تعمیرات لباسشویی

آموزش نحوه تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی

آموزش نحوه تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی | دلایل خراب شدن بلبرینگ لباسشویی

امروزه یکی از دغدغه های افراد مشکلاتی است، که برای لوازم خانگی به وجود می‌آید. با توجه به اینکه قیمت این وسایل افزایش یافته است، بهتر است در زمان به وجود آمدن مشکلات برای آنها اقدام به تعمیر نمایید. ماشین لباسشویی در اکثر خانه ها وجود دارد و این دستگاه یکی از لوازم ضروری در آشپزخانه افراد محسوب می شود. با توجه به اینکه ماشین لباسشویی ساختار پیچیده ای دارد، تعمیر کردن آن دشوارتر است. اما می‌توان بعضی از قطعه های این دستگاه را تعمیر نمود.

در برخی مواقع امکان دارد، که صدای غیر عادی از ماشین لباسشویی به گوش برسد و یا در حین کار کردن تکان‌ها و حرکات اضافه داشته باشد. این علائم نشان دهنده مشکل داشتن بلبرینگ ماشین لباسشویی می باشد. چنانچه این صدا برای زمان طولانی از دستگاه شما به گوش می رسد، احتمالاً باید بلبرینگ ماشین لباسشویی خود را عوض کنید.

علائم مشکل داشتن بلبرینگ لباسشویی

برخی از افراد با اینکه در مورد لوازم خانگی اطلاعات کامل و دانش لازم را ندارند، اقدام به تعمیر کردن آنها می کنند. با انجام این کار موجب می شوند، که دستگاه آنها آسیب‌های بیشتری ببیند. بهتر است، که با نشانه های خراب بودن و مشکل داشتن بلبرینگ لباسشویی آشنا باشید، تا بتوانید اقدامات لازم را انجام دهید.

علائم و نشانه هایی که در ادامه گفته می شود نشان دهنده مشکل داشتن و خراب بودن بلبرینگ لباسشویی می باشد:

 • روی لباس ها لکه روغن وجود خواهد داشت. وقتی که چرخه شستشو به اتمام می‌رسد، روی لباس‌ها لکه های روغنی مشاهده خواهید کرد. این یکی از موارد بسیار مهم می‌باشد، که نشان می دهد بلبرینگ لباسشویی شما مشکل دارد.
 • در بیشتر مواقع اگر بلبرینگ ماشین لباسشویی ایراد و خرابی داشته باشد، موجب نشت آب در دستگاه خواهد شد. بنابراین وقتی نشت آب در این دستگاه را مشاهده کردید، باید بلبرینگ آن را مورد بررسی قرار دهید.
 • یکی دیگر از علائمی که نشان از خرابی بلبرینگ لباسشویی می دهد این است، که سر و صدای زیادی در دستگاه شما ایجاد می شود. بنابراین با شنیدن صدای غیر طبیعی و زیاد از لباسشویی باید بلبرینگ را بررسی نمایید.

عوض کردن بلبرینگ لباسشویی

در زبان فارسی به بلبرینگ یاتاقان هم می گویند. بلبرینگ برای کاربردهای مختلف و در ابعاد گوناگون طراحی و ساخته می‌شود. یکی از اصلی ترین قطعه های ماشین لباسشویی بلبرینگ دستگاه می‌باشد و شباهت زیادی به ساچمه سه نظام دارد، که دیگ شستشو را می چرخاند. از موارد مهمی که موجب می‌شود بلبرینگ ماشین لباسشویی مشکل پیدا کند، ساییده شدن آن می باشد.

برای این که بتوانید بلبرینگ دستگاه را عوض کنید می‌توانید طبق مراحل زیر پیش بروید:

 1. در اولین مرحله باید ماشین لباسشویی خود را از برق جدا نموده و شیر سرد و گرم را ببندید.
 2. وقتی که دستگاه شما خاموش می‌باشد، باید وان شستشو را بردارید.
 3. با استفاده از پیچ گوشتی پنل بالای لباسشویی را باز نمایید و محفظه جاپودری را از محل مخصوص خود بیرون آورید.
 4. در این مرحله همه سیم ها را از تایمر یا برد الکترونیکی لباسشویی با دقت جدا نمایید.
 5. حالا باید شلنگ اضطراری و صفحه ضربه گیر کنترل پنل را بیرون آورید.
 6. سینی مواد شوینده را با انبردست در بیاورید.
 7. وقتی که می‌خواهید دیگ لباسشویی را بیرون آورید نیاز است، که مهره نگهدارنده باز شود.
 8. از وان، sump را جدا نمایید. برای انجام دادن آن وقتی گیره Sump را باز نمودید، آن را بیرون آورید.
 9. از دور درب ماشین لباسشویی لاستیک را جدا نموده و پیچ تسمه لاستیک را باز نمایید.
 10. از سیم هایی که به المنت گرمایی متصل هستند عکس بگیرید یا یادداشت برداری نمایید و این قطعه را بیرون آورید.
 11. از بدنه باید فولی، تسمه و پنل عقبی  جدا شوند. وقتی پنل را باز می‌کنید، می‌توانید تسمه را بیرون آورده و خارج نمایید. سپس پیچ فولی را باز نموده و بردارید.
 12. برای اینکه بتوانید موتور ماشین لباسشویی را بردارید، در ابتدا از سیم های رابط آن عکس گرفته و سپس از موتور جدا نمایید.
 13. یاتاقان یا بلبرینگ در قسمت پشت آب بندی یا وان قرار گرفته است. وان را روی چوب ها قرار دهید و به قسمت عقبی ضربه بزنید. شفت نیز در این قسمت قرار می گیرد و احتمال آسیب دیده بودن آن نیز وجود دارد. بنابراین آن را نیز مورد بررسی قرار دهید.
 14. زنگ زدگی و گرد و غبار های اطراف این قطعه را با دقت تمیز نمایید.
 15. وقتی که بلبرینگ های بیرونی و داخلی را جدا کردید، می‌توانید بلبرینگ های تازه و جدید را جایگزین نمایید.
 16. کاسه نمد و بلبرینگ را آغشته به گریس نمایید و در محل مخصوص خود بگذارید و چند ضربه به آن بزنید، تا به صورت محکم در محل خود قرار بگیرند.
 17. دیگ ماشین لباسشویی را درون بدنه آن قرار دهید و با فنر نگهدارنده به دستگاه نصب نمایید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  تعمیر و تعویض برد ماشین لباسشویی پاکشوما | علت خرابی برد لباسشویی pakshoma

باید توجه داشته باشید، که در همه مرحله ها عکس بگیرید و دقت کنید، که مقدار آگاهی شما از عوض کردن بلبرینگ لباسشویی، برای انجام تعمیرات این دستگاه کفایت نخواهد کرد. در ماشین لباسشویی اتصالات زیادی وجود دارد، که موجب می شود سرویس کردن این دستگاه دشوار باشد. به همین دلیل بهتر است، که برای انجام عیب یابی و تعمیر ماشین لباسشویی خود از افراد تعمیرکار باتجربه کمک بگیرید.

نحوه عوض کردن بلبرینگ ماشین لباسشویی که بیان شد، در بیشتر مدل‌ها صدق خواهد کرد، ولی با این وجود توصیه می گردد، که از نمایندگی محصول مورد نظر راهنمایی های لازم را کسب نمایید.

بلبرینگ

بلبرینگ ماشین لباسشویی چقدر دوام دارد؟

در حالت طبیعی بلبرینگ لباسشویی به مرور زمان فرسوده خواهد شد. چون از میان درزگیرها نشت آب اتفاق می افتد، بلبرینگ ها زنگ می زنند. در این شرایط باید بلبرینگ لباسشویی خود را عوض کنید. این ایراد و مشکل به ماشین های لباسشویی کم استفاده شده یا جدید مربوط نمی باشد، بلکه پس از مدتی استفاده مداوم از لباسشویی این مشکل به وجود خواهد آمد.

بلبرینگ دستگاه شما با توجه به تعداد دفعات استفاده و نحوه مراقبت از آن می‌تواند بین ده سال یا بیشتر از آن دوام بیاورد. اما احتمال دارد در برخی مواقع بلبرینگ لباسشویی زودتر دچار خرابی و یا شکستگی شود، که این به عواملی مانند تمیز شدن به صورت مرتب و دفعات استفاده از لباسشویی بستگی خواهد داشت.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  بررسی کد های ارور ماشین لباسشویی توشیبا

وقتی که بلبرینگ ماشین لباسشویی آسیب می بیند، می‌توانید از دستگاه استفاده کنید، ولی بهتر است، که تا وقتی بلبرینگ آن را تعویض نکردید، استفاده از لباسشویی را محدود نمایید. چون آسیب دیدگی بلبرینگ موجب می شود، که با گذشت زمان دیگر قطعه‌های دستگاه نیز آسیب ببیند.

چنانچه بلبرینگ ماشین لباسشویی به موقع عوض نشود، قطعه های بیشتری در دستگاه شما دچار آسیب دیدگی خواهند شد و یا در برخی مواقع امکان دارد عملکرد کل دستگاه مختل شود.

آیا تعویض بلبرینگ لباسشویی به صرفه است؟

در صورتی که خودتان بتوانید بلبرینگ ماشین لباسشویی را تعویض نمایید، ارزش خواهد داشت، که بلبرینگ دستگاه را عوض نمایید. چون این کار نسبت به زمانی که افراد تعمیرکار بلبرینگ را عوض کنند، هزینه کمتری در بر خواهد داشت. عوض کردن قطعه ها هزینه کمتری نسبت به خرید دستگاه جدید خواهند داشت.

اگر می خواهید قطعه‌ای در ماشین لباسشویی مانند بلبرینگ را تعویض نمایید، حتما باید احتیاط کرده و دستگاه خود را از برق بکشید. همچنین در زمانی که دستگاه شما هنوز گارانتی داشته باشد، عوض کردن بلبرینگ به صرفه خواهد بود.

دلایل خرابی بلبرینگ لباسشویی

 • در صورتی که از ماشین لباسشویی پشت سر هم و به صورت مکرر استفاده شود، موجب خرابی و آسیب دیدگی بلبرینگ دستگاه می شود. حتماً وقتی از ماشین لباسشویی استفاده می‌کنید، چهار ساعت باید به آن استراحت دهید، تا قطعات مکانیکی و بلبرینگ ها خنک شوند. اگر پشت سر هم از این دستگاه استفاده کنید، بلبرینگ دچار خوردگی شده و در کاسه نمد مشکل به وجود می‌آید و به بلبرینگ ها و شفت آب نفوذ خواهد کرد.
 • چنانچه درون ماشین لباسشویی بیش از اندازه لباس قرار دهید به دستگاه فشار زیادی وارد می شود. باید در ابتدا دفترچه راهنمای لباسشویی را مطالعه نمایید و به مقدار استاندارد لباس در آن قرار دهید. در صورتی که لباسشویی بار اضافه داشته باشد، بلبرینگ ها ساییده شده و آسیب می بینند.
 • شستن پتو و حوله در ماشین لباسشویی مدل درب جلو کار درستی نیست. چون این دستگاه ها برای شستشوی لباس طراحی و ساخته شده اند. حوله و پتو بزرگ بوده و پس از شستشو سنگین تر نیز می شوند و به یک گوشه از دیگ ماشین لباسشویی می روند. در این حالت در دیگ لباسشویی تعادل وجود نخواهد داشت و بلبرینگ ها آسیب می بینند.

بلبرینگ لباسشویی

سخن تکمیلی

در ماشین لباسشویی بلبرینگ یکی از قطعه های بسیار مهم محسوب می‌شود، که به آن یاتاقان هم می گویند. بلبرینگ لباسشویی موجب می شود، که مخزن دستگاه بچرخد. نگهداری و مراقبت از یاتاقان و بلبرینگ ماشین لباسشویی دارای اهمیت بسزایی می باشد.

در صورتی که مشکلی برای بلبرینگ ماشین لباسشویی به وجود آید، باید در زمان مناسب اقدام به تعمیر و تعویض آن نمایید، تا در عملکرد قطعه های دیگر ماشین لباسشویی اختلالی به وجود نیاید. در صورتی که ماشین لباسشویی شما صدای بیش از اندازه تولید می کند یا بر روی لباس‌ها لکه های روغن مشاهده می کنید، از نشانه های مهم خراب بودن بلبرینگ ماشین لباسشویی می‌باشند، که باید با مشاهده آنها در زمان مناسب اقدامات لازم را انجام دهید.

آموزش نحوه تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

آموزش طریقه عوض کردن بلبرینگ ماشین لباسشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا