تعمیرات کولر گازی

نحوه ریست کردن کولر گازی و ریموت دستگاه | آموزش ریست کولر گازی

کولر گازی ها در گرمای تابستان گزینه بسیار عالی هستند که با راندمانی که دارند محیط را سرد و هوا را گوارا می‌سازند. ولی این دستگاه هم مانند سایر دستگاه ها، بی عیب و نقص نیست و برخی اوقات گرفتار اشکال شده و آن کارایی که از آن انتظار داریم را انجام نمی‌دهد. اکثر افراد سعی می کنند برای تعمیر دستگاه، از کارشناسان مربوطه کمک بگیرند. ولی یک راه حل دیگری هم وجود دارد، که موجب می‌شود مشکلات کولر گازی رفع شود. این راه حل، ریست کردن و بازنشانی کولر گازی است. لازم است بدانید نحوه ریست کردن کولر گازی های مختلف مانند: گری، ال جی، جنرال، سامسونگ و … روند مشابه با هم هستند.

ریست کردن کولر گازی ها چه عللی دارد

در پاسخ به این پرسش باید ذکر کرد، در کولر گازی ها یک صندوق قطع کننده مدار وجود دارد که با آن درگیر بوده و اجازه نمی‌دهد قطعه موتور شروع به کار نماید. قطع کننده مدار جزء اصلی کولر گازی است که نقش حفاظت از دستگاه را در مقابل اشکالاتی مثل انفجار و یا آتش سوزی را دارد. در ضمن اگر قطعه ترموستات کولر گازی مشکل داشته و به درستی تنظیم نشده باشد، دستگاه نمی‌تواند عمل خنک کردن را به درستی انجام دهد. در نتیجه قطع کننده مدار و قطعه ترموستات، در ریست سیستم اثر گذار خواهند بود.

آموزش ریست کولر گازی با برند های گوناگون

اگر تنظیمات کولر گازی شما بهم خورده است به هیچ عنوان نگران نباشید؛ شما می‌توانید آن را مثل هر وسیله دیگری ریست و مجددا راه اندازی کنید‌. برای انجام این کار نخست، منبع تغذیه را بررسی کرده و از جریان منظم و یکپارچه برق اطمینان داشته باشید.

بعد از مطمئن شدن از این مساله، می‌توانید ریست کردن دستگاه را آغاز کنید. حالا شما بایستی در پی دکمه ریست سیستم باشید، اکثر مدل های کولر گازی حاوی یک دکمه ریز و به رنگ قرمز هستند، نیازی نیست بیشتر وقت خود را صرف پیدا کردن دکمه مربوط به ریست بگذرانید. این دکمه در کوتاه ترین زمان ممکن پیدا می‌شود. اما اگر می‌خواهید بدانید که آیا کولر گازی شما دکمه ریست را دارد یا نه، می‌توانید پیش از هر کاری دفترچه راهنمای دستگاه را بخوانید.

حتما بخوانید:   خدمات تعمیرات تخصصی کولر گازی سوپر جنرال | کولر گازی سوپر جنرال در تهران

پس از یافتن دکمه ریست سیستم، آن را به مدت زمان ۳ ثانیه بفشارید، در حین فشار دادن اصلا دستتان را از روی آن بر ندارید. حالا می‌توانید آن را رها کنید و مجددا به مدت ۳ ثانیه آن را فشار دهید. پس از فشار دادن مجدد دکمه، سیستم با ۳ بوق به شما جواب خواهد داد و در نتیجه، ریست خواهد شد. اگر دفترچه راهنمای دستگاه را خواندید و دریافتید که دستگاه شما، دکمه ریست را ندارد؛ بایستی آن را به طور دستی ریست کنید.

ریست کولر گازی، کاری بسیار راحت است و لازم نیست وقت زیادی را برای انجام آن سپری کنید. فقط بایستی موارد ذکر شده را با توجه بخوانید و انجام دهید. برای ریست نمودن دستی دستگاه، شما باید در نخستین مرحله سیستم را خاموش کنید و پس از آن برق دستگاه را از فیوز جدا کنید.

توجه داشته باشید، باید به طور تمام و کمال همه اتصالات برق به کمپرسور دستگاه را قطع کنید. اکنون کنترل دستگاه را بردارید و باتری آن را خارج کرده و برای یک ربع صبر و تحمل کنید. پس از گذشت ۱۵ دقیقه، دستگاه را روشن نمایید و باتری را داخل کنترل جایگذاری کنید. با انجام مراحل بالا، تنظیمات کولر گازی  ریست خواهد شد و سیستم به حالت اولیه خود بازگردانده می‌شود.

آموزش ریست کنترل کولر گازی

اگر کنترل دستگاه شما هنگ می‌کند و یا اینکه در حین انتخاب دکمه ها عملکرد سریعی را ندارد، یکی از راه حل های موجود برای برطرف کردن این اشکال، ریست کردن کنترل کولر است.

مرحله اول:

در این مرحله بایستی به طور دستی ریموت را ریست کنید، برای انجام این کار ابتدا باتری های کنترل را خارج کرده و بعد از ۳ تا ۵ دقیقه مجددا آنها را در داخل کنترل قرار دهید، بر این اساس می‌توانید از آن استفاده کنید.

مرحله دوم:

بهتر است بدانید همه کولر های گازی و همه مدل های آن حاوی دکمه ریست نیستند. با بهره‌گیری از راهنمای دکمه های کنترل دستگاه و در تصاویر زیر چند نمونه از ریموت کنترل از مارک های گوناگون را مشاهده می‌کنید. دکمه ریست کنترل انواع کولر گازی سامسونگ، جنرال و ال جی که بر روی کنترل ها با یک دایره معین شده اند

نحوه ریست کردن کولر گازی

. حالا دکمه ریست کنترل دستگاه به دو حالت حفره ای و یا دکمه ای بر روی کنترل وجود دارند. در شکل دکمه ای آن، برای ریست کردن بایستی دکمه را به اندازه ۳ ثانیه بفشارید. ولی در مدل حفره ای روی کنترل یک سوراخ کوچک برای دکمه ریست در کنترل قرار داده شده است‌ که برای ریست نمودن کنترل جایگذاری شده، اکنون یک شئ نوک تیز مانند سوزن یا چیزی همانند آن را در درون حفره قرار دهید و به آهستگی بفشارید، این کار را به مدت ۳ ثانیه انجام دهید.

حتما بخوانید:   کولر گازی ایرانی بخرم یا خارجی | مقایسه برندهای مختلف کولر گازی

پس از آن شما توانستید ریموت کنترل دستگاه خود را ریست کنید و حالا، کنترل شما به حالت اولیه خود بازگردانده شده است. در بعضی از کولر گازی ها با بازنشانی کردن ریموت کنترل دستگاه خود کولر را دوباره نصب می‌کنید.

چگونگی تشخیص سوخته شدن کولر گازی

۱- کاهش یافتن جریان هوا

یکی از علامت های سوختن موتور کولر گازی، کاهش یافتن جریان هوای خروجی از دستگاه است. اما پدیدار شدن این اشکال، می‌تواند دلایل گوناگونی را داشته باشد؛ یا حتی امکان دارد تنظیمات جریان هوای سیستم دستکاری شده و اینگونه به مشکل مواجه شده است. همچنین احتمال دارد دریچه های سیستم دچار انسداد شده باشند و یکی دیگر از علل آن، آلوده بودن فیلتر های کولر گازی می باشد که در این صورت جریان هوا کاهش می‌یابد. ولی در مجموع، اگر از همه مراحل گفته شده اطمینان داشتید، بایستی کاهش یافتن جریان هوا را باید به عنوان یکی از نشانه های سوختن کمپرسور کولر گازی بدانید‌.

۲- تولید صدا های غیرعادی

اگر کولر گازی را روشن کردید و با صدا های غیر عادی مثل جیر جیر کردن مواجه شدید و یا اینکه دستگاهتان در حین کار کردن به طور ناگهانی صدای غیر عادی را تولید کرد، می‌تواند از علائم سوختن موتور دستگاه باشد.

۳- تولید بوی نامطبوع بعد از روشن کردن دستگاه

تولید بوی نامطبوع و سوخته از خروجی هوای کولر به طور حتم شما را ناراحت و نگران می‌کند. این بو در متداول ترین موارد ممکن می‌تواند به وجود کپک های درون دستگاه تهویه مطبوع، مربوط باشد. این نکته را به یاد بسپارید، یکی از علت هایی که امروزه سرویس کولر گازی و دیگر لوازم خانگی از اهمیت بالایی برخوردار بوده، پیشگیری از مواردی مثل کپک زدن بعضی از قطعات این سیستم است. اگر قطعات کولر گازی در زمان و موعد های معین، تمیزکاری و سرویس شوند، تولید صدا های غیرعادی و بوی بد خیلی کمتر اتفاق می‌افتد.

۴- نشتی آب از کولر گازی

پدیدار شدن نم و رطوبت در بخش هایی از کولر گازی وضعیت خوبی نخواهد بود. برای افرادی که از موعد خرید دستگاه‌شان زمان زیادی نگذشته است، نمی‌توان آن را یکی از علامت های سوختگی دانست. امکان دارد این نشتی به خاطر گاز مبرد باشد که می‌تواند خطرات جدی را برای سلامت شما و خانواده‌تان ایجاد کند. علاوه بر آن، ممکن است اشکالاتی در اتصال ها و لوله های کولر شما وجود داشته که می‌تواند گسسته و پاره شده باشند. در هر حالت،برای پیشگیری از تکثیر کپک بایستی هر چه زودتر اشکالات به وجود آمده را رفع نمایید.

حتما بخوانید:   دلایل پارگی و از بین رفتن لوله رطوبت گیر کولر گازی

۵- محیط را به خوبی خنک نمی‌کند

اگر تهویه مطبوع کولر گازی به خوبی کار نمی‌کند، یکی از مسئله های مربوط به آن، درست خنک نکردن هوا توسط سیستم بوده؛ در این زمان متوجه می‌شوید هوای خنک تولید شده از سیستم کاهش یافته است.

نکاتی راجب کولر گازی

سعی کنید از موتور دستگاه خود به خوبی محافظت کرده تا احتمال سوختن آن کاهش یابد. تمام کارهایی که برای محافظت از موتور کولر گازی بایستی انجام شود را در لیست زیر می‌توانید مشاهده کنید:

نحوه ریست کردن کولر گازی

۱- گاز درون کولر گازی را حتما بررسی کنید

گاز مبردی که در درون کولر گازی ها وجود دارد، به مرور زمان کمتر شده و به شارژ مجدد احتیاج دارد. در حالتی که مبرد دستگاه شما شارژ نشود، با مرور زمان قطعه موتور سیستم صدمه می‌بیند. البته مطمئن باشید که گاز مبرد کولر گازی شما نشتی نداشته باشد.

۲- کویل های دستگاه را فراموش نکنید

کویل ها با گذشت زمان آلوده و پر از گرد و خاک می‌شوند و نمی‌توانند بازدهی مناسبی را داشته باشند، در نتیجه تبادل های حرارتی به خوبی انجام نمی‌شود. بنابراین برای نگهداری بازدهی خود، موتور کار بیشتری را انجام می‌دهد که موجب فرسایش زودهنگام آن می‌شود. به همین دلیل کویل ها را ماهانه تمیز کنید.

۳- مسیر های تنفس دستگاه را باز بگذارید

اگر دریچه ها و مسیر های تنفسی دستگاه بسته باشند، موتور مجبور می‌شود بازدهی خود را افزایش دهد. این افزایش عملکرد باعث فرسایش زودهنگام موتور می‌شود. بنابراین مسیر های تنفسی کولر گازی خود را چک کنید تا بسته نباشند. در مجموع موارد بسیار زیادی وجود دارد که وابسته به علائم سوختن موتور دستگاه است‌. ولی این نکته های گفته شده از ضروری ترین علائم سوختن موتور دستگاه می‌باشد که باید آنها را رعایت کنید. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم، نه تنها کولر گازی بلکه تمام لوازم خانگی و برقی خود را به طور دوره ای سرویس کنید تا مجبور نشوید ماهانه هزینه های زیادی را بابت تعمیر آنها پرداخت کنید.

31

نحوه ریست کردن کولر گازی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

نحوه ریست کردن کولر گازی و ریموت دستگاه | آموزش ریست کولر گازی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x