تقویم تاریخ

روز جهانی مادر زمین جهان ۲ اردیبهشت

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

روز جهانی مادر زمین یکی از روزهایی است که برای تمامی افراد جهان قابل احترام است. روز جهانی مادر زمین یک جشن خاص است که مردم را از سراسر جهان گرد هم می‌آورد تا به یاد داشته باشند که سیاره زمین خانه ماست و ما می‌خواهیم در هماهنگی با طبیعت زندگی کنیم. همه ما مسئول حفاظت از سیاره خود و مراقبت از همه گونه‌هایی هستیم که در اینجا زندگی می‌کنند.

۲۲ آوریل اولین بار توسط سازمان ملل به عنوان روز جهانی مادر زمین در سال ۲۰۰۹ تعیین شد و به گروه‌هایی پیوست که قبلاً روز زمین را در همان تاریخ جشن می‌گرفتند. ایده زمین مادر به این دلیل استفاده می‌شود که وابستگی متقابلی را که بین انسان‌ها، دیگر گونه‌های زنده و سیاره‌ای که همه ما در آن زندگی می‌کنیم، منعکس کند. ما در این مقاله از سایت ایبک قصد داریم تا شما را با روز جهانی مادر زمین بیشتر آشنا کنیم. با ما تا پایان این مقاله جذاب همراه باشید.

روز جهانی مادر زمین

تاریخچه روز جهانی مادر زمین

روز جهانی مادر زمین یک کمپین جهانی آگاهی است که هدف آن افزایش آگاهی در مورد تهدیدات موجود برای رفاه سیاره و حیاتی است که از آن پشتیبانی می‌کند. این روز همچنین مسئولیت مشترکی را، همان‌طور که در اعلامیه ریو در سال ۱۹۹۲ بیان شد، برای ارتقای هماهنگی با طبیعت و زمین به منظور دستیابی به تعادل عادلانه بین نیازهای اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی نسل فعلی و آینده بشریت به رسمیت می‌شناسد.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۲۰۰۹ با قطعنامه A/RES/63/278 روز ۲۲ آوریل را به عنوان روز جهانی مادر زمین اعلام کرد. اگرچه، این تعطیلات برای اولین بار در سال ۲۰۱۰ مشاهده شد. کنفرانس سازمان ملل متحد در سال ۱۹۷۲ در مورد محیط زیست انسانی در استکهلم، آغاز به رسمیت شناختن جهانی وابستگی متقابل مردم با سایر گونه‌های زنده و سیاره ما بود. هدف این تعطیلات تشویق مردم زمین به انجام اقداماتی برای رهایی سیاره ما از اعمال مضر و متعهد به محیط‌های پاک‌تر و سبزتر است.

درباره سیاره جذاب ما به اندازه کافی صحبت نشده است، اما این روز به مردم این فرصت را می‌دهد تا همه چیز را در مورد سیاره ما و چگونگی پیدایش آن بیاموزند. سحابی خورشیدی، مجموعه‌ای قرصی شکل از غبار و گاز به جا مانده از تولد خورشید، که بقیه منظومه شمسی را نیز ایجاد کرد، حدود ۴.۵۴ میلیارد سال پیش در زمین جمع شد.

زمین، سومین سیاره از خورشید، تنها مکانی در کیهان شناخته شده است که حیات در آن تایید شده است. زمین با شعاع ۳۹۵۹ مایل ششمین سیاره بزرگ منظومه شمسی است. هر سیاره دیگری در منظومه شمسی به نام خدای یونانی یا رومی نامگذاری شده است، اما فرهنگ‌های خاصی جهان ما را برای حداقل هزار سال با استفاده از کلمه آلمانی Earth که به معنای ساده زمین است، تعریف کرده‌اند.

روز جهانی مادر زمین

خاستگاه روز جهانی مادر زمین

سناتور گیلورد نلسون، سناتور جوان از ایالت ویسکانسین، مدت‌ها نگران وضعیت بدتر در ایالات متحده بود. سپس در ژانویه ۱۹۶۹، او و بسیاری دیگر شاهد ویرانی‌های نشت نفت در سانتا باربارا، کالیفرنیا بودند. سناتور نلسون با الهام از جنبش دانشجویی ضد جنگ، می‌خواست انرژی اعتراضات ضد جنگ دانشجویی را با آگاهی عمومی در حال ظهور در مورد آلودگی هوا و آب تزریق کند.

سناتور نلسون ایده تدریس در کالج را به رسانه ملی اعلام کرد و پیت مک‌کلاسکی، نماینده جمهوری‌خواه کنگره را متقاعد کرد که به عنوان رئیس مشترک او خدمت کند. آن‌ها دنیس هیز، یک فعال جوان را برای سازماندهی آموزش‌های کالج به کار گرفتند و ۲۲ آوریل، یک روز هفته بین تعطیلات بهار و امتحانات نهایی را انتخاب کردند تا بیشترین مشارکت دانش آموزان را به حداکثر برسانند.

هیز با درک پتانسیل آن برای الهام بخشیدن به همه آمریکایی ها، یک ستاد ملی ۸۵ نفری برای تبلیغ رویدادها در سراسر سرزمین ایجاد کرد و این تلاش به زودی گسترش یافت و طیف گسترده‌ای از سازمان‌ها، گروه‌های مذهبی و دیگران را در بر گرفت. آن‌ها نام خود را به روز زمین تغییر دادند که بلافاصله توجه رسانه ملی را برانگیخت و در سراسر کشور مورد توجه قرار گرفت.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  روز جهانی یادبود قربانیان برده داری ۲۵ مارس /۵ فروردین سال ۱۴۰۲

روز زمین الهام بخش ۲۰ میلیون آمریکایی در آن زمان، ۱۰٪ از کل جمعیت ایالات متحده بود که به خیابان‌ها، پارک‌ها و سالن‌ها آمدند تا در برابر تأثیرات ۱۵۰ سال توسعه صنعتی که میراث رو به رشدی از توسعه صنعتی به جا گذاشته بود، تظاهرات کنند. اثرات سلامت انسان هزاران کالج و دانشگاه اعتراضاتی را علیه بدتر شدن محیط زیست سازماندهی کردند و تظاهرات گسترده ساحل به ساحل در شهرها، شهرستان‌ها و جوامع برگزار شد.

گروه‌هایی که به طور جداگانه علیه نشت نفت، کارخانه‌ها و نیروگاه‌های آلاینده، فاضلاب خام، زباله‌های سمی، آفت کش‌ها، آزادراه‌ها، از دست دادن طبیعت وحشی و انقراض حیات وحش مبارزه می‌کردند، در روز زمین حول این ارزش‌های مشترک متحد شدند. روز زمین در سال ۱۹۷۰ با جلب حمایت جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها، فقیر و غنی، شهرنشینان و کشاورزان، رهبران تجاری و کارگری، به یک همسویی سیاسی نادر دست یافت.

در پایان سال ۱۹۷۰، اولین روز زمین منجر به ایجاد آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده و تصویب اولین قوانین زیست محیطی در نوع خود، از جمله قانون ملی آموزش محیط زیست، قانون ایمنی و بهداشت شغلی، و قانون پاک شد. قانون هوا دو سال بعد کنگره قانون آب پاک را تصویب کرد. یک سال بعد از آن، کنگره قانون گونه‌های در خطر انقراض و بلافاصله پس از آن قانون فدرال حشره کش، قارچ کش و جونده کش را تصویب کرد. این قوانین میلیون‌ها مرد، زن و کودک را از بیماری و مرگ محافظت کرده و صدها گونه را از انقراض محافظت کرده است.

روز جهانی مادر زمین در تقویم

بر اساس قطعنامه A/RES/63/278، سازمان ملل متحد روز جهانی مادر زمین را تعیین کرد که از سال ۲۰۰۹ در ۲۲ آوریل برگزار می‌شود. دولت بولیوی این قطعنامه را پیشنهاد کرد که توسط بیش از ۵۰ کشور عضو تصویب شد. این قطعنامه تصدیق می‌کند که زمین و اکوسیستم‌های آن خانه ما هستند و ارتقای هماهنگی با طبیعت و زمین بسیار مهم است.

روز جهانی مادر زمین در تقویم جهانی: ۲۲ آوریل ۲۰۲۳

روز جهانی مادر زمین در تقویم ایران: ۲ اردیبهشت ۱۴۰۲

روز جهانی مادر زمین

چند نکته در رابطه با روز جهانی مادر زمین

در سپتامبر ۱۹۶۹، سناتور ایالات متحده گیلورد نلسون، که اغلب به عنوان بنیان‌گذار روز جهانی مادر زمین نامیده می‌شود، اعلام کرد که در بهار ۱۹۷۰، تظاهرات مردمی در سراسر کشور با موضوع محیط زیست برگزار خواهد شد و آموزش‌های سراسری در سراسر کشور برگزار خواهد شد.

دنیس هیز ، در آن زمان یک دانشجوی فارغ التحصیل و فعال ۲۵ ساله، بلافاصله جذب ایده یک جنبش زیست محیطی طولانی مدت شد. نلسون تحت تأثیر تعهد مرد جوان به هدف قرار گرفت و او را به عنوان سازمان دهنده اولین روز جهانی مادر زمین که در ۲۲ آوریل ۱۹۷۰ برگزار می‌شود منصوب کرد.

۲۲ آوریل به عنوان روز برای تدریس در مقیاس بزرگ انتخاب شد که دانش آموزان در تعداد زیادی در آن شرکت خواهند کرد. این روز بعدها به نام روز جهانی مادر زمین نام‌گذاری شد و این مورد توجه رسانه‌های زیادی را در سراسر ایالات متحده ایجاد کرد.

در آستانه روز جهانی مادر زمین، چندین آموزش در سراسر کشور برگزار شد که به مردم در مورد اثرات فعالیت‌های انسانی بر محیط زیست و کره زمین آموزش می‌داد. آموزش‌ها هزاران نفر را به خود جذب کرد که در آن کارشناسان درباره خطراتی که اگر دولت اقدامی انجام ندهد، جهان با آن مواجه خواهد شد، صحبت کردند.

یکی دیگر از پیشگامان رویداد روز زمین، ایان ال مک هارگ، استاد گروه معماری منظر و برنامه ریزی منطقه‌ای دانشگاه پنسیلوانیا بود. از آنجایی که فیلادلفیا به مرکز جنبش تبدیل شد، وظیفه مک هارگ شناسایی و دعوت از سخنرانان تأثیرگذار برای آموزش بود. روز جهانی مادر زمین در ۲۲ آوریل ۱۹۷۰، مک هارگ برای ۳۰۰۰۰ نفر در پارک فیرمونت فیلادلفیا سخنرانی کرد و سخنرانی خود را آغاز کرد که بعدها بسیار مشهور شد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  روز جهانی حادثه چرنوبیل 6 اردیبهشت 1402 و 26 آوریل

بسیاری از مردم کتاب پرفروش بهار خاموش راشل کارسون در سال ۱۹۶۲ را به دلیل افزایش آگاهی عمومی در مورد تأثیر مخرب آلودگی بر گیاهان و جانوران سیاره زمین می‌دانند. به عنوان مثال، او توضیح داد که چگونه DDT، یک ماده شیمیایی رایج، وارد زنجیره غذایی شد و باعث سرطان و آسیب ژنتیکی شد. بسیاری از افرادی که در جنبش شرکت کردند از بهار خاموش آگاه بودند.

اولین روز جهانی مادر زمین در ۲۲ آوریل، طبق برخی تخمین‌ها، بیش از ۲۰ میلیون نفر را در سراسر ایالات متحده به خود جذب کرد. این روز برابر با ۱۰٪ از جمعیت ایالات متحده بود. آن‌ها سیاستمداران را مجبور کردند که به نگرانی‌های مردم نگاه کنند.

تا روز جهانی مادر زمین در سال ۱۹۷۰، فعالیت‌های زیست محیطی در ایالات متحده عمدتاً به چند محوطه دانشگاهی و تعداد انگشت شماری از محیط بانان محدود می‌شد. محیط زیست به عنوان موضوعی که نیاز به رسیدگی فوری داشت، سیاستمداران را جذب نکرد. اما همه چیز بعد از ۲۲ آوریل ۱۹۷۰ تغییر کرد.

اقدامات سیاسی به دنبال آن انجام شد. کنگره ایالات متحده قوانین هوای پاک و آب پاک را تصویب کرد. و در دسامبر ۱۹۷۰، ایجاد یک آژانس فدرال جدید برای رسیدگی به مسائل زیست محیطی، به نام آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده را تصویب کرد.

با این حال، حمایت از اولین روز زمین به اتفاق آرا نبود. زمان جنبش‌های بزرگ ضد جنگ و حقوق مدنی بود. به گزارش نیویورک تایمز ، رادیکال‌های دانشگاه و فعالان حقوق سیاهپوستان کمپین روز زمین را انحراف طبقه متوسط ​​سفیدپوستان نامیدند. آن‌ها گفتند که این امر توجه را از مسائل مبرم‌تر در دست جلب می‌کند. اما طرفداران محیط زیست استدلال می‌کردند که محیط زیست پاک برای همه ضروری است و اگر خود سیاره زمین در معرض خطر قرار گیرد، دلایل دیگر معنایی ندارند.

اگرچه این روز توجه بین المللی را به خود جلب کرد، تقریباً چهار دهه طول کشید تا سازمان ملل آن را به طور رسمی پذیرفت. مجمع عمومی سازمان ملل متحد با قطعنامه‌ای که در سال ۲۰۰۹ به تصویب رسید، روز ۲۲ آوریل را به عنوان روز جهانی مادر زمین نام‌گذاری کرد و از آن زمان، این روز به روزی برای یادآوری این سیاره و نیاز به تلاش جمعی برای محافظت از آن تبدیل شده است.

روز جهانی مادر زمین

چند راه برای گرامیداشت روز جهانی مادر زمین

صرفه جویی در انرژی در خانه

از خاموش کردن چراغ‌ها و وسایل الکترونیکی در زمان عدم استفاده، استفاده از ترموستات قابل برنامه‌ریزی، تا تعویض منظم فیلتر هوا، بسیاری از کارهای کوچک وجود دارد که می‌توانید برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی و کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای انجام دهید و در عین حال در قبض‌های آب و برق خود صرفه‌جویی کنید.

ضایعات کاغذ و نامه‌های ناخواسته را کاهش دهید

می‌توانید با استفاده از گزینه‌های پرداخت آنلاین که از پرداخت صورتحساب‌های کاغذی جلوگیری می‌کند، نامه‌های خود را کاهش دهید. خدماتی وجود دارد که نام شما را از لیست‌های پستی ناخواسته حذف می‌کند تا نامه‌های ناخواسته را کاهش دهد.

وسایل الکترونیکی خود را بازیافت کنید

 رایانه‌های قدیمی، استفاده نشده یا خراب، تبلت‌ها، تلفن‌ها و سایر وسایل الکترونیکی شما اغلب می‌توانند به‌طور رایگان توسط فروشگاه‌ها، تولیدکنندگان و دولت‌های محلی بازیافت شوند که در عین حال باعث کاهش آلودگی منابع طبیعی می‌شود.

استراحت دادن به خودرو 

چه در حال رفت و آمد به محل کار باشید و چه کارهایی را انجام دهید، ممکن است بتوانید حتی چند بار در هفته خودرو خود را در خانه بگذارید. پیاده‌روی کنید، دوچرخه‌سواری کنید یا از وسایل حمل‌ونقل عمومی استفاده کنید. در پول خود صرفه جویی می‌کنید، انتشار گازهای گلخانه‌ای را کاهش می‌دهید و ورزش بیشتری خواهید داشت.

روز جهانی مادر زمین

سخن پایانی

امیدواریم که از خواندن این مقاله لذت کافی را برده باشید. اگر این مقاله را دوست داشتید آن را با دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذارید و با این کار خود از ما حمایت کنید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

روز جهانی مادر زمین

مجموع امتیاز

مقاله ای کامل برای آشنایی با روز جهانی مادر زمین

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا