خدمات نظافتی

راهکارهای مهم برای خانه تکانی آسان و سریع

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

اگر شما هم جزو افرادی هستید که می خواهید خانه تکانی عید را شروع کنید ولی نمی دانید چگونه باید این کار را انجام دهید، به هیچ وجه نگران نباشید. ما در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم برای شما راهکار های مهم برای خانه تکانی آسان و سریع را توضیح دهیم. اینکه شما نقاط مختلف خانه را مرتب کنید و بعد نظافت را شروع کنید کار سختی نیست فقط باید بدانید که از کجا کار را شروع کنید.

برای اینکار کافیست این مقاله را مطالعه کنید. متوجه خواهید شد که اگر طبق دستورالعمل زیر عمل کنید خانه شما مثل دسته گل تمیز می شود و می توانید برای شروع سال نو آماده شوید. مراقب سلامتی خود باشید زیرا سلامتی شما بیش از هر چیز ارزش دارد.

چگونه خانه تکانی را شروع کنیم؟

برای شروع خانه تکانی ابتدا باید یک جعبه آماده کنید و اشیایی را که می‌خواهید دور بریزید داخل جعبه قرار دهید تا در هنگام خانه تکانی جلوی دست و پای شما را نگیرند.

وسایلی را هم که می خواهید تعمیر کنید در جعبه دیگری قرار دهید تا بتوانید سر فرصت به این وسایل هم رسیدگی کنید. توصیه می‌کنیم یک دفترچه آماده کرده و برنامه خانه تکانی و نظافت منزل را در دفتر یادداشت کنید. یک فهرست تهیه کنید و گزینه های مختلفی مثل مرتب کردن عکس ها، نظافت اتاق خواب، نظافت دستشویی، نظافت انباری، زیر زمین و…. را در آن یادداشت کنید.

می توانید در حین خانه تکانی از روی این لیست کار خود را انجام دهید. به این صورت، هم خانه تکانی منظم انجام می شود و هم کاری از قلم نمی افتد.

خانه تکانی آسان

خانه تکانی را از کجا شروع کنیم؟

نمی توان به این سؤال یک پاسخ قطعی داد. بهتر است قسمت هایی از منزل را که برای شما مهم تر می باشند ابتدا تمیز کنید زیرا در اول کار انرژی بیشتری داشته و می توانید به راحتی آنجا را به دلخواه خود تمیز و مرتب کنید.

بعضی ها اعتقاد دارند یکی از راهکارهای مهم برای خانه تکانی آسان و سریع این است که تمیز کردن سرویس های بهداشتی و آشپزخانه را در آخر انجام دهید زیرا این قسمت ها بدلیل استفاده زیاد، ممکن است دوباره کثیف شوند. برای خانه تکانی سریع و آسان چند کار اساسی را انجام دهید.

برای خانه تکانی هیچ چیز بهتر از یک برنامه صحیح نمی باشد. با داشتن یک برنامه می توانید بدون نگرانی نکات خانه تکانی را مرحله به مرحله انجام دهید. علاوه بر خانه تکانی و تمیز کردن منزل باید به فکر کار هایی مانند ارسال کارت تبریک، تهیه هدیه، پختن شیرینی، خریدهای شب عید و همچنین پذیرایی از مهمان ها هم باشید.

خانه تکانی روش های مخصوص خود را دارد و بهترین روش برنامه ریزی برای این کار می باشد. بهتر است یک ماه قبل از عید خانه تکانی را شروع کرده و کارهای مهم را هم به شب قبل از سال تحویل موکول نکنید. کارها را بدون عجله و با نشاط انجام دهید. در هنگام برق انداختن لوازم فلزی و تغییر دکوراسیون باید با دقت این کارها انجام شود.

نوشتن لیست کارها می تواند به شما کمک زیادی کند. قبل از انجام کار روزانه حتماً نگاهی به لیست بیاندازید. اگر منظم کار خود را انجام دهید حدوداً روزی یک ساعت وقت کافی است تا همه کارهای شما به راحتی انجام شود. شستن مبل ها، کابینت ها، پله ها، تمیز کردن کمد، اتاق خواب و… تمام اینها باید کم کم انجام شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش برطرف کردن رطوبت کمد دیواری

برای خانه تکانی حتماً از همسر و فرزندان خود کمک بگیرید. یکی از مکان های بسیار شلوغ در خانه آشپزخانه است و به دلیل ظروف زیادی که در آنجا قرار دارد، باید وقت بیشتری برای تمیز کردن آشپزخانه اختصاص دهید.
تمیز کردن یک سری چیزها، دردسر هایی دارد که می توانید با برنامه ریزی در مدت زمان کم آن را بدون مشکل به پایان برسانید

راهنمای گام به گام خانه تکانی

این راهنمای گام به گام برای خانه تکانی سریع و آسان، طبق تجربیات افراد موفق به دست آمده و شما می توانید با استفاده از آن سریع خانه تکانی را به نحو احسن انجام دهید:

۱- باید برنامه داشته باشید.

اگر می خواهید زمان تمیز کردن خود را به نصف کاهش دهید باید هر بار خانه را به همان ترتیب تعیین شده تمیز کنید مثلاً در یک اتاق، کار را شروع کرده و در همان اتاق، کار را تمام کنید؛ تا وقت شما تلف نشود و مرتب از این اتاق به آن اتاق نروید.

۲- تمیز کردن از چپ به راست و از بالا به پایین

برای تمیز کردن اتاق ابتدا باید از بالای اتاق کار خود را شروع کنید مثلاً از گردگیری پنکه سقفی شروع کرده و به طرف پایین اتاق بیاید. به همین ترتیب تمیز کردن اتاق را از چپ به راست انجام دهید و مرتب جای خود را در اتاق تغییر ندهید تا به طور منظم و کمترین زمان کل اتاق تمیز شود.

بیشتر افراد عادت دارند هرچه را که به چشم می بینند سریع تمیز کنند و بعد دوباره چیز دیگری را تمیز کنند. به هیچ وجه این کار را انجام ندهید، به ترتیب از بالا به پایین نگاه کرده و از چپ به راست تمیز کاری را انجام دهید تا کار شما منظم و بدون تلف کردن وقت انجام شود.

۳- ابزارهای لازم را آماده کنید.

قبل از شروع کار تمام ابزارهای مورد نیاز و تمیز کننده ها را در دسترس خود قرار دهید تا با رفتن به طرف کابینت وقت خود را تلف نکرده باشید. باید پاک کننده ها را در یک بطری کوچک بریزید که به راحتی بتوانید آن را حمل کنید و یا می توانید لوازم مورد نیاز برای کار را در یک سطل قرار داده و در هنگام لزوم از آن استفاده کنید تا به این صورت در زمان صرفه جویی کرده باشید.

۴- فعال و با نشاط باشید.

در هنگام خانه تکانی باید با نشاط و با انرژی کار کنید. کسل بودن باعث می شود کار خانه تکانی به خوبی انجام نشود. اگر خسته شدید حتماً با یک فنجان چای و تکه ای شیرینی، از خود پذیرایی کرده و بعد دوباره کار خود را شروع کنید. حتماً در خانه تکانی از اعضای خانواده کمک بگیرید.

۵- برای خانه تکانی از لیمو استفاده کنید.

بعضی از لکه ها در کف گاراژ، ایوان خانه، پاسیو و… به سختی پاک می شود. برای از بین بردن این لکه ها نیازی به اسید ها ندارید. می توانید برای این کار از لیموترش استفاده کنید. اسید لیمو باعث از بین رفتن لکه ها خواهد شد. برای این کار لیمو را از وسط نصف کرده و آب لیمو را در روی لکه بریزید و ۱۰ دقیقه صبر کنید؛ سپس لکه را با یک برس تمیز کنید بعد از آن محل لکه را با آب بشویید.

۶- تمام خانه را تمیز کنید.

اگر می خواهید جاروبرقی بکشید و یا غبارگیری کنید بهتر است به جای تمیز کردن حمام، آشپزخانه و بعد اتاق ها، کار خود را در یک اتاق انجام دهید تا در زمان صرفه جویی کنید. به این صورت تمیزکاری شما کارآمدتر بوده و باعث می‌شود از اینکه احساس کنید در یک چرخه بی پایان هستید جلوگیری شود و یک کار را بارها و بارها تکرار نکنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  لیست وسایلی که برای نظافت منزل به آنها نیاز خواهید داشت

۷- بهم ریختگی ها را پاک کنید.

قبل از انکه خانه تکانی را شروع کنید ابتدا به اتاق ها رفته و به هم ریختگی اتاق ها را جمع کنید مثلاً مجلات خوانده شده، کفش های قدیمی و… را در جای مخصوص خود بگذارید و در صورتی که به آنها نیاز ندارید آنها را اهدا کنید.

۸- جاروبرقی و پاک کردن گرد و غبار

قبل از اینکه گردگیری را شروع کنید از خاموش بودن پنکه مطمئن شوید. گرد و غباری را که در قسمت قفسه‌ها، قاب عکس، مبلمان، صفحه تلویزیون و… است تمیز کنید. برای تمیز کردن جاهایی که در دسترس نیستند و دسترسی به آنها برای شما سخت است مانند قفسه های بالا، پرده ها و… می توانید یک پارچه را به انتهای جارو ببندید و مکان‌های غیر قابل دسترس را با آن تمیز کنید. قبل از جارو برقی کشیدن، بهتر است ملحفه های اتاق خواب را هم تعویض کنید.

۹- سطوح شیشه ای و آینه را تمیز کنید.

برای تمیز کردن سطوح شیشه ای می توانید از پارچه میکروفیبر مرطوب استفاده کنید و بعد از آن با یک پارچه خشک آنها را پاک کنید.

۱۰- سطوح و میزها را ضدعفونی کنید.

تمام سطوح از جمله: کابینت، میز، لوازم خانگی، کلید برق، کنترل تلویزیون و… باید ضدعفونی شود. مخصوصاً سطوحی که ممکن است میکروب به وسیله انگشت به افراد دیگر منتقل شود. برای این کار باید نصف لیوان سرکه سفید را با یک لیوان آب مخلوط کنید تا یک محلول ضدعفونی کننده قوی تهیه کرده باشید.

۱۱- توالت، سینک ظرفشویی و وان حمام را تمیز کنید.

حالا نوبت سینک آشپزخانه است باید ابتدا سینک و سپس وان حمام و توالت را با پاک کننده های مناسب تمیز کنید. بعد از ریختن پاک کننده، کمی صبر کنید تا لکه ها از بین برود و سپس محل مورد نظر را شستشو دهید. دقت داشته باشید که تمیز کردن داخل مایکروفر را فراموش نکنید.

۱۲- همه جا رو جارو کنید.

همه جا رو جارو کرده و بعد از آن پاک کنید. کف آشپزخانه، اتاق ها و… را تمیز جارو کنید. بهتر است از دورترین گوشه خانه شروع کنید و به طرف عقب برگشت و همه جا را تمیز جارو بکشید.

۱۳- مرتب کردن و شستن ابزارهای نظافتی را فراموش نکنید.

دقت داشته باشید وسایل نظافتی مانند جاروبرقی را تمیز کرده و کیسه آن را خالی کنید تا کارایی لازم را داشته باشد و زمان زیادی برای جارو کردن صرف نکنید.

۱۴- خانه تکانی را به یک فعالیت گروهی در خانه تبدیل کنید.

برای اینکه کار سریعتر انجام شود بهتر است به شکل گروهی اقدام به خانه تکانی کنید. هنگام برنامه ریزی برای هر شخص وظیفه ای را مشخص کنید.

خانه تکانی آسان

نکته پایانی

هیچ چیز از سلامتی شما بیشتر ارزش ندارد. چه زود و چه دیر، خانه تکانی تمام می شود و عید فرا رسیده و این روزها هم خواهد گذشت. پس بهتر است به خودتان فشار نیاورید و کارها را به آهستگی انجام دهید و از استرس و اضطراب جلوگیری کنید. کارها را تقسیم بندی کنید تا فشاری بر روی دوش شما نباشد. به سلامتی خود بیش از هر چیز اهمیت بدهید.

امیدواریم مطالب بیان شده در این مقاله مورد توجه شما بوده باشد و بتواند از نکات کاربردی و مهم آن در خانه تکانی استفاده کنید.
متخصصین ایبک امداد در خدمت شما هستند تا پاسخگوی سوالات شما عزیزان باشند.

 

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

راهکارهای مهم برای خانه تکانی آسان و سریع

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چگونه خانه تکانی را شروع کنیم؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا