مجله ساختمان

ایده‌های کاربردی و ساده برای بازسازی خانه با هزینه کم

کاملا طبیعی است که در برخی مواقع کمی نیاز به تغییر و تحول در فضایی که در آن زندگی می‌کنید، داشته باشید. ذات انسان تحول و تغییر را دوست داشته و همیشه به دنبال زیبایی است‌. قطعاً تاکنون به این نکته پی برده‌اید که حتی تغییرات بسیار کوچک در چیدمان و دکوراسیون منزل تأثیر شگفت‌انگیزی در حال روحی دارد. به همین علت بهتر است که با ایده‌ها و راهکارهای کاربردی برای بازسازی خانه با هزینه کم آشنا شوید.

آیا بازسازی خانه با هزینه کم امکان‌پذیر است؟

برای هر کسی ممکن است پیش آمده باشد که بودجه کافی برای بازسازی خانه نداشته و این کار را به تعویق بیندازند و یا به علت ترس از هزینه‌های بسیار زیاد، اقدام به این کار نکنند. اما باید بدانید که بازسازی خانه با هزینه کم نیز ممکن خواهد بود. اگر شما با ایده‌ها و راهکارهای کاربردی و ساده آشنایی داشته باشید، می‌توانید متناسب با فضا و نیاز خود از آنها استفاده نمایید.

آیا در خانه اجاره‌ای می‌توان بازسازی را انجام داد؟

چنانچه در خانه‌ای اجاره نشسته‌اید، قبل از اینکه اقدام به بازسازی خانه نمایید حتماً باید در ابتدا با صاحبخانه مشورت کرده و رضایت او را جلب نمایید. طرح‌های بازسازی خانه را با او در میان بگذارید و سپس اجرا نمایید. موارد زیر را برای بازسازی خانه‌های اجاره‌ای در نظر داشته باشید:

  • چنانچه صاحب خانه در مورد بازسازی منزل رضایت نداشته باشد، می‌تواند شکایت کرده و دردسرهایی برای شما ایجاد کند.
  • بهتر است که هزینه بازسازی خانه‌های اجاره‌ای را تا جایی که امکان دارد کاهش دهید.

ایده‌های کاربردی برای بازسازی خانه با هزینه کم

مستأجر یا مالک بودن شما تأثیر زیادی در نحوه بازسازی منزل خواهد داشت. اگر مالک خانه هستید، برای انجام بازسازی و ایجاد تغییرات دستتان بازتر خواهد بود و گزینه‌های پیشنهادی بیشتری را خواهید داشت. در ادامه به چند ایده جذاب و کاربردی که برای بازسازی خانه با هزینه کم می‌توانید استفاده نمایید را معرفی می‌کنیم:

بازسازی خانه با هزینه کم

تغییر دادن رنگ دیوار

برای انجام دادن بازسازی خانه با هزینه کم یکی از راهکارهای ساده این است که رنگ دیوارها را تغییر دهید. با توجه به اینکه رنگ کردن تمام دیوارها هزینه بیشتری در بر خواهد داشت، پیشنهاد می‌شود که برخی از دیوارها را رنگ کنید. برای نمونه می‌توانید فقط سقف یا یک دیوار را رنگ آمیزی نمایید. این کار موجب می‌شود که خانه شما روح تازه‌ای بگیرد.

تغییر دادن نورپردازی

اضافه یا حذف کردن لامپ‌ها با توجه به نیاز منزل شما تغییرات شگفت‌انگیزی را ایجاد خواهد کرد. برای این کار می‌توانید لامپ‌های قدیمی خانه خود را با مدل‌های متفاوت‌تر و جدیدتری که در بازار وجود دارد، عوض کنید. شما می‌توانید ببینید که برخی از منازل به دلیل تاریک بودن، دارای فضای بی روح هستند. در این مواقع بهترین راهکار برای بازسازی خانه با هزینه کم استفاده از لامپ‌های پرنور پیشنهاد می‌گردد.

شلف‌های خاص

نصب شلف با طرح‌ها و مدل‌های جذاب روی دیوار منازل علاوه بر اینکه زیبایی خاصی ایجاد می‌کند، برای نگهداری وسایل تزیینی فضای زیادی ایجاد خواهد شد. نصب کردن شلف در آشپزخانه‌هایی که دارای کابینت کمتری هستند، کاربرد بسیار زیادی خواهد داشت. شما می‌توانید ادویه‌ها و وسایل تزیینی را در آن قرار دهید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  طراحی سالن پذیرایی چگونه باید انجام شود؟ | طراحی اتاق نشیمن

رنگ کردن یا تعویض درب کابینت

یکی از فضاهای بسیار مهم فضای هر منزل آشپزخانه می‌باشد. بنابراین تغییرات بسیار کوچک در محیط آشپزخانه موجب تحول زیادی خواهد شد. رنگ کردن یا عوض کردن درب کابینت موجب می‌شود که آشپزخانه شما بسیار زیبا شود. استفاده از برچسب کابینت نیز یکی از راه‌های بازسازی خانه با هزینه کم محسوب می‌گردد.

عوض کردن کفپوش خانه

یکی از روش‌های موثر برای بازسازی خانه عوض کردن کفپوش می‌باشد. کیفیت و مدل کفپوشی که انتخاب می‌شود در بودجه مصرفی شما نقش زیادی خواهد داشت. می‌توانید از سرامیک، پارکت و کاشی استفاده نمایید. کاشی‌های با رنگ و طرح‌های روشن برای آشپزخانه مناسب‌تر خواهد بود. چون چنانچه کثیف شوند، به راحتی می‌توانید آنها را تمیز کنید و همچنین نسبت به سرامیک و پارکت بودجه کمتری پرداخت می‌کنید.

تعویض پریز و کلید

شاید گمان شود که پریزهای تلفن و برق در نمای منزل شما نقش زیادی ندارند، اما با عوض کردن هر یک از آنها متوجه می‌شوید که این موارد بسیار تأثیرگذار می‌باشند. در صورتی که پریزها و کلیدهای خانه شما قدیمی هستند، می‌توانید آنها را با پریزها و کلیدهای بسیار مدرن و شیک عوض کنید. عوض کردن پریز و کلید یکی از ایده‌ها برای بازسازی خانه با هزینه کم است.

عوض کردن شیرآلات

با توجه به اینکه شیرآلات زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرند، همواره در معرض دید هستند و ممکن است که پس از گذشت مدتی دچار زنگ زدگی یا پوسیدگی شوند. بنابراین عوض کردن شیرآلات قدیمی و جایگزین کردن شیرآلات زیبا و مدرن علاوه بر اینکه در زیبایی منزل شما بسیار تأثیرگذار خواهد بود، سبب صرفه جویی در میزان مصرف آب نیز می‌شود.

استیکرها یا برچسب دیواری

یکی از ایده‌ها برای بازسازی خانه با هزینه کم، نصب استیکرها و یا برچسب‌های دیواری می‌باشد. تنوع بالا در طرح و رنگ و همچنین نصب آسان آنها از مزایای برچسب‌های دیواری محسوب می‌شود. در صورتی که فکر می‌کنید بودجه شما برای نقاشی کردن دیوار منزلتان کافی نیست، می‌توانید با به کارگیری خلاقیت عیب و ایراد دیوار منازل خود را با استفاده از این استیکرها و برچسب‌های دیواری بپوشانید. استفاده از استیکر و برچسب دیواری در بازسازی خانه موجب ایجاد نمای متفاوت و خاصی خواهد شد.

استفاده از آینه

یکی دیگر از ایده‌های بسیار جذاب و زیبا این است که از آینه‌های مدرن و شیک در ورودی اتاق نشیمن یا ورودی منزل خود استفاده کنید. در این صورت ظاهر خانه شما بسیار جذاب‌تر به نظر خواهد آمد. وقتی در بازسازی خانه از آینه استفاده می‌کنید، هزینه زیادی برای شما نخواهد داشت.

باغچه دیواری

افراد طبیعت دوستی که در منزل خود فضای محدودی دارند، می‌توانند از باغچه دیواری استفاده کنند. این مدل باغچه‌ها روی دیوار به حالت عمودی نصب می‌گردند و فضای زیادی نیاز ندارند. نصب باغچه دیواری فضای طبیعی و مطلوب را در منزل شما ایجاد خواهد کرد، اما امکان دارد که مورد علاقه همه افراد نباشد. بنابراین در صورتی که در خانه اجاره‌ای هستید، قبل از نصب باغچه دیواری حتماً در مورد این موضوع با صاحبخانه خود مشورت نمایید.

لامپ های تزیینی

لامپ‌های تزیینی و دکوری که در بازار وجود دارد، بسیار جذاب هستند. می‌توانید در بخش‌های مختلف منزل خود آنها را نصب نموده و تغییرات زیادی ایجاد نمایید. این لامپ‌های دکوری در طرح و رنگ دارای تنوع زیادی هستند. بنابراین به راحتی می‌توانید آنها را با وسایل خانه مانند رنگ مبل خود ست نمایید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  رنگ کردن روی کاغذ دیواری | رنگ مناسب برای روی کاغذ دیواری

تغییر چیدمان منزل

یکی دیگر از راهکارهای بازسازی خانه با هزینه کم این است که در صورتی که چیدمان منزل شما قدیمی است، می‌توانید وسایل خود را جابجا کرده و روح تازه‌ای به آن ببخشید. ارزان‌ترین شیوه برای بازسازی خانه با هزینه کم و یا بدون هزینه این است که با توجه به فضای منزل خود این است که از خلاقیت خود استفاده کرده و برای دکوراسیون بهترین طراحی را انجام دهید.

در صورتی که در منزل خود وسایل زیادی دارید که دیگر برای شما کاربرد خاصی ندارند و در خانه فضای زیادی را اشغال می‌کنند، آنها را از خانه خود دور کنید تا فضای خانه دلبازتر به نظر آید. برای نمونه می‌توانید بوفه قدیمی و بزرگ که در منزل شما جای زیادی را گرفته است را با کنسول جمع و جور و کوچک عوض کنید.

تعمیر لوازم خانه

یکی دیگر از شیوه‌های موثر در بازسازی خانه با هزینه کم این است که لوازم قدیمی خود را تعمیر نمایید. برای نمونه تعمیر صندلی‌ها و میز ناهارخوری که مدت‌ها است در آشپزخانه شما قرار گرفته و پایه آن شل شده است، رگلاژ کردن در کابینت و یا تعمیر ساعت دیواری از جمله کارهای ریزی هستند که موجب می‌شود در خانه شما حس نو بودن ایجاد شود.

هزینه بازسازی خانه به چه مواردی بستگی دارد؟

به صورت کلی می‌توان اینگونه گفت که هزینه بازسازی خانه به مساحت آن و همچنین مواد و مصالحی که به کار برده می‌شود، بستگی خواهد داشت. هزینه خرید مصالح، هزینه تعمیرات، هزینه تغییر دکوراسیون، هزینه حمل و نقل زباله، هزینه کارگران و مجریان و نیروهای حضور یافته برای بازسازی خانه همگی در هزینه بازسازی خانه شما تاثیرگذار هستند.

در صورتی که منزل شما متراژ بالایی نداشته باشد، معمولاً از روش روزمزد استفاده می‌شود، اما در پروژه‌های ساختمانی معمولاً از روش کنتراتی استفاده می‌کنند. در پروژه‌های ساختمانی پیمانکار قیمتی را برای انجام بازسازی در نظر گرفته و آن را اعلام می‌کند. در این شیوه سرعت انجام کار بیشتر خواهد بود. چون پیمانکاران می‌خواهند به پایان رساندن پروژه به دستمزد خود برسند.

در هنگام بازسازی خانه به این مورد توجه نمایید که انجام دادن برخی از تغییرات حتماً باید با اخذ مجوز باشد، در غیر این صورت ممکن است جریمه شوید.

بازسازی خانه با هزینه کم

سخن تکمیلی

بازسازی خانه می‌تواند به ماندگاری و حفظ بنا کمک زیادی کند. برخی از افراد به علت هزینه‌های زیادی که ممکن است بازسازی خانه داشته باشد، اقدام به این کار نمی‌کنند. اما باید بدانید که برخی از راهکارها و ایده‌ها می‌تواند به شما کمک کنند تا بازسازی خانه را با هزینه کم انجام دهید. برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها باید خلاق بوده و ظرافت و دقت به خرج دهید. همه افراد قبل از انجام دادن بازسازی باید به میزان بودجه خود توجه کرده و با توجه به آن برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهند.

راهکارهای کاربردی و ساده برای بازسازی خانه با هزینه کم

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

ایده‌هایی برای بازسازی خانه با هزینه کم

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا