تعمیرات کولر آبی

چگونه کولر آبی را در پایان فصل تابستان جمع کنیم | نگهداری از کولر آبی در فصل زمستان

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

دانستن برخی نکات برای جمع آوری کردن لوازم سرمایشی در پایان فصل تابستان بسیار ضروری می باشد. چنانچه نکات ایمنی مربوط به جمع آوری کولر گازی و کولر آبی را رعایت کنید کارها برای شما آسان تر شده و سال بعد کمتر با دردسر مواجه خواهید شد. همانطور که می دانید معمولاً برای آماده ساختن کولر آبی لازم است از اواسط بهار شروع به سرویس این دستگاه کنید و با رسیدن فصل سرما لازم است که تجهیزات خنک کننده خانه جمع گردند زیرا دیگر نیازی به کولر آبی یا گازی و یا پنکه ندارید. بنابراین همانطور که با آغاز فصل گرما باید به فکر نصب کردن و راه اندازی نمودن کولر کنید و اقداماتی را انجام دهید، پس از پایان تابستان نیز باید به فکر جمع آوری کردن آن باشید.

نکات مهم جهت نگهداری کردن از کولر آبی در فصل زمستان

همانطور که گفتیم با آغاز فصل سرما لازم است که تجهیزات خنک کننده جمع شوند و اقداماتی برای جمع‌آوری آنها باید انجام دهید. تغییراتی که در فصول سرد سال رخ می دهد می تواند باعث کاهش عمر دستگاه شود بنابراین باید نکات مربوط به جمع آوری آن را با دقت کافی انجام دهید تا به دستگاه شما آسیبی وارد نشود. چنانچه برای انجام این کار وقت کافی ندارید می توانید از کارشناسان ایبک امداد کمک بگیرید.چگونه کولر آبی را در پایان فصل تابستان جمع کنیم؟ نگهداری از کولر آبی در فصل زمستان

 • نخستین قدم جهت جمع آوری کردن کولر آبی پوشاندن دریچه های آن می باشد. با این کار از هدر رفتن گرمای خانه و ورود هوای سرد به داخل جلوگیری خواهید کرد. بنابراین از یک پلاستیک و یا پارچه ضخیم استفاده کنید و ورودی کانالها را ببندید.
 • پوشال ها محل مناسبی جهت جمع شدن باکتری ها می باشند و محیط آلوده ای درست می کنند بنابراین بهتر است پوشال ها از درپوش ها جدا شود.
 • سیستم برق کولر را قطع کنید زیرا نیازی به برق آن نخواهید داشت.
 • شیر ورودی کولر را ببندید، شلنگ را باز کنید و آن را درون کیسه بگذارید تا بتوانید سال آینده نیز از آن استفاده نمایید.
 • کف کولر یک درپوش وجود دارد آن را باز کنید تا آبی که داخل کولر وجود دارد کاملا تخلیه شود.
 • از یک سینی استفاده کنید و رسوب ها و آهک هایی که به کف کولر و درپوش ها چسبیده است را کاملاً تمیز کنید.
 • وجود این رسوب ها در کولر ظاهری زشت و زننده به دستگاه می دهد و علاوه بر آن باعث پوسیده شدن کولر نیز خواهد شد.
 • حالا می توانید پوشال هایی را که کاملا خشک کرده اید سر جای خود بگذارید.
 • شناور را از کولر بیرون بیاورید و آن را بشویید و برای سال آینده آن را آماده کنید.
 • وقتی که آب کولر را خالی می کنید تنظیمات شناور به هم می خورد. جهت جلوگیری کردن از هرز شدن یا شکستن پیچ های آن لازم است که شناور را جدا نمایید.
 • گام بعدی باز نمودن تسمه می باشد برای آنکه در فصل زمستان آسیبی به تسمه وارد نشود لازم است که آن را از پروانه جدا کنید و داخل کولر بگذارید.
 • در فصل تابستان که از کولر آبی استفاده کرده اید حتماً موتور آن کثیف شده و گرد و غبار روی آن نشسته است. این موضوع می‌تواند باعث کاهش طول عمر مفید دستگاه شود. بنابراین از یک دستمال استفاده کنید و سطح موتور را کاملا روغن کاری کرده و تمیز کنید.
 • پس از آن در پوش ها را در جای خود قرار دهید و ثابت کنید و مطمئن شوید که همه این مراحل را با دقت انجام داده اید.
 • بهتر است برای کولر خود یک سایه بان قرار دهید اما اگر کولر مجهز به سایه بان نبود می توانید از یک پلاستیک استفاده کنید و روی کولر را بپوشانید تا برف و باران به آن آسیبی وارد نکند.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  انواع پمپ کولر آبی | نحوه عملکرد پمپ کولر آبی

همه اقداماتی که گفتیم تنها شاید یک ساعت از وقت شما را بگیرد اما انجام دادن آنها می تواند طول عمر کولر آبی شما را زیاد کند و مانع از پرداخت هزینه اضافی جهت تعمیر و تعویض قطعات گردد.

چگونه می توان دریچه کولر آبی را در فصل زمستان بست؟

پیش از این گفتیم که چگونه می توانید کولر خود را برای جلوگیری از آسیب وارد شدن به آن در فصل زمستان آماده کنید. در ادامه روش بستن دریچه کولر را توضیح می دهیم تا سرما به خانه وارد نشود و علاوه بر آن دیوارهای خانه نیز آسیب نبیند. بهترین روش جهت بستن دریچه کولر آبی این است که از فوم مسدود کننده استفاده کنید و دریچه کولر را با آن ببندید. مسدود کننده مزایا و ویژگی های بسیاری دارد که از آن جمله می توانیم به کاهش مصرف سوخت و صرفه جویی در مصرف انرژی اشاره کنیم. از دیگر مزایای فوم می توانیم موارد زیر را نام ببریم.

 • مانعی برای برودت و حرارت، صوت و رطوبت
 • جلوگیری از ورود سروصدا به داخل ساختمان و هدر رفت انرژی
 • جلوگیری از وارد شدن گرد و غبار به داخل خانه
 • امکان نصب کردن آن بر روی دریچه های فلزی و یا غیر فلزی

یک روش دیگر برای پوشاندن دریچه کولر که امروزه بیشتر رواج پیدا کرده و آن هم استفاده از پوشش دریچه مغناطیسی می باشد. این روش به علت نقاط قوتی که دارد بسیار پرطرفدار است زیرا می توان از آن مجدداً استفاده کرد و همچنین نمای مناسبی به کانال کولر می دهد.

تخلیه کردن آب کولر در فصل زمستان

یکی دیگر از کارهایی که می توانید برای مراقبت کردن از کولر آبی خود در فصل زمستان انجام دهید تخلیه کردن آب آن می باشد. چنانچه آب در طول فصل زمستان داخل کولر باقی بماند، آسیب جبران ناپذیری به دستگاه وارد می کند. چگونه کولر آبی را در پایان فصل تابستان جمع کنیم؟ نگهداری از کولر آبی در فصل زمستانماندن آب کف کولر می تواند باعث آسیب وارد کردن و خراب شدن بدنه کولر و حتی پمپ آن شود. بنابراین قبل از اینکه هوا سرد شود جهت جمع آوری کردن کولر باید اقدام نمایید. در این شرایط باید شیر فلکه را باز کرده و شلنگ را جمع نمایید. با این کار از یخ زدن شیر در فصل زمستان نیز جلوگیری خواهید کرد. بهتر است اطراف شیر فلکه را با یک دستمال کاملا بپوشانید.

کاور کردن کولر آبی در فصل زمستان

اطراف کولر آبی را در فصل زمستان کاملاً کاور کنید. با این کار از خراب شدن آن جلوگیری خواهید کرد. برای انجام این کار کاورهای آماده وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید. بهترین جنس برای کاور کردن اطراف کولر آبی پارچه برزنتی می باشد که از نفوذ رطوبت نیز به درون کولر خودداری خواهد کرد. همچنین با کاور کردن کولر آبی توسط پارچه برزنتی از ورود آلودگی و گرد و خاک و همچنین باد و سرما به کانال آب نیز جلوگیری می شود. یک روش قدیمی دیگر نیز برای پوشاندن کولر استفاده از نایلون های ضخیم و بزرگ می باشد که البته این روش روشی وقت گیر و سخت می باشد و ممکن است ساعتها انجام آن طول بکشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تفاوت کولر آبی و ایرواشر چیست | مزایا و معایب ایرواشر

کانال کشی کولر آبی

یکی دیگر از نکات مربوط به نگهداری و مراقبت از کولر آبی در فصل زمستان که البته در موارد خاصی نیز صورت می گیرد کانال کشی می باشد. برای انجام این کار لازم است ابتدا کولر آبی با پشم شیشه به صورت کامل عایق‌ کاری گردد زیرا الیاف پشم شیشه می تواند در حکم عایقی برای کولر باشد. پس از آن می توانید کولر را در سایه بان قرار داده تا از هدر رفت سرما به هنگام تابش آفتاب جلوگیری شود. به همین خاطر سایه بان در کولر آبی نقش بسیار مهمی دارد که جهت نگهداری کردن از کولر در فصل زمستان بسیار کاربردی است. قرار دادن سایبان برای کولر آبی علاوه بر آن که می تواند از کولر محافظت کند از وارد شدن رطوبت به قطعات کولر نیز جلوگیری خواهد کرد و در واقع مانع از پوسیده شدن قطعات داخلی کولر می شود.

اهمیت سرویس کردن و نگهداری از کولر آبی در فصل زمستان

با پایان یافتن فصل تابستان بسیاری از وسایل و لوازم مربوط به آن جمع آوری می شود. رعایت نکات مهم در جمع آوری کردن کولر آبی و نگهداری از آن در فصل زمستان بسیار اهمیت دارد. چنانچه کولر آبی شما دچار ایراد شده است بهتر است آن را در فصول سرد سال که نیازی به دستگاه ندارید انجام دهید تا با آغاز فصل گرما مشکلی نداشته باشد و کاملا آماده باشد. چگونه کولر آبی را در پایان فصل تابستان جمع کنیم؟ نگهداری از کولر آبی در فصل زمستانبا آغاز فصل سرما باید اقداماتی جهت مراقبت و جمع آوری کردن کولر آبی انجام دهید. سرویس کردن کولر آبی در پایان فصل تابستان و شروع فصل سرما می تواند به بهبود عملکرد دستگاه برای سال بعد کمک کند و همچنین طول عمر این دستگاه را افزایش می دهد.

سخن پایانی

همانطور که گفتیم با آغاز فصل سرما دیگر سیستم سرمایشی برای خانه لازم نمی باشد و کولر آبی باید خاموش شود. صرفاً خاموش کردن کولر نمی تواند علتی برای سالم باقی ماندن دستگاه برای همه سال باشد زیرا ممکن است کولر با قرار گرفتن در معرض هوا و باد و باران دچار آسیب هایی شود به همین خاطر نکات مهمی برای مراقبت کردن و نگهداری از کولر آبی وجود دارد که باید با شروع شدن فصل سرما اقدامات لازم برای آن انجام گردد. در این مقاله به بررسی مراحل سرویس کردن و جمع آوری کردن کولر آبی در آغاز فصل زمستان و سرما پرداختیم. چنانچه برای انجام این اقدامات نیاز به راهنمایی داشتید می توانید از سرویسکاران ایبک امداد کمک بگیرید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

چگونه کولر آبی را در پایان فصل تابستان

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چگونه کولر آبی را در پایان فصل تابستان جمع کنیم | نگهداری از کولر آبی در فصل زمستان

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا