خدمات ساختمان

سیستم لوله کشی ذوب یخ | مزایای سیستم ذوب یخ

یخ زدگی در مسیرهای تردد و معابر در فصل زمستان مشکلات بسیار زیادی را برای خودروها و حتی عابران پیاده ایجاد می‌کند. استفاده از سیستم لوله کشی ذوب یخ در محیط باز، امکان ورزش و تفریح را برای افراد میسر کرده و در ساختمان‌های قدیمی هم برای اینکه از تراکم برف‌ها در روی پشت بام جلوگیری شود این سیستم می‌تواند بسیار کارآمد باشد و از فواید آن بهره‌مند خواهید شد. سیستم ذوب یخ و برف در فصل زمستان مسیرهای عبور میعانات، گازها و آب را که نیاز به دمای متوسط دارند، باز می‌کند. در این مسیرها دمای متوسط برای مواردی که گفتیم، حمل می‌شود و بسیار کاربردی است. این سیستم را به وسیله تجهیزات ابزار هوشمندانه کنترل کرده و مانیتورینگ می‌شوند.

سیستم لوله کشی ذوب یخ

با پیشرفت فناوری و تکنولوژی‌های جدید انسان به فکر فراهم کردن آسایش و راحتی برای حل معضلات و مشکلات پیش رو می باشد. در مناطق سردسیر یکی از مشکلات، یخ‌زدگی معابر است که در خیابان‌ها و کوچه‌ها، پارکینگ‌ها، پشت بام، ورودی بیمارستان و حتی محل فرود هلیکوپترها، زمین‌های ورزشی، بنگاه‌های بارگیری و به طور کلی تمام اماکنی که برف و باران می‌تواند باعث یخبندان شود، معضلات زیادی ایجاد می کند. لیز خوردن وسایل نقلیه در فصل زمستان و هنگام یخبندان، می‌تواند باعث به خطر افتادن جان افراد شود و گاهی باعث کندی عبور مرور شده و زندگی عادی اشخاص را به کلی مختل می‌کند.

به همین علت با بررسی‌های علمی و همچنین آزمون و خطاهایی در مورد سیستم گرمایش از کف، توانستند سیستم لوله کشی برای ذوب برف و یخ را اختراع کنند و به این صورت این مشکل به وسیله مهندسین و متخصصین برطرف شد. در اصل می‌توان گفت سیستم لوله کشی ذوب یخ ورژن پیشرفته ای از همان پارو کردن یخ و برف است و به جای اینکه این انتقال فیزیکی یخ و برف، به وسیله انسان انجام بگیرد، به وسیله ایجاد حرارت در محیط، از یخ زدگی‌های معابر جلوگیری می‌کند و اگر این مکان‌ها یخ بزند به سرعت آنها را ذوب می‌کند.

به طور کلی می‌توانیم بگوییم که این  سیستم‌های گرمایشی از سه روش انجام می‌گیرند:

 1. انتقال دادن هوای گرم
 2. استفاده کردن از انرژی‌های الکتریکی
 3. انتقال آب گرم

لوله کشی ذوب یخ

سیستم لوله کشی ذوب یخ چه مزایایی دارد؟

سیستم لوله کشی ذوب یخ یک فناوری و تکنولوژی پیشرفته بوده که آسایش و راحتی را برای انسان‌ها ایجاد کرده است، مخصوصاً در فصل‌ زمستان و در هنگام یخبندان، از ایجاد مشکلات زیادی جلوگیری می‌کند. مهمترین ویژگی‌های این سیستم عبارتند از:

 1. با استفاده از سیستم لوله کشی ذوب یخ شما هزینه پارو کردن را پرداخت نخواهید کرد و مجبور نیستید زمان زیادی را برای پارو کردن حیاط، پارکینگ و پشت بام صرف کنید و در هزینه‌های جاری هم صرفه جویی خواهید کرد.
 2. این سیستم، ایمنی بیشتری ایجاد کرده و از تصادفات و مشکلات ناشی از یخ زدگی معابر جلوگیری می‌کند. بسیار دیده شده که در هنگام یخ زدن خیابان‌ها و معابر، کودکان و یا سالمندان با سر خوردن دچار شکستگی استخوان می‌شوند و یا آسیب می بینند، استفاده از این سیستم می‌تواند این مشکلات را هم رفع کند.
 3. در زمانی که خیابان‌ها یخ می‌زنند، پاشیدن نمک و یا مواد شیمیایی در روی آسفالت‌ها، می‌تواند خرابی‌های ایجاد کند و حتی عمر کفپوش‌ها هم کاهش پیدا می کند. ولی با استفاده از سیستم لوله کشی ذوب یخ دیگر مجبور به پاشیدن نمک و یا مواد شیمیایی در روی آسفالت‌ها نبوده و مسلماً طول عمر کفپوش‌های خیابان هم افزایش پیدا می‌کند.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  آشنایی با انواع کانکس و کاربرد آنها | مزایای انواع کانکس

انواع روش ها برای اجرای سیستم های ذوب برف

روش‌های مختلف اجرای این سیستم، به محل مورد نظرتان بستگی دارد. اماکنی که ایاب و ذهاب معمولی دارند مثل پیاده روها، پارکینگ منازل، رمپ پارکینگ‌ها و یا اماکن تجاری که رفت و آمد بیشتری دارند، و حتی اماکن اضطراری مثل اورژانس‌های بیمارستان و سکوی هلیکوپتر، از این سه دسته پیروی می‌کنند.

در هنگام اجرای تأسیسات برای لوله کشی ساختمان، باید اجرای این سیستم را پیش بینی کرده تا کیفیت آن افزایش پیدا کند. اجرای این سیستم به شکل برقی، برای ذوب برف در حیطه تخصص تمام شرکت‌ها نیست و فقط بعضی از شرکت‌ها در این مورد فعالیت می‌کنند ولی به طور کلی می‌توان گفت سیستم ذوب برف از جهت اجرایی مانند سیستم های گرمایش از کف می‌باشند.

انتخاب سیستم های مولد گرمایشی و طراحی سیستم های ذوب یخ، به زیربنای مورد اجرا بستگی دارد. به غیر از گرمایش ساختمان مهم‌ترین موردی که در هنگام اجرای این سیستم باید انجام دهید، اختصاص موتورخانه و پکیج است. برای اجرای سیستم‌های ذوب یخ در متراژ‌های کم شما می‌توانید در کنار سیستم‌های گرمایشی خانه، انشعابی برای سیستم لوله کشی جهت ذوب یخ پشت بام، پیاده رو، رمپ پارکینگ، روف گاردن و یا اماکنی که در معرض برف و یخ زدگی می‌باشند، انجام دهید.

وقتی زیربنایی اجرای ذوب برف و یخ، افزایش پیدا می‌کند، ممکن است سیستم گرمایشی ساختمان شما پاسخگوی این سیستم نباشد، در این صورت باید یک پکیج گرمایشی و یا موتورخانه اختصاصی برای این کار نصب کرده و راه‌اندازی کنید. علاوه بر این مورد باید در این سیستم گرمایشی، به جای استفاده آب، از اتیلن گلیکول استفاده کنید. اتیلن گلیکول، الکل دو عاملی بوده که برای ساختن ضد یخ‌های اتومبیل هم از آن استفاده می‌شود و دمای انجماد آن با توجه به غلظت، از دمای انجماد آب بسیار کمتر است.

پیاده سازی و شبیه سازی سیستم

وجود راه حل‌های زیاد برای ایجاد ارزش افزوده برای قسمت‌های مختلف اقتصادی و همچنین ارائه خدمات و فروش محصولات در جهان، به یک مدیریت و علم ویژه تبدیل شده است. در این میان ارائه کردن راهکارهای خلاقانه برای ارتقاء ایمنی، امنیت و رسیدن به اهداف کارفرمایان به وسیله ابزارهای هوشمند و پیشرفت امروزی، با سرعت میسر گردیده است. تحقیق و مطالعه پیاده سازی، انتخاب و شبیه سازی هر کدام از سیستم‌ها به وسیله نرم‌افزار مخصوص آن و همچنین رعایت کردن تمام استانداردها، وظیفه متخصصین این حوزه می باشد.

تأمین و تهیه تجهیزات

صنایعی که این خدمات را ارائه می‌دهند هدف‌هایی دارند که مهمترین آنها عبارتند از:

 • برآورد کردن نیازهای کارفرمایان
 • شناخت قابلیت‌ها و امکانات و تأمین مقرون به صرفه این امکانات
 • خدمات محصولات با کیفیت
 • اجرای روش‌های یکپارچه برای صنایع مختلف بر حسب استانداردهای صنعت، به شکل جداگانه از کشورهای آمریکایی، اروپایی و آسیایی
 • به کارگیری الزامات توسعه تکنولوژی و صنایع داخلی نو در تولیدات
 • تضمین کیفیت برای رسیدن به اهداف کارفرمایان
پیشنهاد آی‌بک امداد :  طراحی دکوراسیون اتاق کودک | رنگ مناسب برای اتاق کودک

اجرای تمام عملیات مهندسی برای این کار با رعایت کردن استانداردهای بین المللی و همچنین نرم‌افزارهای آنلاین به وسیله پیمان کارهای مجری انجام می‌گیرد.

موارد استفاده از سیستم ذوب یخ

تکنولوژی‌های سیستم ذوب یخ طبق سناریوی مورد نظر، به چند قسمت تقسیم می‌شوند. از این سیستم‌ها طبق طرح مورد نظر، از منشأ نور در فرکانسی خاص، سیستم‌های کنترل به وسیله سیستم‌های مقاومت الکتریکی و سیالات، استفاده می‌کنند. همانطور که می‌دانید تمام تکنولوژی‌های جدید مزایای منحصر به فردی دارند. مزایای این تکنولوژی هم این است که با سرعت زیاد از یخ زدگی و تراکم برف در معابر جلوگیری می‌کند. همچنین در مراکز ورزشی مثل مکان‌هایی برای مسابقات موتور سیکلت و خودرو ، زمین های دوچرخه سواری، دومیدانی، فوتبال و همچنین ساختمان‌های میراث فرهنگی به این سیستم نیاز دارند. با اجرای این سیستم می‌توان از سقوط درختان و تیرها به دلیل سنگینی برف جلوگیری کرد. در صنعت ساختمان هم برای سرعت تردد در معابر و همچنین در صنعت حمل و نقل برای تسریع تردد در مکان‌هایی که حادثه خیز و برف خیز هستند ، می تواند از صدمه افراد جلوگیری کند و حتی در صنعت هم باعث تسریع در تردد قطارها شده و برای مراکز صنعتی و کارخانجات جهت جابجایی انتقال مواد، بسیار از این سیستم استفاده می‌کنند.

چگونه از یخ زدگی جلوگیری کنیم؟

بهترین راه برای اینکه از یخ زدگی جلوگیری کنید اقدامات پیشگیرانه می‌باشد. شما می‌توانید برای اینکه دمای قبل از انجماد را حفظ کنید چند کار مختلف انجام دهید و مطمئن شوید که شیرهای آب کار می‌کنند. مهمترین روش برای جلوگیری از یخ زدگی استفاده از هیت تریسینگ می‌باشد.

لوله کشی ذوب یخ

استفاده از Heat Tracing

سیستم هیت تریسینگ به سیستم‌هایی می‌گویند که در مسیرهای کابلی در روی لوله‌ها قرار می‌گیرند. آنها برای گرم شدن از برق استفاده می‌کنند و دمای مناسب را برای لوله‌ها نگه می‌دارند و به این صورت از یخ زدن آنها جلوگیری می‌کنند. سیستم هیت تریسینگ از یخ زدگی ها به راحتی پیشگیری کرده و بعضی از مزایای آن عبارتند از:

 • بازدهی بالایی دارند.
 • مقرون به صرفه هستند.
 • به صورت یکنواخت گرما را توزیع می‌کنند.
 • برای یک سال دمای آنها تنظیم می‌شود.
 • در دمای بالای صفر پایدار هستند.

می‌توانید از بین چند سیستم گرمایشی مختلف یکی از موارد زیر را بر حسب نیاز خود انتخاب کنید:

 • سیستم گرمایشی کابل‌های معدنی
 • سیستم گرمایشی توان ثابت
 • سیستم گرمایشی خود تنظیمی

سخن پایانی

سیستم لوله کشی ذوب یخ و برف ، سیستم مقرون به صرفه و ایمنی است که با گردش مایع از یخ زدگی جلوگیری می‌کند. کاربرد این سیستم برای جاهایی مورد نیاز است که به سطحی تمیز و خشک نیاز داشته باشند.

سیستم لوله کشی ذوب یخ

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مزایای سیستم ذوب یخ

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا