خدمات ساختمان

طراحی فضای سبز | اجرای فضای سبز در حیاط خانه و ویلا

امروزه شهرنشینی توسعه زیادی پیدا کرده و شلوغی‌ها و آلودگی‌ها باعث شده‌اند که فضای سبز رو به زوال برود. به همین دلیل افراد از هر فرصتی برای توسعه فضای سبز استفاده می‌کنند. طراحی فضای سبز باید بر اساس قوانین و اصول فنی بوده و این اولین و مهم‌ترین قدم برای این است که شما یک فضای سبز خاص و زیبا ایجاد کنید. امروزه شهرها گسترش پیدا کرده و آپارتمان نشینی باعث شده مردم از فضای سبز دور شوند. ایجاد محیط‌های طبیعی و سبز می‌تواند باعث شود انسان آرامش خود را به دست بیاورد. به همین دلیل واجب است که یک فضای سبز در اطراف خانه خود طراحی کنید. انواع فضای سبز می‌تواند ایجاد زیبایی و طراوت در محیط کرده و همچنین مزایای بسیار زیادی هم برای محیط زندگی انسان‌ها دارد. به طور کلی می‌توانیم بگوییم که طراحی فضای سبز چند مرحله کلی دارد که با انجام آن می‌توانید به نقشه زیبا و نتیجه مورد دلخواه خود برسید ولی باید حتماً مراحل آن را طبق اصول و به درستی انجام دهید. اجرای محوطه سازی و فضای سبز در مکان های مختلف می‌تواند با توجه به بودجه و فضای شما انجام شود. اگر محوطه سازی و اجرای فضای سبز بدون در نظر گرفتن طراحی‌های اولیه انجام بگیرد، مسلماً فضایی آشفته و بدون نظم ایجاد می‌شود.

قیمت طراحی و اجرای فضای سبز

قیمت طراحی و اجرای فضای سبز به عوامل زیادی بستگی دارد که می‌تواند قیمت نهایی را برای مشتری تعیین کند. قبل از اینکه طرح فضای سبز را اجرا کنید، ابتدا باید یک برآورد کلی از هزینه‌ها داشته باشید تا بتوانید بهترین حالت ممکن را با توجه به بودجه خود برای این کار در نظر بگیرید. یکی از عواملی که در روی قیمت فضای سبز تأثیر زیادی دارد، طراحی آن است همچنین برند و کیفیت متریال اولیه هم در روی طراحی و همچنین اجرای فضای سبز تأثیر زیادی دارد. نوع گل‌ها و گیاهانی که برای گلکاری و دیزاین این فضا به کار می‌رود، جزو عوامل مهمی است که تأثیر زیادی در هزینه نهایی دارد. ‌انواع طراحی برای فضاهای سبز در قیمت کاملاً با هم فرق می‌کنند مثلاً طراحی باغ ژاپنی نسبت به فضای سبز معمولی هزینه بیشتری دارد.

حتما بخوانید:   معرفی چاهک آسانسور و عملکرد آن | چاهک (pit) چه بخش هایی دارد؟

یکی از هزینه‌هایی که فقط در هنگام طراحی و اجرای فضای سبز پرداخت نمی‌شود، هزینه نگهداری گل و گیاهان است که نگهداری و تعمیر این گیاهان گاهی هزینه‌هایی هم در بر دارد. البته امروزه بازار اقتصادی دچار نوسان بوده و ناپایدار است و نمی‌توانیم قیمت معینی را برای طراحی فضای سبز و همچنین اجرای آن برایتان بیان کنیم، پس برای اینکه هزینه صفر تا صد برای ساخت فضای سبز را بدانید، بهتر است که به شرکت‌های شناخته شده و معتبر مراجعه کرده تا آنها هزینه های احتمالی را برآورد کنند.

البته هرچه طراحی سازه خاص‌تر و پیچیده‌تر باشد، مسلماً هزینه آن هم بیشتر است. شرکت‌هایی که این طرح‌ها را اجرا می‌کنند برای خود تعرفه‌ها و قیمت‌های مخصوصی دارند و از طرفی هم عواملی که در روی قیمت طراحی فضای سبز تأثیر می‌گذارد، مواردی مانند فصل‌های مختلف، شرایط آب و هوایی و همچنین شرایط منطقه است و همچنین مراحل اجرای این طرح و نوع طرح هم شامل هزینه‌هایی می‌باشد. مثلاً طراحی‌های سه بعدی برای فضای سبز می‌تواند در روی قیمت آن تأثیرگذار باشد.

همانطور که در ابتدا هم برایتان توضیح دادیم راحت ترین و بهترین راه حل برای اینکه از مشکلات نوسان قیمت رهایی پیدا کنید، این است که طراحی فضای سبز خود را با هر موقعیت و ابعادی به شرکت‌های باسابقه و معتبر بسپارید.

طراحی فضای سبز

طراحی فضای سبز در حیاط خانه و ویلا

اگر می‌خواهید در حیاط خانه و یا ویلا فضای سبز را اجرا کنید، باید این کار کاملاً اصولی انجام بگیرد. طراحی فضای سبز در ویلا نسبت به انواع آن، نیاز به تخصص بیشتری دارد مثلاً برای طراحی فضای سبز در حیاط باید شما گل و گیاهانی را بکارید که عمر بیشتری داشته باشند و البته به موقعیت جغرافی گیاهان هم باید توجه کنید و یک سیستم آبیاری هم برای این فضای سبز خود تعبیه کنید. برای طراحی فضای سبز در باغ و یا باغچه حیاط، حتماً به کیفیت سیستم آبیاری توجه خاصی داشته باشید و قبل از اینکه گیاهان را بکارید باید این سیستم را طراحی کرده و اجرا کنید.

سیستم آبیاری برای فضای سبز باید کارآمد و اصولی باشد تا بتواند به زنده ماندن فضای سبز شما کمک کرده و فضای سبزتان سالم بماند و همچنین به طول عمر گیاهان و طراوت آنها آسیبی نرسد. طراحی فضای سبز در ویلا می‌تواند به شکل متناسب و ایده‌آل با محیط بوده و گیاهان و امکاناتی را باید در نظر بگیرید که مکان تفریحی برایتان ایجاد کنند. مثلاً باید برای طراحی فضای سبز ویلا، میز صندلی برای نشستن قرار دهید یا قرار دادن آلاچیق و یک استخر زیبا در این فضای سبز می‌تواند بسیار دلپذیر و زیبا باشد. البته باید ابعاد و مساحت ویلا را هم در نظر بگیرید و سپس فضایی مناسب برای فضای سبز ویلای خود طراحی کنید ولی از همه مهمتر این است که شما برای اجرای فضای سبز در ویلا و باغ و یا حتی حیاط، به افراد حرفه‌ای و مجرب مراجعه کنید تا بتوانید محیطی با کیفیت، زیبا و همچنین با قیمت مناسب برای خود ایجاد کنید.

حتما بخوانید:   هنگام قطعی برق درب اتوماتیک و کرکره برقی را چگونه باز کنیم؟

برای طراحی فضای سبز در ویلا و حیاط به چه تجهیزاتی نیاز داریم؟

برای طراحی فضای سبز در حیاط ویلا و حیاط خانه و یا هر محیط دیگری، باید بین فضاهای خالی و پر تعادلی ایجاد شود و این اهمیت زیادی دارد. اگر شما می‌خواهید فضای سبز ایجاد کنید به تجهیزاتی مثل پرگولا، آلاچیق، استخر، مبلمان، چمن کاری، گلکاری گیاهان و… نیاز دارید ولی باید به همان اندازه به فضاهای خالی هم توجه داشته باشید تا دارای تعادل باشند و بتوانند زیبایی بصری ایجاد کنند. برای طراحی و ساخت فضاهای سبز بزرگ و یا کوچک به یک سری تجهیزات نیاز است که می‌تواند تأثیر زیادی در جلوه نهایی و کیفیت محیط داشته باشد. مهم‌ترین تجهیزاتی که در ساختن فضای سبز از آنها استفاده می‌شود عبارتند از:

  • مصالح اولیه ساختمانی: نوع و کیفیت مصالح برای ساختن سخت آبنما، دیوارها و… مثل چوب، گچ، سنگ و سیمان اهمیت زیادی دارد و باید با دقت انتخاب شود تا به مرور زمان دچار آسیب نشده و مجبور به پرداخت هزینه اضافه نشوید.
  • انواع گل‌ها و گیاهان: معمولاً طراوت و زیبایی فضای سبز به مقدار و نوع گیاهانی که در آن مورد استفاده قرار می‌گیرد، بستگی دارد. به همین علت باید از گیاهانی استفاده کنید که مناسب محیط بوده و طول عمر بالایی دارند.
  • خاک مناسب: یکی دیگر از تجهیزات مهم برای ایجاد فضای سبز، خاک است. اگر محیطی را که در نظر گرفته‌اید برای بسترسازی، خاک مناسبی نداشته باشد حتماً باید خاک آن را عوض کنید تا برای رشد گیاهان و گل ها مناسب باشد.
  • تجهیزات استخر: اگر می‌خواهید در حیاط ویلا و یا منزل خود یک استخر بسازید، حتماً باید کار خرید تجهیزات و ساخت استخر را به اشخاص حرفه‌ای بسپارید. زیرا ساختن استخرهای خانگی در هر کاربری و ابعادی که باشد امر حساسی بوده و نیاز به مهارت دارد.
  • میز، صندلی و مبلمان: یکی دیگر از تجهیزاتی که برای ساخت فضای سبز مورد نیاز است، مکانی برای نشستن مثل صندلی، میز، مبل، نیمکت و… است. دقت کنید برای این تجهیزات حتماً از جنس‌های خوب و با کیفیت مثل ترمووود استفاده کنید. در غیر صورت ممکن است این وسایل در فضای باز دچار آسیب شوند.
  • حوضچه و آبنما: ساختن آبنمای دیواری، باغی، برکه و حوض جزو قسمت‌های مهم برای فضای سبز است که برای ساخت آن نیاز به تجهیزات خاص داشته و حتماً باید برای این کار هم از افراد حرفه‌ای کمک بگیرید.
  • پرگولا و آلاچیق: پرگولا و آلاچیق می‌تواند زیبایی‌های خاصی به محیط فضای سبز حیات بدهد و برای گذراندن وقت در دورهمی‌ها و نشستن، بسیار اهمیت دارد.
  • استفاده از تجهیزات نورپردازی: در فضای سبز نورپردازی اهمیت زیادی دارد مخصوصاً در شب باعث می‌شود فضا بسیار زیبا و لوکس به نظر بیاید. نورپردازی و برقکاری برای فضای سبز حتماً باید به وسیله افراد ماهر و حرفه‌ای انجام بگیرد.
  • کف سازی و پیاده رو: همانطور که در ابتدا هم برایتان توضیح دادیم وقتی شما در حیاط خانه و یا ویلا فضای سبز ایجاد می‌کنید حتماً باید به فضاهای خالی برای رفت و آمد توجه داشته باشید. متریالی که برای کف سازی استفاده می‌شود می‌تواند در زیبایی فضای سبز تأثیر زیادی داشته باشد.
حتما بخوانید:   انواع مختلف لوله کشی ساختمان در تأسیسات

طراحی فضای سبز

سخن پایانی

طراحی کردن فضای سبز برای خانه و ویلا کاری حرفه‌ای و تخصصی بوده و حتماً باید به وسیله افراد با تجربه انجام بگیرد. بعضی‌ها تصور می‌کنند که این کار فقط با در نظر گرفتن سلیقه انجام می‌شود ولی باید قوانینی را هم برای این کار در نظر بگیرید تا نتیجه کار طراحی فضای سبز کاملاً رضایت بخش باشد. یکی از اصول مهمی که در هنگام طراحی فضای سبز باید به آن توجه کنید، استفاده کردن بهینه از محیط و فضایی است که در دسترس دارید. همچنین انتخاب کردن یک سبک زیبا برای طراحی فضای سبز، باید قبل از پلان طراحی انجام بگیرد و این باید در راستای سلیقه مشتری باشد و همچنین به سبک ویلا و دکوراسیون ساختمان توجه داشته باشید.

31

طراحی فضای سبز

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

اجرای فضای سبز در حیاط خانه و ویلا

امتیاز کاربر: 4.35 ( 1 نتایج)
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

2.7 9 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x