مجله ساختمان

روش استفاده از جکوزی | رعایت نکات ایمنی در جکوزی

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

بیشتر افراد روش استفاده از وان‌های جکوزی را به صورت مطمئن و امن نمی‌دانند و با آن آشنایی کامل ندارند. بعضی از گروه‌های سنی به دلیل شرایط ویژه مانند کودکان و یا حتی خانم‌های باردار و یا سالمندان، باید برای جلوگیری از خطر، روش صحیح استفاده از جکوزی و همچنین نکات ایمنی آن را بدانند. اگر شما به تازگی وان جکوزی خریده‌اید و می‌خواهید بدانید که چگونه می‌توان جهت سلامتی ذهن و جسم، به روش درست از آن استفاده کرد، توصیه می‌کنیم این مقاله از آی بک را تا انتها مطالعه کنید.

جکوزی چیست؟

جکوزی وانی پر از آب گرم است که برای آب درمانی، بازیابی عضلات بعد از ورزش و رفع خستگی‌های ذهنی و جسمی کاربرد دارد. ولی چیزی که باعث شده وان جکوزی از وان ساده حمام متمایز شود، ویژگی‌ها و مزایای خاص آن است. در جکوزی از سیستم‌های پیشرفته مانند جت های ماساژور، گرمکن و پمپ استفاده شده است. آبی که وارد وان جکوزی می‌شود به وسیله پمپ از فیلتر آن عبور می‌کند و بعد از اینکه از گرمکن عبور کرد، آب گرم شده و به وسیله فواره‌ها و جت‌ها زیادی که در جکوزی قرار داده شده، با فشار فراوان به داخل جکوزی می‌ریزد. وقتی آب با فشار از این جهت‌ها خارج می‌شود حسی مثل ماساژور در فرد ایجاد شده و همچنین خاصیت آب درمانی هم دارد. در ادامه شما را با روش استفاده از وان جکوزی به صورت اصولی و ایمن آشنا خواهیم کرد.

روش استفاده از جکوزی

قبل از اینکه از جکوزی استفاده کنید باید با روش استفاده از آن کاملاً آشنا باشید دقت داشته باشید مدل‌های مختلف جکوزی ممکن است نحوه استفاده متفاوتی هم با یکدیگر داشته باشند ولی به طور کلی استفاده و یا راه‌اندازی جکوزی کار پیچیده و سختی نیست ولی اگر به صورت درست و اصولی از آن استفاده نشود ممکن است مضراتی برای فرد داشته باشد

حتما بخوانید:   ترند دکوراسیون داخلی سال 2023 | بدترین ترندهای دهه گذشته

استفاده از جکوزی

بررسی دقیق فیلترها

قبل از آن اینکه برای روشن کردن جکوزی اقدام کنید بهتر است که فیلترهای جکوزی را دقیق بررسی کنید تا اگر زباله و یا آلودگی در آن وجود داشت آن را پاک کنید. البته باید هر بار که از جکوزی استفاده می‌کنید این کار را انجام بدهید تا عمر فیلترها بیشتر شود. اگر شما قبل از اینکه از جکوزی استفاده کنید فیلتر را بررسی نکنید و فیلترها کثیف باشد، احتمال دارد پمپ و اجزای دیگری که در مسیر گردش آب هستند، آسیب ببینند.

وان جکوزی را پر کنید.

بعد از اینکه فیلترها را چک کردید و قبل از اینکه جکوزی را روشن کنید، باید دریچه تخلیه آب یا همان زیرآب را ببندید. اگر دریچه تخلیه آب بسته نباشد، آب داخل جکوزی خالی شده و روشن هم نمی‌شود. برای اینکه زیر آب را ببندید باید دستگیره را در جهت عقربه ساعت چرخانیده و اطمینان پیدا کنید که کاملاً درب بسته شده است. بعد از این کار می‌توانید شیر آب را باز کنید و کمی صبر کنید تا سطح معینی از جکوزی پر شود. اگر جکوزی به اندازه لازم پر نشده باشد باعث خواهد شد پمپ عملکرد درستی نداشته باشد. یکی از آپشن‌های مهم در بیشتر جکوزی‌ها، سنسور سطح سنج آب است. عملکرد این سنسور به این شکل است که تا وقتی سطح مشخصی از جکوزی پر نشود پمپ و موتور هم روشن نخواهد شد.

قبل از وارد شدن به جکوزی بدن خود را شستشو دهید.

توصیه می‌کنیم قبل از اینکه جکوزی آبگیری کند و وارد جکوزی شوید، دوش بگیرید و بدن خود را شستشو دهید. مخصوصاً اگر در روز فعالیت زیادی داشته و یا تمرینات ورزشی انجام داده‌ باشید، این کار ضروری است. در اصل شستشوی بدن و دوش گرفتن قبل از وارد شدن به جکوزی، باعث می‌شود سطح پوستتان از مواد آرایشی و چربی‌ها پاک شده و حتی سلول‌های مرده پوست هم از روی آن شسته شود، در نتیجه آب داخل جکوزی آلوده نخواهد شد.

جت‌ها و پمپ جکوزی را روشن کنید.

حالا نوبت روشن کردن پمپ جکوزی است تا چرخه آب کاملاً برقرار شده و جهت‌ها کار خود را شروع کنند. در جکوزی‌های مختلف معمولاً جت‌های مختلفی هم قرار داده شده که برای ماساژ قسمت‌های مختلف بدن می‌توانید جت‌های لازم را ابتدا تنظیم و سپس روشن کنید. مثلاً اگر می‌خواهید ستون فقرات و کمر شما ماساژ داده شود، باید جت‌هایی که بر دیواره جکوزی قرار دارند را روشن کنید.

حتما بخوانید:   لیست قیمت موتور آسانسور | اجزای موتور آسانسور

دمای آب جکوزی را تنظیم کنید.

قبل از اینکه وارد جکوزی شوید، باید به وسیله دماسنج مایعات معمولی یه دماسنج کنترل پنل، آب جکوزی را بررسی کنید. البته جکوزی‌های امروزی دارای قابلیت تنظیم دمای آب هستند. برای دمای آب داخل جکوزی، برای افراد بزرگسال ۳۸ تا ۴۰ درجه سانتیگراد و برای کودکان ۳۷ درجه مناسب می‌باشد. دقت داشته باشید که هیچگاه نباید دمای آب در جکوزی بیش از ۴۰ درجه تنظیم شود. بعضی از جکوزی‌ها به دماسنج مجهز هستند و اگر دمای آب در آنها پایین بیاید، به شکل خودکار گرمکن کار خود را شروع کرده و دوباره آب را گرم خواهد کرد.

نحوه قرارگیری در جکوزی

توصیه می‌کنیم یک مرتبه داخل آب جکوزی نشوید و ابتدا دوش آب گرم بگیرید تا کمی دمای بدنتان بالا برود و بعد از آن داخل جکوزی شوید. این کار باعث خواهد شد که بدنتان انعطاف پذیری بیشتری پیدا کرده و اگر آب جکوزی زیاد داغ بود، بدن شما یک مرتبه تحریک نشود.

باید آرام وارد جکوزی شوید، این کار باعث خواهد شد که دمای بدنتان با دمای آب جکوزی یکی بشود. سپس قسمت‌های مختلف بدنتان را در برابر فشار آب قرار بدهید تا خوب ماساژ داده شود. توصیه می‌کنیم که تمام قسمت‌های مختلف بدنتان را ماساژ بدهید و لازم نیست که برای هر قسمت زمان زیادی اختصاص داده شود. ابتدا از کف پاهایتان شروع کرده و سپس قوزک ، دوقلوها ، سفید ران، کمر، شکم، گردن و… را ماساژ بدهید. ولی مهمتر از همه کف پاها است و باید این قسمت را بهتر از جاهای دیگر در برابر فشار آب قرار بدهید.

بعد از استفاده از جکوزی دوباره دوش بگیرید.

بعد از اینکه از جکوزی استفاده کردید، دوباره دوش گرفته و خودتان را به وسیله مواد شوینده مناسب شستشو دهید. توصیه می‌کنیم بعد از استفاده از جکوزی، با آب سرد دوش بگیرید تا بدنتان کاملاً خنک شده و التهابات بدن رفع شود.

اگر از جکوزی خانگی استفاده می‌کنید، بعد از اینکه کارتان تمام شد، در صورتی که جکوزی سیستم تصفیه آب و یا فیلترینگ نداشت، باید آن را خاموش کرده و آب آن را کاملاً تخلیه کنید و سپس وان را بشویید. نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه شود این است که هیچگاه برای شستشوی خود و نظافت شخصی، از وان جکوزی خانگی خود استفاده نکنید.

در هنگام استفاده از جکوزی از کودکان مراقبت کنید.

از جهت سلامتی و ایمنی استفاده از جکوزی برای کودکانی که زیر ۱۰ سال دارند مجاز نیست زیرا بدن کودک نمی‌تواند خود را با دمای بالای آب جکوزی، سازگار کند. حتی کودکانی که بیش از ۱۰ سال دارند باید حتماً تحت مراقبت و همراه با یک بزرگسال وارد جکوزی شوند. باید دقت کنید که ارتفاع آب برای کودک مناسب بوده و سر او حتماً بالای آب قرار بگیرد و دمای آب را هم باید برای کودکان تا ۳۷ درجه کاهش دهید.

حتما بخوانید:   پنل سیمانی دکوراتیو چیست؟ | انواع پنل سیمانی دکوراتیو

توجه به مدت زمانی که برای استفاده از جکوزی مناسب است.

همانطور که گفتیم استفاده از جکوزی برای سلامت روان و جسم، بسیار مفید است ولی بدین معنی نیست که هر قدر از جکوزی بیشتر استفاده کنید مزایا و خاصیت آن بیشتر می‌شود. بلکه باید بدانید ماندن و استفاده زیاد در جکوزی باعث ضعف، تهوع، سرگیجه و یا گاهی هم غش خواهد شد. حداکثر زمان مناسب برای ماندن در جکوزی ۲۰ دقیقه می‌باشد.

البته مدت زمان استفاده از جکوزی های خانگی برای اشخاصی که بیماری‌های پر خطر مثل بیماری قلبی دارند، فرق می‌کند و بهتر است که ابتدا با پزشک مشورت کنید. ولی به طور کلی بیشتر از ۲۰ دقیقه مجاز نیست که در جکوزی بمانید. اگر هم به دلایلی خواستید زمان بیشتری از آن استفاده کنید، توصیه می‌کنیم بعد از ۱۵ دقیقه استفاده، از جکوزی بیرون آمده و کمی صبر کنید تا دمای بدن شما خنک شود و سپس دوباره به داخل جکوزی برگردید.

روش استفاده از جکوزی برای خانم‌های باردار

خانم‌های باردار اگر می‌خواهند از جکوزی استفاده کنند بهتر است قبلاً با پزشک مشورت کنند ولی به طور کلی خانم‌های باردار نباید بیشتر از ۱۰ دقیقه در جکوزی بمانند و اگر احساس ناراحتی کردند، باید سریع از جکوزی خارج شوند. در خانم‌های باردار برای اینکه میزان احساس گرما کنترل شود، توصیه می‌کنیم سطح آب جکوزی کمی پایین‌تر از بازوها و قفسه سینه آنها قرار بگیرد.

استفاده از جکوزی

نکات ایمنی برای استفاده از جکوزی

استفاده از جکوزی می تواند برای روح و جسم شما فواید زیادی داشته باشد. بعد از یک روز پر استرس و یا حتی تمرینات ورزشی سنگین، بهترین کار این است که برای شادابی پوست و رفع خستگی ذهنی و جسمی خودتان، در جکوزی غوطه‌ور شوید. ولی باید حتماً قبل از این کار، نکات ایمنی و موارد مهمی را برای استفاده از جکوزی بدانید تا بتوانید تجربه لذت بخشی داشته باشید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

روش استفاده از جکوزی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

رعایت نکات ایمنی در جکوزی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x