تعمیرات کولر آبی

علت گیرپاژ کردن موتور کولر آبی | جلوگیری از گیرپاژ موتور کولر

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

کولرهای آبی وسایلی هستند که از آب و برق برای خنک کردن هوای اتاق استفاده می کنند. این وسیله از مشکلات مصون نیست و یکی از رایج ترین آنها گرفتگی موتور است. گرفتگی موتور می تواند باعث از کار افتادن کولر آبی، ایجاد صداهای بلند یا نشت آب شود. این می تواند خسته کننده و ناخوشایند باشد، به خصوص در ماه های تابستان. در این مقاله نحوه رفع گیرپاژ کردن موتور کولر آبی را در چند مرحله ساده به شما نشان می دهیم. با بهره مندی از این راهنما قادر خواهید بود کولر آبی خود را به عملکرد بهینه قبلی خود بازگردانید و از مزایای آن بهره مند شوید.

علت گیرپاژ کردن موتور کولر آبی چیست

علت گرفتگی موتور کولر آبی می تواند به عوامل مختلفی از جمله:

عدم روغن کاری یاتاقان ها

اگر این بلبرینگ ها روغن کاری نشوند، کولر صدا ایجاد می کند و موتور به شدت می چرخد.  این امر باعث می شود شفت، تسمه و فن به شدت بچرخند و به موتور فشار وارد کند و در نتیجه سیم پیچ موتور بیش از حد گرم شده و دچار سوختگی شود.

زنگ زدگی یا انسداد شفت یا تسمه

شفت یا تسمه قسمتی است که موتور را به فن متصل می کند. اگر توسط چیزی زنگ زده یا مسدود شده باشد، می تواند از چرخش نرم موتور جلوگیری کرده و باعث چرخش سخت آن و گیرپاژ کردن موتور کولر آبی شود. برای رفع این مشکل می توانید هرگونه زنگ زدگی یا انسداد شفت یا تسمه را تمیز کرده و بردارید.

سفت شدن یا آسیب رساندن به بلبرینگ یا قرقره موتور

بلبرینگ یا قرقره موتور قطعاتی هستند که به کاهش اصطکاک و کشش روی موتور کمک می کنند. اگر آنها سفت یا آسیب ببینند، می توانند موتور را به شدت بچرخانند و فشار زیادی به آن وارد کنند. برای رفع این مشکل می توانید بلبرینگ یا قرقره موتور را شل یا تعویض کنید. این امر همچنین می تواند باعث قفل شدن موتور و اعمال فشار بیش از حد بر روی آن و گیرپاژ کردن موتور کولر آبی شود.

حتما بخوانید:   پمپ لجن کش چیست | کاربرد پمپ لجن کش در تخلیه چاه

دمای بالای محیط یا کارکرد طولانی مدت موتور

این امر می تواند موتور را بیش از حد گرم کرده و به سیم پیچ آن آسیب برساند.

سوختن خازن

خازن بخشی از مدار موتور است و به راه اندازی و تنظیم سرعت موتور کمک می کند. در صورت آسیب دیدن (به دلیل نشتی، سوختن یا خرابی) باعث از کار افتادن و گیرپاژ کردن موتور کولر آبی می شود.

می توانید خازن را با یک مولتی متر تست کنید یا آن را با خازن جدید جایگزین کنید.

سیم کشی معیوب داخل کولر آبی یا موتور

باعث اتصال کوتاه در سیم پیچ موتور و سوختن آن می شود. معمولاً وقتی آب روی موتور پاشیده می شود، این اتفاق می افتد. باید مطمئن شوید که سیم ها در معرض، شل یا آسیب دیده نیستند و اتصالات ایمن و تمیز هستند. همچنین باید از پاشیدن آب روی موتور خودداری کنید.

نوسانات و قطع مکرر برق

نوسانات برق ساختمان همچنین می تواند به سیم پیچ موتور آسیب برساند و باعث گیرپاژ کردن موتور کولر آبی شود.

سوئیچ معیوب می تواند با تاثیر بر سیم کشی و اتصالات داخل کولر آبی و موتور، باعث گرفتگی موتور کولر آبی شود. کلید قطعه ای است که منبع تغذیه و سرعت موتور را کنترل می کند.

اگر سوئیچ آسیب ببیند، باعث ایجاد اتصال کوتاه در سیم پیچ موتور و سوختن آن می شود. این معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که آب روی سوئیچ پاشیده شود یا سیم‌ها شل یا باز شوند. یک سیم پیچ موتور سوخته می تواند از چرخش نرم موتور جلوگیری کند و باعث از کار افتادن و قفل شدن آن شود.

برای رفع این مشکل، باید سوئیچ و سیم کشی را برای هر گونه نشانه آسیب یا نشتی بررسی کنید. همچنین باید مطمئن شوید که اتصالات ایمن و تمیز هستند. همچنین باید از پاشیدن آب روی کلید یا موتور خودداری کنید. اگر سوئیچ یا سیم کشی آسیب دیده است، باید آنها را با موارد جدید جایگزین کنید.

همچنین باید خازن و یاتاقان های موتور را از نظر آسیب یا سایش بررسی کنید. یاتاقان ها را مرتب روغن کاری کنید و در صورت ایراد خازن آن را تعویض کنید.

از بین رفتن عایق در کولر آبی

از بین رفتن عایق در کولر آبی با ایجاد اتصال کوتاه در سیم پیچ موتور می تواند باعث گیرپاژ کردن موتور کولر آبی شود. سیم پیچ موتور بخشی از موتور است که میدان مغناطیسی ایجاد می کند و انرژی الکتریکی را به انرژی دورانی تبدیل می کند. سیم پیچ با یک لایه عایق پوشانده شده است تا از تماس با سایر قسمت های موتور یا آب جلوگیری شود.

با این حال، با گذشت زمان، این لایه می تواند در اثر گرما، رطوبت یا خوردگی فرسوده شود، ترک بخورد یا کنده شود. این مسئله می تواند سیم پیچ را در معرض دید قرار دهد و آن را در برابر اتصال کوتاه آسیب پذیر کند.

حتما بخوانید:   تمیز کردن کولر آبی با بهترین روش و در کوتاه‌ترین زمان

برای رفع این مشکل باید سیم پیچ و عایق را از نظر هرگونه آسیب یا نشتی بررسی کنید. همچنین باید از سالم بودن و تمیز بودن سیم کشی ها و اتصالات داخل کولر آبی و موتور اطمینان حاصل کنید.

جلوگیری از گیرپاژ موتور کولر آبی

راهکارهایی برای جلوگیری از گیرپاژ موتور کولر آبی

برخی از راهکارهای جلوگیری از سوختن موتور کولر آبی عبارتند از:

  • یاتاقان ها را مرتب روغن کاری کنید. این کار می تواند اصطکاک و فشار روی شفت، تسمه و فن را کاهش دهد و از گرم شدن بیش از حد و سوختن سیم پیچ موتور جلوگیری کند.
  • تسمه را به درستی تنظیم کنید تا چرخش نرم موتور را تضمین کند و از قفل شدن و اعمال فشار بیش از حد بر روی آن جلوگیری کند. تسمه نباید خیلی شل یا خیلی سفت باشد.
  • در صورت آسیب دیدن خازن را تعویض کنید. خازن بخشی از مدار موتور است و به راه اندازی و تنظیم سرعت موتور کمک می کند. اگر آسیب دیده باشد (به دلیل نشتی، سوختن یا خرابی)، می تواند باعث از کار افتادن و سوختن موتور شود. می توانید خازن را با مولتی متر تست کنید یا با خازن جدید جایگزین کنید.
  • سیم کشی و اتصالات داخل کولر آبی و موتور را بررسی کنید. این کار می تواند از اتصال کوتاه در سیم پیچ موتور و سوختن آن جلوگیری کند. باید مطمئن شوید که سیم ها در معرض، شل شدن یا آسیب دیدن نیستند و اتصالات ایمن و تمیز هستند. همچنین باید از پاشیدن آب بر روی موتور خودداری کنید.
  • برای کولر آبی سایه بان نصب کنید. این کار می تواند کولر آبی را در برابر نور مستقیم خورشید و دمای بالای محیط محافظت کند که همچنین می تواند موتور را بیش از حد گرم کرده و به سیم پیچ آن آسیب برساند. برای سایه انداختن کولر آبی می توانید از سایبان، برزنت و یا روکش استفاده کنید.
  • کولر آبی را به طور منظم تمیز و سرویس کنید. این کار می تواند از تجمع کثیفی، گرد و غبار، رسوب و زباله در کولر آبی جلوگیری کند و بر عملکرد آن تأثیر بگذارد. باید حداقل سالی یک بار مخزن، پمپ، فن، فیلتر، لنت ها و لوله های کولر آبی را تمیز کنید. همچنین باید سطح، فشار، دبی و کیفیت آب در کولر آبی را بررسی کنید.

از بین بردن صدای کولر آبی

از جمله نشانه های گیرپاژ کردن موتور کولر آبی می توان به صدای زیاد آن اشاره کرد. دلایل و راه حل های متعددی برای رفع صدای کولر آبی وجود دارد، از جمله:

روغن کاری یاتاقان ها

یاتاقان ها در محل اتصال پره های فن قرار دارند و محور فن در آنها تعبیه شده است. اگر این بلبرینگ ها روغن کاری نشوند، کولر صدا ایجاد می کند. روغن کاری یاتاقان ها یکی از مراحل مهم سرویس کولر آبی می باشد. این کار نه تنها صدای کولر آبی را از بین می برد، بلکه عملکرد صحیح آن را نیز تضمین می کند.

حتما بخوانید:   آشنایی با انواع قطعات کولر آبی و روش کار آنها

تعویض بلبرینگ ها

آسیب یاتاقان ها علاوه بر خشک شدن باعث ایجاد صدای کولر آبی نیز می شود. آسیب می تواند ناشی از عوامل مختلفی مانند سایش و پارگی، ضربه، زنگ زدگی یا گیر کردن باشد. تعویض بلبرینگ ها می تواند صدای کولر آبی را از بین ببرد.

تنظیم یا تعویض تسمه

تسمه یک نوار لاستیکی است که قرقره موتور را به قرقره فن متصل می کند. اگر شل، فرسوده یا شکسته باشد، می تواند باعث ایجاد صدایی از کولر آبی شود. با تنظیم یا تعویض تسمه می توان این مشکل را برطرف کرد.

تمیز کردن و سرویس کولر آبی

این کار می تواند از تجمع کثیفی، گرد و غبار، رسوب و زباله در کولر آبی جلوگیری کند و عملکرد آن را تحت تاثیر قرار دهد. باید حداقل سالی یک بار مخزن، پمپ، فن، فیلتر، لنت ها و لوله های کولر آبی را تمیز کنید. همچنین باید سطح، فشار، دبی و کیفیت آب در کولر آبی را بررسی کنید.

علت سفت چرخیدن موتور کولر

دلایل و راه حل های متعددی برای چرخش سخت موتور کولر آبی وجود دارد، از جمله:

عدم روغن کاری بلبرینگ ها

روغن کاری یاتاقان ها یکی از مراحل مهم سرویس کولر آبی می باشد. این کار نه تنها صدا و چرخش سخت کولر آبی را از بین می برد، بلکه عملکرد صحیح آن را تضمین می کند.

زنگ زدگی یا انسداد شفت یا تسمه

شفت یا تسمه قسمتی است که موتور را به فن متصل می کند. اگر توسط چیزی زنگ زده یا مسدود شده باشد، می تواند از چرخش نرم موتور جلوگیری کرده و باعث چرخش سخت آن شود. برای رفع این مشکل می توانید هرگونه زنگ زدگی یا انسداد شفت یا تسمه را تمیز و برطرف کنید.

علت سفت چرخیدن موتور کولر

سفت شدن یا آسیب دیدن بلبرینگ یا قرقره موتور

بلبرینگ یا قرقره موتور قطعاتی هستند که به کاهش اصطکاک و کشش روی موتور کمک می کنند. اگر آنها سفت یا آسیب ببینند، می توانند موتور را به شدت بچرخانند و فشار زیادی به آن وارد کنند در نتیجه علت گیرپاژ کردن موتور کولر آبی خواهند شود. برای رفع این مشکل می توانید بلبرینگ یا قرقره موتور را شل یا تعویض کنید.

سخن پایانی

در این مطلب از آی بک امداد رفع گیرپاژ کردن موتور کولر آبی را آموزش داده ایم. در صورتی که نیاز به تخصص تعمیرکاران دارید، می توانید از طریق شماره های مندرج در صفحه اقدام نمایید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

گیرپاژ کردن موتور کولر آبی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

علت گیرپاژ کردن موتور کولر آبی چیست

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x