تعمیرات کولر آبی

راهنمای نصب و راه اندازی کولر آبی برای مبتدی ها

راهنمای نصب و راه‌اندازی کولر آبی برای مبتدی‌ها | نصب اصولی کولر آبی

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

برای اینکه بتوانید کولر آبی را خودتان نصب و راه‌اندازی نمایید، لازم است که به نکات مهمی توجه داشته باشید و همچنین باید بدانید که راه‌اندازی و نصب کولر آبی از جمله کارهای تخصصی می‌باشد و بهتر است که توسط تعمیرکاران کولر آبی انجام شود. در صورتی که می‌خواهید خودتان کولر آبی را نصب نمایید، می‌توانید نکات ایمنی را رعایت کرده و طبق مراحلی که گفته می‌شود، پیش روید.

در صورتی که قبل از این در محل مورد نظر کولر آبی نصب شده بوده است، می‌توانید از سیم‌کشی‌ها و لوله‌کشی‌های قبل استفاده نمایید. اما اگر در محل برای اولین بار کولر آبی نصب می‌شود، باید سیم کشی برق و لوله کشی آب را نیز انجام دهید. سیم کشی برق و لوله کشی آب تجهیزات و مهارت مخصوص نیاز خواهد داشت و اگر این کار به صورت صحیح انجام نشود، آسیب‌های بسیار زیادی به ساختمان و کولر وارد خواهد شد.

نحوه سیم کشی برق کولر آبی

برای نصب کولر آبی اولین مرحله سیم کشی و نصب برق می‌باشد. لازم است که از پشت کنتور برق سیم برق تا مکان نصب کولر کشیده شود. سیم کولر آبی شامل رشته‌های ارت، نول و فاز می‌باشد. برای آنکه آب با سیم‌ها تماس نداشته باشد، باید سیم‌ها درون جعبه تقسیم کولر آبی قرار گرفته شوند. سیم برق دیگری نیز در کولرهای آبی وجود دارد و آن سیم کلیدها می‌باشد، که شامل رشته‌های ارت، نول، دور کند کولر، دور تند کولر و پمپ آب می‌باشد.

راهنمای نصب کلید کولر آبی

برای نصب کلید کولر آبی باید رشته‌های سیم را به کلیدهای مربوط متصل نمایید. هر کلید کولر دارای سه دکمه می‌باشد.

  • اولین دکمه مربوط به پمپ آب است و آبی رنگ می‌باشد.
  • دومین دکمه مربوط به موتور کولر بوده و قرمز رنگ است.
  • سومین دکمه به دور تند و کند مربوط است و دارای رنگ‌های مختلفی می‌تواند باشد.

نصب اصولی و صحیح کلید کولر سه پل

در اکثر مواقع به علت نصب آسان و ارزان بودن برای کولرها این کلیدها نصب می‌گردند. افراد می‌توانند با توجه به علامت‌هایی که بر روی پیچ‌ها ثبت شده است، به راحتی رشته‌های سیم را به پیچ مرتبط وصل نمایند. نصب کلیدهای سه پل در مقایسه با کلیدهای چهار پل بسیار راحت‌تر و ساده‌تر می‌باشد.

نصب اصولی کلید کولر چهار پل

نسل جدید کلید کولرهای آبی کلید ۴ پل می‌باشد. این کلیدها نسبت به کلیدهای سه پل این مزیت را دارند که چنانچه در مواقعی کولر آبی کار نکند، اتصال سیم نول به کولر آبی را قطع خواهند کرد. این کلیدها دارای شش پیچ می‌باشند که به رشته‌های مربوط وصل می‌شوند. در حال حاضر کلیدهای جدید کولر آبی که کلید لمسی کولر آبی نامیده می‌شود، در بازار وجود دارد که از راه دور می‌توان کولر آبی را کنترل کرد.

اتصال اصولی سیم کشی به ترمینال کولر آبی

وقتی که کلید کولر آبی نصب شد باید سیم کشی به ترمینال کولر آبی انجام شود سیم‌ها را با استفاده از جعبه تقسیم به کولر آبی متصل نمایید. از درون جعبه تقسیم سیم اتصال به زمین را به پیچ مربوط به خودش و سایر سیم‌ها را با توجه به رنگ و علامت آنها به ترمینال کولر آبی متصل نمایید. ممکن است در برخی از کولرها سیم ارت وجود نداشته باشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  چگونه کولر آبی را در پایان فصل تابستان جمع کنیم | نگهداری از کولر آبی در فصل زمستان

انتقال صحیح آب به کولر

از کنتور آب، آب کولر تأمین می‌گردد. با استفاده از لوله‌های فلزی یا پلیمری آب از کنتور به کولر انتقال می‌یابد. برای این کار لازم خواهد بود که لوله کشی آب را تا نزدیک‌ترین مکان به کولر آبی انجام دهید. شلنگ آبی را از لوله به خروجی شناور متصل نمایید تا انتقال آب به کولر به صورت صحیح و اصولی انجام شود. به این نکته توجه داشته باشید که برای انتقال آب از لوله شناور حتماً از شلنگ‌های با کیفیت و مرغوب استفاده نمایید، تا در زمان بسیار کم دچار پوسیدگی نشوند.

نصب کولر آبی

نصب شناور و آب ریز کولر آبی

آبریز کولر آبی پلاستیکی می‌باشد و مانع از خروج دائمی آب از کف دستگاه خواهد شد. برای اینکه بر روی کولر آبی آبریز را به صورت صحیح و اصولی نصب کنید، باید از واشر و مهره استفاده کرده و آن را محکم نمایید. شناور برای کنترل حجم آب کولر آبی مورد استفاده قرار می‌گیرد برای اینکه شناور کولر آبی به صورت صحیح کار کند، باید دستگاه شما به صورت کاملاً تراز نصب شود، تا میزان آب به صورت صحیح کنترل شود و آب از قسمت آبریز تخلیه نگردد.

نصب چهارپایه کولر آبی

وقتی که برای نصب کولر آبی مکان مناسبی را انتخاب نمودید، باید دستگاه خود را بر روی چهارپایه نصب نمایید. محل نصب چهارپایه باید به صورت کامل صاف و تراز باشد تا کولر آبی شما پس از نصب شدن به صورت تراز قرار بگیرد. جنس پایه‌های کولر آبی معمولاً از فلز می‌باشد. چون باید استحکام مناسبی برای تحمل وزن کولر داشته باشد.

اتصال کولر آبی به کانال

کانال کولر آبی از جنس فلز می‌باشد. بر اساس جنس آن برای نصب دهانه کولر به کانال می‌توانید از پیچ، چسب، گیره‌های پلاستیکی و یا تسمه فولادی استفاده نمایید. کم هزینه‌ترین و ساده‌ترین راهکار برای اتصال دهانه به کانال گره‌های پلاستیکی می‌باشد.

نصب موتور کولر آبی

برای وصل کردن برق به موتور دستگاه باید سیم‌ها را از درون جعبه تقسیم با توجه به علامت‌ها و رنگ‌ها به پیچ‌های موتور متصل نمایید. همچنین موتور کولر آبی باید طوری نصب گردد که آب به آن نفوذ نداشته باشد. وقتی که موتور کولر آبی نصب شد، باید تسمه و پولی کولر آبی را نیز نصب نمایید. وقتی تسمه نصب شد، باید آن را مورد بررسی قرار دهید که بیش از اندازه سفت یا شل نباشد. در آخر باید موتور را به پمپ متصل نمایید. چنانچه موتور به صورت صحیح و اصولی نصب نگردد، وقتی که روشن می‌شود صداهای غیر طبیعی و ناهنجار تولید خواهد کرد.

قرار دادن پوشال مناسب

برای اینکه باد خنک تولید شود، حتماً باید در انتخاب پوشال دقت کرده و با توجه به ظرفیت کولر آبی انتخاب مناسبی داشته باشید. برای اینکه پوشال را در کولر آبی نصب نمایید، باید اینگونه عمل کنید:

  • شبکه‌هایی که بر روی درب کولر آبی هستند را باز کنید.
  • پوشال‌ها را پس از خیس کردن در محل خود قرار دهید.
  • شبکه‌های سیمی را بر روی درب دستگاه گذاشته و با استفاده از انبر دست آنها را ببندید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  تفاوت کولر های گازی اینورتر و معمولی چیست

نصب دریچه کولر آبی

برای نصب صحیح و اصولی دریچه‌های کولر آبی لازم است که از درون اتاق اندازه دریچه‌ها را به صورت دقیق اندازه بگیرید و با توجه به اندازه گرفته شده، دریچه‌ای با سایز مناسب را تهیه کرده و در اتاق نصب نمایید.

نصب کولر آبی

تست کولر آبی

برای اینکه از مراحل مختلف راه‌اندازی و نصب کولر آبی خود اطمینان حاصل نمایید، نیاز خواهد بود که دستگاه خود را تست نمایید. برای تست کردن کولر آبی اقدامات زیر را باید انجام دهید:

  • پمپ آب را روشن کنید و گردش صحیح آب را مورد بررسی قرار دهید.
  • دو درب کولر آبی را بسته و از خیس بودن پوشال‌ها اطمینان حاصل نمایید.
  • موتور کولر آبی را روشن کنید و طریقه کار کردن آن را چک کنید.
  • میزان باد خنکی که کولر آبی می‌دهد را بررسی نمایید.

نصب کولر آبی

نکات مهم در نصب کولر آبی

کولر آبی چون با استفاده از آب و برق کار می‌کند و چون آب رسانای برق است، بنابراین در این دستگاه خطر برق گرفتگی دو برابر خواهد بود. بنابراین وقتی که نصب کولر آبی را انجام می‌دهید، باید حتماً نکات ایمنی را به صورت کامل رعایت نمایید، تا حوادث ناگواری رخ ندهد. قبل از اینکه به نصب کولر آبی بپردازید از برقدار نبودن آن اطمینان حاصل نمایید و حتماً فیوز و کلید را قطع کنید.

یکی دیگر از نکات بسیار مهم قبل از نصب کولر آبی این است که سرویس سالانه دستگاه خود را که شامل عوض کردن پوشال‌ها، روغن کاری کولر آبی و از بین بردن و تمیز کردن گرد و غباری که بر روی آن نشسته است، می‌باشد را انجام دهید. این کارها موجب می‌شود که به موتور دستگاه شما فشار زیادی وارد نشود. در غیر این صورت امکان دارد که با همان استارت اول کولر آبی شما آسیب‌های جدی ببیند.

وقتی که در مقابل آفتاب کولر آبی خود را عایق کاری می‌کنید، دریچه‌های کولر خود را به صورت کامل نباید بپوشانید. چون این کار موجب می‌شود که هوا نتواند به راحتی جابجا شود و در این حالت کولر آبی نمی‌تواند سرمای خوبی تولید کند. مسیر آبی که به دستگاه وارد می‌شود را باید به گونه‌ای تنظیم کنید، که در مقابل نور قرار نداشته باشد. چون هر چقدر آبی که وارد دستگاه شما می‌شود، خنک‌تر باشد کولر شما می‌تواند باد خنک‌تری را تولید کند.

پیش از آنکه کولر آبی خود را نصب نمایید، باید از سالم بودن کف دستگاه مطمئن شوید. یکی از دغدغه‌هایی که در مورد این دستگاه وجود دارد، وجود سوراخ‌ها در کف کولر آبی می‌باشد. برای برطرف کردن آن بهتر است که کف کولر خود را ایزوگام کنید. در هنگام انجام دادن این کار باید توجه داشته باشید که مکان نصب درپوش کولر آبی با ایزوگام مسدود نشود.

از نکات بسیار مهم برای نصب کولر آبی انتخاب مکان مناسب برای این دستگاه می‌باشد. این محل باید به صورت صاف و تراز باشد، تا آب درون کولر آبی در یک طرف جمع نشود. در صورتی که کولر آبی به صورت تراز قرار نگیرد، در حین کار مشکلات و ایرادات زیادی به وجود خواهد آمد.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

راهنمای نصب و راه اندازی کولر آبی برای مبتدی‌ها

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

راهنمای نصب و راه‌اندازی کولر آبی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا