خدماتخدمات فاضلاب و لوله بازکنی

روش های رفع گرفتگی لوله فاضلاب

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم شما را با روش‌های رفع گرفتگی لوله فاضلاب منزل مثل: حمام، آشپزخانه، توالت، سینک ظرفشویی و کفشور آشنا کنیم روش های خانگی کم هزینه تر بوده و شما می توانید خودتان آن را انجام دهید با ما همراه باشید تا روش های رفع گرفتگی لوله فاضلاب خانه را به طور کامل برایتان توضیح دهیم.

علائم گرفتگی لوله فاضلاب

اگر شما می خواهید با روش های برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب آشنا شوید ابتدا باید علائم گرفتگی را بدانید.

در ادامه برای شما علائم گرفتگی لوله فاضلاب را بیان می‌کنیم:

  • آب به راحتی تخلیه نشده و طول می کشد که آب وارد چاه شود.
  • در حمام هنگامی که دوش می گیرید حس می کنید که زیر پای شما آب پر شده است.
  • از آشپزخانه، حمام و توالت بوی بدی به مشامتان می رسد.
  • فاضلاب توالت فرنگی و یا ایرانی به راحتی تخلیه نشده و یا آب و فضولات داخل کاسه باقی می ماند.

اگر شما با این موارد مواجه شدید برای شما زنگ خطری است تا بدانید که با گرفتگی لوله فاضلاب روبرو شده اید پس باید برای برطرف کردن آن سریعاً اقدام کنید امکان دارد بعد از مشاهده این علائم بعد از چند روز به طور کل فاضلاب مسدود شده و آب چاه به بالا بزند. شاید در هنگام گرفتگی لوله فاضلاب اولین فکری که به ذهن شما خطور می کند تماس با لوله بازکنی باشد ولی توصیه می کنیم کمی صبر کنید و ابتدا روش های خانگی را امتحان کنید اگر مشکل برطرف نشد آنگاه با لوله باز کنی تماس بگیرید.

تشخیص گرفتگی در لوله فاضلاب

قبل از اینکه اقدام به باز کردن لوله فاضلاب کنید ابتدا باید تشخیص دهید که لوله به وسیله چه چیزی گرفته شده است مواردی که می تواند باعث گرفتگی لوله شوند عبارتند از:

  • مصالح ساختمانی
  •  پرز و مو
  •  چربی و روغن
  • اشیاء کوچک و بزرگ
  •  کم بودن شیب لوله
  • پوشک بچه، دستمال کاغذی و غیره

گرفتگی لوله فاضلاب

روش های خانگی برای رفع گرفتگی فاضلاب

در ادامه می خواهیم چند روش موثر خانگی را برای بازکردن لوله فاضلاب به شما آموزش دهیم تا بتوانید برای برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب اقدام کنید:

۱- شستشو با آب گرم و مواد شوینده

برای این منظور مقداری مایع و یا پودر شوینده را در آب داغ حل کنید تا کف تولید شود سپس این محلول را داخل فاضلابی که گرفته شده است بریزید این محلول می تواند مثل روان کننده عمل کرده و چربی، روغن و گرفتگی های دیگر را برطرف کند چندین بار این کار را تکرار کنید و در انتها یک کتری آب داغ را برای برطرف کردن گرفتگی در فاضلاب داخل لوله گرفته شده، بریزید.

۲- استفاده از آویز فلزی

یک روش موثر و ساده برای رفع گرفتگی فاضلاب استفاده از آویز فلزی می باشد برای این منظور آویزه فلزی لباس را برداشته و خمیدگی های آویز را کاملاً صاف کنید و فقط سر آن را که مثل قلاب است دست نزنید میله را داخل لوله کرده و تا جایی که امکان دارد به داخل فرو کنید تا به گرفتگی برخورد کند و آن را در قسمت گرفتگی بچرخانید بعد از اینکه مواد داخل لوله به آویز گیر کرد آن را بیرون بکشید. در انتها برای شستشوی لوله آب جوش را داخل لوله بریزید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  بهترین محلول‌های لوله بازکنی ایرانی و خارجی

۳- استفاده از جوش شیرین و سرکه

برای این منظور می‌توانید یک سوم لیوان سرکه را با یک سوم لیوان جوش شیرین مخلوط کرده و داخل لوله بریزید نیم ساعت صبر کنید ترکیب جوش شیرین و سرکه می تواند باعث واکنش شیمیایی شده و با حالت اسیدی خود، گرفتگی لوله را رفع کند اگر گرفتگی زیاد بود می توانید مقدار سرکه و جوش شیرین را بیشتر کنید به این وسیله می توانید روغن، چربی و موهای بلند را که به داخل لوله چسبیده شده‌اند از بین ببرید این محلول می تواند لوله را از لجن ها هم پاکسازی کند.

۴- استفاده از جاروبرقی تر و خشک

اگر در منزل خود جاروبرقی تر و خشک دارید می توانید با استفاده از آن گرفتگی فاضلاب را برطرف کنید برای این منظور لوله جاروبرقی را وارد فاضلاب کرده و اطراف لوله را هم کاملاً بپوشانید جاروبرقی خود را روی قدرت بالا تنظیم کنید تا مواد داخل فاضلاب را کشیده و لوله را باز کند.

۵- استفاده از آب گرم

برای اینکه لوله فاضلاب منزل را باز کنید ابتدا یک سطل آب گرم را تهیه کرده و در چند مرحله داخل چاه بریزید تقریباً می توان گفت یکی از سریع ترین روش ها برای باز کردن لوله بازکنی همین روش است این کار را چند بار تکرار کنید تا گرفتگی برطرف شود. می توانید با آب گرم مقداری شوینده هم مانند روش اول، در چاه بریزید با این فرق که ابتدا شوینده را داخل چاه ریخته و بعد از آن آب گرم را داخل لوله بریزید.

۶- استفاده از سود سوزآور یا کاستیک سودا

سود سوز آور یا همان سدیم هیدروکسید یک ترکیب معدنی سفید رنگ و جامد می باشد که امکان دارد باعث سوختگی شود و همچنین می تواند گرفتگی لوله را به راحتی برطرف کند اگر خواستید از این روش استفاده کنید حتماً نکات ایمنی را کاملاً رعایت کرده و از دستکش و محافظ چشم استفاده کنید. برای تهیه این ماده می توانید به ابزار فروشی ها مراجعه کنید.

برای اینکه از سود سوز آور استفاده کنید باید حدوداً سه چهارم سطل را آب سرد پر کنید و سه لیوان از این ماده را داخل سطح بریزید سپس با یک چوب بلند محلولی را که آماده کرده اید، بهم بزنید این محلول باعث واکنش شیمیایی شده و گرفتگی را برطرف می کند بعد از اینکه محلول را داخل لوله ریختید نیم ساعت صبر کنید و داخل لوله را با آب داغ بشویید.استفاده از سود سوزآور برای باز کردن لوله ها بسیار موثر می باشد.

۷- لوله را تمیز کنید.

شاید کارهایی که مربوط به تمیز کردن لوله می باشد کمی مشکل است ولی این روش راحت بوده و شما می توانید خودتان به راحتی لوله را تمیز کنید زیر سینک ظرفشویی لوله ای به شکل U قرار گرفته که باعث می شود موادی که وارد چاه می شوند در آنجا گیر کرده و راه آب مسدود شود تمیز کردن لوله ی U شکل می تواند برای برطرف کردن گرفتگی لوله بسیار موثر باشد.

برای این منظور یک ظرف در زیر لوله بگذارید و به کمک آچار و یا با دست، لوله را باز کنید وقتی که لوله را باز کردید فضولاتی که داخل لوله وجود دارد را خالی کنید سپس لوله را شسته و دوباره آن را در جای خود ببندید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تفاوت لوله بازکن های مجاز و غیر مجاز چیست؟

۸- استفاده از فنر لوله بازکنی

فنر دستی برای لوله باز کردن شبیه به سیم می ماند که از فلز ساخته شده و می تواند گرفتگی های سطحی را برطرف کند شما می توانید برای تهیه فنر دستی به ابزار فروشی ها مراجعه کنید و بر اساس متراژی که نیاز دارید فنر را خریداری کنید استفاده از فنرزنی دستی می تواند گرفتگی های سطحی را برطرف کند.

۹- استفاده از جوش شیرین و نمک

برای بازکردن لوله فاضلاب می‌توانید از محلول جوش شیرین و نمک استفاده کنید برای این منظور نصف لیوان جوش شیرین و نصف لیوان نمک را در لوله ریخته و بیست دقیقه صبر کنید بعد از ۲۰ دقیقه، آب گرم را داخل لوله بریزید. ترکیب نمک و جوش شیرین و آب گرم می تواند باعث واکنش شیمیایی شده و گرفتگی لوله فاضلاب را برطرف کند‌ توصیه می کنیم هر چند هفته یکبار مواد گفته شده را داخل لوله فاضلاب منزل بریزید و بعد از آن آب داغ ریخته و لوله را شستشو دهید.

۱۰- استفاده از جوش شیرین، سرکه و آب پرفشار

اگر گرفتگی فاضلاب شما در قسمت وان حمام و یا سینک ظرفشویی بود می توانید سرکه و جوش شیرین را داخل لوله ریخته و یک ساعت صبر کنید بعد از آن درپوش وان و یا سینک را بگذارید و آن را پر از آب کنید سپس درپوش را برداشته تا آب با فشار داخل لوله شود به این ترتیب فضولات و مو از لوله عبور کرده و گرفتگی لوله برطرف می شود.

۱۱- استفاده از اسید رقیق شده

دقت داشته باشید اگر خواستید از اسید برای باز کردن لوله فاضلاب استفاده کنید حتماً باید آن را رقیق کنید اسید لوله بازکن را باید از فروشگاه ها تهیه کنید می توانید از اسیدهای برند اکتیو، صاف، رافونه و… برای این منظور استفاده کنید. دقت داشته باشید حتماً باید ابتدا اسید را رقیق کرده و سپس داخل لوله بریزید زیرا این اسیدها خورنده بوده و اتصالات لوله را ممکن است از بین ببرند هیچگاه از اسیدهای لوله بازکنی زیاد استفاده نکنید و حتماً از نوع رقیق آن استفاده کنید.

گرفتگی لوله فاضلاب

استفاده از جوهر نمک برای باز کردن فاضلاب

دقت داشته باشید اگر خواستید از جوهر نمک برای باز کردن فاضلاب استفاده کنید حتماً باید موارد ایمنی را رعایت کنید و از دستکش استفاده کنید برای استفاده از جوهر نمک باید ۳ پیمانه جوهر نمک را داخل ۴ لیتر آب ریخته و به وسیله یک چوب آن را کاملا مخلوط کنید سپس محلول آماده شده را داخل لوله بریزید بعد از یک ساعت داخل لوله را آب ریخته تا کاملا لوله شسته شود.

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد برای شما روش‌های رفع گرفتگی لوله فاضلاب را بیان کردیم اگر مواردی را که برایتان گفتیم، انجام دادید ولی لوله فاضلاب باز نشد و گرفتگی زیاد و سخت بود باید به متخصصین این کار و یا شرکت های لوله بازکنی مراجعه کنید تا به وسیله فنر های برقی مخصوص، گرفتگی لوله فاضلاب شما برطرف شود.

چنانچه در این زمینه سوالی داشتید می توانید در قسمت دیدگاه ها مطرح کنید تا متخصصین ایبک امداد پاسخگوی شما باشند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

روش های رفع گرفتگی لوله فاضلاب

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روش های خانگی برای رفع گرفتگی فاضلاب

امتیاز کاربر: ۱.۴۵ ( ۱ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا