خدمات ساختمان

چسب ماستیک چیست و درزگیری با آن چگونه است؟

چسب ماستیک بین عامه مردم با نام چسب آکواریوم نیز شناخته می‌ شود. این چسب از محصولاتی می‌ باشد که بر پایه مواد الاستیک و یا مواد منبسط شونده می‌ باشد. چسب ماستیک دارای مقاومت بسیار زیادی است و تمامی شکاف‌ ها و درزها را به خوبی می‌ پوشاند. این محصول کاربرد متنوعی دارد و به راحتی می‌ توانید از آن جهت پر کردن شکاف‌ های کنار پنجره، درزهای دیوار، درب‌ ها وان و … استفاده نمایید. علاوه بر آن از چسب ماستیک می‌ توانید در سازه‌ های آبی جهت آب‌ بندی کردن هم استفاده کنید. به طور معمول این محصولات به صورت مایع می‌ باشند و به راحتی می‌ توانید آنها را بین درزها بریزید و از ورود رطوبت و آب جلوگیری کنید.

چسب ماستیک چیست؟

چسب ماستیک انواع مختلفی دارد و هر کدام از آنها برای فضای به خصوصی استفاده می‌ شود. از جمله چسب‌ های ماستیک می‌ توانیم به پلی اورتان، سیلیکونی، قیری گرم و سرد، اپوکسی، پلی سولفاید اشاره کنیم. چنانچه قصد دارید از چسب ماستیک استفاده کنید بهتر است دقت کنید که چسب پلی اورتان و چسب اپوکسی را مورد استفاده قرار دهید‌. این محصولات خیلی خوب همه درزهای پنجره‌ ها و درب‌ ها را می‌ پوشانند. این چسب‌ ها می‌ توانند به خوبی فشار را تحمل کرده و دچار مشکلی نمی‌ شوند علاوه بر آن از چسب ماستیک می‌ توانید برای فضاهای بیرونی هم استفاده نمایید و از ورود رطوبت و باران جلوگیری کنید. اگر قصد دارید محلی را با ضخامت بالا درزگیری کنید می‌ توانید از چسب ماستیک استفاده نمایید. نور خورشید و دیگر عوامل هیچ تأثیری بر روی خواص چسب ماستیک ندارند و با خیال راحت می‌ توانید در فضای بیرون هم از آن استفاده کنید.

چسب ماستیک چگونه درزگیری را انجام می‌ دهد؟

ترکیبات چسب ماستیک از مواد الاستیکی و یا مواد منبسط شونده می‌ باشند. این محصولات شکاف و درزهای موجود را به خوبی پر کرده و برای سطوح بتنی هم مناسب می‌ باشند. چسب ماستیک چیست و درزگیری با آن چگونه است؟چنانچه مدت زمان طولانی از سرامیک‌ ها و کاشی‌ های کف حیاط و یا منزل استفاده کرده‌ اید و به مرور متوجه شدید که بین آنها شکاف‌ هایی ایجاد شده است برای آنکه نفوذ رطوبت و آب به آن باعث خراب شدن کاشی ها نشود می‌ توانید جهت درزگیری از چسب ماستیک استفاده نمایید. چنانچه شکاف و درزی در اطراف پنجره، سرامیک‌ های کف دیوار، درب و … مشاهده کردید در سریع‌ ترین زمان بهتر است که چسب ماستیک استفاده کرده و آن محل را درزگیری کنید. این چسب‌ ها در همه شرایط دمایی قابل استفاده هستند و به راحتی می‌ توانید آن را از محل جدا نموده و چسب تازه جایگزین آن کنید.

روش استفاده کردن از چسب ماستیک

قبل از آنکه از چسب ماستیک در محل مورد نظر خود استفاده کنید ابتدا باید محل را کاملاً تمیز نمایید. برای تمیز کردن از ضدعفونی کننده سبک استفاده کنید تا خواص چسب تغییر نکند. پس از آنکه سطح کاملاً تمیز شد مدتی صبر کنید که محل کاملاً خشک شود. دقت کنید هیچ گرد و غباری روی سطح مورد نظر وجود نداشته باشد‌. پس از آن بر اساس نوع سطح اقدام به انتخاب چسب ماستیک کنید. توجه کنید چسب ماستیک پلی اورتان پوشاننده بسیار قوی بوده و بیشتر برای پوشاندن درزها و شکاف‌ هایی که در محیط‌ های مختلف وجود دارد از این چسب استفاده می‌ شود. این نوع چسب به شکل خمیری می‌ باشد و استفاده از آن نیز خیلی راحت است. بعد از انتخاب چسب بر اساس میزان عمق شکاف و درز مقدار مناسب چسب ماستیک داخل آن بریزید. پس از آنکه چسب را روی محل ریختید با کاردک یا دست آن را یکدست و صاف کنید. قبل از آنکه روی چسب کاردک بکشید حتماً آن را کمی خیس کنید تا به ماستیک نچسبد. هر چقدر ضخامت چسب در درز و شکاف کمتر باشد، کارایی و عملکرد آن بهتر است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  سنگ اسلب چیست | انواع، کاربرد و ویژگی سنگ اسلب

چسب ماستیک در چه مدت زمانی خشک می‌ شود؟

مسئله بسیار مهمی که زمان درزگیری کردن با چسب ماستیک وجود دارد مدت زمانی است که طول می کشد تا چسب خشک شود. چسب ماستیک مدل‌ های مختلفی دارد و ممکن است هر کدام از آنها زمان خاصی جهت خشک شدن داشته باشند ولی به صورت کلی چنانچه می‌ خواهید شکاف‌ ها و درزها به صورت کامل پوشانده شوند و درزی بین دیوارها، درب‌ ها و یا پنجره‌ ها وجود نداشته باشد حتماً باید ۸ ساعت اجازه دهید که کاملاً خشک شود.چسب ماستیک چیست و درزگیری با آن چگونه است؟ در این مدت هیچ فشاری به چسب وارد نکنید به عنوان مثال اگر چسب را کف خانه و یا بین سرامیک‌ ها استفاده کرده‌ اید روی آن راه نروید. پنجره و درب هم نباید به مدت ۸ ساعت باز و بسته شود. در هوای مرطوب و شرجی درزگیری به کمک چسب ماستیک به خوبی انجام نمی‌ شود. قیمت چسب ماستیک خیلی بالا نیست و اگر خراب شد می‌ توانید دوباره سطح مورد نظر را با چسب درزگیری کنید.

بهترین روش برای استفاده کردن از چسب ماستیک

چنانچه می‌ خواهید درزگیری کردن را با چسب خمیری و یا مایع به بهترین شکل انجام دهید باید دقت کنید که چسب‌ ها بعد از یک ساعت معمولاً خشک می‌ شوند و سطح سخت و خشکی را در محل ایجاد می‌ کنند ولی به شما توصیه می‌ کنیم برای آنکه چسب کارایی بهتری داشته باشد تا دو هفته صبر کنید و پس از آن سطح را آزمایش کنید. این مسئله به علت آن است که چسب ماستیک معمولاً بعد از گذشت ۱۴ روز به صورت کامل واکنش شیمیایی انجام می‌ دهند. به این دوره دوره کیورینگ می‌ گویند که اهمیت خیلی زیادی دارد. اگر تصمیم داشتید سطحی که ماستیک کاری کرده‌ اید را رنگ کنید حتماً چند هفته زمان بدهید تا کاملاً چسب خشک شود و رنگ را کاملاً جذب کند تا بتواند ظاهری طبیعی‌ تر داشته باشد.

چسب ماستیک برای ایزوگام

چنانچه بخشی از ایزوگام دچار درز و شکاف شده و می‌ خواهید درزگیری آن را انجام دهید می‌ توانید از چسب ماستیک قیری استفاده کنید. علاوه بر آن وقتی که آسفالت دچار شکاف و ترک شود هم می‌ توانید از چسب مخصوص ایزوگام جهت پر کردن شکاف‌ ها استفاده کنید. ماستیک قیری دارای کیفیت خیلی زیادی است و می‌ توانید برای مدت طولانی آن را به کار ببرید. این چسب‌ ها مدل‌ های مختلفی دارند به عنوان مثال چسب ماستیک قیری دارای نوع گرم و سرد است. هر کدام از این چسب‌ ها را می‌ توان برای محیط خاصی استفاده کرد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای رنگ کردن درب کابینت فلزی

چسب ماستیک قیری گرم

برای آنکه از این چسب‌ ها استفاده کنید به تجهیزات خاصی نیاز دارید. درزگیری کردن با چسب ماستیکی گرم معمولاً دشوار است. این چسب‌ ها در محیط‌ هایی که دمای بالایی دارند هیچ ترک و آسیبی نمی‌ بینند علاوه بر آن چسب قیری گرم اگر گرمای زیادی به آن برخورد کند به صورت مایع در نخواهد آمد. همچنین اگر دمای هوا پایین و کم هم باشد می‌ توانید از این نوع چسب‌ ها استفاده نمایید. این چسب در دمای پایین هم قابلیت انعطاف پذیری خود را حفظ می‌ کند.

چسب ماستیکی قیری سرد

چسب ماستیکی قیری سرد از قیر و بعضی دیگر از مواد افزودنی تولید شده و حالت شلی دارد. برای استفاده از آن باید ابتدا به چسب حرارت دهید تا حالت انعطاف‌ پذیر و نرمی پیدا کند. چنانچه بخشی از ایزوگام دچار درز و شکاف شده بهتر است از چسب ماستیکی جهت پر کردن آن استفاده نمایید. این چسب مقاومت زیادی دارد و با گذشت زمان شکسته نمی‌ شود.

چسب ماستیکی پلی اورتان

یک نوع دیگر از چسب‌ ها که از آن جهت درزگیری کردن ایزوگام و یا آسفالت استفاده می‌ کنند چسب ماستیکی پلی اورتان می‌ باشد. جهت درزگیری کردن با چسب ماستیکی پلی اورتان می‌ توانید مقداری آب را به چسب اضافه نمایید. این محصول با رطوبت واکنش می‌ دهد. چسب پلی اورتان بعد از خشک شدن به ماده پلاستیکی نرمی تبدیل می‌ شود و این ماده به هیچ عنوان قابل نفوذ نیست. برای آنکه از این محصول استفاده کنید سر چسب را داخل شکاف قرار داده و دسته را بفشارید و شکاف آن را کاملاً پر کنید.

عوامل مؤثر روی قیمت چسب ماستیک

عوامل متعددی بر روی قیمت چسب ماستیکی تأثیر گذار می‌ باشند که با شناخت این موارد می‌ توانید تا حد زیادی در هزینه‌ های خود صرفه‌ جویی کنید. چسب ماستیک چیست و درزگیری با آن چگونه است؟یکی از فاکتورهای تأثیر گذار روی قیمت چسب ماستیک شرکت سازنده آن می‌ باشد علاوه بر آن حجم چسب، رنگبندی آن، مدل داخلی و یا وارداتی بودن چسب هم از مواردی هستند که بر روی قیمت محصول تأثیر گذار می‌ باشند. معمولاً قیمت چسب ماستیکی پلی اورتان از سایر محصولات بیشتر است و این مسئله به علت آن است که این چسب‌ ها دارای کاربردهای متنوعی می‌ باشند و در محیط‌ های مختلف می‌ توان از آنها استفاده کرد.

سخن پایانی

جهت درزگیری کردن با چسب ماستیک ابتدا باید محل درز و یا شکاف را تمیز کنید و اجازه دهید که کاملاً خشک شود. پس از آن چسب را داخل شکاف ریخته و تا دو هفته اجازه دهید که کاملاً چسب خشک گردد. چسب ماستیک دارای مدل‌ های مختلفی می‌ باشد و پر طرفدارترین این چسب‌ ها چسب‌ های مخصوص پلی اورتان و ایزوگام می‌ باشند. این چسب‌ ها در مقابل عوامل محیطی دارای مقاومت زیادی هستند و به هیچ عنوان با گذشت زمان با مشکل مواجه نمی‌ شوند.

چسب ماستیک چیست و درزگیری با آن چگونه است؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چسب ماستیک چیست و درزگیری با آن چگونه است؟ عوامل مؤثر بر قیمت چسب ماستیک

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا