مجله ساختمان

سنگ لایم استون چیست | انواع مختلف سنگ لایم استون

سنگ لایم استون یک نوع سنگ رسوبی و آهکی می‌ باشد که از آن به صورت گسترده‌ ای جهت پوشش داخلی و خارجی به کار برده می‌ شود. معمولا سنگ لایم استون حاوی قطعات فسیلی گیاهان و حیوانات و یا نوارهای رنگی می‌ باشد. در ایران بیشتر سنگ‌ های لایم استون دارای رنگ روشن هستند و فقط سنگ لایم استون سیلور بوژان دارای رنگ تیره می‌ باشد.

انواع مختلف سنگ لایم استون

سنگ لایم استون دارای انواع مختلفی می‌ باشد و بر اساس مواد سازنده آنها و همچنین محل استخراج و نوع استفاده با عناوین مختلفی شناخته می‌ شود. این نامگذاری بیشتر بر حسب ترکیبات سنگ و نوع شکل‌ گیری آن انجام شده است.

 • سنگ گچی لایم استون
 • سنگ آهکی فسیلی
 • سنگ آهکی سنگی
 • سنگ آهکی اولیتیک

سنگ‌ هایی که در بالا نام برده شد نمونه‌ ای از سنگ‌ های لایم استون در طرح‌ های مختلف و رنگ بندی می‌ باشد. علاوه بر آنها سنگ تراورتن که از سنگ آهک تشکیل شده است و از تبخیر کربنات کلسیم می‌ باشد هم نوعی سنگ لایم استون به شمار می‌ آید. انواع دیگری از سنگ‌ های لایم استون که بر اساس محل استخراج آنها و همچنین نوع فرآوری نامگذاری شده‌ اند به دسته‌ های زیر تقسیم بندی می‌ گردند.سنگ لایم استون چیست؟ | انواع مختلف سنگ لایم استون

 • سنگ‌ های لایم استون مرودشت: این نوع از سنگ‌ ها از سفید ترین نوع سنگ‌ های ساختمانی می‌ باشند.
 • سنگ‌ های لایم استون کرمانشاه: این نوع از سنگ‌ ها دارای رنگ کرم روشن هستند.
 • سنگ‌ های لایم استون مهاباد: این نوع از سنگ‌ ها هم رنگ کرمی دارند.
 • سنگ‌ های لایم استون بوژان: رنگ این نوع از سنگ‌ ها کرمی تیره می‌ باشد.
 • سنگ‌ های لایم استون گوهره: این نوع از سنگ‌ ها وقتی که در معرض آفتاب و نور خورشید قرار می‌ گیرند رنگ پریده می‌ شوند.
 • سنگ‌ های لایم استون بوکان
 • سنگ‌ های لایم استون سمیرم
 • سنگ‌ های لایم استون کوه سفید
 • سنگ‌ های لایم استون اسلام آباد: رنگ سنگ‌ های لایم استون اسلام آباد سفید می‌ باشد.
 • سنگ‌ های لایم استون قم: که رنگ آنها روشن است و دانه‌ های فسیلی در آنها مشاهده می‌ شود.
 • سنگ‌ های لایم استون کرج: این نوع از سنگ‌ ها نیز از خانواده مرمریت می‌ باشند.

ویژگی سنگ‌ های لایم استون

به طور کلی همه سنگ‌ های لایم استون دارای خواص مشابهی می‌ باشند. به این معنی که معایب، مزایا و ویژگی‌ هایی که در رابطه با آنها ذکر می‌ شود در همه آنها مشترک است و این مشترک بودن خواص بین همه سنگ‌ های لایم استون باعث می‌ شود که کاربرد آنها تقریباً یکی باشد. سنگ‌ های لایم استون مانند دیگر انواع سنگ‌ ها اغلب در ظاهر و رنگ با همدیگر تفاوت‌ هایی دارند.

مزایای سنگ‌ های لایم استون

در ادامه مطلب برخی از مزایای سنگ‌ های لایمستون را بیان می‌ کنیم.

 • از نظر قیمت مقرون به صرفه می‌ باشند.
 • ظاهر یکنواختی دارند.
 • رنگ آنها روشن است و مایل به سفید می‌ باشد.
 • سنگ آهک یک رسانای عالی برای گرما است و به این معنی می‌ باشد که فضای درونی ساختمان از بیرون بسیار خنک‌ تر می‌ شود و همین موضوع باعث کاهش هزینه‌ های برق و صرفه‌ جویی در مصرف انرژی می‌ گردد.
 • جذابیتی که ظاهر این سنگ‌ ها دارد باعث می‌ شود که با وجود آنکه مقاومت آنها کم است باز هم طرفداران خاص خود را داشته باشد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  دکوراسیون خنثی چیست؟ رنگ‌ های قابل استفاده در دکوراسیون خنثی

معایب و ایرادهای سنگ‌ های لایم استون

همانطور که در بالا اشاره کردیم سنگ‌ های لایم استون دارای مقاومت پایینی هستند و در برابر فشار، ضربه، فرسایش و اجسام نوک تیز مقاومت کمی دارند. به همین خاطر از این سنگ‌ ها در مکان‌ هایی که رفت و آمد در آنجا زیاد است مانند پارکینگ‌ ها و یا جایی که سنگ مستعد ضربه دیدن باشد استفاده نمی‌ شود. به علت وجود آهک در ساختار سنگ‌ های لایم استون و جذب زیاد آب معمولا در مکان‌ هایی که رطوبت در آنجا زیاد است از این نوع سنگ‌ ها استفاده نمی‌ گردد. سنگ لایم استون چیست؟ | انواع مختلف سنگ لایم استونبه عنوان مثال در مناطق شمالی ایران نمی‌ توان از سنگ لایم استون استفاده کرد. همچنین سرویس بهداشتی نیز از مکان‌ هایی می‌ باشد که قابل استفاده برای سنگ‌ های لایم استون نیست.

کاربرد سنگ‌ های لایم استون در ساختمان سازی

در ادامه مطلب به بیان چند علت که نشان دهنده استفاده از انواع مختلف سنگ‌ های لایم استون در پروژه‌ های ساختمانی می‌ باشد اشاره می‌ کنیم.

 • تطبیق پذیری

سنگ‌ های لایم استون که در صنعت و ساختمان سازی به کار برده می‌ شوند به علت ظاهر زیبا و شیک و همچنین تطبیق پذیری دارای شهرت می‌ باشند. معمولاً برای دیوارها، کف، شومینه، ستون، محوطه سازی و … این سنگ‌ ها مورد استفاده قرار می‌ گیرند. به علت کاربرد متنوعی که سنگ‌ های لایم استون دارند کم هزینه‌ تر و نصب آنها آسان‌ تر است.

 • دوام و ماندگاری

سنگ‌ های لایم استون نه تنها می‌ توانند طراحی مکان را زیبا کنند بلکه موجب افزایش طول عمر آن نیز می‌ گردند و به ساختمان این اجازه را می‌ دهند که در آزمون زمان سال‌ ها و یا حتی قرن‌ ها مقاومت نمایند.

 • زیبایی همیشگی

در عصری که روند معماری هر روز در حال تغییر و تحول است سنگ‌ های لایم استون انتخابی جاودانه و زیبا برای مصالح ساختمانی می‌ باشد. در سبک سنتی و امروزه در سبک معاصر کیفیت همیشگی و سازگاری عملکردی سنگ‌ های لایم استون باعث می‌ شود که تاثیر گذاری و زیبایی آن در روند طراحی ساختمان برای همیشه حفظ شود.

 • مقرون به صرفه

سنگ‌ های لایم استون در مقایسه با دیگر سنگ‌ های طبیعی فراوانی زیادی دارند و به همین خاطر هزینه‌ های آنها نیز کمتر می‌ باشد. لایم استون انتخابی هوشمندانه در مصالح ساختمانی است که دوام بسیار طولانی دارد. از نظر زیبایی شناسی هم سنگ‌ های لایم استون می‌ تواند به جذابیت طراحی معماری هر ساختمانی بیفزاید و ارزش مالی آن را نیز چندین برابر کند.

 • پایداری

از آنجا که سنگ آهک یک سنگ کاملاً طبیعی می‌ باشد بنابراین فاقد مواد شیمیایی است. به همین خاطر سنگ‌ های لایم استون استخراج شده و تولید شده، کم کردن تاثیرات زیست محیطی را با کاهش دادن انتشار گاز گلخانه‌ ای در روند حمل و نقل مواد کم می‌ کنند و محیط زیستی ایده‌ آل برای پیمانکاران و معماران آگاه ایجاد می‌ نمایند.

قیمت سنگ‌ های لایم استون

در مقایسه با دیگر سنگ‌ های ساختمانی می‌ توانیم بگوییم لایم استون قیمتی مقرون به صرفه‌ تر دارد. یکی از علل کم بودن هزینه‌ های لایم استون نسبت به دیگر سنگ‌ ها فراوانی و نصب آسان و راحت این نوع از سنگ‌ ها می‌ باشد. به همین خاطر هزینه نهایی آن کاهش قابل توجهی خواهد داشت. سنگ‌ های لایم استون نسبت به دیگر سنگ‌ ها سبک‌ تر می‌ باشند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه طراحی داخلی رستوران | عناصر مهم در طراحی داخلی رستوران

چرا لایم استون را انتخاب کنیم؟

لایم استون دارای فواید و مزایای زیادی می‌ باشد. در درجه اول این نوع از سنگ‌ ها زیبایی بصری ایجاد می‌ کنند و بسیار با دوام هستند. علاوه بر آن در برابر حرارت مقاوم بوده و ضد آب می‌ باشند بنابراین از این سنگ می‌ توان برای ساخت میز آشپزخانه، کفپوش‌ ها، کاشی‌ های حمام، اطراف درب‌ ها، شومینه‌ ها، پله‌ ها و دیگر موارد استفاده نمود.

کاربرد سنگ لایم استون در ساختمان

از سنگ لایم استون به عنوان یکی از مصالح ساختمانی در ساختمان سازی استفاده می‌ شود. جذابیت بصری و گرمای این نوع از سنگ‌ ها باعث افزایش محبوبیت آن در طراحی معماری گشته است. همچنین این سنگ با دوام و مقاوم بوده نگهداری از آن راحت است و در هر شرایط آب و هوایی سازگار می‌ باشد.

آیا از سنگ لایم استون می‌ توان جهت ساخت خانه استفاده کرد؟

سنگ‌ های لایم استون از با دوام‌ ترین گزینه‌ ها بین همه مصالح ساختمانی به شمار می‌ آیند. این سنگ‌ ها متراکم و قوی بوده و منافذ کمی دارند و به همین خاطر خطر شکستن آنها نیز کمتر می‌ شود. بنابراین باعث می‌ شود که سنگ لایم استون در برابر یخ زدگی و سایش نیز مقاومت بیشتری داشته باشد.

تفاوت سنگ مرمر و سنگ لایم استون

سنگ مرمر از رسوب گذاری و نشست مواد معدنی آهکی حاصل می‌ شود و بعد از گذشت زمان به صورت لایه‌ های رسوبی با ضخامت معینی تبدیل می‌ شود و استخراج می‌ گردد. اگر بخواهیم از دیدگاه علمی در نظر بگیریم سنگی با نام مرمر وجود ندارد اما این سنگ در ایران معادل ماربل شناخته می‌ شود. ماربل یک سنگ آهکی دگرگونی می‌ باشد که از بافت دانه شکری یکدست و یکپارچه‌ ای تشکیل شده است و از دید تجاری به آن مرمر گفته می‌ شود. سنگ لایم استون چیست؟ | انواع مختلف سنگ لایم استوناین سنگ برای صیقل دادن مناسب می‌ باشد و جلای خوبی نیز دارد. سنگ مرمر در رنگ‌ های سبز، سفید، قرمز، لیمویی، زرد و سایر رنگ‌ ها مشاهده شده است و نوع مرغوب آن به دیگر کشورها نیز صادر می‌ شود. معدن سنگ مرمر در ایران در شهرهای استان مرکزی، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، فارس، لرستان، خراسان، اصفهان است. ماده اصلی تشکیل دهنده سنگ مرمر نیز کربنات کلسیم می‌ باشد. بعضی از سنگ‌ های مرمر تا ۹۹ درصد نیز کربنات کلسیم دارند. وجود املاح منیزیم و آلومینیوم در سنگ مرمر باعث می‌ شود که تنوع رنگ در آنها ایجاد شود. مرمر خالص در واقع سفید رنگ است.

سخن پایانی

یکی از سنگ‌ هایی که جهت زیباسازی داخل ساختمان می‌ توان از آن استفاده نمود، سنگ لایم استون می‌ باشد. سنگ لایم استون یک نوع سنگ رسوبی و آهکی است و مواد تشکیل دهنده آن کلسیت می باشد. سنگ لایم استون دارای وزن کمتری نسبت به سنگ مرمر است و جذب آب بالایی دارد و در برابر فشار مقاومت خوبی ندارد به همین خاطر در نمای بیرونی نمی‌ توان از آن استفاده نمود. البته در سال‌ های اخیر با پیشرفت نانو تکنولوژی به تولید سنگ‌ هایی پرداخته اند که در مقابل جذب آب مقاومت زیادی دارند. منتظر نظرات و پیشنهادات شما در بخش دیدگاه‌ ها هستیم.

سنگ لایم استون چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

سنگ لایم استون چیست؟ انواع مختلف سنگ لایم استون

امتیاز کاربر: ۴.۶ ( ۱ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا