خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

روش هایی برای جلوگیری از بالا زدن چاه فاضلاب

وقتی چاه فاضلاب یکی از لوله ها دچار گرفتگی می شود شما مشاهده خواهید کرد که آب فاضلاب بالا زده و همه جا کثیف شده است. قبل از اینکه با مشکلات بیشتری روبرو شوید باید گرفتگی لوله را شناسایی کرده و آن را برطرف کنید. در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم شما را با روش هایی جهت جلوگیری از بالا زدن چاه فاضلاب آشنا کنیم.

لوله فاضلاب در چه صورتی مسدود می شود؟

تمام خانه ها دارای لوله کشی های فرعی مخصوص به خود می باشند که از راه لوله مشاع یا اصلی، آشپزخانه، فاضلاب توالت، حمام و… به فاضلاب های شهری و یا به چاه منتقل می شوند که به آن خط لوله فاضلاب می گویند. یکی از راه هایی که شما می‌توانید متوجه گرفتگی لوله فاضلاب شوید تخلیه آرام لوله فاضلاب است. علامت های دیگری که با باید به آن دقت کنید مواردی مانند: صدای قل قل در چاه فاضلاب، برگشت فاضلاب در هنگام کشیدن سیفون، بالا زدن بوی فاضلاب و… می باشد.

دلایل بالا زدن چاه فاضلاب منزل چیست؟

بالا زدن چاه فاضلاب دلایل زیادی دارد که مهمترین آنها عبارتند از:

 1. گرفتگی در فاضلاب خانه
 2. ریشه های درختان
 3. لوله های آسیب دیده
 4. مسدود شدن خط لوله اصلی در ساختمان
 5. بارندگی های زیاد

بالا زدن چاه فاضلاب

۱- گرفتگی در فاضلاب خانه دلیل بالا زدن چاه فاضلاب

در صورتی که آب فاضلاب بالا بزند احتمالاً یکی از لوله های فرعی در منزل دچار مشکل جدی شده است. بالا زدن چاه فاضلاب ممکن است ناگهانی و یا به تدریج انجام شود و در نهایت لوله کاملاً مسدود شده و می تواند شما را با مشکلات زیادی روبرو کند. مهمترین دلایل بالا زدن چاه فاضلاب موارد زیر است:

 • صابون، تیغ، درب شامپو، مو و…
 • ریختن پسماند غذایی، تفاله چای و… در لوله فاضلاب آشپزخانه
 • کم بودن شیب لوله
 • وارد شدن شن، ماسه و خاک در داخل لوله
 • وجود اشکال در قسمت شتر گلو
 • وارد شدن مصالح ساختمانی در لوله فاضلاب
 • انداختن دستمال کاغذی، پوشک بچه، نوار بهداشتی و… در توالت ایرانی و یا فرنگی
حتما بخوانید:   نحوه تعمیر لوله فاضلاب ساختمان بدون تخریب

مهمترین دلایل بالا زدن چاه فاضلاب مواردی است که در بالا برایتان بیان کردیم. در صورتی که این مواد را در داخل لوله فاضلاب نریزید لوله فاضلاب دچار گرفتگی نخواهد شد.

۲- ریشه های درختان دلیل بالا زدن چاه فاضلاب

درختان حیاط به طور غریزی در زیر خاک دنبال منبع آب می گردند تا بتوانند در فصل های خشک سال، زنده بمانند. به طور معمول اکثر لوله های فاضلاب نزدیک ترین منبع آب به درختان هستند شاید زمان زیادی طول بکشد ولی بالاخره ریشه ها به لوله فاضلاب نفوذ کرده و باعث آسیب دیدگی لوله ها و یا مسدود شدن آنها می شوند.

این مورد در خانه های قدیمی بیشتر اتفاق می‌افتد و می تواند باعث بالا زدن فاضلاب از لوله ها شود.

۳- لوله های آسیب دیده دلیل بالا زدن چاه فاضلاب

آسیب دیدگی و یا خرابی خطوط لوله فاضلاب، باعث علائمی شبیه به مسدود شدن لوله فاضلاب می شود و شما شاهد برگشت آب از فاضلاب و همچنین جاری شدن فاضلاب در زیرزمین یا حیاط  هستید. این خسارت ها ممکن است در اثر زمین لرزه، جابجایی زمین، خاک ضعیف زمین، ضربه خوردن و یا فرسایش طبیعی اتفاق بیفتد.

۴- مسدود شدن خط لوله اصلی در ساختمان دلیل بالا زدن چاه فاضلاب

همانطور که در ابتدا برایتان توضیح دادیم لوله های فرعی منزل شما به لوله اصلی متصل می شود. مسدود شدن لوله فاضلاب مشاع یا اصلی، همیشه هم از لوله کشی منزل شما نیست. در گرفتگی لوله اصلی هر کدام از ساکنین یک ساختمان ممکن است مقصر باشند. البته نمی توان تعیین کرد که کدام یک از ساکنین باعث به وجود آمدن این مشکل شده‌اند. در صورتیکه شما چیزی درون لوله نریخته باشید دلیل بالا زدن آب چاه فاضلاب می تواند به علت گرفتگی لوله اصلی در ساختمان باشد.

۵- بارندگی های زیاد دلیل بالا زدن چاه فاضلاب

لوله های فاضلاب تا اندازه ای سیل و باران زیاد را تحمل می کنند البته در صورتی که قبل از زیاد شدن حجم آب، به جاهای دیگر هم برود. وقتی آب اضافه باران به داخل لوله فاضلاب خانه راه پیدا کند باعث گرفتگی شده و آب فاضلاب بالا می زند.

روش هایی برای جلوگیری از بالا زدن چاه فاضلاب

تمام افراد تمایل دارند که شرایط خانه مناسب و ایده آل باشد گرفتگی لوله فاضلاب جزو معضلاتی است که باعث به هم ریختن وضعیت مناسب منزل می شود. وقتی مشکلی برای فاضلاب خانه به وجود می آید تمام افراد خانه تمایل دارند سریع مشکل برطرف شده و از شر گرفتگی فاضلاب خلاص شوند. در ادامه می خواهیم شما را با روش هایی آشنا کنیم تا از بالا زدن آب فاضلاب جلوگیری کنید.

چگونه از بالا زدن چاه فاضلاب ظرفشویی جلوگیری کنیم؟

برای جلوگیری از بالا زدن چاه فاضلاب ظرفشویی باید بعضی از نکات کلیدی را رعایت کنید تا هیچ گاه با این مشکل روبرو نشوید. شاید در صورت رعایت این نکات، باز هم فاضلاب ظرفشویی بالا بزند و این می‌تواند به دلیل شستن ظروف چرب در داخل ظرفشویی باشد بهتر است بعد از شستن ظروف چرب در داخل ظرفشویی آب گرم بریزید تا چربی های داخل لوله شسته شود. برای جلوگیری از بالا زدن فاضلاب ظرفشویی موارد زیر را رعایت کنید:

 1. در صورتی که در آشپزخانه سطل زباله ندارید هیچگاه خوراکی های مختلف و پسماند های غذایی و یا تفاله چای را در داخل سینک ظرفشویی نریزید. توصیه می‌کنیم یک صافی و یا آبکش در داخل سینک قرار دهید و آشغال های ریز و درشت را در آن بریزید.
 2. روغن و چربی های باقی مانده غذا را هیچگاه در داخل سینک ظرفشویی نریزید. بهتر است روغن های دور ریز را در داخل نایلون پلاستیکی کوچک ریخته و در سطل زباله بیندازید زیرا چربی به داخل لوله نفوذ کرده و به لوله می چسبد و در نتیجه مواد غذایی که وارد لوله می شود به چربی ها چسبیده و لوله دچار رسوب خواهد شد و باعث گرفتگی لوله ظرفشویی می شود.
 3. بعد از هربار شستن ظرف های چرب، یک کتری آب جوش را در داخل سینک ظرفشویی بریزید تا از رسوب چربی در لوله ها جلوگیری کرده باشید. بهتر است آب را آرام آرام در داخل لوله بریزید.
 4.  جهت از بین بردن چربی ها و مواد اضافه در داخل لوله بهتر است از ترکیب جوش شیرین و سرکه استفاده کنید زیرا ترکیب این دو ماده به هیچ وجه برای لوله ضرری نداشته و می تواند رسوبات لوله را هم از بین ببرد.
حتما بخوانید:   انواع لوله کشی ساختمان | نکات مهم قبل از لوله کشی ساختمان

چگونه از بالا زدن چاه فاضلاب حمام جلوگیری کنیم؟

بالا زدن چاه فاضلاب حمام به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود که با رعایت بعضی از نکات کلیدی می توانید از گرفتگی در لوله های فاضلاب حمام جلوگیری کنید این نکات کلیدی عبارتند از:

 1.  دلیل بالا زدن فاضلاب حمام کف صابون، مو، آشغال ها و مواد اضافه می باشد. برای جلوگیری از وارد شدن مواد نام برده شده در لوله حمام می توانید از توری های مخصوص کف شوی حمام استفاده کنید. بعضی از مردم به دلیل بی احتیاطی اشیائی مانند لیف، ژیلت، تیغ، درب شامپو و… را در داخل لوله حمام منزل می اندازند. توصیه می کنیم یک سطل کوچک در حمام قرار دهید و آشغال های ریز و درشت را در داخل سطل بیندازید.
 2. در صورتی که حمام منزل شما دارای وان می باشد باید به طور مرتب دریچه های تخلیه وان را تمیز کنید زیرا وارد شدن مواد اضافه مانند مو، صابون های خرد شده و… باعث پایین آمدن سرعت تخلیه آب خواهد شد و در نتیجه لوله فاضلاب حمام دچار گرفتگی می شود.

چگونه از بالا زدن چاه فاضلاب توالت جلوگیری کنیم؟

بالا زدن چاه فاضلاب توالت واقعاً معضل بزرگی است و می تواند شما را با مشکلات بسیار زیادی روبرو کند. اگر می‌خواهید هیچگاه با این مشکل روبرو نشوید موارد زیر را رعایت کنید:

 1. از انداختن کاغذ، دستمال کاغذی، نوار بهداشتی، پوشک بچه و… در داخل توالت خودداری کنید زیرا باعث مسدود شدن فاضلاب می شود و در نتیجه آب فاضلاب بالا می زند.
 2. برای اینکه اشیاء در توالت نیفتد توصیه می‌کنیم از چاه بست استفاده کنید. چاه بست از وارد شدن اشیا در داخل توالت جلوگیری می کند. البته چاه بست نمی تواند از وارد شدن اشیا سنگین در داخل توالت جلوگیری کند.
 3. بعد از اینکه از سرویس بهداشتی استفاده کردید باید حتماً سیفون را بکشید تا از تجمع فضولات در شترگلو جلوگیری کرده باشید.
 4. به هیچ وجه آشغال های اضافه را در داخل توالت نیندازید.
حتما بخوانید:   بهترین روش باز کردن لوله فاضلاب با اسید

رعایت نکات کلیدی

برای جلوگیری از بالا زدن چاه فاضلاب توالت، آشپزخانه و حمام باید به یک سری نکات کلیدی توجه کنید. در صورتی که این نکات را رعایت کنید کمتر با مشکل گرفتگی لوله فاضلاب رو به رو خواهید شد:

 1.  در روی لوله های فاضلاب توری مخصوص قرار دهید تا از وارد شدن کف صابون، مواد غذایی، تفاله چای و بقیه آشغال ها به داخل لوله جلوگیری کرده باشید.
 2. این توری ها را می توانید از ابزار فروشی ها خریداری کنید.
 3. هیچگاه رقیق کننده رنگ، رنگ، مصالح ساختمانی و چسب را در داخل لوله فاضلاب منزل نریزید زیرا باعث شدید شدن گرفتگی و بالا زدن چاه فاضلاب خواهد شد و این می تواند جزو گرفتگی های سخت لوله فاضلاب باشد.
 4.  اگر منزل شما دارای چاه و یا سپتیک تانک می باشد باید حتماً به وسیله متخصص، سالی یکبار وضعیت چاه بررسی شود و در صورت پر شدن چاه برای تخلیه آن اقدام کنید.

بالا زدن چاه فاضلاب

نتیجه گیری

بالا زدن چاه فاضلاب یعنی یکی از لوله های فاضلاب واحد شما و یا ساختمان، دچار گرفتگی شود. در این صورت ممکن است آب فاضلاب وارد منزل شده و همه جا را آلوده کند. اکثر اوقات بالا زدن چاه فاضلاب می تواند باعث آسیب دیدن دیوارها، کف، لوله ها و حتی وسایل خانه شود. در صورتی که با این مشکل روبرو شدید بهتر است با شرکت های لوله بازکنی تماس بگیرید تا به وسیله فنر های برقی مشکل گرفتگی لوله فاضلاب را برطرف کنند.

اگر در مورد بالا زدن چاه فاضلاب ساختمان مشکلی داشتید می توانید در قسمت دیدگاه ها مطرح کنید تا متخصصین ایبک امداد شما را راهنمایی کنند.

31

روش هایی برای جلوگیری از بالا زدن چاه فاضلاب

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلایل بالا زدن چاه فاضلاب منزل چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x