تعمیرات کولر گازی

راهنمای نصب کولر گازی پرتابل | آموزش نصب کولر گازی پرتابل به زبانی ساده

چگونگی نصب کولر گازی پرتابل نزدیک پنجره | نکات مهم در نصب کولر گازی پرتابل

کولر گازی پرتابل یکی از انواع کولر های گازی می باشد، که قابل حمل است. روش نصب کولر گازی پرتابل همانند دیگر کولرهای گازی بوده با این تفاوت که قابلیت انتقال آن به راحتی از اتاقی به اتاق دیگر به راحتی ممکن است. برای برخی از افراد سوالات متفاوتی در مورد نصب این نوع کولر گازی پیش می آید. در ادامه این مطلب به شکل کامل با نحوه نصب کولرگازی پرتابل می پردازیم.

روش های نصب کولر گازی پرتابل

در این مطلب قصد داریم که روش های مختلفی برای نصب کولر گازی پرتابل ارائه نماییم. به طور کلی نصب آن در دو گروه دسته بندی می شود که به شرح زیر است.

 • روش نخست: نصب مناسب کولر گازی پرتابل نزدیک پنجره
 • روش دوم: نصب کولر گازی به دور از پنجره

نصب درست کولر گازی پرتابل نزدیک پنجره

هنگامی که کولر گازی پرتابل در حالت تابستانه قرار دارد، بایستی روشی برای دفع گرما در نظر گرفته شود. چرا که کولر از محیط گرما را دریافت کرده و به هوای سرد تبدیل می کند.  به همین منظور پیشنهاد می شود که کولر گازی‌ را در محلی نزدیک به پنجره نصب کنید.

قبل از اینکه کولر گازی را نصب نمایید، بهتر است محلی مناسب برای آن در نظر بگیرید. محلی که مجهز به پریز و پنجره باشد، بهترین انتخاب برای روش نصب کولر گازی پرتابل به حساب می آید. با در نظر گرفتن این دو مورد نیاز به شیلنگ کوچکتری به منظور خروج گرمای کولر گازی خواهید داشت.

اگر قصد نصب کولر گازی پرتابل را دارید، استفاده از مطالب دفترچه راهنمای آن بسیار کمک کننده است. در صورتی که دفترچه راهنمای کولر گازی در دسترس نبود، مراحل زیر را به منظور نصب درست کولر گازی پرتابل نزدیک پنجره طی کنید:

حتما بخوانید:   راهنمای تعمیر کولر گازی وستینگ هاوس | نمایندگی تعمیرات کولر گازی وستینگ هاوس

طریقه نصب کولر گازی پرتابل نزدیک به پنجره

اگر روش اول را برای نصب کولر گازی انتخاب نموده اید، کار چندان سختی را پیش رو نخواهید داشت. چرا که با طی مراحل ارائه شده در ادامه در زمانی کوتاه کولر گازی نصب می گردد.

 • در ابتدا کولر گازی را از کارتن آن خارج نمایید. سپس کولر را روی سطحی صاف و بدون ناهمواری قرار دهید. در نظر داشته باشید که کولر گازی باید در فاصله 10 الی 15 سانتی از دیوار و پریزهای برق قرار بگیرد.
 • بعد از آن پنجره مورد نظر را جهت نصب صفحه، به طور کامل آماده سازید.
 • بدین شکل که پنجره را باز نموده و یا شیشه را به نحوی که مماس با صفحه، باشد برش دهید. البته این کار باید از قبل و توسط یک فرد متخصص انجام شود.
 • صفحه کولر گازی را روی پنجره، با  پیچ های مخصوص سفت کنید. سعی کنید صفحه به صورت ثابت داخل آن قرار گیرد.
 • شیلنگ کولر گازی را از کارتن خارج سازید. سپس یک سر شیلنگ را به آداپتور A و سر دیگر را به آداپتور B وصل کنید.
 • در مرحله بعد شیلنگ متصل شده به آداپتور A را به یونیت وصل نمایید.
 • سپس سر دیگر شیلنگ که به آداپتور B وصل است را محکم به صفحه نصب شده به پنجره، اتصال دهید.
 • در گام آخر دوشاخه کولر گازی پرتابل را به برق بزنید.
 • بعد از آن با کنترل کولر گازی را روشن نموده و در دمای دلخواه تنظیم نمایید.

روش نصب کولر گازی پرتابل

تامین منبع برق کولر گازی

برای انجام این مرحله از نصب کولر گازی پرتابل، ابتدا کولر  را به یک پریز برق متصل نمایید تا AC شروع به کار نماید. اغلب واحدهای AC قابل حمل دارای دو شاخه هستند. دکمه TEST و دکمه RESET جزو این موارد به شمار می آیند.

در ابتدا امر بایستی دکمه TEST را فشار دهید تا دستگاه شروع به کار کند. در غیر این صورت و با تشخیص اشتباه، دوشاخه به شکل خودکار جریان برق را قطع می نماید. بعد از ایجاد اتصال مناسب و با ثبات، دکمه RESET را بزنید تا اتصال برقرار گردد.

مرحله تخلیه

دو نمونه واحد AC قابل حمل در بازار وجود دارد. عملکرد سیستم تخلیه خودکار به این شکل است که به طور سیستمی واحد را تخلیه می نماید. سیستم تخلیه دستی همانطور که از نامش پیدا است، باید به شکل دستی به عمل تخلیه واحد پرداخته شود. در صورتی که AC تخلیه دستی دارید، یک لوله تخلیه را در پایین آن قرار داده و بعد از آن انتهای دیگر لوله را در یک ظرف یا سطل قرار دهید.

حتما بخوانید:   نمایندگی تعمیرات کولر گازی زیمنس SIEMENS

نکات مهم در نصب کولر گازی پرتابل

یکی از موضوعات مهم بعد از نصب کولر گازی پرتابل این است که شیلنگ آن را بررسی نمایید. همچنین از اینکه اتصالات آن به درستی صورت گرفته اطمینان یابید. شیلنگ های متصل به کولر گازی نقش بسیار مهمی را به عهده دارند، زیرا رطوبت و همچنین هوای محیط به بیرون انتقال می یابد.

شیلنگ استفاده شده برای کولر گازی باید فاقد هرگونه نشتی باشد، وگرنه دستگاه عملکرد صحیحی نخواهد داشت. این موضوع از طرفی منجر به گرم شدن محیط خانه نیز می شود.

رفع ایراد بزرگتر بودن کیت پنجره از کولر

به منظور نصب صحیح کولر گازی بهتر است، ابتدا ابعاد پنجره را اندازه گیری نموده و بهترین کیت را خریداری کنید. معمولا کیت ها در اندازه های 93 الی 197 سانتی ‎متر در بازار موجود است.

پلکسی گلاس و یا قطعات تخته سه لایه برای مشکل بزرگ بودن کیت پنجره مورد استفاده قرار می گیرند. در نتیجه برای تنظیم کولر گازی به کیت از این ابزار ها استفاده کنید.

نصب کولر گازی پرتابل به دور از پنجره

در روش نصب کولر گازی پرتابل به دور از پنجره، همانند روشن قبل عمل می شود. تنها تفاوت در این است که باید محلی را برای خروج هوای گرم کولر گازی در نظر بگیرید که در ادامه به آن می پردازیم.

همانطور که می دانید برای خارج سازی گرما و رطوبت محیط نیاز به شیلنگ های مناسب است. این درحالی است که در برخی اتاق ها و مراکز اداری پنجره مناسبی وجود ندارد. در این صورت روش نصب کولر گازی پرتابل به دور از پنجره را در ادامه مطالعه کنید:

بهره گیری از بالای درب جهت نصب کولرگازی پرتابل

برخی از محیط ها همچون مغازه ها و مراکز خرید دارای درب شیشه ای کشویی هستند. معمولا برای خارج سازی گرمای کولر گازی از بالای درب در این گونه محیط ها استفاده می شود.

روش نصب کولر گازی پرتابل به دور پنجره با کمک پلکسی و همچنین تخته چوب سه لایه انجام می گیرد. در نظر داشته باشید که در این روش شیلنگ کولر گازی را به نحوی قرار دهید که مانع از باز و بسته شدن درب نشود.

 نورگیر سقف

یکی از راه های بسیار مناسب جهت نصب کولرگازی پرتابل به دور از پنجره، استفاده از نورگیر یا حفره داخل سقف است. بدین صورت که شیلنگ کولر گازی از داخل این حفره عبور کرده و گرمای گرفته شده از محیط به بیرون انتقال داده می شود.

حتما بخوانید:   معرفی انواع کد خطای کولر گازی وست پوینت | نحوه رفع ارور کولر گازی WESTPOINT

سقف کاذب

برخی از اتاق ها دارای سقف کاذب هستند که گزینه ای مناسب برای نصب شیلنگ کولر گازی است. در این روش شیلنگ کولر را به درون سقف کاذب هدایت نموده تا هوای گرم از آن خارج شود. یکی از معایب این روش تاثیر گرمای سقف کاذب و انتقال آن به محیط است.

دریچه تهویه هوا نیز یکی از گزینه های پیشنهادی برای کولر گازی پرتابل بدون پنجره است. در صورتی که سقف کاذب مجهز به دریچه تهویه هوا باشد، امکان اتصال شیلنگ خروجی به آن ها فراهم خواهد بود.

سوراخ نمودن دیوار

در صورتی که هیچ یک از راه های پیشنهادی برای روش نصب کولر گازی پرتابل بدون پنجره ممکن نبود، از روش سوراخ کردن دیوار استفاده کنید. برای این روش باید به صورت دقیق و اصولی عمل شود، به همین سبب از یک نیروی ماهر در این زمینه کمک بگیرید. در این صورت نتیجه خوبی دریافت می کنید.

نصب کولر گازی پرتابل

استفاده از دودکش شومینه و بخاری برای شیلنگ کولر گازی پرتابل

خارج سازی گرمای حاصل از محیط با بهره گیری از دودکش بخاری، شومینه نیز ممکن است. در مجموع یکی از بهترین راه های پیشنهادی برای نصب کولر گازی پرتابل بدون پنجره به حساب می آید.

در این روش نکته قابل توجه این است که قبل از هرکاری بایستی از عدم انسداد لوله دودکش اطمینان یابید. سپس شیلنگ کولر را به دودکش متصل نمایید.

یکی از مواردی که بسیار مهم است، وجود نشتی در شیلنگ کولر می باشد. این موضوع سبب گرم شدن محیط خانه و همچنین عملکرد نادرست کولرگازی، می گردد.

کلام پایانی

برخی از افراد با روش نصب کولر گازی آشنایی لازم را ندارند، از این رو بهترین گزینه کمک گرفتن از افراد حرفه ای در این زمینه است. امروزه جهت نصب و عیب یابی کولر گازی مراکز خدماتی سیاری چون ایبک امداد وجود دارند. سرویس کاران کولر گازی مجموعه ایبک امداد در سریع ترین زمان ممکن در محل حضور یافته و به نصب کولر گازی و حتی تعمیر آن می پردازند.

31

روش نصب کولر گازی پرتابل

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روش نصب کولر گازی پرتابل

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x