تعمیرات تاسیسات برقی

نحوه سیم کشی و نصب آیفون تصویری تابا در ساختمان

آیفون تصویری تابا یکی از تولیدات شرکت معتبر تابا الکترونیک است که جزو بهترین آیفون های موجود در بازار ایران می باشد. این برند در گذشته آیفون های صوتی تولید می کردند. ولی با پیشرفت تکنولوژی توانست آیفون های تصویری با ویژگی‌های زیادی را روانه بازار ایران کند. در این مقاله از ایبک امداد قصد داریم به نحوه سیم کشی و نصب آیفون تصویری تابا بپردازیم:

قطعات آیفون تصویری تابا

قبل از نصب آیفون تصویری بهتر است، ابتدا قطعات تشکیل دهنده دستگاه را به شما معرفی کنیم:

ترانس تغذیه آیفون تصویری تابا

ترانس از نوع 12 ولت AC می باشد و برق مورد نیاز دستگاه را که به وسیله پنل خارجی به برق 220 ولت متصل شده را تأمين می کند.

مانیتور آیفون تصویری تابا

مانیتور ها دارای یک صفحه نمایش می باشند که تعدادی دکمه جهت درب بازکن، دکمه روشن و خاموش همچنین دوربین بر روی آن نصب شده است.

 1. تعداد بسیار زیادی دکمه در اطراف مانیتور قرار دارد که می توانید به کمک آنها صدای زنگ و تصویر را تنظیم کنید.
 2. پشت مانیتور مانیتور آیفون تصویری سوکت متصل به مانیتور که مخصوص برق می باشد را مشاهده می کنید.
 3. مانیتور را می‌توانید هم به دوشاخه برق هم به ترانس تغذیه اتصال دهید. در کنار مانیتور یک دکمه وجود دارد که با زدن آن دکمه دستگاه روشن یا خاموش خواهد شد.
 4. بعد از اتمام سیم کشی آیفون این دکمه باید همیشه در حالت خاموش باشد. پس از اینکه تمام اتصالات انجام شد کلید را باید در حالت روشن قرار دهید.

آیفون تصویری تابا

پنل خارجی آیفون تصویری تابا

بلندگو، میکروفن و دوربین روی پنل خارجی آیفون تصویری تعبیه شده اند. دوربین قابلیت چرخیدن به سمت پایین، بالا، چپ و راست را دارا می باشد.

در کنار زنگ یک عدد چراغ ال ای دی قرار گرفته است که با وصل شدن برق دستگاه محل اسامی روی زنگ روشن خواهد شد.

قفل درب بازکن آیفون تصویری تابا

برای باز کردن درب ساختمان به واسطه آیفون از قفل برقی می توان استفاده کرد، که در محصول جای گرفته است که از نوع مغناطیسی و یا زنجیری می باشد.

 • جهت نصب پنل ابتدا باید قوطی توکار در دیوار بیرون از ساختمان قرار داده شود. سپس با مخلوط آب و گچ باید دور قوطی را پوشاند تا آیفون به شکل کاملاً تراز قرار گرفته و نصب شود.
 • پس از آن سیم ها را از داخل قوطی باید خارج کرد و بعد از اتمام سیم کشی باید آن ها را به پنل دستگاه متصل کرد و در انتها پنل را به وسیله پیچ به قوطی متصل کنید.
 • جهت نصب مانیتور در داخل واحد باید از براکت مانیتور استفاده کنید و بعد از پیچ کردن آن روی دیوار مانیتور را به خوبی بر روی آن قرار دهید.
حتما بخوانید:   بهترین آیفون تصویری کدام برند است | خدمات پس از فروش آیفون تصویری

نصب آیفون تصویری تابا یک واحد

در آیفون تصویری از 4 عدد رشته سیم جهت سیم کشی آیفون برای یک واحد استفاده می شود. تمام سیم های پنل و مانیتور در یک واحد به شکل متناسب به یکدیگر متصل می شوند. فقط سیم 5 و 4 در مانیتور آیفون را باید به یکدیگر متصل کنید و سپس به سیم 4 در پنل آیفون اتصال دهید.

رنگ بندی در سیم کشی آیفون تصویری تابا

در هر برندی ممکن است رنگ سیم ها با یکدیگر متفاوت باشند قبل از اقدام به سیم کشی دستگاه باید با رنگ بندی سیم ها و مسئولیت هر یک از آنها آشنا شوید:

 • سیم زرد رنگ: وظیفه انتقال صدا میان مانیتور و پنل خارجی را به عهده دارد.
 • سیم نارنجی رنگ: وظیفه انتقال جریان منفی را به عهده دارد.
 • سیم سفید رنگ: وظیفه انتقال زنگ مانیتور پنل خارجی را به عهده دارد.
 • سیم قهوه ای رنگ: وظیفه انتقال تصویر از پنل به مانیتور را برعهده دارد.
 • سیم قرمز رنگ: وظیفه انتقال مثبت را به عهده دارد.

بهتر است توجه داشته باشید در قسمت بالا به رنگ بندی سیم که اشاره کردیم، به سیم کشی های آیفون جدید که مجهز به سوئیچر می باشد، مربوط شده که سیم  رنگ سفید دارد.

آیفون های قدیمی این برند سوئیچر نداشته و فقط 4 عدد سیم به رنگ های قرمز، قهوه ای، نارنجی و زرد در سیم کشی استفاده می شود.

سیم کشی آیفون تصویری تابا یک واحد

چند عدد ترمینال در پشت پنل خارجی مشاهده می کنید:

 1. ترمینال مختص سیم برق 220 ولت شهری
 2. ترمینال مختص سیم برق جهت قفل درب بازکن
 3. سوکت 4 پین جهت برقرار کردن ارتباط میان پنل خارجی و مانیتور آیفون تصویری تابا

سیم دو رشته ای ترمینال مختص برق آیفون که کلمه AC در آن درج شده را باید به پشت پنل خارجی متصل کرده و پس از آن به منبع تغذیه 12 ولت AC دستگاه اتصال دهید.

 • جهت انتقال برق از پنل خارجی قفل درب بازکن همین کار را باید انجام دهید. به این شکل که باید یک رشته سیم به ترمینال مختص در قسمت پشت پنل خارجی وارد شود و پس از آن به قفل درب بازکن اتصال داده شود.
 • در سیم کشی آیفون برقرار کردن ارتباط میان پنل خارجی و مانیتور بسیار مهم می باشد. در آیفون تابا سوکت مختص مانیتور 4 سیم می باشد. در حالی که سوکت مختص پنل خارجی 5 سیم است.
 • در مدل های مختلف آیفون تصویری تابا نحوه سیم کشی متفاوت می باشد. اینکه آیا باید از سوئیچر داخل مانیتور یا از سوئیچر داخل پنل برای سیم کشی باید استفاده کرد؟
 • برای راحتی در سیم کشی آیفون بهتر است نقشه سیم کشی آیفون که در پشت پنل ترسیم شده را به خوبی مطالعه کنید تا بتوانید به نتیجه درستی برسید.
 • نمونه ای که ما انتخاب کردیم پشت پنل آیفون سوکت 4 سیم بوده ولی مانیتور آیفون تصویری تابا 5 سیم دارد.
 • در این حالت سیم های 5 و 4 یعنی زنگ و صدا را به یکدیگر متصل کرده و به سیم شماره 4 مانیتور وصل کنید.
 • سیم های دیگر نیز بر اساس رنگ خود به یکدیگر وصل می شوند. به این صورت که سیم قرمز مانیتور به سیم قرمز پنل متصل شده همچنین سیم نارنجی مانیتور به سیم نارنجی پنل متصل و نهایتاً سیم قهوه ای مانیتور به سیم قهوه ای پنل اتصال داده می شود.
 • در انتهای کار سوکت های مانیتور و پنل را در جای خود پشت قاب پنل و مانیتور متصل کنید. حتماً توجه کنید که پشت مانیتور آیفون شما دو عدد سوکت که در کنار هم قرار گرفته است.
 • یکی از این سوکت ها محل اتصال ترمینال های پنل خارجی و یکی دیگر، محل اتصال ترمینال های پنل داخلی می باشند.
 • اگر در ساختمان فقط از یک پنل استفاده می کنید پس یکی از سوکت ها نیز در مانیتور خالی خواهد ماند.
 • یک نکته مهم دیگر که باید حتماً به آن توجه کنید این می باشد که گاهی امکان دارد رنگ بندی در سیم ها مطابق با رنگ هایی که ما در اینجا ذکر کردیم نباشد.
 • در این صورت حتماً باید به شماره سیم ها توجه کنید. مثلاً سیم یک مانیتور باید به سیم یک پنل تا سیم 4 به همین شکل متصل کنید. پس در سیم کشی دستگاه آیفون واحد مبنا همان 4 سیم را باید در نظر بگیرید.
 • سیم قرمز جریان مثبت، سیم قهوه ای انتقال تصویر، سیم نارنجی جریان منفی و سیم زرد صدا.
حتما بخوانید:   روش عیب یابی آیفون تصویری الکتروپیک و تعمیر آن

در این بخش به قفل درب بازکن و سیم کشی ترانس می پردازیم:

 • از پایه ترمینال منفی و مثبت دو رشته سیم گرفته و به ترمینال منفی و مثبت ترانس متصل کنید. پس از آن از پایه D1 پنل یک رشته سیم به ترانس و یک رشته سیم به پایه D2 پنل باید به قفل درب بازکن زنجیری و سپس از قفل نیز به ترانس متصل کنید.

سیم کشی اینترکام آیفون تصویری تابا

ساختمان هایی که متراژ زیادی دارند و می خواهند با نگهبانی ارتباط داشته باشند، می توانند از  سیستم اینترکام یا ارتباط داخلی در آیفون خود استفاده کنند.

 • جهت نصب این سیستم در آیفون تصویری به دو گوشی نیاز دارید.
 • ممکن است برندهای دیگر نیز به این سیستم مجهز باشند ولی بحث ما در مورد آیفون تصویری تابا می باشد.

در ادامه نحوه سیم کشی ارتباط داخلی دستگاه یا اینترکام می پردازیم:

 • برای برقرار کردن ارتباط داخلی آیفون در ساختمان حتماً باید سیم رزرو در سیم کشی آیفون شما وجود داشته باشد. یا اینکه تعدادی سیم بتوانید بین مانیتور واحد ها اضافه کنید.
 • اگر غیر از این باشد امکان سیم کشی جهت ارتباط داخلی یا سیستم اینترکام وجود ندارد. اگر آیفون شما مدل 1040 باشد، مجهز به این سیستم نیست.
 • جهت راه اندازی سیستم اینترکام علاوه بر 5 رشته سیم بین مانیتور و پنل به 5 رشته سیم دیگر نیز احتیاج دارید. در آیفون های مجهز به سیستم ارتباط داخلی یک سوکت 5 سیم جدا از سوکت 5 سیم مختص ارتباط بین مانیتور و پنل در پشت مانیتور تعبیه شده است که می توانید کابل آیفون را به آن اتصال دهید.
 • باید کابل آیفون 5 سیم را میان مانیتور واحد هایی که تصمیم دارید با آنها در ارتباط باشید سیم کشی کنید.
 • 5 رشته سیم به شکل مشترک در میان مانیتور ها استفاده و به سوکت های 5 سیم در پشت هر مانیتوری متصل می شود. برای برقراری ارتباط در واحد ها در هر مانیتور باید کد مخصوص را وارد کنید.
حتما بخوانید:   طراحی تابلو برق اضطراری دیزل ژنراتور | انواع مختلف تابلو برق اضطراری دیزل ژنراتور

آیفون تصویری تابا

جمع بندی

در این مقاله با نحوه سیم کشی و نصب آیفون تصویری تابا و همچنین سیستم ارتباط داخلی یا اینترکام آشنا شدید. توجه داشته باشید در ساختمان های قدیمی برای نصب آیفون تصویری لوله گذاری نشده است. بهتر است از مجریان برقکار جهت سیم کشی و نصب آیفون تصویری تابا کمک بگیرید. مجموعه ایبک امداد با کارشناسان ماهر و مجرب آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشند.

31

نحوه سیم کشی و نصب آیفون تصویری تابا در ساختمان

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

رنگ بندی در سیم کشی آیفون تصویری تابا

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x