خدمات ساختمان

سقف کاذب رابیتس چیست؟ | مزایای سقف رابیتس

شما دوست دارید در خانه‌ ای با سقف ساده زندگی کنید و یا خانه‌ ای که دارای سقف کاذب مدرن می‌ باشد و چراغ نور مخفی در آن به کار رفته و جلوه زیبایی به آن بخشیده است را ترجیح می‌ دهید؟ سقف کاذب رابیتس از پر کاربردترین و رایج‌ ترین انواع سقف کاذب می‌ باشد که دارای طرح‌ های متنوع و زیبایی است. امکان طرح پذیری متنوع و ایمنی زیاد رابیتس باعث شده که در بسیاری از ساختمان‌ ها سقف کاذب رابیتس به کار برده شود.

سقف کاذب رابیتس چیست؟

سقف کاذب رابیتس که به آن راویز هم گفته می‌ شود بر روی سقف اصلی ساختمان نصب می‌ گردد و همانند دیگر انواع مختلف سقف‌ های کاذب جهت زیباتر نشان داده شدن و حجم دادن مورد استفاده قرار می‌ گیرد. در ساخت سقف رابیتس میلگرد و تور مشبک و گالوانیزه به کار برده می‌ شود که به یکدیگر جوش داده می‌ شوند و جهت پوشش دهی آن هم گچ‌ کاری مورد استفاده قرار می‌ گیرد. گاهی اوقات رابیتس دارای جنس چوبی می‌ باشد که جهت استحکام بخشیدن به آن از منگنه استفاده می‌ گردد. سقف کاذب رابیتس مشابه سقف کاذب کنافی می‌ باشد اما مهم‌ ترین تفاوتی که این دو سقف با همدیگر دارند روش اجرای سقف رابیتس می‌ باشد و به این شکل است در مرحله نازک کاری ساختمان اجرا می‌ شود ولی سقف کاذب کناف پس از آنکه کار تمام شد روی سقف به اجرا در می‌ آید.

کاربرد سقف کاذب رابیتس

این روزها در اغلب ساختمان‌ ها سقف کاذب رابیتس به کار برده می‌ شود. اجرای این مدل از سقف‌ ها معمولاً در ساختمان‌ های تجاری، مسکونی و همچنین برای آشپزخانه استفاده می‌ شود. سقف کاذب رابیتس در موارد زیر به کار گرفته می شود.

 • فضای خروجی ساختمان
 • سر در ورودی
 • نمای بیرونی
 • ایجاد گل سقفی
 • نورپردازی مخفی

سقف کاذب رابیتس چیست؟ | مزایای سقف رابیتسمهمترین کاربردی که سقف رابیتس دارد پوشش تیرآهن، ترک‌ های ساختمان و بتن سیمانی می‌ باشد و از سمت دیگر جهت ایجاد طرح‌ های گوناگون و متنوع و همچنین حجم دادن در سقف گزینه ایده‌ آلی به شمار می‌ آید. امکان ایجاد انواع مختلف طرح‌ های متنوع و منحصر به فرد با سقف کاذب رابیتس و یا راویز باعث شده که این نوع مدل از سقف‌ ها به وفور در ساختمان استفاده شود.

مواد تشکیل دهنده سقف کاذب رابیتس

برای آنکه سقف کاذب رابیتس را بهتر بشناسید باید بدانید که از چه اجزا و چه موادی تشکیل شده و هر کدام از این مواد چه نقشی را در ساخت سقف کاذب بر عهده دارند.

 • سازه‌ های آویز

یکی از اجزای تشکیل دهنده سقف رابیتس میلگردهای متعددی می‌ باشد که جهت نگهداری وزن سقف رابیتس به کار برده می‌ شود و در سقف نصب می‌ گردد و نقش مهمی در کیفیت و استحکام کار دارد. فاصله میلگردها در این سازه به صورت استاندارد ۶۰ سانتی‌ متر می‌ باشد و در بعضی شرایط این فاصله به ۳۰ سانتی‌ متر نیز می‌ رسد بنابراین می‌ توانیم بگوییم یکی از اجزای تشکیل دهنده سقف کاذب رابیتس همان سازه‌ های آویز می‌ باشند که نقش اساسی در کیفیت و استحکام کار دارند.

 • نبشی‌ های باربر
پیشنهاد آی‌بک امداد :  ساختمان را با قلمو رنگ کنیم یا غلطک | قلمو یا غلطک رنگ

در کنج و کناره سقف کاذب از نبشی‌ های باربر استفاده می‌ شود که وظیفه آنها انتقال بار از سازه آویز می‌ باشد. سایز نبشی‌ های باربر با در نظر گرفتن فاصله آنها و با توجه به بار حدود ۳ تا ۵ سانتی‌متر می‌ باشد. به دلیل آنکه نبشی‌ های باربر از مواد بازیافتی تشکیل شده‌ اند و در اجرای سقف کاذب مورد استفاده قرار می‌ گیرند دارای کیفیت مطلوبی نیستند به همین خاطر زمان نصب باید توجه کنید که جنس درجه یک و با کیفیت آن را به کار ببرید.

 • توری رابیتس 

توری یا پل رابیتس با متصل کردن سیم مفتول به نگهدارنده اصلی با جنس گالوانیزه ایجاد می‌ شود که دارای دو نوع فرعی و اصلی می‌ باشد. معمولا این توری‌ ها دارای ابعاد مختلفی هستند ولی متداول‌ ترین نوع آنها دارای ابعاد ۲۰۰ در ۸۰ سانتی‌ متر می‌ باشد. بنابراین جهت متصل کردن سیم مفتول به نگهدارنده گالوانیزه معمولاً از توری رابیتس استفاده می‌ گردد.

 • سیم‌ های گالوانیزه

یکی دیگر از اجزا تشکیل دهنده سقف کاذب رابیتس سیم‌ های گالوانیزه می‌ باشد که به نسبت سایر سیم‌ ها دارای انعطاف پذیری بیشتری هستند و زنگ هم نمی‌ زنند. به کمک این سیم‌ ها می‌ توانید نبشی‌ های باربر و میلگردهای فرعی را به قسمت توری سقف رابیتس متصل نمایید. از سیم گالوانیزه جهت اتصال دادن نبشی باربر و میلگرد فرعی به توری سقف کاذب رابیتس استفاده می‌ گردد.سقف کاذب رابیتس چیست؟ | مزایای سقف رابیتس

 • اندود گچ و سیمان

روش اجرا کردن سقف کاذب رابیتس طوری است که در مرحله آخر روی رابیتس را گچ و سیمان می پوشانند. این کار باعث می‌ شود که سقف کاذب راویز زمانی که در معرض عوامل محیطی قرار می‌ گیرد هیچ آسیبی نبیند. برای انجام این کار اولین مرحله حفره‌ ها با گچ سفید پر می‌ شوند و پس از آن از سیمان برای نمای کار استفاده می‌ شود.

سقف کاذب رابیتس چه تفاوتی با دیگر سقف‌ های کاذب دارد؟

دو نوع از متداول‌ ترین انواع مختلف سقف کاذب سقف رابیتس و کنافی می‌ باشد که در بسیاری موارد با یکدیگر متفاوت هستند. کناف در واقع صفحاتی است که روکش گچی دارد و به صورت آماده و شرکتی می‌ باشد اما رابیتس متشکل از سازه فولادی مشبکی است که بر روی آن گچ می‌ ریزند و به طرح‌ ها و شکل‌ های مختلفی قابل اجرا می‌ باشد. همین موضوع باعث می‌ شود که زمان ساختن سقف کاذب رابیتس دردسر بیشتری برای کاربر داشته باشد و گرد و خاک بیشتری هم تولید شود ولی در سقف کناف کاری این مشکل وجود ندارد. نخستین مسئله‌ ای که در مورد تفاوت قیمت بین سقف کاذب کناف و رابیتس ممکن است با آن مواجه شوید این است که در مرحله اول ممکن است هزینه‌ های مربوط به این دو نوع سقف با یکدیگر یکسان به نظر برسد ولی در واقعیت اینطور نیست. سقف کاذب رابیتس دارای هزینه‌ های جانبی بیشتری می‌ باشد و همین موضوع باعث می‌ شود که هزینه اجرای آن در مقایسه با سقف کناف کاری بیشتر باشد. در ادامه مطلب مهم‌ ترین تفاوت‌ های بین سقف رابیتس و دیگر سقف‌ های کاذب را بیان می‌ کنیم.

 • سرعت اجرا در سقف کاذب رابیتس نسبت به سقف کاذب کناف کمتر است.
 • برای کناف کاری حتماً به نیروی ماهر و متخصص نیاز می‌ باشد اما رابیتس کاری نیاز به مهارت زیادی ندارد.
 • رابیتس دارای وزن سنگین‌ تری نسبت به دیگر انواع مختلف سقف کاذب می‌ باشد به طور معمول هزینه‌ های جانبی مربوط به سقف کاذب رابیتس نسبت به دیگر سقف‌ ها بیشتر است.
 • نگهداری سقف کاذب رابیتس نسبت به دیگر سقف‌ ها دشوارتر می‌ باشد.
 • چنانچه قصد بازسازی کردن سقف کاذب رابیتس را داشته باشید باید بدانید که انجام آن نسبت به بازسازی کناف راحت‌ تر است.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  استفاده از ضد یخ بتن در هوای سرد چگونه است؟ ضد یخ چه کاربردی دارد؟

مزایای سقف کاذب رابیتس

پیش از آنکه سقف کاذب کناف راه خود را به ساختمان سازی باز کند، افراد جهت حجم دادن و ایجاد نورپردازی در سقف از رابیتس استفاده می‌ نمودند. امروزه هم اغلب افراد جهت ساختمان سازی از رابیتس برای سقف استفاده می‌ کنند. در ادامه مطلب مزایای این نوع از سقف‌ ها را بیان می‌ کنیم.

 • نیروی متخصص جهت انجام رابیتس کاری بسیار زیاد بوده و در دسترس می‌ باشد.
 • مصالح مورد نیاز برای سقف کاذب رابیتس به سادگی تهیه می‌ شود.
 • امکان اجرای انواع طرح‌ های ظریف و همچنین اشکال هندسی مختلف در سقف رابیتس وجود دارد.
 • سقف کاذب رابیتس نسبت به دیگر سقف‌ ها امکان زنگ زدگی کمتری دارد.
 • سقف کاذب رابیتس دارای ایمنی بالایی می‌ باشد و به طور معمول هنگام آتش سوزی مقاومت بیشتری از دیگر سقف‌ ها دارد.

معایب سقف کاذب رابیتس

اگرچه رابیتس کاری در ساختمان امروزه بسیار متداول است ولی با همه مزایایی که این نوع سقف دارد دارای معایبی هم می‌ باشد که مهمترین آنها عبارتند از:

 • سقف کاذب رابیتس دارای وزن زیادی می‌ باشد.
 • جهت ساخت سقف رابیتس مقدار گچ زیادی مورد استفاده قرار می‌ گیرد.
 • دستمزد رابیتس کاری معمولاً زیاد است.
 • برای انجام سقف کاذب رابیتس زمان زیادی مورد نیاز می‌ باشد.
 • هزینه گچ‌ کاری در اجرای سقف کاذب رابیتس نسبت به دیگر سقف‌ ها بیشتر است زیرا گچ بیشتری مورد استفاده قرار می‌ گیرد.
 • مقاومت این نوع سقف نسبت به کناف پایین‌ تر است.
 • ترمیم سقف کاذب رابیتس از انواع دیگر سقف‌ ها دشوارتر می‌ باشد.

سقف کاذب رابیتس چیست؟ | مزایای سقف رابیتس

 • سقف کاذب رابیتس دارای وزن زیادی است و می‌ تواند موجب بار اضافی و فشار روی ساختمان شود و هنگام زلزله ممکن است باعث تخریب ساختمان گردد.

قیمت سقف کاذب رابیتس

به طور معمول قیمت رابیتس کاری و اجرای آن در سقف را به صورت متری محاسبه می‌ کنند. هزینه مربوط به هر متر مربع از رابیتس کاری مشخص است و هزینه اجرایی آن نیز به مبلغ نهایی اضافه می‌ شود بنابراین با توجه به آنکه نوسان زیادی در بازار وجود دارد نمی‌ توان قیمت مشخصی برای رابیتس کاری سقف ساختمان در نظر گرفت و قیمت نهایی بستگی به موارد زیادی دارد. چنانچه پس از اجرا کردن سقف رابیتس نور مخفی هم احتیاج باشد باعث افزایش هزینه خواهد شد.

سخن پایانی

همانطور که در این مقاله از آی بک امداد به آن اشاره کردیم اجرا کردن سقف کاذب رابیتس در ساختمان به افراد ماهر و متخصص نیاز دارد. در این مقاله به بررسی مزایا و معایب سقف کاذب رابیتس پرداختیم و آن را با دیگر سقف‌ ها مقایسه کردیم. شرکت خدماتی آی بک امداد با بهره‌ گیری از افراد ماهر و با تجربه در این زمینه می‌ تواند به شما کمک کند تا به نتیجه مطلوبی دست پیدا کنید.

سقف کاذب رابیتس چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

سقف کاذب رابیتس چیست؟ مزایای سقف کاذب رابیتس

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا