیر آلات استفاده کافی را برده باشید. اگر این مقاله را دوست داشتید آن را با دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذارید و با این کار خود از ما حمایت کنید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

آموزش کاربردی نحوه تعویض کارتریج شیر آلات

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

تعویض کارتریج شیر آلات به چه صورتی است، تعویض کارتریج شیر آلات را چه موقع باید تعویض نماییم، در چه مواقعی باید شیر آلات را تعمیر نماییم، کارتریج چند نوع است؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا